Refleksione në “të tretat e protestës”

Nga Mero Baze

Është një ekuacion i vështirë ta zgjidhësh sot, nëse shkaku i rënies së pjesëmarrjes në protestë, është prania e opozitës, apo distanca formale e opozitës nga tribuna. Por mendoj se përgjigjia është diku aty në mes.

Një kauzë e tillë siç është kauza për të mbrojtur një ndërtesë të vjetër, me histori të debatueshme sa i përket vlerave funksionale, por dhe urbanistike, është një kauzë politike.

Edhe kur nuk e mbështet ndonjë parti, ajo është politikë me vete.

Ajo që ndodhi me kauzën e Teatrit, e cila ndoshta ishte kauza reale për një pjesë të komunitetit të artistëve, në shumicë për ata që e shikonin më shumë nga jashtë, ishte mosmarrja seriozisht nga opozita e kësaj kauze, por kapja dhe lënia e saj sipas halleve që kishte opozita.

Në shumicën e rasteve, opozita e mbështeti këtë kauzë, kur gjendej bosh, ose kur donte të krijonte alibi për mos bashkëpunim me Qeverinë për çështje me rëndësi të vendit.

PD asnjëherë nuk e mori përsipër ta udhëheqë këtë kauzë, edhe për shkak të kaluarës së keqe të saj.

Ajo është partia që e ktheu Teatrin Kombëtar në Bingo në qeverinë e parë të saj 1992- 1997, dhe në atë kohë nuk quhej Teatri Kombëtar, por “Bingo Ylli”.

Më pas, kur rierdhi në pushtet e hoqi nga lista e Monumenteve të Kulturës, duke filluar ndërtimin e Teatrit tek Piramida, ndërsa aty do të ndërtoheshin pallate.

Pra, fuqia e PD për t’u paraqitur si një pari konservatore, që kërkon të ruajë historinë e atij Teatri, ishte tretur në papërgjegjësitë e saj gjatë qeverisjeve të vendit dhe në sjelljet barbare ndaj asaj godine.

Për këtë shkak, PD më shumë se sa për Teatrin, kishte nevojë për një “gjimnastikë” protestash nga militantë të saj në krye të aktivistëve që u grumbulluan rreth Teatrit.

Dhe kjo krijoi distancën e parë të qytetarëve me kauzën e Teatrit.

Distancën e dyte e krijuan vetë aktivistët. Një pjesë e tyre menduan se zbuluan të ardhmen e tyre në krye të pushtetit të ëndërruar të PD dhe u bënë më fanatikë se Lulzim Basha si pëdë-istë, dhe filluan sulmin ndaj të tjerëve që nuk ishin afër PD. Të gjithë jemi dëshmitarë të përçarjes së tyre, që përfundoi në ofendime kafshërore, duke i treguar njëri- tjetrit e tjetrës, si ia kanë ngritur këmbët në hotele.

Grupi mbijetues, dy vëllezër dhe një vëlla e motër, tashmë u shfaqën si gardianë politikë të Teatrit, në emër të PD.

Nëse shikon fjalimet e tyre, janë të gjitha politike, por të dobëta. Ata flasin si politikanë, sillen si politikanë, kanë qëndrime politike për atë që bëjnë, njësoj si Flamur Noka, por mjerisht niveli i tyre është foshnjor.

Po të ishte për politikë, këtë punë duhet ta drejtonte Sali Berisha e Ilir Meta, e jo dy vëllezërit Budina, apo familja  Liçaj. Se të paktën Berisha e Meta kanë njerëz nga pas, që u shkojnë pa u menduar shumë. Por të dëgjosh vëllezërit Budina e shokët e tyre, duhet një herë të mendohesh çfarë po thonë, e pastaj të mendohesh dhe pak më gjatë nëse shkohet pas tyre.

Ata sillen sikur e kanë zbuar PD dhe LSI nga skena dhe ata tani janë duke marrë, jo më Teatrin, por PD e LSI.

Kjo i bën qesharakë, naivë, dhe natyrisht të pambështetur. Shto pastaj aty dhe disa akivistë të majtë, që dalin në skenë dhe i kujtojnë padashje PD-së vrasjet e Sali Berishës e Lul Bashës më 21 janar, dhe situata bëhet dhe më e sikletshme.

Kjo protest, ose bëhej si protestë e PD dhe LSI, ose si një lëvizje politike e një grupimi të ri, që udhëhiqej nga intelektualë të pakonsumuar deri më sot, që ngjallin shpresë. Dhe unë besoj se në atë masë njerëzish kishte plot të tillë. Por kjo përfundoi në një protestë që udhëhiqet nga njerëz që mendojnë se po marrin PD e LSI.

Kjo bën që dita e tretë e prishjes së godinës të ngjajë, si “të tretat e protestës” që ka lindur e vdekur.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Refleksione në “të tretat e protestës””

 1. Raul says:

  Flitet se te 7 tat e geedalle bordellos 80 vjecare do mbahen ne haremin famekeq erotiko naziskin te Jales ku Nafije dybeku ne deshperimin e madh qe e ka zene qysh kur turperoi nje shtet , duke u zhgarravitur si fallxhore apo llazore ne bulevard si nene e 3 femijeve dhe gruaja e kryetarit te shtetit, do hape perkujtimore per gerdallen bordello 80 vjecare .

  1. #Gopisti i NSHRAK says:


   Pa i ra në qafë asnjonit
   e pa e mbajt asnji me hatër
   Budina² & ky soji barbonit
   mos me lujt mo në Teatër.
   .
   Kur me lujt tu bi siraja
   le të mlidhet i gjith grupi
   të shoqnum nga tallavaja
   të aktrojn të gjith ke SHQUPi.
   .
   Nga dashnia për teatrin
   le t’i rujnë komplet inertet
   te PeDeja t’a majn vrapin
   e t’ja bojnë gjith adetet.
   .
   Meqe s’ka mo as teatër
   na e rrzun me pabesi
   nga një cop tull që të katër
   n’qaf t’a mbajn si hajmali.
   .
   .
   .
   P.S.
   Të më falni o danoça
   kaq e kisha, unë ika
   Ju vazhdoni, boni poça
   gjum po flej unë, si Monika.

   1. ..,.. says:

    Mos fli gjume o ditezi
    Se joteme eshte tuj qi
    Lere shqupin ogurzi
    Se joteme po ben orgji

    Ndaj gopisti gop i sateme
    Ti budines mos i mbaj atrin
    Se tani i ka ardh siraja
    Me lujt me bythet e sateme
    Me lujt me bythet e medhaja

    O gopist malok laberie
    Po ti hic mos u merzit
    Dy tre here ja kane fut
    Dy tre here ja kane qit

    Per partine ajo e mban
    E mban thelle se ka taban
    Se per partine po ben orgji
    Per partine eshte tuj qi

  2. Redaksija says:

   Ju lutemi qytetareve;
   Ne kete seksion lejohet te komentojne vetem ata qe mund te permendin tre emra regjizoresh teatri.
   Ju faleminderit

 2. Ndroqi says:

  Ndies pacin te gjithe,pseudo artistet,pd dhe lsi, dhe dopolavoroja fashiste. Amen

  1. ..,.. says:

   Ne fakt ke qef te shikosh piramiden e firaunit enver me nje jetegjatesi si muzeum i pederasti prej dy apo tre vitesh si trashngimni kulturore

   1. Kater snajper dhe une ne dritare do hapnim zjarr says:

    Ti pika pika e ke fjalen per piramiden e jozefines qe do ndertonte parlamentin e ri,ku u paguan miliona per projekte dhe na dilte xhozi me shkop si arkitekte e madhe dhe na shpjegonte se kush projekt ishte me i mire…
    Apo ke fjalen per piramiden qe sali krimineli avulloi nja 6 milion euro per ta ber teater…
    Apo per piramiden qe ju cecenet e xhveshet nga pllakat dhe vodhet cdo gje…

 3. Pato says:

  Vellezerit Budina dhe Neritan Licaj bene thirrje per doreheqjen e Rames dhe neser do shkojne per proteste para godines se SPAK… Tani beje lidhjen vet o Mero. Nderkohe qe pa piken e turpit thone qe nuk kane lidhje me politiken. Me absurde peticioni per te ndertuar nje teater ashtu sic ishte ne te njejtin vend.

  Ka shume njerez qe emocionalisht kishin nje lidhje me ate godine por Budinat e Licajt as nuk te lene as ta qash me marrezit e tyre. Jo vetem qe kane zero reputacion ne popull por pa mbush te shtatat do harrohen e njerezit do marrin fryme me lirisht nga barbaret e Teatrit. Nuk i sheh dot njeri me sy i madh e i vogel megjithe investimin masiv ne media e nje turme sharlatanesh, gjysmaker e shpifes te rendomte qe shfaqin iluzionet dhe fantazite e semura te frymezuara nga koha e Saliut me vrasje, gjak, dhune, frike e mungese “demokracie”. Nuk i do njeri, po vene me gremine.

 4. JOVAN NUCI BREGU says:

  TU KETE LENE URATEN THEATRUA, TE SHTATAT I KA ME 24MAJ, DYZETAT ME 23 QERSHOR, PER VITIN DO KEMI THEATRO TE RI.

 5. Zigur Qarri says:

  Analize brilante.

 6. Taulant says:

  Shko protesto ti o Mero si intelektual mos qendro sahanlepires para Rames. Je bere shume i neveritshem na kujton Ali Kimikun e Sadamit duke lehur mbas Rames.

 7. Zigur Qarri says:

  Çfar e bashkon shumicen e intelektuhalëve servilë,qe jan kunder protestuesve per mbrojtjen e Teatrit?-provincializmi,historikisht,
  grevëthyes dhe mercenare,lakej te Qeverise.Ne 7 vitet e diktatures mafioze te”rilindjes”,Kryetari “rilindasve”,i semuri psiqik Edvin
  D’Rama,gjate gjith protestave kunder Qeverise,nuk e shfaq prezencen e tij!Po e njejta gje ka ndodhur edhe kur ishte ne opozitë!
  Ne protesten e 21Janarit 2011,demonstrim kunder Ilir Metes per nje ryshfet mbetur ne tentative,700 mije Dollare,Rama komandonte
  nga larg me korierë,per nxitjen e dhunes kunder institucioneve shtetrore,ku i doli flaka qendres se Tiranes.Frikacak,skuth,hidh gurin
  e fshih doren gjate gjith jetes se tij,shkaktari kryesore per vrasjen e 4 personave.Sepse eshte ai vrasesi,i doli kundra familjareve te
  viktimave te 21 Janarit deri ne Strasburg,duke mbrojtur variantin zyrtare te Berishes.Shihni videot dhe krahasoni dhunen me protestat
  e sotme!Edvin D’Rama eshte shqiptari më i lig dhe më i pabesë i te gjitha kohrave,nje frikacak qe i mbush kur e kerrcenon edhe nje femi.
  E ka pas ngacmuar dikur Ramen nje djale(A.B),qe nuk ishte me shumë se 1.6 m gjate ,por qe e mbante veten per cub.Nder te tjera i
  thoshte Rames,sa eshte temperatura lart,o gorilla nuk ka tabut per ty,por Rama nuk guxonte ti kthehej.Nje dite Rama mori nje sopate
  me vete qe e tregonte hapur,por pa efekt,se ai djali nuk e prishi terezine fare,beri avazin e tij si gjithmone kur e shihte.Rama më në
  fund guxoi ti kthehej me fjale,duke i thene,hajde po ta mbajti,ta heq koken.Por atij si beri syrri terr,kapi disa gurë ne rruge dhe iu afrua
  Rames me kerrcenim,duke thene,ta fus sopaten ne bythe bythqire.Rama hodhi sopaten dhe ja mbathi nga syte kembet,100 metershin
  per 11 sekonda.Qe nga ajo dite nuk kalonte më nga rrugica e tij,derisa futi njerez qe ti luteshin qe t’mos e ngacmonte më,ku nder te
  tjere ishe edhe nje Mjek psikiater .A.B pranoi,por me kusht qe kokainen ta blinte tek ai.Rama pranoi,dhe qe atehere u bë jo vetem klienti
  por edhe shoku e tij.Ishte pikerisht kjo histori qe inspiroi Ramen per tu lidhur me llumin e shoqerise shqiptare per marrjen e pushttetit.

  1. Miri says:

   Ziguro
   Harrove me thon qe gonin (A) e kishte si gru ver llapa I late corapat.Ne se te kujtohet

 8. Agron says:

  përshëndetje Z.Mero
  të shtatat do bëhen tek shqupi
  të dyzetat tek leshelia
  zoti e ndjeftë theatron,dhe tu këtë lënë uratën,lulit me monën,ishalla së shpejti në kokat e tyre,që të shpëtojë demokracia e të rilind opozita e vërtet

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Mero, ceshtja e Teatrit mbaroi me renien e saj. Une shoh Ambasadoren Amerikane qe po shkon shpesh ne Kryeministri dhe te them te drejten jam i shqetesuar si socjalist. Lulzim Basha me justifikimin e Teatrit, po planifikon ti le demokratet jashte zgjedhjeve. Ai e di qe keto zgjedhje nuk i fiton sepse kane perfunduar ne nje cete njerzish dhe do alibi mos te hyj ne zgjedhje. Shqetesohem si socjalist sepse Sali Kolera ka ne plan te shkaterroj sistemin demokratik zgjedhor duke e kthyer Shqiperine pas ne tentative per ta kthyer njepartiake dhe kthim te sistemit vetem me ane te dhunes ne rruge. Ka vjedhur vulen e PD-se me disa eunuke qe u shkojne nga pas dhe nuk kane asnje intelektual qe mendon ndryshe. Ambasadorja qenka e zgjuar sepse duket qe e paska nuhatur kete levizje. I bej thirrje te gjithe VLLEZERVE TE MI DEMOKRATE KUDO QE JANE: Hiqni Lulzim Bashen nga Kryetari i asajt Partie. Kane vjedhur partine duke e marr peng pa e sfiduar Mazhorancen PA ASNJE AUNC. As beteje nuk duan qe po fituan 35% te zgjedhjeve kesaj rradhe, rradhes tjeter mund te permbysin mazhorancen. E di shume mire Lulzim Basha se po vajti ne zgjedhje, ky eshte fundi i tij politik. O Majlinda Bregu, le ate punen qe te ka caktuar pushteti dhe hap nje Parti te re sepse une do votoj per ty. Do votoj per ty sepse te shoh si nje figure qe e ben tamam Edi Ramen te djersitet. Te betohem do votoja per ty po te me ishte dhene mundesia si emigrant. Jo se jam kundra Rames, por dua nje intelektuale konkurruse ta sfidoj Ramen. Hajde o Eduart Selami sepse PD-ne po e vdesin me zorr. Ore si e lejokan simpantizantet e PD-se kete parti te perfundoj keshtu sikur eshte nje Sh.p.k si LSI ?!?!

 10. tani says:

  Eshte veshtire qe nje eunuk(gruaja ankohet) si Mero te nderroje BMV ne me ndershmerine.

 11. Taulant says:

  Mero ju kujtohen: Kinama Partizani, Kinema, Republika, Kinema 17 Nëntori, Kinema Agimi, Kinema Dajti, Kinema Kombinati, Kinema Jubileu, etj etj? Të gjitha u rrafshuan dhe u bën biznese private prej Edi Rames kryebashkiakut mafioz te Tiranes.

  – Po kinematë verore në çdo plazh ju kujtohen? Po dhjetra qytete si Durrsi, Vlora, Fieri, Elbasani që mbetën pa kinema dhe teatro?
  I privatizuan shoket e Edi Rames si Dako,Gjika Sejdini etj.

  Pse nuk shkruan nje rresht per keto krime o sahanlepires i Edi Rames.

  1. Zigur Qarri says:

   Kete qe i ka bere Edvin D’Rama Shqiperise,nuk ja ka bere as Esat Toptani.Ky eshte gjenocid kulturorë i mireprogramuar,që e kan bërë
   vetem pushtuesit.Ne këtë rast nuk kemi te bejm më me shperdorim te pushttetit,por me nje krim.Rama e ka vendin ne litare.Ndersa
   sahanlepiresit, intelektuhalët provincialë qe paguhen te perligjin krimet e Rames,e kan vendin ne burg.

   j

 12. Gazetarja says:

  ti qe ke shkruar me lart Z. Tani, para se te fillosh te hash….meso se si haet ! Dhe ai ka menyren e vet . Jo ta besh lesh e li….Ju dhe trute ju jane bere Lesh e Li. Vec me e lezu me kembe mund ta marresh vesh .

 13. Populli says:

  Nga protestat ky Rama gjithmone ka frik,
  por me shume se sa Rama ka Baze panik,
  gjithmone me fort hallin Pushtetit ja mban,
  kopeja e servileve dhe e sejmeneve mjeran.

  1. Zigur Qarri says:

   Nese shporret banda e mafiozeve te “rilndjes”mbetet si peshku pa uje,sepse nuk ka ku te mbeshtet,tek padroni vjeter nuk kthehet dot.
   Problemi me i madh mbetet te jete,se ku do ta pi kafene.

   1. XheJ eN Bi says:

    Zigur Qarri….
    Ti i qan hallin kalorësit se i varen këmbët…
    Shikon ëndërra në diell që mund të zhduket Rilindja.PD- ja mund të zhduket dhe është drejt zhdukjes dhe këtu qëndron e keqja se Mero nuk ka me kë të miret.

 14. ´O popull sa gjera behen ne emrin tend´shprehja e te madhit Sander Prosi,..flasin per interes publik,bomardojne ekranet B.Fe-ziu qe shkateroi lulishten perballe parlamentit,e betonizoi me Toptanin, apo analistet qe punojne ne studio ngritur mbi vende krimi e qe jetojne ne resorte se bashku me politikane haxhiqamiliste
  qe girnden jo se ju dhimset teatri ,por se ju shpetoi mundesia e rradhes per ta bere sic ben fabrikat minierat pyjet.lumenjt vreshtat e ullishtet etj qe sipas tyre i kishte bere ,´ thyer kazmen´shoku Enver me doren e vet …..

 15. Trotski says:

  Pershendetje Z.Gopist te NSHRAK-ut Asnje presje nuk i heq dot Vargjeve te tij.Analiza e Z. Mero si Gjithmone Frymezuese dhe Kthjelluese.TUNG

 16. redaktori says:

  Refleksione te Pushtetit nen emrin Mero Baze.

 17. Genti says:

  Pergezime Mero Baze jeni i sakt dhe nje gazetar me nivel te larte.

 18. Miri says:

  Ziguro
  Harrove me thon qe gonin (A) e kishte si gru ver llapa I late corapat.Ne se te kujtohet

 19. Tani says:

  Bravo Z.Baze nje editor i shkelqyer, por do shtoj dicka , eshte opinion ime personal

  *Mire qe FLASIN por dhe nuk DEGJOJN mire qe nuk DEGJOJN por dhe nuk LEXOJN.

  Kjo eshte nje shpreje qe epitetonte njerzit qe flisnin dhe duan ti degjojne te tjeter, por ne te vertet ajo qe thon jane vetem budallaqe.

  Pra dalin ne mbrojte te godines, por nuk dine historin e saj.
  Flasin per te madhin Ndenika, por nuk e kuptojn se kush eshte Ndrenika (simboli i kineamtografis shqiptare).
  Duan te mbrojen nje hypotezen me nje teme te deshtuar.
  Duan te udheheqin nje revolte (pa lider dhe pa kauze)
  Dua te mos prishet, pse, se dua une, por kush jeni ju dhe pse nuk ju perkrahin (u mungone analiza dhe duan konkluzione)
  Ik ti se dua te vi une (ti do vishe nese te dua une (me vote) jo se do ti )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *