Me 7 Vota “pro” Thaçit, Kushtetuesja i hap rrugën Abdulla Hotit për kryeministër?!

Gjykata Kushtetuese në Kosovë sot pritet të shpallë vendimin lidhur me vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretit të presidentit Hashim Thaçi për mandatarin e ri për formimin e Qeverisë së Kosovës.

Gjykata Kushtetuese ka vendosur në favor të presidentit Thaçi, duke i hapur rrugën mandatarit të dekretuar Abdulla Hoti që të formojë kabinetin qeveritar, mëson INA. Ky vendim pritet të publikohet gjatë ditëve në vijim.

E përditshmja ‘Koha ditore’ ka hapur numrin e sotëm të gazetës me titullin qendror “Shtatë gjyqtarë të Kushtetueses në anën e Thaçit”, ku ndër të tjera shkruan se nga 9 gjykatësit, 7 prej tyre janë pro dekretit të Thaçit, duke mbështetur argumentet e tij.

Një tweet “7 vota pro” i gazetarit Adriatik Kelmendi ka nxitur debate se ai konsiston në votimin në Kushtetuese. Gazetari Kelmendi nuk ka dhënë detaje tjera, se çka ka dashur të thotë me këtë porosi.

Mirëpo, aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, kanë shpërndarë tëeet-in e Kelmendit, duke thënë se shkrimi i tij nënkupton se tashmë është marrë vendimi nga Gjykata Kushtetuese me 7 vota pro dhe 2 kundër formimit të qeverisë së re.

Pas postimit të Kelmendit, ka reaguar edhe zv.kryeministri në detyrë Haki Abazi, duke thënë se po tentohet t’i vidhet pushteti Lëvizjes Vetëvendosje nga partitë tjera në vend.

Më 30 prill, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekretuar kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, për pozitën e kryeministrit të ardhshëm të Kosovës. Ky veprim u ndërmor pas shkarkimit të Qeverisë Kurti.

Pas dekretit të Thaçit për Hotin, Lëvizja Vetëvendosje i është drejtuar Kushtetueses me pretendimin se presidenti ka marrë një vendim kundër-kushtetues.

Gjykata Kushtetuese vendosi deri më 29 maj masën e përkohshme me të cilën pezullohet zbatimi i dekretit të presidentit Hashim Thaçi për mandatarin e ri për formimin e qeverisë së Kosovës.

Kosova mbeti me qeveri në detyrë që nga 25 marsi kur u votua mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit Albin Kurti, i iniciuar nga LDK, pas përplasjeve që ndodhën vetëm pak javë të bashkëqeverisjes së tyre.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Me 7 Vota “pro” Thaçit, Kushtetuesja i hap rrugën Abdulla Hotit për kryeministër?!”

 1. ZIGUR QARRI says:

  E RENDESISHME ESHTE TE SHPORRET KY MARKSISTI APO REVOLUCIONARI I FUNDIT NE EUROPE, QE E BERI LESH E LI KOSOVEN, KY INTRIGANT DHE MASHTRUES.

  1. Nik says:

   Ti Qarri je nje stalinist i thekur ne te menduar, te rrnoje menja!

 2. RROFTÈ HASHIM THAÇI says:

  FUCK Albin Kurtoviç dhe Vjosa Osmanllesha !!! RROFTË HASHIM THAÇI LUFTËTAR dhe ATDHETAR 🇦🇱🇦🇱⚖⚖🇦🇱🇦🇱

 3. Baliu says:

  Fake News nga Banda e Zanzibarit.

 4. Marie says:

  Gezohu o popull kosovar,me nefund po ju qerohet nje populist,nje shkaterrimtar,nji dallaveraxhi i pashoq si Albin Kurti,,ruaje zot popullin kosovar nga cakej dhe hijena si Albin Kurti

  1. lvv says:

   oj marie kqyrni ramen tuj qe esht ka ju qi para e mrapa e lene vv. kqyrni hallet tuja se as buk me hanger nuk kini.

   1. Tanguli says:

    RAMA ESHTE NJESH O LALE, PO TI S’JA KE IDENE! Ha pace e pilaf ti, ate bej 😛

 5. Lili says:

  Minjte e zanzibarit dollen ne siperfaqje!
  Rrnofte LVV qe sollin ndryshimin qe pritem te gjithe! Poshte grabitcaret!

 6. Gradishta says:

  hajde bini në tiranë
  të shpëtosh like hajvanë
  që të dy një qëllim kini
  demokracis ,zjarr ti vini
  like bini një hall kanë
  amerikën përball kanë

 7. lila says:

  Albin Kurti,eshte filozofi me i madhe ne histori,qe ka fol shqip!
  Eshte dhurata e jashtezakonshme qe natyra i ka bere kosoves!
  Albini,jeton per politiken,dhe nuk jeton prej politikes! Eshte shprehes tipik i triumfit te moralit dhe parimeve,mbi materien. Nuk kam asnje njohje personale me te, por thjeshte eshte teper i qarte ne c’ka perfaqson,!
  Ai eshte i jashtezakonshem!
  Kjo eshte e verteta, koha do flase..

  1. Epirioti II says:

   Shume sarkazem e tholle Lila. Ke godit ne shenje.
   (se qe ta kesh me te vertete as qe e coj ne mendje).

  2. tokesori says:

   @Lila:
   Po qe ke te drejte!
   Fiks fare, njelloj sic Serbet shpjegojne ndryshimin e Shqiptareve nga Serbet, ti spjegon ndryshimin e Kurtit nga politikanet e tjere shqiptare..
   Kur zoti ju cfaq Mbretit te Serbeve mbas perfundimit te betejes se Fushe Kosoves me Turqit, ku Serbet(dhe shqiptaret) u munden nga Turqit, zoti i ofroi Mbretit te Serbeve jeten tokesore per popullin Serb, qe presupozonte “nenshtrim” nen Turkun, apo jeten qiellore dhe lufte te vazhdueshme per moral… Serbet zgjodhen jeten qiellore. Ata zgjodhen triumfin e moralit dhe parimeve mbi materien. Ky eshte dallimi esencial I sotem midis Serbeve dhe shqiptareve qe zgjodhen jeten tokesore. Albin “madheshtia” eshte perfaqesuesi i gjalle I “popullit qiellor”. Faleminderit Lila qe me dashje ose jo na jep me dije qe Kurti nuk eshte fare shqiptar. Serbet, nepermjet Kurtit do i shpetojne shqiptaret nga mekatet tokesore! Serbet qellore do kujdesen edhe per popujt e tjere tokesor te Ballkanit.
   Albini eshte dhurate nga zoti, e dashura Lila, jo nga natyra. Ne kete pike je pak kunfjuze. Ose je me zotin ose me natyren.
   Nuk di ne se ti Lila ke lexuar per mithet Serbe. Te rekomandoj te lexosh pak me shume dhe te shkruash prape per Kurt, qiellorin. Ne shqiptaret kemi nevoje per principet dhe moral, sepse jemi shume te lidhur me jeten materiale, Kurt qiellori, ky shenjt serb, do jet shpetimi jone!

 8. lila says:

  Albini eshte i jashtezakonshem. Kosova do te kete nje te ardhme te ndritur me njerz si Albini,pasi eshte vertete i thjesht dhe shume i formuar!
  Nuk matet nga muskujt dhe gjatesia,por nga dimensioni i mendimit,ne kete pike eshte evidente diferenca.

 9. VATRA says:

  Nuk pati zuzë ti ulet pērballë Vuçiqit dhe as që lujti nji mm kah integrimet shqiptare mundësinë e pati por për te ma me randësi doli Agim Veliu thue se ai Çuni dhe Kapixhiku janë ma të hajrit

 10. shkurt2014 says:

  sh is I 3% e sa e sa vjedhjeve te tjera qe I ka bere Kosoves,me tacin ortake do te marrin pergjigjen nga populli I Kosoves ne ditet ne vazhdim.Ne qofte se gjykata Kushtetuese shkele edhe ajo ligjet e saja,populli do te zgjidhe vete pa drejtesit,qe jepen me ndihmen e tacit e ises me presionin,e parate qe derdhen te paguajn gjyqtarve te kushtetuses.isa e taci jane 2 figurat me te uryra te Kosoves,qe kan vjedhe,placikt e se fundi kerkuan duke mashtruar opinion ti japin vucicit teritore te Kosoves.Prandaj populli po pret pergjigjen e gjykates kushtetuse me pa durim,qe te reagoje po te jete nevoja.

  1. i cudituri says:

   Kaqol, nuk vendos “populli” per ligjin, se populli eshte injorant! Per ligjin vendos Gjykata Kushtetuese, qe eshte profesioniste per ate pune. Populli ka detyre te degjoje dhe vetem kaq!

  2. gD says:

   Tamam serb i vitit 2014. Mezi po pret te Vije Vuciqi te te rregulloje hajdutet. Ti qe flet ne emer te popullit je basthard! As qe te vete ndermend se Kosova rrumpalle eshte plan I Vuciqit. Apo jam gabim? Ndoshta ti je ne planin e Vuciqit per te shkerdheyer prape shqiptaret. Hiqesh dhe si patriot kur duhet qetesi!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *