Ambasadorja Yuri Kim, mesazh tjetër politikës: SHBA e mbështet fort Reformën në Drejtësi! Le të vazhdojmë përpara, pa marrë parasysh pengesat!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim nëpërmjet një shënimi në Twitter ka adresuar mesazhe të qarta se vettingu duhet të vazhdojë me përgjegjshmëri për të dhënë rezultate në Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja Kim ka bërë thirrje që Reforma në Drejtësi të vazhdojë para, pavarësisht pengesave.

“Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e popullit shqiptar. 

SHBA mbështet reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat!” shkruan ambasadorja Kim.

Ndërsa në një postim të mëparshëm, Kim ka publikuar foton me dy Komisionerët Publikë, ku thekson se ata janë të vendosur për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime.

“Me Komisionerët Publikë të Shqipërisë më 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta vazhdojmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!”

 

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Ambasadorja Yuri Kim, mesazh tjetër politikës: SHBA e mbështet fort Reformën në Drejtësi! Le të vazhdojmë përpara, pa marrë parasysh pengesat!”

 1. Nikolini says:

  Bravo zonja ambassadore te lutem vazhdo perpara se ke me vetet 95 /00 te shqiptarve vetem 5/00 te hajdutve nuk i ke me vet

  1. Benjamini says:

   Respekte z.ambasadore per mbeshtetjen dhe inkurajimin qe ju i beni ” politikes” shqiptare per reformen ne drejtesi. Ne jemi mese te bindur se kjo mbeshtetje ngjall shprese dhe besim per drejtesi vetem tek populli dhe tmerr tek balozat e politikes shqiptare. Prandaj dhe ata po perpiqen me te gjitha format dhe menyrat e tyre per deshtimin e saj. Per deri sa tu lejohen duart e lira krye banditeve te ketij vendi, ILIR FLORIRIT dhe DOKTOR VDEKJES, ky vend asnjehere nuk do te ket DREJTESI dhe QETESI.
   JENI E VETMJA SHPRESE E KETIJ VENDI PER PERFUNDIMIN ME SUKSES TE REFORMES SE SHUMEPRITUR NE DREJTESI.
   RESPEKTE DHE ME BESIM TE PLOT TEK JU

 2. Barabartë para Ligjit says:

  Ka ardhur koha të nxirrni ndonjë emër apo dosje me shumë per diskretitimin e ketyre se duket që janë po këta penguesit…
  Kjo do ishte mirënjohje më e mirë për Shqiptarët..

  1. matteo says:

   Do te dalin edhe dosjet, por me pare duhet te formësohen gjykatat, prokurorite, SPAK dhe BKH.

 3. american dreams says:

  Keto “mbeshtetje” te amerikaneve per Reforma qe nuk po mbarojne tash 30 vite i kemi degjuar e ster-degjuar.
  Ke emra ti Kimi se kush ta pengon Reformen e rradhes?
  Po? Atehere nxirri e hapi letrat
  Jo? Atehere shko futi nje takim me muxhahedinet iraniane ne Manze se si i kane hallet…se per ta jemi vertet ne hall!

  1. Aleks says:

   Jo Desde(Mona) jo! E ke gabim… Po na vjen po na vjen….

 4. Faleminderit SHBA ! Respekte , Ambasador Kim !🤝✍

 5. Benjamini says:

  Respekte z.ambasadore per mbeshtetjen dhe inkurajimin qe ju i beni ” politikes” shqiptare per reformen ne drejtesi. Ne jemi mese te bindur se kjo mbeshtetje ngjall shprese dhe besim per drejtesi vetem tek populli dhe tmerr tek balozat e politikes shqiptare. Prandaj dhe ata po perpiqen me te gjitha format dhe menyrat e tyre per deshtimin e saj. Per deri sa tu lejohen duart e lira krye banditeve te ketij vendi, ILIR FLORIRIT dhe DOKTOR VDEKJES, ky vend asnjehere nuk do te ket DREJTESI dhe QETESI.
  JENI E VETMJA SHPRESE E KETIJ VENDI PER PERFUNDIMIN ME SUKSES TE REFORMES SE SHUMEPRITUR NE DREJTESI.
  RESPEKTE DHE ME BESIM TE PLOT TEK JU

 6. "BOHOTINA" says:

  Respekte! Faleminderit USA.

 7. Kosta says:

  Nxirrni dosjet per trafik droge te Metes znj.ambasadore se nuk eshte problem etike se ai Meta nuk ka autoritet presidenti,populli ka kohe qe e ka shfronezuar.Ai eshte thjesht nje kriminel dhe palaco qe abuzon me karriken ku rri.Nuk ofendohet kombi yne nese filloni ta trajtoni ashtu si e meriton nje hajdut si ai.Ai nuk eshte president,eshte nje kriminel.Ndihmoheni Shqiperine se USA premtoi demokraci dhe drejtesi ne 1992.

 8. Goni says:

  Dakort te vazhdoje reforma por ka 3 vjet dhe populli nuk ka degjuar te hiqet filan gjykates sepse ka nxjerre nga burgu filan kriminel apo sepse ja gjetem 1 milion euro qe i kishte fshehur ne filan shtet.
  Asgje nga keto por pse ke legalizuar dhomen shtese pse te del bilanci negativ 34 dollar ne vitin 1984
  Po harxhoni dhjetra milion euro per kete reforme prandaj keto rezultate pret pupulli

 9. Festim says:

  Vetem USA mund ta shpetoje Shqiperine nga dhembet e ketyre cakenjve qe e vodhen, perdhunuan dhe shperfytyruan kete vend dhe kete popull.
  Realizimi i reformes ne drejtesi eshte i rendesise jetike per shqiperine. Nuk ka shqiperi pa reforme ne drejtesi. Keto cfaqjet me artiste teatri te paguar jane vetem per te spostuar vemendjen nga tema urgjente e dites qe eshte REFORMA NE DREJTESI DHE REFORMA ZGJEDHORE. Kriminelet qe kemi ne krye nuk duan as njeren as tjetren. Ata duan te sundojne derisa tja nxjerrin shpyrtin ketij populli fatkeq.

 10. Beni says:

  Thank you so much

 11. Zenel says:

  Nxirr emra zonja Ambasadore. Derri do plumb i thone keyej nga anet tona. Ku pyesin keta udheheqesit tane hiena nga mesazhet tuaja plot etike dhe delikatese. Zonje e nderuar jeni ambasadore ne Albani jo ne Austri. Keta e duan ne shesh te kokes me shkop basebolli. Eshte momenti juaj zonja ambasadore te themeloni shtetin e se drejtes dhe realisht per here te pare ne histori, shtetin e pare te vertete juridik shqiptar.
  Bejeni kete dhe do te mbeteni e lartesuar ne historine e shtetit dhe kombit te shumevuajtur shqiptar.

 12. Arben says:

  Po bejne çmos me lloj lloj manovrash qe krimi i organizuar te fusi hundet ne reformen ne drejtesi. Iken peshkaqenet e gjykates se larte dhe te gjykates kushtetuese. Duhet me patjeter e pa vonese te pershpejtohet aksioni i transparences se pasurise per gjykatesit e prokuroret e apelit. Kam idene ketu do dalin edhe çudirat me te medha sesa dy te parat,te milionave dollareve pasuri.Do degjojme justifikime te tilla si,kam punuar ne ndertim ne pune te zeze,mi dha vjehrra ,mi dha vjehrri, mi fali ky e ai,i fitova ne llotari bastesh,se ashtu e kshu ishte koha. Asnjeri ne kete bote nuk te jep para,edhe djali,vellai apo babai,e nqf te ndihmon gjithmone per tja kthyer. Keshtuqe justifikime te tilla jane banale. Me mire pa sistem drejtesise se me sistem padrejtesie. Nuk jane emergjence ceshtjet e pagjykuara,sepse ai qe nuk ka para e humbiste gjithmone gjyqin e zvarritje pa fund. Nqf kane mbetur pezull mos jane dosjet e korrupsionit,e keto nuk i prishin pune kujt.

 13. urani says:

  Zonja ambasadore pengesa per reformrn ne drejtesi jane ata qe kane dale hapur kundra SHBA dhe BE dhe jane Sali krimineli, Ilir dhe Monika floriri Lulin po e le ne fund se keta e mbajne se po mos jene keta per 24 ore ky e ka te qarte vendin se ka vjedhur 250 mil. euro dhe ka vrare 4 njetez ne bulevard.
  SHBA eshte motorri i kesaj reforme qe do ta rendise vendin ne BE…..

 14. Beso says:

  Beso. Heqja me skeme e Luan Dacit, eshte minim per punen e KPA dhe per reformen ne drejtesi. Thjesht eshte nje menyre per te marre frenat edhe te KPA-se, PS dhe njerezit e korruptuar te saj. Vetingun e felliqi Genta Bunga dhe komisioneret, te cilet VETEM kete vite kane bere vetem 8 ankime. Ndersa Genta Bugo kalon ke te doje dhe ngele ke te doje..sipas interesave korruptive dhe politike.
  Me keta merruni Znj.Ambasadore. Keta njerez te korruptuar qe komandojne keto dy institucione kerkojne te komandojne edhe KPA…Por sa te jete USA, do te deshtojne.

 15. Klodiana says:

  Pengese per reformen do jete dhe ka qene Iliri dhe Mona ,keta jane e keqja e madhe e ketij vendi sot e gati tridhjet vjet. Keta jane kolera qe riaktivizohen sa here qe ju prishet interesi. Shpresa e shqiptareve eshte USA.

 16. Beso says:

  Ilir dhe mona nuk kane gje ne dore . Me duket ju kane bere me hije. nuk gjr ne dore tek KPK e genta Bungos dhe komisionet qe bejne vetem 8 ankime ne vite.. ne dore ka PS , edi me te korruptuarit qe i ka fute gjithandej.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *