Lulzim Basha ka fituar kohë, por nuk ka fituar gjyqin

Nga Mero Baze

Paligjshmëria e lobimit të Partisë Demokratike në Uashington me para të paguara nga një kompani ruse, i shpëtoi sot gjykimit nga drejtësia shqiptare, në pritje të fakteve të reja. Lulzim Basha nuk u shpall i pafajshëm, por Apeli pushoi çështjen, pasi dëshmia kryesore e lobistit të PD, Nick Muzin, në llogari të të cilit kanë mbërritur paratë ruse për llogari të PD, nuk ka mbërritur akoma.

Ky vendim plotëson biografinë e Lulzim Bashës, që i mbyll gjithë gjyqet me procedurë, por nuk e zgjidh problemin që ai ka me drejtësinë.

Në SHBA, lobisti Nick Muzin, i kontraktuar me firmë të Lulzim Bashës, është nën hetim, pasi në llogari të tij mes të tjerash kanë mbërritur para nga një kompani ruse për llogari të PD. Dhe ky hetim vazhdon.

Një ditë ai hetim do të përfundojë dhe do të përbëjë fakt të ri për drejtësinë shqiptare, për ta rihapur çështjen. Kështu që Lulzim Basha ka fituar kohë, por nuk ka fituar gjyqin.

Vendimi i Dhomës së Këshillimit në Gjykatë të Apelit në Tiranë, vetëm sa tregon lidhjet e forta të PD me drejtësinë e vjetër. Ai nuk përbën asnjë rrethanë lehtësuese për Bashën, pasi problemi i Bashës nuk është në Tiranë, por në Uashington.

Aty janë paguar paratë ruse, aty Lulzim Basha ka gënjyer që ato para i ka marrë nga një fond bamirësie shqiptarësh që kanë dhuruar gjoja 500 mijë dollarë, dhe po aty Lulzim Basha, kur është ballafaquar me faktet, ka deklaruar se nuk e di pse ja kanë paguar rusët paratë Nick Muzinit

Këto fakte janë në hetim në SHBA. Kur dëshmia e Nick Muzin të mbërrijë në Shqipëri, çështja do të rihapet dhe  sa më vonë të mbërrijë, aq më keq është për Lulzim Bashën, pasi mund të bjerë në duar të drejtësisë së re dhe jo në dorë të së njëjtës gjykatëse që i ka mbyllur dhe rrugën Durrës- Kukës, dhe këtë çështje.

Ndaj Lulzim Basha nuk ka asgjë për të festuar dhe paditësit e tij asgjë për t’u mërzitur. Jemi në kushtet kur ai nuk është çliruar nga dejtësia për atë akuzë. Ai është lënë në pritje. Dhe një njeri që pret dhe pushtetin, dhe drejtësinë, e ka të vështirë të jetë fitimtar në të dyja.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Lulzim Basha ka fituar kohë, por nuk ka fituar gjyqin”

 1. Iliri nga Gjermania says:

  Si gjithmone jeni i Persosur z. Baze.
  Respekte👌👌👍👍👏👏👋😎

  1. ..,.. says:

   Hahahaha jeton ne gjermani dhe ka respekt per servilat dhe bythelepirsat

 2. Patrioti cam i M...Bazes says:

  Bujrum pra o Mero Baze, cap ne Surrel e mbushja mendjen Edi Rames qe ta lejoje arrestimin e shtetasit Lulzim Basha qe nuk eshte as deputet e s’ka nevoje per heqje imuniteti. Akt-akuzen beje ti, dergoje ne Prokurori e te hapet gjygji. Prokuroria nuk ka pse ta pyese fare ate Bashen. Te hapet gjygji e atje pastaj te dale shqeto kush do ta fitoje gjygjin e kush do fitoje diskretitimin.
  Beje o Mero ose kafsho gjuhen se nuk thua dot “e fali drejtesia e Saliut”.

 3. ben says:

  Mbasi dha directiven kokcepshi taulant balla ne parlament, zeri i partise shtjellon fjalimin programatik te shokut Tao.
  Ky shoku tao pionieri enverist qe i kendonte enverit, na eshte bere pro amerikan. Dhe zeri i partise zberthen fjalimin programatik te udheheqesit.
  O pika ne kete vend.
  Dhe nuk mjafton kjo se kjo eshte pjesa e talljes se trapit me popullin rilindas.
  Pjesa serioze e gjithe kesaj eshte se rilindja con ne parlament ligjin qe per jahtet nuk duhet te paguhet TVSH, ( taksa per delenxhinjte qe nuk e kuptojne)
  Kjo eshte edhe serioze edhe tallje
  Sepse cdo barkthare rilindje qe ha 1 koker veze 1 te pesten e cmimit te vezes e paguan per shtetin qe te ngopi zoren.
  Keta ustallaret qe i mbledhin keto leket e barkthareve per te shitur pordhe me jahte nuk duhet te paguajne takse.
  Ja kjo eshte shqiperia e vertete e rilindjes.
  Po ky popull qe kenaqet qe vet paguan 1 te pesten e cmimit te vezes ndersa ai qe do te shesi pordhe me jaht nuk paguan asgje, me thene te drejten rilindja duhet ta nxjeri ate ligjin qe ti peshtyje cdo mengjes ne fytyre, dhe ky llum do ndihet me i kenaqur nga peshtyma e partise.
  Ec aty rilindja. Keshtu duhet te jeni te pashpirt me kete popull. Se e meritojne.

 4. Lulit👎👎 says:

  Do ta paguaj Lul -tutkuni , ç’ka bërë dhe ç’nuk ka bërë.
  Nji mut ka për të marrë vota .

 5. vlora says:

  Z Baze qekur ceshtja ra ne dore teShpresa Becaj perfundimi u be i lexueshem.Kjo zonja nqse do kish integritet moral duhet te dorehiqej nga kjoceshtje per konflikt interesi .Vajza e saj kandidate per deputete me lsi por qe eshte koalicion me pd ,shto dhe pergjimet e Metes,konkluzioni del vet.Z Baze keshtu do zgjidhen te gjitha ceshtjet.Reforma ne drejtesi ishte loje.Keta zoteri genjejne dhe krishtin e jo me amerikanet dhe evropjanet.Jane mjeshtradhe do mbreterojne deri ne fund pa u hyre gjemb ne kembbe

 6. "BOHOTINA" says:

  Plepistat, ne e dime, qe nuk te denojne. Keshtu qe mbeshtetu fort tek ata Luli. Proçedurat te kane dhene rezultat dikur. Perdore prap. Kam merak per ty, se shtyrja per shkak te hetimit qe behet ne USA, mos te hedhin ne rjeten e drejtesise se re, se koha do eci. une nuk pres te tregohesh nje here ne jete i vertete, por kujdes duhet te besh. Mos u trego trim, kur nuk je kurkush, per pune, ide, mendim, sinqeritet, vertetesi, etj…

 7. Aldiger says:

  Te gjithe ekspertet thone qe si pasoje e COVID-19, eshte pastruar ajri por edhe mendjet e nxehta pasi kane kohe te meditojne dhe pastrojne shpirtrat nga mekatet me dashje, ty Mero smog te ngeli mendja shpirti, mekatar i perjetshem sepse ti je bisht qeni I pushtetit.

 8. Zigur Qarri says:

  Biznesmeni shqiptaro- amerikon Bilal Shehu(megjithëse një vepër penale),morri përsipër para disa vitesh ti ofroje një foto Ramës
  me Obamën,sipas kërkesës së Kryeministrit,çmimi 80 mije Dollare .Sigurisht fotoja me Presidentin Amerikan ka një faturë të kripur,
  por Bilali e kishte marrë përsipër te paguente 80 mijë Dollarët e Rames.Ftesa nuk vonoi,i erdhi çift nga Presidenti i SHBA,Bilalit
  dhe Gruas. Po Rama ku ishte? Ku do hynte? Problem! Ateherë mafia e gjeti zgjidhjen. Ne vend të Gruas së Bilalit do të shkojë Edi
  Rama. Dhe keshtu u bë. Rama vuri kurorë ditore, i fut krahun Bilalit dhe mbritën në takim me Obamen.Bilal Shehu dhe nje tjeter
  shtetas amerikan jan denuar,Edi Rama akoma jo,sepse ka imunitet per sa koh eshte funksionar i larte.Bilal Shehu dhe William
  Argeros u denuan per nje afere ne lidhje me Edvin D’Ramen,ndersa D’Rama vete ndihet i pafajshem!William Argeros eshte denuar
  me 4 muaj burg pasi akuzohet si njeri qe ka marre persiper te vendose emrin ne donacionin e Bilal Shehut per Barak Obamen, qe
  Edi Rama te bente nje foto me te.Vendimi eshte dhene nga gjykata amerikane. Edi Rama eshte futur ne takimin e Obames, duke
  u cilesuar se ishte gruaja e Bilal Shehut.Jan miliona Euro te takspaguesve shqiptare te shperdoruara direkt nga Rama,por miliarda indirekt,sepse ai eshte ortak ne çdo afere korruptive.Prandaj edhe Rama i mbron deri ne fund pushttetaret e korruptuar.Largimi
  nga posti Kryeministrit,per Ramen do jete periudha(nese nuk vetevaret ne surrel)e gjyqeve per afera e tij korruptive,deri ne fund
  te jetes se tij.Shumica e atyre qe e kan mbrojtur shqiptarin më te pabesë dhe më te lig të të gjitha kohrave,do te turperohen dhe
  do te pendohen,ndersa ata qe jan paguar nga ai,do te emigrojn ne rusi ose serbi,ku si miq besnike e rames,mund te marrin azil
  politik.

  1. Idioti says:

   Idiot ngele tere jeten o Zigur Qorri!Sikur neser te me ftosh mua ne nje finale kupe kampione dhe te keshe paguar 100 000 euro per vendin e me thua qe hajde se kam dy bileta ,duhet te mbaje une pergjegjesi se ke paguar ti parate?E dyta idotelliku jot qendron jo tek mebyra qe si mundohesh ta shtrosh kete problem se ka analfabete qe ta kuptojne mire por tek momenti kur deklaron qe Rama u fut tek Obama si gruaja e Bilal Shehut!Imagjinata jote e kalon çdo idotesi kur meddon qe ne Shtepine e Bardhe mund te futesh kur te duash e si te duash!Nje nga aresyet qe je edhe me PD eshte kjo qe je koqe ose i lindur ose i bere gjate tranzicionit!Ndaj or Zigur Qorri ty me teper te shkon levizja e Altin Qorrit se sa e doktormortjes e akoma me keq i Lule Pashes qe i kaloi jeta politike ne stol pa luajtur asnje ndeshje!
   Kur lexon ty bindesh qe Shqiperia do kohe te behet sepse ka qorra te tille ose Zigure siç vetquhesh ti!

   1. Zigur Qarri says:

    E justifikon 100% nickname Idjoti!I semure psiqik kryerilindasi,idjote militantet e tij!
    Sa jan shtuar budallenjt,epidemia”rilindase”!

 9. Likja says:

  Lulit I iku patenta.

 10. Andi says:

  Baze dhe te tjeret: po prisni me duket qe ti bien bolet dashit pertoke? Luli ia ka dale deri me tani e do ia dale per qejf; edhe Saliu ka bere qejf e do beje deri ne fund.
  Mos genjen kot veten!!!

 11. OOOOO ZIGURI, O TRIMI ME FLETË 🤣🤣🖕🖕 says:

  ZIGUR QORRI , PO PËLLCET,
  SE DËGJOJNË, AI PËLLET .🤣

 12. 😱😱 says:

  Lulushit i iku pëtlla😳

 13. Trotski says:

  Boll me Llafe-duhet Veprim.ne fillim duhen denuar Pushtetaret e Korruptuar e Pastaj gjynahqaret e vegjel.

 14. Ethem Lalaj says:

  Shume sakte M.Baze.Skandalet e LulSaliut nuk kane tè mbaruare ne keto 30 vjet.Se pas LULIT ESHTE SALIU.
  1-Skandalet Kane fìlluare qe ne Kosove qe spiunoi UÇK tek DIKMARTY,se bashku me Argiten.Aty u be AGJENT i UDB.Per kete kam lexuar REXHEP QOSEN.
  2-Saliu e detyrua nga Udb ta ingranoi LULIN ne PD dhe ti japi detyra te rendesishme ne qeverisjen e tij.
  3-Si M.Traspirti vodhi 230 mil.€ dhe shpetoi me raport mjeksior.
  4-Si M.Jashtem shiti detin Greqise.Dhe nuk u denua.Dhe Greqia nuk heq dore nga deti deri sa Salizmi te vije ne pushtet ta marri perseri.
  5-Edhe Lobimi RUS do shumzohet me “0 “,pasi DREJTESIA ka vdekur qe ne 1992 me kursin e plepave.
  6-Sa te jete SALIKRIMINELI mbi toke ky vend do te vuaj pasojat e tij qekurse qe ne 1974 u be “shok” me ata qe i vendosen pseudonimin “BISTURIA” dhe “PENICILINA”.Ndryshe do ishte arrestuare qe ne 1997,98.
  7-Dhe Luli+Like +++ do shpetojne te gjithe nga vjedhjet e shkaterrimet e pasurise komberare mbi 400 mild.$,130 mild.$ pasuri ushtarake.
  -Arrestimi tyre mund te behet nese krijohet nje gjykare speciale nd/kombetare.Ne te kundert SHBA+BE..do te largohen te turperuare nga Shqiperia sikur PRINC VIDI..!

 15. Zigur Qarri says:

  Hitleri demagog,Rama demagog,Hitleri perdorues droge,Rama gjithashtu, Hitleri piktor i deshtuar,Rama gjithashtu,Hitleri skizofren
  rreaktiv,Rama gjithashtu!Si ka mundesi kaq ngjashmeri?!Gjyshi i Edvini D’Ramës ka qenë shumë i shkurtër,xhuxh!Perse Edi Rama e hoqi
  shatërvanin e qendrës historike të Durrësit?Nuk është e vështirëqë të kuptohet se heqja e shtatërvanit historik të Durrësit, të ndërtuar
  që në vitin 1928, nuk është një vepër e kryetarit të sotëm të Bashkisë së këtij Qyteti, Vangjush Dakos, por e Kryeministrit Edvin D’Rama,
  i cili është kryetari i partisë me të cilën është zgjedhur Dako në krye të Bashkisë së Durrësit. Dakos as që do t’ i shkonte në mendje që
  të bënte një gjë të tillë pa urdhrin e Edi Ramës. Përse duhet ta bënte Kryeministri një gjë të tillë, do të pyesë shumëkush me të drejtë.
  Durrësi mund të quhet si qyteti i origjinës së Edi Ramës.Në këtë qytet, në Lagjen Kala, ka jetuar familja e Edi Ramës për tre breza, që
  nga stërgjyshi i Edi Ramës Grigor Rama, djali i tij Kristaqii parë, më pas djali i këtij Vlashi, dhe i fundit djali i Vlashit, Kristaqi i dytë, babai
  i Edi Ramës. Çuditërisht, ose ndoshta jo, Edvin D’Rama nuk flet kurrë për shtëpinë e tij në Durrës,e as është shqetësuar ndonjëherë për
  restaurimin e saj. As studiuesit dhe kërkuesit eoborrit kryeministror Artan Shkreli, Artan Lame, Auron Tare, nuk janë interesuar kurrë
  për këtë gjë. Me sa duket nuk kanë pasur nxitjen e Edi Ramës për ta bërë këtë gjë.Duket se interesi i vetëm i DebilD’Ramës sa i përket
  origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij, që kishte lidhje pikërisht me shatërvanin. Pas martesës së
  bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të drogD’Ramës nga Babai, Vlash Rama, që ishte shoferi personal i Presidentit dhe më pas i
  Mbretit Zog, me kamerieren e Pallatit të Zogut,Veronika Maria Kolombi, e njohur si dashnorja e Ahmet Zogut, gjyshit të Edi Ramës i
  ndodhi një incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë, e kapën Vlashin dhe e hodhën
  në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishte pranuar të martohej me dashnoren e Ahmet Zogut, madje të pranonte si
  të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë. Ngjarja u bë shkak për krijimin e shumë barcoletave në Durrës.I pari që u përpoq
  ta hiqte shatërvanin ishte babai i Ed D’Romës, Kristaqi, i cili kishte arsye të forta për ta bërë këtë gjë. Atë natë që babain e tij Vlashin
  e hodhën në shatërvan, ai ishte duke u kthyer në shtëpi nga një festim me disa miq të tij- servilë zogistë, të cilët e kishin ftuar për
  darkë pas lindjes së djalit të tijtë parë, që ishte pikërisht Kristaqi, për të cilin thuhej se ishte djali i Zogut.Kristaqi i cili ishte skulptori
  i oborrit enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi
  Qamilit, që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit. Kulmi i suksesit të këtij rebelimi islamik, të cilin Enver Hoxha e shikonte
  si një lëvizje shoqërore progresive, kishte qenë pushtimi i Durrësit, kryeqytetit të Shqipërisë së kohës. Prandaj, arsyetonte Kristaqi,
  Enver Hoxha do të pranonte me kënaqësi idenë e tij. Kështu zhdukej shatërvani i urryer. Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq larg,
  kështu që shatërvani shpëtoi paq. Atë e hoqi djali i Kristaqit, Edi, kur u bë Kryeministër.Tani është thënë se shatërvani do të restaurohet
  dhe do të zhvendoset në një pjesë tjetër të qytetit. Por, siç e di mirë Kryeministri debilD’Rama, objektet e qendrës historike të një qyteti,
  nuk mund të zhvendosen kështu, duke deformuar urbanistikën historike të qytetit. A nuk ishte vetë D’Rama që dikur,në nisje të karrierës
  së tij politike si Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve, ia filloi ndërtimit të kultit të tij personal me projektin e famshëm “Kthim në
  identitet” për qendrën e Tiranës? Përse për qendrën e Durrësit duhet vepruar ndryshe? Merret vesht, për këtë ka vetëm një arsye,
  që të harrohen turpet e familjes D’Rama.Ndërsa prishja e Teatrit Kombetare qe bën perjashtim tashmë ne projektin e famshëm “Kthim
  në identitet” për qendrën e Tiranës,ka lidhje me një aferë korruptive te D’Rames kur ishte Minister i Kultures. Ky person antikultur,i
  korruptuar,i djallezuar dhe antishqiptare,qe genjen sy per sy pa iu dridhur qerpiku,na keshillon qe ta harrojm te nesermen se tashmja
  ka më vlerë.Kopuku vetë,nuk e harroi te nesermen e historise së Vlashit para 90 vitesh dhe historine korruptive te Teatrit para 20 vitesh!

 16. z.Mero Baze, duke qene se jam nje ish-eksponent i PD deri ne 2013, ku njohjet i kam pasur dhe i kam te shumta ne shumicen e Degeve te PD ne vend, dje ne mbremje nga 4 drejtime me ka ardhur nje “Informacion” i brendshem (i besueshem) dale nga figurat me te larta te PD dhe LSI, me dijeni te plote dhe miratim te Sali Berishes dhe Ilir Metes; “Qe te filloje aktiviteti i pirromaneve kudo, me njerzit me te besuar ne cdo cep te Shqiperise, dhe te mos kursehet ne pagesa, mjete dhe mbrojtje nese kapen nga Policia”.

 17. Arqile says:

  Shkelqyeshem Mero .Pac gojen e mbare.Populli ka thene se drejtesi vonon por nuk menon.Zoti i madh te vere drejtesine sepse deri ketu luli ka shpetuar me procedura nga gjyqetare te koruptuar por mesa duket kupa u mbush e nuk mban me .U bene shume para te mara .Ndofta tashti edhe ne bite mund te gjenden Eurot dhe dollaret e vendosura nga hajdutet tane ne cdi ane te bites .Ne ishalla Mero pac gojen e mbare.

 18. O ish eksponent I larte I PD -se, une te njoh dhe e mban mend qe bashke me dy eksponente aktuale te PD-se ste lame birre ne trup pa ta shkerdhyer, u tregove bythqire shite zgjedhjet. Ne perfundim na bere dhe nga nje gojore me te derdhur brenda me qellim qe te mos flisje me, por shoh se te kemi bere me zanat je bere pederast rruge, hallall ato qe ke ngrene.

 19. EKZEKUTUESI says:

  Gjykata e Mjerura Shqipetare,qe Gjykate dhe Gjyqetare i “Thencin”..
  1-Nuk e di se si Funksjonon ne Shqiperi, por duket se Funksjonon “Alla-Berisha+Meta+Rama+Basha” and &Co…Ne nje Gjykate te PAVARUR, merre Dosjen nga PROKURORIA…dhe ne BAZE TE PROVAVE Hapet Gjyqi.
  2-Lulezim Basha TE MERRET I PANDEHUR Per VEPRIMTARI NE DEME TE INTERESAVE KOMBETARE…dhe FAKTE eshte se ai GENJEU, dhe nuk ka pse te Pritet Deshmia e Nik Muzinit,ku ka shume Gjasa te mos Vije ASNJEHERE, duke ditur se PARATE U PAGUAN, per Llogari te PD-se..ATHERE Lulezim Basha ka PERGJEGJESI DIREKTE, dhe Ligjore….
  3-SKANDALE i Madhe kur Degjon Lulezim Bashen qe thote se “Nuk e di”????????Si nuk e ditke ti, kur deri Dje na tha se ishin Para te “Mbledhura nga Shqipetare”?????????Gjykata i ka Faktet, por duket se kerkone te SHPETOJ Spiunin e FSB-se Russe( ish KGB-ja)..si dhe Spiuni i SERBEVE…i UDB-se..
  @@Eshte per te VJELLE dhe se si do te BESOJME NE GJykatat Shqipetare,kur nuk DENOHEN ARMIQETE E SHPALLUR TE SHQIPERISE, dhe qe po na Rjepin Perdite…NUKE DI, por ne SHQIPERI nuk ka Mbetur Burre, me Koqe, por vetem Pushta.,.(ne sistemin e Drejtesise them)..
  @@KA VETEM NJE RRUGE..TE VRASIM GJITHE BANDEN qe na ka Vjedhur dhe Rjepur ne keto 30-te vite…Nuk ka Rendesi ne jane te PD-se apo te PS-se apo LIS-it….KETA JANE ARMIQE te Kombit tone, keta e Varferuan Shqiperine dhe bejne qe njerezit te Largohen nga Shqiperia…lol

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *