”Corriere della Sera”: Pse Shqipëria kishte më pak viktima nga COVID-19?

Pas tre muajve të kësaj krize shëndetësore, të dhënat e grumbulluara, që na lejojnë të lexojmë historinë e saj, ose të paktën pjesën e parë të saj, na thonë se në Europë, vendet që zakonisht konsiderohen më të varfër kanë fituar, shkruan Federico Fubini për gazetën e njohur italiane ”Corriere della Sera”.

Rumania, Bullgaria, Greqia, Shqipëria, Hungaria ose Sllovakia kanë pasur – në proporcion me popullsinë – shumë më pak dhe shpesh më pak se një e dhjeta e vdekjeve të vendeve të pasura të Europës si Franca, Gjermania, Zvicra, Suedia, Belgjika, Danimarka dhe Britania e Madhe .

Ato kishin shumë më pak infeksione dhe arritën të kontrollojnë kurbën e epidemisë dhe ta përkulin atë më herët.

Të dhënat

Fat? Ndoshta. Ndoshta më pak njerëz që mbartnin virusin u transferuan në atë rajon qendror dhe lindor të Europës në javët vendimtare të janarit dhe shkurtit. Por, disa të dhëna sugjerojnë se ekziston edhe diçka tjetër: ato vende ishin më modeste, sepse ato ishin më të vetëdijshme për brishtësinë e sistemeve të tyre shëndetësore.

Kjo është arsyeja pse ata nuk morën me lehtësi sinjalet që vinin nga Italia dhe Spanja dhe vendosën të zbatojnë regjime më të rrepta të bllokimit më herët dhe me më rigorozitet.

Ato e dinin që nuk mund të përballonin rreziqet.

Fotografimi i situatës

Një fotografim i situatës së 15 marsit na lejon të kuptojmë se si u zhvendos rrugëtimi i dy pjesëve të Evropës – më të pasurit në Perëndim, më pak të pasurit në Lindje.

Italia tashmë kishte 1 809 vdekje nga koronavirusi dhe 24 000 infeksione atë ditë. Spanja pati 294 vdekje dhe 7 988 raste, por pjesa tjetër e Evropës mund të mendonte se ata ishin pothuajse të pasigurt. Franca, vendi i tretë që më pas u godit në madhësi absolute, pati 127 vdekje dhe 5 423 raste infeksioni. Shumë nga pjesa tjetër e Evropës Perëndimore në heshtje, dhe në mënyrë disi poshtëruese, dyshuan se epidemia në Europën Jugore ishte rezultat i çorganizimit të vendeve të përfshira.

Situata

Duke parë ”Indeksin e Përgjigjes së Qeverive për Reagimin” nga Universiteti i Oksfordit, që përcakton me një pikë shtetet totalisht të hapura dhe me 100 ato totalisht të mbyllura, në mes të marsit grupi i vendeve, vendet e varfra kishin lëvizur, në bazë të asaj që po ndodhte në Itali. Shqipëria kishte 84 pikë, Sllovakia 71, Rumania 67, Polonia 60, Hungaria 59, Greqia 57.

Vendet më të pasura dukeshin më të qeta (Gjermania 37, Franca a 50, Belgjika 53, Britania e Madhe 11, Zvicra 46).

Një shtrëngim i pothuajse gjithë Evropës Perëndimore do të vinte vetëm në fund të marsit, 10 ditë më vonë, kur tani ishte e qartë se epidemia nuk ishte vetëm një problem me Italinë apo Spanjën. Ishte një 10 ditësh fatal, e cila mund të kushtonte dhjetëra mijëra vdekje.

Shenjat

Dy muaj e gjysmë më vonë, janë të gjitha shenjat se nënvlerësimi i vendeve më të pasura në Europë ka rezultuar me një kosto shumë të lartë. Ndërkohë, sipas të dhënave të Worldometer, Shqipëria sot ka vetëm 11 vdekje për një milion banorë, nga 536 vdekje në Britaninë e Madhe. Greqia ka 16 vdekje për milion banorë, Belgjika 795. Sllovakia 5 të vdekur, Franca 432. Rumania 60. Gjermania 99, ndërsa Polonia 60 për një milion banorë.

Ndërgjegjësimi

Një pandemi dramatike nuk është sigurisht konteksti i përshtatshëm për shëmbëlltyrat gjenerike dhe moralizuese mbi vlerën e maturisë dhe rreziqeve të qenësishme të vetëbesimit të tepërt. Por, vetëdija për brishtësinë e tyre duket se u ka bërë vendeve fqinje si Shqipëria ose Greqia një shërbim të shkëlqyeshëm.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “”Corriere della Sera”: Pse Shqipëria kishte më pak viktima nga COVID-19?”

 1. Nik says:

  Atèhere mos tè grijn sallat kush flet se u mbyll shqipèria,qeveria u tregua e gatshme kundrejt virusit.

  1. vang says:

   NUK TE KUPTOJ NIK.AI THOTE SE ”SHQIPERIA PATI 11TE VDEKUR PER 1 MILION BANORE, ESHTE FAKTI QE E DININ DOBESINE E TYRE TE SISTEMIT DHE PRANDAJ MOREN MASA TE FORTA” DHE JO SE NA SHPETOI ZOTI SIC I THA CIM PEKA RAMES. .BILES SHTOI SE PREJ TEJE DHE MASAVE TE TUA ASNJE SKA SHPETUAR POR PREJ ZOTIT.Kjo eshte propagande e forte se shqiptaret e shkrete si besimtare te vertete do besojne Cimin.

 2. dajti says:

  84 pike nga 100 te mundshem , nje note mjafte e larte e marre nga qeveria shqiptare.Kurse Mustafa Nano kerkon largimin e Rames si politikane duke e futur ne nje grup me kriminel si Sali Berisha, nje turp

 3. Isidori says:

  Kështu është se përndryshe do e tejkalonim Italinë ose Spanjën. Bravo forza Albania 🇦🇱👍🇦🇱

 4. Vrkrt says:

  Nuk esht merit e qeveris.
  Esht merit e genetikes.
  Edhe Afrika ka pak viktima nga virusi.sikurse shqipnija.
  Mos shqiptart dhe afrikant jan binjak gjenetik?!..
  Apo ktu hy n fuqi postulati “s bje rrufeja n h…”

 5. Aleksander says:

  Çfar beri Qeveria Shqiptare e dime,
  Corriere della sera te na tregoje pse Regione Lombardia la te vdese gjithe ata njeres?
  Pse Regione Lombardia nuk pranonte te semuret me COVID ne spitale ?
  Pse Regione Lombardia te semuret me COVID i çonte ne Casa di riposo per te vdekur pa asnje sherbim mjekson ?
  Ne Lombardi sistemi sanitar nuk ka funksionua,
  E dini kush qeveris Lombardin?
  JA U THEM UNE.
  LEGA NORD.
  KY ESHTE RESULTATI KUR VOTON TE PA AFTIT.
  ÇFAR PRETENDON PREJ TE PA AFTEVE?

  1. WEB says:

   Po’ cfare hyn lega me nord me koronavirusin vetem ti è di po’ thuaj fat qe ra ne nje krahine te italise qe shendetesia funksionon se te kishte rene ne jug atehere di ta shikoje

 6. Sul Korriku says:

  Vetedija per potencialin tone shendetesor u ekujlibrua me masat e forta qe ndermori ne menyre te menjehereshme Qeveria. Kjo eshte merite ekskluzive e Rames per gjetjen. Jam gati gati i bindur qe vetem ai mund ta bente kete qe beri Shqiperia. Dhe ketu nuk eshte puna te behet politike. Mendoni sikur qeverine ta kishte Luli !
  Eshte shume e lehte te komento pas ndodhise .
  I madhi Enzo Ferari thoshte per garat e F1: “Inxhinier te henen behet kushdo; mua me duhet ai i te premtes “! ( nderkohe qe gara te dielen kishte mbaruar)

 7. Tepelena says:

  Pika me e dobet e demokracise ne te gjithe boten eshte degradimi mendor pa vetedija masat e mara nga e gjithe bota kane dhene rezultat vetem ne Danimarke dhe Austri kultura e tyre dhe nacionalizmi i tyre ishte si nje mendje e vetme. Ne kete rrezik i cili tek ne u konsiderua si i tille edhe me shume per arsyen se Shqiptaret nuk jane te vetedijshem apo te kulturuar por masa e rrepte i ndergjegjesoi njerzite natyrisht nga udheheqja . Po te shikojme Brazilin ku udheheqesi i tyre eshte nje psikopat qe e urren popullin e tij, demet jane nga me te rendat e kohes.

 8. ceni, Boston says:

  Mos harojme se ne Shqiperi nuk kishte teste masive pra nuk dihej numuri I te infektuarve apo dhe numuri I atyre qe vdisnin dhe nuk e kuptonin se pse vdisnin. Flas per ato mosha te kaluara qe vdisnin neper shtepite pa u kontrolluar fare nga doktoret. As sot nuk dihet sa te infektuar mund te jene. Mos kujtoni se u zhduk virusi, mbase u dobesua..

 9. DAJ SAM says:

  SHQIPERIA KAMPIONE E EVROPES

  PSE.!?
  Sepse Qeveria degjoi dhe zbatoi menjehere keshillat dhe vendimit e mjekeve dhe shkencetareve te saj per epidemiologjine dhe infeksionet.
  Kush veproi ndryshe paguan harxhet.
  Shembulli me i keq eshte Presidenti Donald Trump
  qe e beri SHBA E PARA per numrin e viktimave te Pandemise COVID-19 duke e bere veten edhe kryepidemilogun e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *