Fidel Kastro i Shqipërisë

Nga Artur Ajazi

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, më është dikur dje “mot a mot” si Fidel Kastro. Bënte thirrje për “protesta, ngritje në revolta popullore”, dhe këtë e bënte përmes një postimi në fb, (ku përkujtonte zemërluanët e Qaf-Barit dhe Spaçit) të një goxha “fjalimi” me peshë intelektuale dhe politike.

Më dukej sikur kisha para ekranit jo kreun e shtetit tim, të një vendi aleat në NATO, të një vendi partner i sigurtë i strukturave Euroatlantike, të një vendi që është fare pranë hapjes së negociatave me BE, por sikur kisha përpara Fidel Kastron, që bënte thirrje nga periferia e Havanës, për “nisjen e revolucionit”.

Dhe në fakt Meta duket sikur e ka serozisht idenë revolucionaliste, pasi tek e dëgjoja që shprehej njëherë “kam vënë në dijeni faktorin ndërkombëtar për planin tim me 14 pika”, dhe pastaj u sulej atyre dhe i shigjetonte se “nuk duhej të heshtnin për shkeljet ligjore të kësaj klike që qeveris”. Kreu i shtetit, në daljen e tij të beftë para mediave, ka ndarë dhe kategorizuar edhe se kush janë “opozita reale” dhe kush “opozita e rreme”.

Duket sikur Meta, i të gjitha në terezi, dhe merret me fallin e kafes turke, për të gjetur kush është opozitar i “vërtetë” dhe kush i “rremë”. Madje në platformën e tij “shpëtimtare” me 11 pika, e cila sipas tij synon “zgjidhjen e krizës para provimit në BE”, zoti Meta theksoi faktin se “në tryezë duhet të jetë patjetër edhe opozita reale, dhe jo ajo e rreme, që bën lojëra me qeverinë”. Meta foli pa “maskë” (sipas tij) dhe këtë kërkoi edhe nga faktori politik në Shqipëri . Ai foli gjatë për reformën në drejtësi, për “vonesat e qëllimshme”, por nuk përmendi asnjëherë rolin e mandatdjegurve, që edhe pse ikën, dhe lanë “pushkën në faqe” siç thotë populli, nuk ndalen deri në bllokimin e reformimit të plotë të organeve të drejtësisë, apo dhe të zgjedhores. Nën batutën “maskat po bien”, ndoshta duke aluduar se edhe “qeveria po bie”, duket se Ilir Meta ka dashur të dalë si “shpëtimtari i kombit, në momentet kur vendi po digjej dhe po plaste lufta”.

E kishte fjalën për protestat “paqësore” të Lulzimit dhe Monikës ? Edhe mundet, por merakun më të madh kryetari i shtetit përgjatë fjalës së tij, e kishte tek “maskat”, pasi ishte fjala të cilën e ka përmendur brënda 25 minutave, mbi 60 herë. Ilir Meta, nuk e di përse më është dukur dje si Fidel Kastro, edhe kur parashikonte “shtimin e pikave kushtëzuese për Shqipërinë pas provimit të Qershorit dhe Tetorit, nga BE për hapjen e negociatave”. Ndërkohë lidhur me platformat “shpëtimtare” për zgjidhjen e krizës, Meta konkuron me Bashën, njeriut të cilit synon që deri në fund të mandatit, ti zërë vendin e kryeopozitarit. Nuk e di përse Iliri dje më ngjau me Fidelin. I kishte mbetur “ora” tek revolta dhe diktatura.

Një kryetar shtetit që edhe pas 30 vitesh, flet akoma për “përmbysje regjimi, tirani, liri që fitohet dhe nuk dhurohet” etj, etj. Për gjëra dhe deklarata të tilla, nuk flasin kurrë presidentë të vendeve të lira dhe demokratike, aq më tepër i një vendi mes Europës, anëtar i NATO-s, dhe partner i sigurtë i SHBA-së zoti Meta.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Fidel Kastro i Shqipërisë”

 1. PO TROKET SPAKU , OR MIK ! 🇺🇸🇪🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇸🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱 says:

  TIK -TAK , TIK -TAK ⚖️⚖️⚖️

  1. 🤪 says:

   E kanë çmontuar SPAK, s’ka më TIK-TAK por ka Tak-Fak ta morën ore torollak🤪

 2. Lulzim says:

  “Allendeja albanese” President ne shkarkim , burri mo i shtrenjte i First Lady , Monika

 3. Roberto says:

  O Artur a je ne metro apo jo?? Nuk e di ti qe Presidenti Ilir Meta ka qene shtangist??🤣Ai nuk e kupton do politiken pa perdorur forcen. E ka “semundje” profesionale.😂.

 4. Vojo Amerikani says:

  Ky eshte rrota kari na genjeu tha do vrase veten dhe nuk e vrau vojo amerikoni skraparit

  1. jon says:

   duam buke, per te tjerat sna plas fare

 5. Black Jack says:

  Kur pra se u zgjat shume . Biruca po pret

 6. Alban Dega says:

  Syceltesi

  KUVENDI 1 SALIKJA 3 … APO ORVAJTJE
  PER GRUSHT SHTETI NEN TAVOLINE!?

  – Ilir Meta shpall platformen e Byrose Politike te partise “ Keshilli Politik per Drejtesine” shqiptare

  – Levizje e re politike apo “ Skuadron Vdekjeje” per ekzekutimin e Reformen ne Drejtesi e Vetingun !

  – Ilir Meta ne pranga per tentative per grusht shteti

  – Cfare pret Kuvendi dhe SPAK-u !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kryemafiozi i Ballkanit Ilir Meta, alias Like Floriri heq edhe masken e fundit te varrmihesit perserites te Shqiperise !
  Kuvendi 1 Meta 2 + Avokatja politike “ Popullit “ te pazarlleqeve politike Rama- Basha te 17 majit 2017, pra Kuvendi 1 Meta Berisha 3 eshte tentative per grusht te mirefillte shteti dhe permbysje te rendit kushtetues dhe varrosja e Republikes Parlamentare, eshte kthimi i Shqiperise ne nje Republike Presidenciale, pra ne nje dinasti te ilir Metes dhe Avokates se Popullit , Avokates se Saleh e Argita Berishes.
  Nese drejtesia shqiptare rivihet nen shkopin e dirigjentit politik te SaLikes dhe te politikes se SaLikekracise a kujtdo qofte ky do te ishte guri i varrit jo vetem i Reformes me Drejtesi dhe Vetingut por edhe i demokracise dhe vete Shqiperise !
  Ja pse ambasadorja e aleatit kryesor strategjik dhe mikut me te madh te shqiptareve ne kohet me te veshtira to be or not to be, SHBA-se dha alarmin dhe kushtrimin per vrasjen e Reformes me Drejtesi dhe Vetingut qe ne djep nga pazaret e felliqta te politikes antishqiptare te politikaneve me antishqiptare me historine e Shqiperise !
  Ilir Meta eshte politikani me i degjeneruar dhe me i korruptuar ne keto 107 vjet te shtetit shqiptar.
  14 pikat i komplotit te tij antikushtetues jane 14 plumba ne zemren e Kushtetutes dhe Drejtesise shqiptare vetem e vetem per te shpetuar kokat e Bandes se Gangstereve” dhe “ Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit “!
  14 pikat e “ Keshillit Politik per Drejtesine” shqiptare jane 14 plumbat e levizjes politike qe ai lancoi dje e sot qe automatikisht e shkarkojne ate nga posti i Presidentit per shkelje dhe dhunim flagrant te Kushtetues, cka jo Komisioni i Venecias po as Komisioni i Zotit vet nuk mund ta shpetoje nga shkarkimi dhe as nga burgu vetem e vetem per kete akt pa llogaritur nje mal me krime e korrupsion te hapur me ze e me figuren e tij faqe mbare shqiptareve kudo qe jemi dhe faqe mbare Botes!
  Ilir Meta e Sali Berisha jane jo vetem turpi por edhe fatkeqesia me e madhe e shqiptareve, e mbare Shqiperise dhe kombit shqiptar !
  Shqiptare vigjilente, syceltesi perballe ketyre perbindeshave, ketyre kucedrave te pangime me gjak e me djersen shqiptareve dhe pasurite e tyre e te Shqiperise !
  Cfare pret SPAK-u !?
  Cfare pret Kuvendi i Shqiperise !?

 7. Dean says:

  Po i vjen vdekja,prandaj bo si Fidel Kastro.

 8. Daliu says:

  Ne ishuliacion te plote, ku here ç’faqet si kastor prane liqeneve, e here here di ta gjeni neper çati shtepish si tingli majmun. S’ka hall e derman pa shkuar para drejtesise. Pthu fare e qelbur, si çaushesku do perfundosh o plere.

  1. Ceni says:

   I gjori Like. Po i vjen ngordhja.

 9. Shtangisti says:

  Do buzulyket Ky Lloje Soji se è ka mbushur🥛 Nuk ka asnje Lloje dinjiteti eshte nje East Pasha

 10. Astrit says:

  Ne i kemi shpresat tel AMERIKA ta zhduki kete fare te keqe.korrupsioni krimi..Edhe pak i kan mbetur Like floririt

 11. Olimpia says:

  O Ajazi,qe ne teresi ben shkrime te mira,perse ngaterron F.Kastron,nje personazh historik te jashtezakoneshm me nje bandit si Meta???? I.Meta mund te jete i perafert me Eskobarin,por me Kastron nuk e lidh asgje..Nuk di cfare ke studjuar por per te qetesuar vehten nga ky krahasim idiot ,shko ne Wikipedia dhe lexo cfare shkruhet per F.Kastron nga nje burim i tille i pavarur jo komunist.Dhe kupton nje gje ….30 vite pas shembjes se socializmit real ne Eurolindjen dhe ish BS ,Kuba vazhdon te jete perseri socialiste,perballe vendit me te fuqishem te botes….nen nje bllokade reale afro 60vjecare.Sigurisht kubanet ne se do te Ishin te pakenaqur,do ta rrezonin sistemin,por duket jane inteligjente,bejne krahasim me vendet e tjera te Amerikes Latine dhe….thone…Jo..Jo jemi me mire keshtu ..Ndersa Meta ,ky mafioz nderkombetar ,,president,,eshte fytyra e dyte me e urryer per shqiptaret,pas kriminelit Berisha.Meta realisht eshte nje karikature e peshtire musoliniane…un piccolo Duce,,
  Tema…perse bini kaq poshte ne nivel shkrimesh….??

  1. Shpetimi Debatik says:

   Jane te paguar si mercenare ne sherbim te kacakeve.kriminele.
   Gazetaria pjesa me madhe e saj i fryn rregjimeve feudale te ballisto-zogiste qe bota e varrosi ne luften e dyte boterore.

 12. Ana says:

  Ne kete foto me vjen shume keq per ate peisazhin paqesor nga prapa se e ka shemtuar me surratin e tij prej shtaze🤮🤮🤮

  Duhet populli t’i vendos dinamitin tek vilat e Lalezit dhe Kodra e Diellit dhe ato qindra pasuri te paluajtshme gjithandej vendit, duhet lene pa asnje kacidh po njesoj sic erdhi ne Tirane nga Cepani I Skraparit me pantallona te arnuara. Vetem keshtu do t’i zbres kalit se po e nget persprapthi. Fucking bastard.

 13. arriff says:

  Te gjithe te bashkuar , si nje grusht i vetem , per te mbrojtur pronat ne LALEZ te Metes Berishes Bashes Gjin Malokut etj . Ne qofte se nuk i mbrojme sot OFL ja do na i sekuestroje .
  Qelbesira Nga e gjithe Shqiperia Bashkohuni !!!!!

 14. Zigur Qarri says:

  AKOMA MERRENI ME ILIR MUTIN QE I VETMI HALL QE KA ESHTE TE MBROJE PLAÇKEN E VJEDHUR.
  VERTET BESONI SE KA HALL TJETER KY?

 15. joti says:

  FIDEL KASTRO NUK KA VJEDHUR FLORIRIN, KY ESHTE ORDINER….

 16. Mandravellua says:

  Cer thu mer daj? Ku e njef ti Fidelin?
  Po Fideli nuk e merrte Liken as per kamarier mer daj .
  Fideli kishte karizmen qe i merrte mendjen te gjithve qe e takonin…
  Fideli kishte ideale, kishte parime…Likja ka vetem nje qellim – hajdutllikun
  Likja nuk lidh dot grun e vet…Pfffff
  Krahasim i pagoditur , si kau – peles….

 17. Bregdeti says:

  Te qe per Fidelin, Likes do i kishte mbire bari mbi varr nashtina.
  E kishte kalu ne karrige elektrike, qysh prej 20 vjetsh.

 18. E verteta says:

  Me shkoqur e me hapur ska si behet . I gjithe investimi Amerikan dhe i Europe’s per reformen ne drejtesi eshte qe te behet nje drejtesi e pa varur dhe jashte politike, kjo e tmerron dhe e ka nxjerre jasht shinave kete kreun e shtetit tone, ndaj eshte menduar gjate dhe na nxorri keshillin politik per te drejtuar reformen ne drejtesi. Po e lane , bravo I qofte, pooor ska per te ndodhur , ndaj like pergatitu per ndeshkimin.

 19. Llaman says:

  Per gjera te tilla natyrisht qe Meta do te flase, perderi sa vazhdon farsa e shkarkimit te tij.

 20. Heminguej says:

  Po si nuk te vjen zor te krahasosh nje hajdut si Meta me te madhin Juristin dhe liderin e popullit kubanez Fidel Kastron.

 21. rexha 10 says:

  NE RADHE TE PARE NJERZIT INTELEGJENTE NUKE E NGREJNE ZERIN ,EDHE PO TE KENE TE DREJTE.MUA ME DUKET SE SEJCILI NGA KETA KOKA QE KANE DREJTUAR ,DHE PO DREJTOJNE ATE VENDE DUAN TE TREGOJNE SE JANE NJERZE TE PUSHTETESHEM ,PORE EDHE KJO NGA MYNYRA E TE FOLURIT TREGON ARROGANCEN E TYRE KLITHMAT E ULERITJES ,DHE MUNGESEN E PERSONIT PER PERGJEGJESINE POLITIKE QE MBARTIN.PO TE KRAHASONI KETA POLITIKANE ME GJULIO ANDREOTIN ,BESOJE SE KENI SHUME PER TE FOLUR ,DHE ASE NUKE JA VLEN QE TI KRAHASOSH.
  NJE POLITIKAN ,PER TE TREGUAR PUSHTETIN E TIJE ,DUHET TE FLASE PAKE DHE QETE EDHE PSE MUNDE TE KETE SHUME PROBLEME ME KORRUPSIONIN.. FIGURAT E POLITIKES NE SHQIPRI MBASE VITIT 90 KA DEGJENERUAR NE FIGURAT E NJERZEVE TE RRUGES TE MARRE DHE TI VENDOSESH NE PRESIDENCE,KRYEMINISTRI ,APO PARLAMENTE. TE VETMIT PERSONA QE ISHTE ME GJITHE KUPTIMIN E FJALES POLITIKAN ISHIN SERVET PELLUMBI MOJSIU ISHE PRESIDENTI. TE TJERET KANE TREGUAR VETEM FORCEN SI NJERZE TE MARRE NGA RRUGA.

 22. Shpetimi Debatik says:

  Jane te paguar si mercenare ne sherbim te kacakeve.kriminele.
  Gazetaria pjesa me madhe e saj i fryn rregjimeve feudale te ballisto-zogiste qe bota e varrosi ne luften e dyte boterore.

 23. Trotski says:

  O SPAK ku Je? Dil se te ka dale ne shteg LIKE HAJDUTI me 40 Bandite!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *