“Çfarë kërkonte Alfred Lela aty”? Lleshaj: Nuk i shkonte një mashkulli të ndërhynte me dorë ndaj policeve femra

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj duke reaguar mbi ndalimin e gazetarit Alfred Lela nga ana e policisë, thotë se kishte vendosur t’i kërkonte falje, por u tërhoq nga ky akt.

Ai tha se Lela nuk mund të ndërhynte me dorë ndaj policeve femra që kishin ndaluar ish-deputeten e LSI-së, Silva Caka.

Sipas tij, çdo kush që bënte një shkelje të tillë do ndalohej.

Pjesë nga deklarata:

LleshajKjo historia e zotit Lela ka marrë një përmasë relativisht të madhe. Një mik shumë i çmuar i kishte shkruar një sms z. Lela, ku i kërkonte ndjesë në emrin tim. Në fakt, për hir të atij mikut, kisha vendosur ti kërkoj ndjesë z. Lela, por smë la shans ta bëja një gjest apriori.

Jo, jo, nuk e kam ndërmend dhe kam hequr dorë, pasi shpërtheu një valë fyerjesh të cilat janë në disproporcion me punën profesionale të atij zotërisë. Valë fyerjesh publike, të hapura, kërcënime të dobëta, por do të thosha që rasti në fjalë nuk e ekspozon policinë në asnjë tejkalim. Gazetari ka qenë aty nuk e di në çfarë statusi, por ka ndërhyrë në një moment kur tre punonjëse policie femra po përpiqeshin të ndalonin një protestuese femër.

Një standard që e aplikojmë me sforco të madhe, Policia shqiptare po përpiqej ta realizojë këtë për etikë të shtuar. Nuk i shkonte për etikë, një mashkulli, gazetari…etj, të ndërhynte me dorë ndaj punonjësve ferma që ishin aty, gjë që e ka bërë provokimin edhe më të madh në sytë e punonjësve mashkull të policisë. Ne na bën bashkë ligji, Kushtetuta, kundërshtimi i punonjësit të policisë është vepër penale. Tani, nëse ti merr përsipër të kryesh një vepër që kodi penal e sheh të tillë, duhet të jesh i gatshëm dhe për konseguencat e tij.

Policia vepron me iniciativë ose kërkesë. Objekti publik në fjalë ka një zot, administrator. Më datë 17 maj u kërkua ndërhyrja e policisë. Po të ishte kërkuar më parë do ndërhynte më parë. Duhet dikush ta konstatoj paligjshmërinë. Nëse nuk ka denoncim apo fakt public të madh…

Nuk ka qenë publikisht për ne i njohur fakti se ai objekt nuk ishte në dispozicion të administratorit të atij objekti. Të gjithë ato skenat ishin të filmuara të gjitha, ndërsa kjo skenë shihej vetëm një sekuencë që po futej në furgon dhe nuk shihet arsyeja se për çfarë e dërgonin në komisiariat. Po nuk pati zhurmë. Përse shkoj, përse e kanë çuar? Është çështje që ska marrë vëmendje, as nga ajo vetë që u shoqërua nuk u tha gjë.

g.kosovari

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në ““Çfarë kërkonte Alfred Lela aty”? Lleshaj: Nuk i shkonte një mashkulli të ndërhynte me dorë ndaj policeve femra”

 1. Irini says:

  Zoti Lleshaj ju i keni dhene policise standarde te reja, kurse Lela eshte nje gjobites i vogel LGBT, me habit fakti qe paski miq te perbashket ama 🧐

 2. shtet i marre peng nga ca shkerdhata kriminele
  turp

 3. Zigur Qarri says:

  Ushtaraku Lleshi i sherben te semurit psiqik Edvin D’Rama,shokut te Ver Llapes!
  Po kur ta varin Edvin D’Ramen tek sheshi Teatrit,do ti sherbesh edhe ne Boten e pertejme?

 4. Spiro says:

  Po dhe Lela i seksit femer eshte. Ai eshte pederast i pasiv keshtu qe ketu nuk ka ndonje mosperputhje

 5. TIRONA says:

  Maloku-shpellar kokerrjepur do te bente trimin me policet femra.
  KTHEHU O CORBE NGA KE ARDHUR NE KUKES, C’FARE DO NE TIRONE?NA I NDYVE!
  AJ DRU ME PRE!

 6. Ladi says:

  Po ata policet ta kishin bere nje formalitet me shkop gome mbi te.Po buue eshte ai mut qe nderhyn me force te policet?Çfar mut gazetari eshte ky.

 7. Tomori USA. says:

  Bravo te madhe policis se shtetiti. ka bere detyren qe i ngarkon ligji dhe kushtetuta.
  Lela cfar dote hedhesh ate do ta prec.
  Jane treguar shume te sjellshem policet me ato nderhyrje , e fyerje qe perdore ndaj policeve femra, qe po shoqeronin nje qytetare qe kish shkelur jo vetem ligjin por, edhe shante e fyente ne kundershtim me cdo norme morali, e ligj shteti.
  Ti lela e di mire se cte priste dhe si do e kishe peusr ketu ne Amerik, po te kishe vepruar sic veprove atje. Prandaj ver mend dhe behu me shume qytetar dhe zbato ligjin.

 8. Liri says:

  Lela nfaterroi kekun me byrekun.

 9. shoku says:

  Ai donte edhe me shume . Pse c’mut donte Lela mes femravre? Pse dujet te nderhynte,aq me shume qe isjte me pantallona te shkurtra dhe jo ne detyren e gazetarit. Nje manikin vitrine na doli trim. Te bej shyqyr edhe me aq se mund te hante edhe shkopin e gomes,te cilin e meritonte. Perse eshte policia,per te bere humor,apo per te ushtruanr dhune ndaj “trimave si Lela” Po turpin me te madh ta kete Prsidenti qe e ze me goje si dhune . Pse nuk flet per ata 4 te vraret dhe te plagosurit nga plumbat e 21 janarit 2011 qe i vrau zoti President Ilir Meta ,apo dridhej nga blloku qe mbante ne xhep…. Po per ate gazetarit Mahmutaj qe iku, jo vetem qe e plagosen,por edhe i thane ,o ik ,o te zhdukem fatre. Po kjo eshte dhune zoti President? O Gazetari menikin, po ate Erion Bracen e kujtin ? Po ate Edi Ramen e Kujton ? C’yhua per ate ?

 10. perekliu says:

  Mos i jep te drejte z.Lleshaj se ai nuk eshte mashkull!

 11. Trotski says:

  Respekte Z.Lleshaj! I kam pare me vemendje Videot e perleshjes dhe bashkohem me Ju dhe Theksoj se gabimi qe i gazetarit Lela-(Pa Klorofil).Me nderhyrjen e Tij gjoja per te mbrojtur Silva Caken -Ai beri nje veprim te denueshem.Po pse nuk foli fare per Incidentin vete Silva ,apo e beri çiçin ne breçka ????

 12. nigo says:

  Nuk e kuptoj se cfare deshte ai palo gazetar me nderhy? A e di ai se kjo eshte shkelje ligjesh., apo eshte gazetar dhe nuk e ze ligji? Se dyti nuk e kuptoj se si keta palaco dalin pas 2-3 oresh ? Kuptoj nje gje qe policia punon me dy standarte ose ka frike nga keta palaco dhe palacot politikane te dy kraheve. Po te ishte nje qytetar tjeter do te ishte brenda akoma ne polici. Pse nuk zbatohet ligji per kundershtim te punonjesve te policise dhe te rregullave e ligjeve te pandemise ndaj ketyre fytyrave? Lleshaj duhet se bashku me K/M te dorzoni detyrat se nuk jeni per te drejtuar e zbatuar ligjet. Jeni shkelesit me te medhenj.

 13. Besi says:

  Ore ti minister Leshi, statusin ne polici e kane njelloj police femra , apo police meshkuj. Nje police femer ka zgjedh ta bej ate pune, mund te jete me e forte sa 10 burra bashke, e trainuar per ta bere ate pune. Apo aty jane thjesht per fasad, ceshtje kuatash?
  Protestuesit kane te njejtin status, gazetar, puntor, mjek, artist, te papune.
  Pyetja eshte pse trajtohet protestuesi ne ate menyre?
  A eshte protestues i dhunshem? A eshte i paisur me arme te ftohta apo mjete te tjera?

 14. Nick says:

  Po ç’te bente, te rrihesh me policet meshkuj?! Robi i mençur luan ne fush t’vet!🤣

 15. is says:

  Edhe unë si qytetare e thjeshtë them: -Si guxon Alfred Lela të kapë nga duart policinë, çfarë i duket vetja atij??????????? Se ka problem të bëjë vepër penale, duke kundërshtuar forcat e policisë, qofshin meshkuj apo femra!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ky vendi ynë mund të jetë nga të vetmit në botë që ndëshkon vetëm njerëzit e thjeshtë e të këputur fare
  Alfredi me shokë e klasifikojnë veten të pandëshkueshëm, pavarësisht sjelljes së tyre.

 16. Jabanxhi says:

  ALFRED.LELA eshte nje sharlatan nga c’fare pashe Real Story nuk di c’fare te thuhet ……..

 17. Luan says:

  KUJDES nga RAMA z.minister.RAMA nuk e do REFORMEN E DREJTESISE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *