STUDIMI: Ilaçi i propaganduar nga Trump rrit vdekshmërinë te pacientët Covid

Një studim i gjerë ka zbuluar se trajtimi me hidroksilkorinë i të sëmurëve rëndë nga infeksioni i koronavirusit, mund t’i çojë ata drejt vdekjes pasi ai dëmton zemrën.

Studimi i botuar në revistën mjekësore The Lancet thotë gjithashtu se hidroksilkorina zhvillon aritmi të rrezikshme e cila çon deri në vdekje.

Studiuesit analizuan të dhëna nga më shumë se 96,000 pacientë me Covid-19 që kishin vdekur apo kishin dalë nga spitali.

Rreth 15,000 prej tyre ishin trajtuar me hidroksilkorinë apo edhe me klorokuin, ose një nga këto  ilaçe të kombinuara me një antibiotik.

Sipas studimit, 1 në 11 pacientë të trajtuar me një prej antimalarikët kishte vdekur. Po ashtu kishte vdekur edhe 1 në 6 pacientë të trajtuar vetëm me hidroksilkorinë apo edhe me klorokuin, pa antibiotik dhe 1 në 5 pacientë që kishin përdorur vetëm hidroksilklorinë dhe antibiotik kishte vdekur.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se aritmita kardiake ishin ndër simptomat më të zakonshme në mesin e pacientëve që kishin marrë një nga trajtimet.

Numri më i madh i vdekjeve ishte rregjistrua në mesin e grupit të trajtuar me hidroksilkolinë dhe një antibiotik, 18% e të cilëve kishin zhvilluar aritmi të zemrës.

“Studimet e mëparshme në shkallë të vogël nuk kanë arritur të identifikojnë prova të forta se ilaçet antimalarje janë trajtime të besueshme për pacientët Covid, por tani sipas studimit tonë shansi që këto ilaçe të përmirësojnë gjendjen e pacientëve me koronavirus është mjaft i ulët.” – tha bashkë-autori i studimit, Dr Frank Ruschitzka, në Spitalin Universitar të Zyriut.

Ilaçi hidroksilklorina u vendos në qendër të vëmendjes këtë pranverë kur Trump filloi të përmendte emrin e tij  dhjetra herë gjatë konferencave për shtyp për pandeminë nga koronavirusi.

Presidenti amerikan tha para pak ditësh se ai kishte marrë për dhjetë ditë rresht nga një kokër hidroksilkorinë për tu mbrojtur nga infeksioni i koronavirusit.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “STUDIMI: Ilaçi i propaganduar nga Trump rrit vdekshmërinë te pacientët Covid”

 1. WuFlu says:

  Ky ilac eshte zbuluar ne vitin 1934 aprovuar nga FDA ne amerike ne 1955 eshte perdorur me sukses gjithe keto vjet dhe e gjen kudo me cmim te lire.

  Cfare reviste mjeksore LESHI eshte kjo ? Kjo eshte Trump derangement syndrome and is SICK……

 2. Baliu says:

  And the nobel prize for medicine or alchemy goes to … .

 3. Usa says:

  Mjere Anerika per kete cope gogoli qe i vune per president.

 4. Doktori ne Detroit says:

  Turp te keni per kete lajm te rreme. Kongresistja me ngjyre u sherue me kete ilaq. Shume vete jane sheruar nese ato nuk kane patur semundje qpo operacione kirurgjikae te renda

 5. Usa says:

  WiFlu, tu shofte familja nga coronavirusi. E pive disifektantin qe te rekomandoi liderri yt idiot,?
  Jeni denila te lindur ju brekegrisurit shqiptare qe votoni Teapin. Breke ne byth nuk keni dhe votoni nje deficent.
  Ngordhsh WuFlu se te shoh qe vetem mbron kafshen Trap.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *