Auron Tare: Rama, i vetmi njeri që është marrë seriozisht me teatrin, artistët kanë pjesën e tyre, por s’mundet të vendosin…

Anëtari i këshillit shkencor të UNECO-s Auron Tare thotë se pika ku ndahet me kryeministrin Rama është prishja e godinës së Teatrit.

Në studion e lajmeve në RTV Ora me gazetaren Beti Njuma, Tare u shpreh se Rama është i vetmi që e ka pasur seriozisht me Teatrin, pasi ka 21 vjet që do të ndërtojë një teatër të ri.

Auron Tare: Në dijeninë time me sa kam parë dhe kam dëgjuar, teatri nuk ka qenë në listën e monumenteve. Ka qenë zonë e mbrojtur dhe ka vlera absolutisht. 

Por vetë si godinë nuk ka pasur status, dhe kjo tregon se askush se ka pasur seriozisht me mbrojtjen e teatrit, pra me mbrojtjen e godinës. I vetmi njeri që është marrë seriozisht me teatrin është Rama, i cili ka 21 vjet që thotë do ta bëj teatrin nga fillimi. Dhe i vetmi njeri që ka ngulmuar për ta bërë është Rama, për ironi.

Unë kam qenë në 2000 bashkë me vajzën e Piro Manit krijuam Teatrin e Butrinit. Njeriu që na ka mbështetur në atë kohë shumë ka qenë Rama ministër Kulture. Prandaj them që Rama e ka seriozisht me Teatrin, por prishja e godinës është pika ku ne ndahemi. Jam kundra asaj që teatri ka vdekur në Shqipëri. 

Për Taren, për prishjen e godinës duhet të diskutohej me ekspertë dhe arkitektë.

Auron Tare:  Për godinën në tavolinë duhet të ishin ekspertë të trashëgimisë kulturore, arkitektët, arkitektët e huaj etj. Artistët kanë pjesën e tyre, por nuk mundet artistët të vendosin për vlerat e godinës, duhet prishur apo duhet mbajtur.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Auron Tare: Rama, i vetmi njeri që është marrë seriozisht me teatrin, artistët kanë pjesën e tyre, por s’mundet të vendosin…”

 1. Zigur Qarri says:

  Ky eshte budalla apo sherbetore?Te justifikosh krimin eshte veper penale o idjot!Edvin D’Rama ka 21 vite qe paralajmeron se do te vrase
  Teatrin,ky idjoti thote eshte kujdesur,eshte marre serozisht me Teatrin!Rama e ka vendin ne burg,kuptove o e plehre,ne burg,sepse
  kur ishte Ministër kulture falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 e reduktoi në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte
  Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm
  4 milionë lek në vit”!Kjo eshte arsyeja qe e ka shmbur,per te humbur gjurmet e nje krimi.Fshehja e krimit,ku ben pjese edhe ti,sepse
  mbron publikisht,eshte veper penale,prandaj edhe ti e ke vendin Burg.Rama perveç vepres penale te fshehjes se krimit,denohet edhe
  per gjenoicid kulturore kunde popullit te tij,qe eshte tradheti ndaj Atdheut.

  “F.Lubonja,dikur mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve, bashkë me të ngjashmit e tij, dhanë në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekatdhe darkat falas. Madje siç ndodh rëndom- kujton Lubonja- kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule, u zbukurua në mure edhe me pikturat e Edi Ramës.
  Kur u bë ministër Kulture në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai i dha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për mikun e tij, sot deputet i PS, Fidel Ylli.Por, Lubonja tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta)
  që zbulon mendësinë e vërtetë të kryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që Rama sot do ta shembëpër të humbur gjurmët. Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me qera të një
  institucioni duhet ta firmoste Ministria e Ekonomisë. Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Cili qe rezultati? Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit”!

 2. @autori says:

  Kur vidhet ne mes te dites prona publike dhe shkaterrohet historia e kompleksit te Teatrit Kombetar, jo vetem artistet qe jane ne te drejten e tyre per ta mbrojtur, por edhe cdo qytetar i Republikes, perfshire artikullshkruesin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *