Hashim Thaçi: Garda Vullnetare Shqiptare nuk ekziston, e shpiku Kurti për t’i bërë presion Kushtetueses

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se ka kërkuar hetim për ‘Gardën Vullnetare Shqiptare’ dhe sipas të dhënave zyrtare ajo është vetëm fiktive.

Hashim Thaçi: Unë nuk jam në garë si president me asnjë lider politik, e as me kryeministrin, është një nxitim nga ana e tij në formulimin e këtij postimi”.  Unë jam konsultuar me të gjitha organet dhe instancat e sigurisë dhe mbrojtjes në Republikën e Kosovës, një organizatë e tillë nuk funksionon, pra është fiktive. Nga ajo që unë e kam pranuar, nga të dhënat zyrtare që unë i kam pranuar, nga instancat e shtetit të Kosovës më është thënë kështu”.

Thaçi beson se hetimi se kush qëndron prapa komunikatës së Gardës Vullnetare Shqiptare tashmë ka filluar, por ai e akuzoi Kurtin dhe Lëvizjen Vetëvendosje se qëndrojnë prapa kësaj komunikate.

Hashim Thaçi: “Hetimi ka filluar por t’i lëmë organet përkatëse që të punojnë. Kurti e din që diçka e tillë nuk ekziston, një kërcënim i tillë nuk ka ekzistuar, ai e di kush e ka sajuar, cili ka qenë mesazhi i këtij improvizimi, prandaj është një lojë e ulët politike nga ana e tij dhe e njerëzve të tij përreth, sepse gjithçka buron nga selia e partisë së tij dhe nga njerëzit përreth tij.

Një dramë të tillë e ka sajuar personalisht ai për të krijuar një konfuzion, tension para vendimit të Gjykatës Kushtetuese dhe duke përmendur emra të gjykatësve, mendoj se është direkt një presion me pretendime kërcënimi ndaj tyre që të ju tregoj se ne e dimë kush po punon aty”.

Deklarata e Thaçit u bë në emisionin Rubikon në Klan Kosova.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Hashim Thaçi: Garda Vullnetare Shqiptare nuk ekziston, e shpiku Kurti për t’i bërë presion Kushtetueses”

 1. BUJARI says:

  Plotësisht e saktë, megjithëse e vonuar.

  Asnjë institucion i sigurisë në Kosovë apo shtetet që e monitorojnë Kosovën për çështjet e sigurisë nuk kanë asnjë të dhënë për Gardën që improvizoi Kurti.
  Sepse nuk ka asnjë Gardë të tillë.

  Atë e ngriti Kurti në ankthin e tij për Gjykatën Kushtetuese dhe presion ndaj saj.

  është i pari zyrtar që i shantazhon drejtëpërdrejtë, gjoja në emër të Gardës, dy drejtuesit kryesorë të Gjykatës Kushtetuese në Kosovë, kryetaren dhe relatorin.
  Thaçi ka të drejtë, por duhet të publikoj urgjent, para datës 29 maj, gjithë informacionin e dhënë nga nstitucionet e sigurisë, duke heaur pjesët që janë sekret shtetëror.
  nderkohë strukturat e sigurisë duhet të prononcohen urgjent…Kurti vetë duhet të deklarojë nga e mori këtë informacion. Nëse nuk i vjen zëri, t flasë pak me Gashin…se ai ia tregon…

 2. bislimi says:

  Mashtrimi i Kurtit do të zbardhet shumë shpejt.
  Ai nuk bëri kësaj here ventëvendsje, por vetëvrasje politike, megjithëse tani për tani akoma sytë e kosovarëve jan të futur në lesh.

  1. Pronto says:

   Ore Bislim bolja ik ore plehre serbe qe je bere si qen qe te ushqen Thaçmuti. Ik re gomar deti, ik mos na e shpif me se te doli boja fare o koqe kandari, ik re koqevar i pagdhendur te shkaperdhefshin gomeret e kelcyres o legen o pederast, o malok, serb muti.

   1. bislimi says:

    Kushdo që ka mend dhe lexon dy shënimet e sipërme, shënimin tim, që saktëson se sajesa e vullnetarëve është e Kurtit, sepse nuk mbështetet nga asnjë e dhënë institucionale të strukturave të sigurisë, brenda e jashtë Kosovës, dhe mesazhin tënd pronto, krejt lehtë e kupton se cilët janë ata, nvelin që kanë, “tolerancën” e mendimit dhe mbështesin një aventurier si Kuti, që do i dalë boja në dy tri vitet e ardhshme, dhe një qytetari prishtinali që ka të drejtë të thotë mendimin e tij.

 3. Baliu says:

  Keshtu eshte kur hajni i farmerkave merret nga azilhajmi dhe instalohet si prostident, te cilin e akuzon Gjykata Speciale per krime te renda.

 4. RROFTÈ HASHIM THAÇI 🇦🇱🇦🇱🇦🇱 says:

  Albin Kurtoviç SERBI i UDBsë do shkoj në GOP të MAMASË tij dhe në PIDH të MOTRËS me DREDHITË e tija dhe PABESINË e tij prej SHKAU dhe PIDHMOTRE !!!! Albin Kurtoviçi i UDBsë SERBE , do ti RRUAJ KARIN lart e poshtë HASHIM THAÇIT të NDERUAR , kurse ajo KRYEKURVA Vjosa Osmani e UDBsë së LDK KORRUPSIONIT do t’ja SHKUMOSI mirë TOPET dhe do t’ja MASAZHATOJË HASHIM THAÇIT ATDHETAR KOQET dhe KARIN dhe pastaj do ti bëj ndonjë GOJORE të SHPEJTË si BISHTËRR HIPOKRITE që është !!!! VDEKJE VDEKJE VDEKJE VDEKJE DOBIÇAVE dhe TRADHTARËVE të VV UDBsë , LDK etj etj etj etj PIDHMOTRA TRADHTARË dhe të KORRUPTUAR !!!! RROFTË HASHIM THAÇI ATDHETAR dhe LUFTËTAR 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 5. Skenderi says:

  Thaqit nur i besohet fare. Eshtë gënjeshtar die frikacak, i pabesë die i korruptuar. Me këtë çfar thotë, tenton ta dobëson Kurtin dhe Vetëvendojen në mënyrë që të mbetet kryetar i Republikës së Kosovës edhe pas vitit të ardhshem. Një strategji të tillë, e ka përdorë që nga dita kur Vetëvendosje i fitoi zgjedhjet e deri më sotë. Eshtë mëkat i madh, që një person i tillë të udhëheq organin më të lartë shtetërorë.

 6. Bekim Peja says:

  Albin Kurovič është kooooqe, + shpiun i Serbisë, + psikopat.
  Rroftë Stalini, Lenini dhe këlyshi i vogël Al-Bini.

 7. aleko says:

  Nga e din ti o bekim peja qe qenka spiun , apo te fol dikush ne vesh..E shqipetaret e shkret I shqyen me njeri tjetrin si egersira, jane gati qe per te ruajtur lideret e preferuar, te harrojne edhe gruan edhe femijet…ha ha , te mjeret!…

  1. Bekim Peja says:

   Aleko, e ke pa dyshim që Kurovič është shpiun i Serbisë. Nuk e flas nga inati,por nga faktet që janë më qindra, një ndër ta është ky poshtë dhe rastësisht e njohe policin që ka ndal për kontroll makinën.
   Nuk ka person që lufton shtetasin e Kosovës si Albin Kurovič, mund ta krahasosh me vet shtetin e Serbisë.
   Të gjithë e dimë që udhëheqësi e Kosovës dhe Shqipërisë janë të korruptuar, disa me shume e disa me pak.

   Albin Kurti është ndalur nga policia pas takimit që ka patur me dy agjentë të shërbimit sekret Serb në fshatin Binxhë të komunës së Klinës në 17 Janar 2004.

    

   I shoqëruar nga Vlora Bajqinovci, Jellena Bjellica dhe Dardan Velija, Albin Kurti ka zhvilluar një takim në fshatin Binxhë të komunës së Klinës me dy persona nga strukturat e shërbimit sekret serb. Bëhet fjalë për dy vëllezërit Boban dhe Golub Donqiq të dy me dokumenta te BIA-s. Boban Donqiq në vitin 2004 mbante edhe gradën e Kapitenit në Ushtrinë e Serbisë, pëerveç asaj të anëtarit të BIA-s Serbe.

   Nga raporti i policisë, një kopje të të cilit e posedon Pa Rrotlla, shkruhet qartë se Vetura e tipit Golf me ngjyrë të Bardhë me targa 416-KS-989 është ndalur nga policët Beg Prenaj, Fadil Ahmetgjekaj, ndërsa Raporti është punuar nga Agron Hamza.

    

   Në këtë raport shkruhet se me datë 17 të muajit Janar 2004 është mbajtur një takim me strukturat e shërbimit të Sigurimit Shtetëror të Serbisë (BIA) në fshatin Binxhë të Komunës së Klinës. Përfaqësues të BIA-s në këtë takim kanë qenë BOBAN dhe Golub Donqiq të dy pjestarë të shërbimit sekret të Serbisë. Boban Donqiq, me gradën Kapiten i Ushtrisë së Serbisë dhe oficer i lartë i Sigurimit Shtetëor të Serbise (BIA). Policia ka ndaluar palën shqiptare që ka marre pjesë në takim, të cilët udhëtonin me makinën Golf, ngjyrë të bardhë me targa 416 – KS – 989. Në ktë raport shkruhet se, Dardan Velija ishte ulur perpara, ndersa Jellena Bjellica, Vlora Bajqinovci dhe Albin Kurti ishin ulur prapa. Albin Kurti ishte I mbuluar me Qebe. Kurti në gjykatë prezantoi të jetë zotërues i një dokumenti si anëtar i AKI-së.

    

 8. Lili says:

  Jo jo hashim, eshte tipik e menyres suaj , teknik qe e keni perdor shume here kur keni denuar njerezet per vdekje Me komunikata te LPKse! Ke harruar?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *