Ilir Meta: Më konsideroni anëtar të “Europa Nostra”, hetim ndërkombëtar për Teatrin

Ilir Meta zhvilloi sot një bashkëbisedim, nëpërmjet një video-konference, me përfaqësuesit e “Europa Nostra”, zëvendëspresidentin ekzekutiv, Guy Clausse, sekretaren e Përgjithshme, Sneska Quaedvlieg-Michailovic dhe anëtarin e bordit, profesor Paolo Vitti.

Meta i ka falenderuar ata për angazhimin dhe vëmendjen që “Europa Nostra” ka treguar ndaj promovimit dhe ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe historike të vendit tonë.

Meta është ndalur edhe në çështjen e Teatrit dhe ka falenderuar organizatën për mbështetjen që i ka dhënë “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”.

Nga zyra e shtypit e Presidencës bëhet e ditur se Meta ka theksuar gjatë video-konferencës se shembja e paligjshme e teatrit është edhe një çështje europiane përveç asaj kushtetuese, e trashëgimisë historike dhe identitetit kombëtar.

Prandaj mes palëve është rënë dakord për domosdoshmërinë e nisjes së një hetimi ndërkombëtar mbi këtë çështje dhe informimin e mëtejshëm të niveleve më të larta europiane.

“Europa nuk është vetëm euro, por edhe kulturë, solidaritet, humanizëm dhe identitet. Teatri Kombëtar ishte dëshmori i parë i Bulevardit ‘Dëshmorët e Kombit’, por demokracia dhe kultura europiane do fitojë”, mësohet të jetë shprehur ndër të tjera anëtari i bordit të “Europa Nostra”, profesor Paolo Vitti.

“Nga sot më konsideroni edhe mua anëtarin më të ri të ‘Europa Nostra’”, ia ka kthyer Meta.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Ilir Meta: Më konsideroni anëtar të “Europa Nostra”, hetim ndërkombëtar për Teatrin”

 1. Ladi says:

  Anetar i Cosa Nostra, doje te thoje?!!!

  1. pjeter says:

   Bingo,ashtu eshte kusari.

 2. Tutu says:

  E ka ngaterruar me Cosa Nostren qyqari….!!

 3. io says:

  Po ke te drejte qe sot te konsiderojm si anetar te “COSA NOSTRA” 🙂 🙂

 4. Yt says:

  Bastardi….kriminel

 5. Zigur Qarri says:

  Shpernda Parlamentin dhe Qeverine ilegjitme,se mbrapa i ke te gjith shqiptaret,ashtu si ne mitingun e fundit kur i mbushi drogaxhiu poturet.
  Edvin Musolini ne litare.

  1. Skrapri says:

   Sa her hap tel tě shikoj vetem ty zigur qorri, me vjen keq por je me gjithe mend qorr dhe horr, te fala komunisté saliut,

  2. TIRONA says:

   Zigur,po pres pergjigjen e burrit?

 6. EKZEKUTUESI says:

  “Shoku” Ilir Meta alias “Floriri” qe aq shume te Pelqen:Hetim NDERKOMBETARE per “Teatrin”???VERTET???Pse jo!…por ja na thuaj se cilet “Nderkombetare” do te na Sjellesh??
  1-Ti NUK I NJEH NDERKOMBETARET, ti mbete dukek thene se Amerikanet ,dhe Europjanet te shikojne “Punen e tyre” sepse sipas teje..JU JENI VETE NE GJENDJE TE ZGJIDHNI Problemet e Shqiperise dhe Miletit “Kokepalare” SHqipetare..ti..dhe vetem ty, qe te “Pacim O Flori”..dhe na “Rruac”..ti je “Shpetimtari” i Shqiperise..
  2-ja ne shkoqite ,se cilet Nderkombetare DO TE NA BIESH PER “Teatrin”….qe edhe pa te ne Shqipetaret jemi mesuar dhe bejme…SEPSE KA AFRO 30-te Vite…qe AI teater nuk Prodhon , me asgje…dhe ka vetem Vlere simbolike si Teater…kur dime se Artiste, te Afert me ju..KANE VJEDHUR Reliket e Cmuara te Teatrit….He ja me “Fale”..MOS DO Hetim Nderkombetare per VJEDHJEN E RELIKEVE???Sepse Hajdutet nuk i Ndane me ty…ose me thene “Nuk te Begenisen” fare por i Muaren per Vete??????????????
  3-Shume Dakorde Like Floriri..ja MARRIM Ekspertet e FBI-s Ameriken…te “Hetojne”…sikure se Hetuan per SKANDALIN E VIDES SE Priftit…Video qe Shohim Ilir Meten qe KERKON 7%..te Interese…pse jo??Shoku Like??Si thua??
  @@Like Floriri:po ta leme ty ne Dore, qe te Therresesh Nderkombetaret qe te PELQEJNE TY,pse jo…Shiko dhe gjeje disa ne Greqi, ata te cilet te Dekoruan..por per c´fare VLERASH TE DEKORUAN GREKET Nuk na i Shpjegon dote??
  Ilir Meta:JE BERE KANCERI I SHQIPERISE DHE SHQIPETAREVE,,je aq i Neveritshem qe nje Koqe “Kollovizhi” e ke pake..
  Ndyresire….Je ti Ilir Meta, qe se bashku me Banden e UDB-se Serbe ne Shqiperi e keni bere jeten e Shqipetareve te Padurushme..POR SHIKO SE NE SHQIPETARET TE TE Qi……m…c´te permban Pragu..i “Kotecit”…lol

 7. EKZEKUTUESI says:

  @@Zigur Qarri:I NDERUAR..e di qe beni jete “Kurbeti”..por nuk Besoj se edhe ju vete Besoni ne ato qe Thoni me siper..
  1-Ne se Rama Mbushe “Hundet”..kete e shikoj ne Aspektin Private, por te shokj une apo Shqipetaret pas Ilir Metes??
  2-Do te shkoja nese Ilir Meta do te ishte nje Politikane me Integritet dhe jo i Korruptuar..POR Ilir Meta, nuk ka vetem Gjynahe KORRUPSJONI, Ilir Meta eshte VRASES…ishte Vedeo-Kaseta e Ilir Metes, qe Vrau ne mese te Tiranes 4-ter Njerez te Pafajshem…(Personalishte nuk kame Konsiderate per Politikanet e Korruptuar, akoma edhe per ata qe Mbushin Hundet)…lol

 8. Skrapri says:

  Sa her hap tel tě shikoj vetem ty zigur qorri, me vjen keq por je me gjithe mend qorr dhe horr, te fala komunisté saliut,

 9. Lani says:

  O Like o kokloqe.

 10. pjeter says:

  Bingo,ashtu eshte kusari.

 11. pjeter says:

  Patjetrr presidenfi yn i dashur e i qet,do i dergojme edhe vidion e fameshme “europa nostra”te te njohin me mire.Dihet qe eshte nje organizate pan europiane qe mbron trashegimite kulturore. Edhe ky do behet antar i kesaj organizate.Milanezet p.sh.duhet te ndihen shume te lumtur per madonen qe eshte ne maje te “duomo “Likja me Besen e Qimin jane nje treshee perkryer,shume shpejt kan per te nzjerr nga shtepia familjen e skiftereve pelegrine.Gjith ate flori atje,antari iri e” europa nostra “do ta trajtoje me nje perzemersi dhe dedikim te vecante,sikur me qene prona e tj,e ka merak vete ai,sidimos ato 24 karat . (Di gje njeri sa karat eshte madonina e duomo ne Milano?)

 12. Pelioni says:

  Like floriri,je çfar je,je dreqi dhe i bri mbi dhe,por vetëm njeri as ke qënë as je e as nuk ke për të qënë.
  shqipëria nuk është çifligu juaj like ajo është e shqiptarve dhe për shqiptarët dhe jo e vrasësve, hajdutve,tradhtarve e kolabarocinstve të tipit coza nostra që bashkë me ju o turpi i kombit çirren për ruajtjen e arkitekturës fashiste prej tallashi në shqipëri,madje e quajnë karakatinën bordello dëshmori i parë i demokracisë në bulevardin dëshmorët e kombit,ndërsa ju o turpi i shqipërisë 4 dëshmorët e vertet të demokracisë,që i vrave ti me snajperistin sali se u ngritën kundër megavjedhjes tënde me zë e figurë ju i quani kokë pa larë.
  Ky jeni ju ,fundin tuaj do ta vedos drejtësia,tashmë nuk mund ta ndalësh më o like floriri,përballë ke Amerikën.

 13. boston says:

  Mafiozi Ilir Meta eshte nje skuf i rrezikshem.

 14. TIRONA says:

  likekokeqoshja,po te vjen dita o kryekusari i Ballkanit!
  🔔😥😈💰💱🗝🚾

 15. kasemi says:

  Si do te ndrrosh shoqate, ti e ke shoqaten tende te cilen e drejton, shoqaten e hajduteve dhe krimineleve, si ta ndrosh ate?!!!!!!!

 16. Timi says:

  Europa Nostra eshte mne organizate si miliona organizata be Europe….po ky predident hajdut e idiot e ul nvelin deri ne zero e merret me to. Kukton jatunari se shqiptatet nuk kane internet d nuk dine te navigojne e te shohin dmse çbehet…ky pallish duhet shkarkuar dhe te jape llogari si e vuri pasurine. Spak spak spak spak spak…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *