Juli “mbulon” Tiranën, Zef Deda apel nga Shkodra: Çohu popull në këmbë se ta morën teatrin, ta thyen kulturën. Jemi gjallë, apo të shkojmë të pimë nga një gotë raki

Aktori Zef deda ka marrë fjalën në podiumin e vendosur nga tubimi paqësor i organizuar ditën e sotme në Shkodër, pasi i biri Juli ka marre ne patronazh dhe “mbulon” Tiranen!.

Ai është shprehur se e majta ka luajtur në mënyrën më vandale e më tradhtare me njerëzit dhe fatin e teatrit.

Deda u bën thirrje të gjithë qytetarëve që të mblidhen dhe ta çojnë në këmbë teatrin.

“Motra dhe vëllezër shkodranë, artistë, nuk ka forcë në botë që mund ta luajnë themelin e saj, ata luajtën në mënyrën më vandale, më tradhtare sepse po të ishim ne, ju artistë shkodranë që bëmë revolucionin  në fillim, po të ishte trimi i fortë prej Gjirokastër, po të ishte vlonjati, korçari aty gjithë natën, nuk guxojnë nën syzet e diellit natën të një oficeri ushtrie i zgjedhur aty apostafat për të mbrojtur të majtën, komunista, paedukatë, ajo mafie me të gjitha në strukturën  e saj më e tmerrshme e shkatërroi.

E gjithë rinia jonë do të ikë nga këtu. Le ta çojmë në këmbë teatrin ta ruajmë pasi bëri histori për 70 vite.

437 vjeçe është salla e teatrit të Shekspirit, siç ka qenë para atyre viteve sepse e mbajnë në këmbë. Edhe teatri në Vjenë ku ka luajtur i madhi Aleksandër Moisiu, e ,mbajnë në këmbë i rikonstruktojnë.

Pse s’u mbaka në këmbë një sallë që  ka gjithë gjakun e njerëzve që kanë punuar aty, mafia moniste do të përfitojë pistë.

Çohu popull në këmbë se ta morën teatrin, ta thyen kulturën, ta thyen kulturën. Ju do Zefi fort kam punu me shpirt. Aleanca për Teatrin të mbështetet, populli të vendosi demokracinë.

Me Monizmin pluralist duam të shkojmë në Europë, por s’shkojmë dot. A jemi gjallë, a jemi në këmbë apo të shkojmë të pimë nga një gotë raki e të themi hajt mo ca më duhet kjo punë.

Artistat janë fryma, shpirti jeta e një populli, rroftë arti!”, tha Zef Deda.

REMOTE_ADDR:[]

63 komente në “Juli “mbulon” Tiranën, Zef Deda apel nga Shkodra: Çohu popull në këmbë se ta morën teatrin, ta thyen kulturën. Jemi gjallë, apo të shkojmë të pimë nga një gotë raki”

 1. Xeni pa qime says:

  Familje debilash qe ngaterojne artin me politiken

  1. Cudia says:

   Lere Zef se e dhjeve fare. Mendoja se sa keq po ndiheshe nga veprimet e tet biri por qeka qelbur peshku nga koka ne shtepine tende. Dil ne ndonje cirk tani te na besh per te qeshur nqs do mundeshe se keni degraduar qe te dy.

  2. Shaqo says:

   O Jul, nuk i ngjan fare Zefit mor, pyete mamin me ke te ka zene?

  3. Tan_Tironci says:

   Me keq akoma, desh ja moren ne goje Edi Rames, our I lidhi pension te veçante.
   Koha te beje te birin deputet, me I llaf, kçk.

  4. K. says:

   Ate e bir rrota kari.Zef Deda ka pas mik qe e aktivizoshin si artist se ma shum ishte nji karagjoz se humorist.Ne Shkoder dil ne rruge dhe zgjidh nji njeri rastesisht dhe thuji te bej pak humor ose tregoj nji barcalet te ben te shkrihesh gazit duke qeshur se jane njerez plot humor dhe jane me shume artista se Zef Budallai.Artisti i vertete nuk behet kurre militant partie si ky koqja.

 2. Te 2 jeni vetem per 🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🏾🖕🏾🖕🏾🖕🏾🍆🍆🍆🍆🍆

 3. PEPJA says:

  MUT I JATI MUT I BIRI MUT AI QE BERI T’ANE.
  “POPULLI”

 4. Altitudinal says:

  Xaxi Xoso o xaxi Xoso jam in Xefi
  Xefi mar burg Rozi.
  Rozi mar baxela e psikiatrikut !!!!!

 5. Iliri says:

  O militantë të PD e morët vesh që do shëmbet SanSiro, stadiumi mitik dhe historik i Italisë e botës dhe aty do ndërtohet një stadium i ri.

 6. Altufi says:

  Xaxi Xoso o xaxi Xoso jam in Xefi
  Xefi mar buri Rozit
  Rozi mar baxela e psikiatrikut !!!!!

  1. Goni says:

   Ska mundesi, ky te jete Zefi, jo.
   Zefi asht I artikukuem zoti, jo ky nuk asht Zefi.

 7. tani says:

  Keni zaptu Shkodren o shaljan.Shkoni ne Dugajgjin andej nga zbritet ne Shkoder.At doni ju ,ato vjetersina at llum se ashtu jeni rrit.Shkodra e familjet e vjetra shkodrane ju njohin mire.

  1. Ceni says:

   Paske thy shtyllen kurrizore, Zef. Kujdes shendetin!

 8. Fernando says:

  Te dy,babe e bir do beni mire qe te hani cdo mengjes nga nje tas me…mut!

 9. Mesila says:

  Njeri me debil se tjetri.

 10. Ari says:

  Nje artist i Madh si Zef Deda ( jo i biri spourdhiaku), nese do mbetet ne zemrat dhe shpirtin e shqiptarit, nuk duket te mbaj krah politik. Edhe nese duhet te shprehet, le te shprehet si diplomat.

 11. aktori says:

  Paska pjerdh plaku si i biri
  kurre nuk me ka pelqyer ky zef
  tani i paska hy politikes ne mbeshtetje te jul aktorit

  1. Keta paguahen per tu zgërdhi ne skene says:

   Nje korrigjim, ne mbeshtetje te jul Kllounit.

 12. Lanabregesi says:

  Cohuni shqiptar,prijsat tuaj,budinet dhe dodet e zefit po ju therrasin…bla bla bla,po pse kane kaq pak mendje xhanem,pse o zot nuk ju dhe pak me shume,te njohin vetveten te pakten.

 13. Korabi says:

  Mut i jati,mut i biri,mut kush beri tan,keta nuk e kane hallin pse u prish,po pse nuk e prishi kriminel Saliu,po Edi Rama!

 14. Pertefi says:

  ky Zefi aq e shijoi lirine e munguar sa kur erdhi demokracia, ne vend te lulezonte artistikisht ne periudhen e ‘arte ‘ pas 90-es, kerciti e iku si puntor jashte. Kur erdhi kishte ndryshu i shkreti sa nuk njihej.
  Te gjithe e mbajme mend Zefin vetem nga rolet e Para 90-es. Ai i vjen ndermend ndokujt ndonje rol i Zefit Pas 90-es?!!!!
  Tale il padre cuale il figlio, dmth i biri ma budall se baba. Po ik o Zef cfare perzihesh ne politike ne kete moshe. Edhe ate emer qe vure ti mori mendt zoti dhe te shnderroi ne vegel politike.

 15. Timi says:

  Fuck you both motherfuckers!

 16. Toto Z10 says:

  Ca pret prej keti sharlatani kur thoshte se partia e punes e coj per kurim ne Austria per persekutim e per ta vdekur. Artist esht fjal e madhe dhe keta tips as kloun cirku nuk e merritojn te queen e megjithate njerzit e shumica I njohin kush jan

 17. Roberto says:

  O Zef dhe Julian CARI a i keni trute ne koke apo ja u ka marre Partia?? Ca thua or idiot o budalla krahason ti Teatrin e Vjenes me karrakatinen dhe kuplarane e Shqiperise??? Ik mos debil se nuk ju dhjet njeri juve. Ju mire beni xhamen se kur paguan Partia pse mos bertisni?? Partia ju ka xhan dhe ju mban fort kur i duheni por mos u merzit se te dy babe e bir do mbeteni si bryla kur t’ja u kthejne kurrizin ata qe ja u ferkojne sot. Yyyyyy race e ndyre.

 18. Loku says:

  Paska ikur nga mendja i shkreti Zef se i biri ka lindur koqe.

 19. pjeter says:

  Aman o zef mos na i ngaterro bordellon me teatrin e shekspirit.Kuptojne njerzit qe e ke te veshtire me nje rrote K.si Juli,por lere mos e verteto qe Juli eshte i nipi i shokut xhemal,Xhemal katundarit,te vjen keq te Shofesh Zefin e modh,te futet ne mesin e pseudo artististave.Te vjen keq qe Zefi mendon te gjeje lsylesha ne Shkoder me bollek,por shkodranet nuk jane te gjith Lulusha or Zef.

 20. Pato says:

  Te vjen keq qe sheh Zefin qe ngaterrohet me politiken dhe thote fjale te rrjedhura pa kuptim. Ti nuk je si Budinat dhe ka njerez qe te ende te kujtojne me respekt ne gjirokaster, vlore e korce. Eshte e pafalshme qe krahason teatrin e shekspirit apo te Vjenes me nje godine qe nuk u ndertua kurre per teater por u be nga halli teater. Nje godine qe kishte aq shume shtesa dhe arnime saqe ishte turp kombetare te quhej teater. Megjithate ti kurre nuk ke per te degjuar mallkime, sharje dhe fyherje nga “te majtet” apo “komunistet” sic ti dhe djali jot i fyhen publikisht.

 21. DEd Budina says:

  Kur u bene deputete dhe Gjuzi me shoke pse mos behemi dhe ne Dedat dhe Budinat
  qe jemi ku e ku me lart se ata

 22. TIRONA says:

  1)Zef ,”dublim shume i mire “me Krujen!
  2)Me ne fund e nxore fytyren tende shpellare?
  3)Ai m*ti tend ,corbe dhe bythelepires vetem aktor s’behet!
  4)juleshi e “mbuloi” shume mire TIRONEN! ME TE GJITHA KOMENTET KUNDRA!
  5)Familje rrogecesh politikane zagare!
  6)Ti mbron shurroren kazerme,qe formon stemen e fashizmit dhe jo nje teater bashkohor,modern!
  FINALY:DIELLI NUK MBULOHET ME SHOSHE!
  HISTORIA DO TE QESHE ME JU POLITIKANE,QE VETEM BURRA NUK JENI!JU JENI TRADHETARE PER NJE CORBE
  🚾😴☻😹🖕👅🐷🕸

 23. PO , PO says:

  Po tregoni se jeni ne krize zoti Baze dhe detyrohi t`iu jepni
  hapesire publike personazheve banale qe te sljellin neveri !

 24. PSE ? says:

  Injoranca pjell kurdohere injorance ! Ja , kjo eshte ” kultura ” shkodrane
  qe ka mbetur si llum i asaj qe ka pasur kohe me pare !

 25. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱 says:

  O KARRAGJOZO !!TIRONA OSHT E TIRONSAVE !
  QASU PO T’DUSH !

  RAMADON KAFSHA 💪🏻💪🏻

 26. shqip says:

  E çove dëm karrierën o Zef . Me forcë ti e di dhe vetë që nuk e luan qeverinë nga vendi. . Po me që je kaq në merak për monizmin, bëj një parti me Julin dhe shpetojeni ju Shqipërinë. Ka perënduar koha kur Berisha nxiste turmat me hekur e zjarr. Nuk çohen më njerëzit pse dalin 5 të çmendur që duan qeveri në tavolinë . Harrojeni !

 27. Xeni pa qime says:

  Sinqerishte u shokova kur pashe videon ne YouTube jo me shume se 20 persona ishin mbledhur me ne funde edhe shkodra ka filluar ta kuptoje qe duan ta lene ne eresire .

 28. njaci says:

  Kjo eshte per te qeshur, do cohet populli per plerat Zef dhe Jul Deda.. Ahaaaaaa
  Mire ja bejne Edi trapit qe mban ne pune ne polici te shtetit gruan e pleres Jul Deda….
  Ne kohen e Sali kriminelit ta shikonin biografine ne 7 breza…..
  O Ed palla njerzit e tu i ke lene rrugeve dhe mban qelbesira ne pune si gruaja e keti qeni, thirri mendjes o idjot….

 29. Frederiku says:

  Gjith jeten zefi e hengri qyl, ku kolegt e mbajn men per afije te partis puns. Sot i biri nji at si bani i jati, po munet me ba tqeshunin e po don e po ja fut vedit, se budallt jan tretun. N’shkoder po ja njofin mir rracen e sojin, i kshtu qi vetem kur po i ipet rasti ta po bajn heroin, ku ku, marre me t’majt leksione i ta dy rrapatushat, ku njenin e çertifikoi partia puns, e nji ket t’birin po e ban PD, si gaztorin e oborrit te partis. I kta lloj fytyrash po ja ulin qytetarin shkodres.

 30. Luan says:

  More teatri do te behet po per Uzinen e n e telave e te te tjera fabrika ne Shkoder e mbare Shqiperine, qe mbanin ata njerez duar e mendje arte , e qe u shkaterruan e u vodhen per skrap keni gje per te thene o karagjoze?

 31. 👎👎 says:

  Si s’ka turp ky Zefi ?
  Se i biri hajvan është .Dy fara ka në kokë.

 32. Nik says:

  Memecit i erdhi goja!
  Tung

 33. ALBAN DEGA says:

  ARTISTE APO KARAGJOZE E MARIONETA TE “BANDES SE GANGSTEREVE” !?

  Kept going Dashnor Kaloci…
  Je kthyer ne nje blete punetore, nje gjurmues model per tu ndjekur, qe nxjerr nga erresira fakte e thesare te politikes, artit, kultures, jetes shqiptare ashtu sic jane pa dallim feje, krahine, ideje duke i thene bukes buke e ujit uje, pra, kater te vertetat ashtu sic jane .
  Edhe nderhyrjet, edhe shpjegimet qe jep jane model per saktesine dhe vertetesine e fakteve dhe ngjarjeve ashtu sic kane ndodhur me te vertete dhe sic jane fiksuar perjete ne dokumente e arshivat.
  Respekt e nderim per punen dhe kryevepren tende “ Memorie “ – Kujtese!
  Kush harron te kaluaren eshte i denuar ta perserise ate.
  Nje popull, nje komb pa te kaluar eshte nje popull e komb pa te ardhme.
  Kam qene ne vitin e pare te Shkolles se Mesme “ Asim Vokshi me vitin 1970’ kur sapo kishin blere televizorin me parate e boronicave qe mblidhnim me tre vellezerit gjate dy muajve te veres ne Bjeshket e Namuna hyjnore te Malesise se Gjakoves… TVSH-ja transmetoi filmin “ Toka Jone”…
  Ne castet kur Tuc Maku- Loro Kovaci shtyn Loken – Marie Logorecin, vellai Agimi, 10 vjec, merr nje revole loder nga tavolina dhe qellon ekranin me “ plumbat prej lastima te saj per ta goditur Tucin, pra ekranin e televizorit …
  Te tille ishin artistet dhe arti e asaj kohe qe te edukonin, te benin pjese, te benin te perjetosh realitetin e veprave te tyre.
  Artistet e medhenj jane aq te medhenj sa edhe nje diktator qe ekzekutoi edhe shoket e tij te luftes e te punes si Enver Hoxha dorezohet para tyre:

  “ Të njëjtat përshtypje për të kaluarën e hidhur, për intrigat e klasave shfrytëzuese, u krijohen spektatorëve edhe kur shikojnë koncertin e Tefta Tashkos e të tjera. Robert Ndrenika, që interpreton me mjeshtëri rolin e nënprefektit në filmin “Koncert në vitin 1936”, është një artist i talentuar. Ai duhet të jetë artist i merituar, por nuk e bënë të tillë, se na paska vëllanë të arratisur. Na u prish puna, se Ndrenika e paska vëllanë të arratisur. Po kush pyet për vëllain e tij. Ne do ta kemi parasysh origjinën e njerëzve, por kjo nuk duhet të na pengoji për të parë qëndrimin dhe punën e vet personit. Edhe rrethi familjar duhet studiuar lidhur me personin, por, në qoftë se djali bëhet patriot, punon për socializmin dhe sakrifikon për atdheun, qëndrimi i babait apo i vëllait nuk mund të bëhet pengesë për të vlerësuar punën e tij. Po të veprohet ndryshe, atëherë ku vete vija e Partisë për të ndrequr njerëzit?
  Keto punë nuk kuptohen drejt nga të gjithë njerëzit, more shokë. Në Bushat, një familje, që iu rrëzua shtëpia nga tërmeti dhe të zonjës së shtëpisë iu vra një djalë, por meqë një tjetër e kishte të arratisur, nuk i vajti asnjëri nga fshati për ngushëllim. Asaj nëne i mbeten dhe dy djem të tjerë si diva, por këtyre nuk u fliste njeri me gojë. Ç’është ky qëndrim? Po le ta ketë djalin të arratisur ajo plakë, ajo është qytetare. Dhe kur i vajti në shtëpi sekretari i Partisë për ngushëllim, plaka e heshtur e habitur i tha: ‘ti, more, të vish në shtëpi tek unë? Si është e mundur? Do të vij posi, i tha sekretari, ai që tradhtoi atdheun, të vejë në djall. Na, merr ç’të takojnë dhe shtëpinë do të ta ndreqi shteti. Tash dy djemtë e plakës ditë e natë punojnë të entuziazmuar dhe të ngrohtë…”

  Nga Procesi-Verbal i mbledhjes së sekretariatit të Komitetit Qëndror të PPSH-së të zhvilluar fillimin e vitit 1979

  MARRE PO NGA MEMORIE E DASHNOR KALOCIT 15 MAJ 2020.-
  Krahasoni gjigandet e artit shqiptar Robert Ndreniken, Kadri Roshin, Luftar Pajen, Sander Prosin, Margarita e Ndricim Xhepen, Matilda Makocin e Rikard Ljarjen, Xhevdet Ferrin e Eva Alikajn, Roza Anagnostin… Pellumb Kullen, Dionis Bubanin, Niko Nikollen, Filip Cakulin…. me Edmond Budinen a Kastriot Vipin …. me Juli Karagjoz Deden e karagjoze e marioneta te tjere te prapaskenes politike te “Bandes se Gangstereve” SaLikekracise rrenimtare te mbi 15 fishte te Shqiperise me 15 vjet sundimi te tyre !?
  Zot ruajna mendete e krese!
  Faleminderit Dashnor !
  Keep going ! ARTISTE APO KARAGJOZE TE PRAPASKENES POLITIKE !?

  Kept going Dashnor Kaloci…
  Je kthyer ne nje blete punetore, nje gjurmues model per tu ndjekur, qe nxjerr nga erresira fakte e thesare te politikes, artit, kultures, jetes shqiptare ashtu sic jane pa dallim feje, krahine, ideje duke i thene bukes buke e ujit uje, pra, kater te vertetat ashtu sic jane .
  Edhe nderhyrjet, edhe shpjegimet qe jep jane model per saktesine dhe vertetesine e fakteve dhe ngjarjeve ashtu sic kane ndodhur me te vertete dhe sic jane fiksuar perjete ne dokumente e arshivat.
  Respekt e nderim per punen dhe kryevepren tende “ Memorie “ – Kujtese!
  Kush harron te kaluaren eshte i denuar ta perserise ate.
  Nje popull, nje komb pa te kaluar eshte nje popull e komb pa te ardhme.
  Kam qene ne vitin e pare te Shkolles se Mesme “ Asim Vokshi me vitin 1970’ kur sapo kishin blere televizorin me parate e boronicave qe mblidhnim me tre vellezerit gjate dy muajve te veres ne Bjeshket e Namuna hyjnore te Malesise se Gjakoves… TVSH-ja transmetoi filmin “ Toka Jone”…
  Ne castet kur Tuc Maku- Loro Kovaci shtyn Loken – Marie Logorecin, vellai Agimi, 10 vjec, merr nje revole loder nga tavolina dhe qellon ekranin me “ plumbat prej lastima te saj per ta goditur Tucin, pra ekranin e televizorit …
  Te tille ishin artistet dhe arti e asaj kohe qe te edukonin, te benin pjese, te benin te perjetosh realitetin e veprave te tyre.
  Artistet e medhenj jane aq te medhenj sa edhe nje diktator qe ekzekutoi edhe shoket e tij te luftes e te punes si Enver Hoxha dorezohet para tyre:

  “ Të njëjtat përshtypje për të kaluarën e hidhur, për intrigat e klasave shfrytëzuese, u krijohen spektatorëve edhe kur shikojnë koncertin e Tefta Tashkos e të tjera. Robert Ndrenika, që interpreton me mjeshtëri rolin e nënprefektit në filmin “Koncert në vitin 1936”, është një artist i talentuar. Ai duhet të jetë artist i merituar, por nuk e bënë të tillë, se na paska vëllanë të arratisur. Na u prish puna, se Ndrenika e paska vëllanë të arratisur. Po kush pyet për vëllain e tij. Ne do ta kemi parasysh origjinën e njerëzve, por kjo nuk duhet të na pengoji për të parë qëndrimin dhe punën e vet personit. Edhe rrethi familjar duhet studiuar lidhur me personin, por, në qoftë se djali bëhet patriot, punon për socializmin dhe sakrifikon për atdheun, qëndrimi i babait apo i vëllait nuk mund të bëhet pengesë për të vlerësuar punën e tij. Po të veprohet ndryshe, atëherë ku vete vija e Partisë për të ndrequr njerëzit?
  Keto punë nuk kuptohen drejt nga të gjithë njerëzit, more shokë. Në Bushat, një familje, që iu rrëzua shtëpia nga tërmeti dhe të zonjës së shtëpisë iu vra një djalë, por meqë një tjetër e kishte të arratisur, nuk i vajti asnjëri nga fshati për ngushëllim. Asaj nëne i mbeten dhe dy djem të tjerë si diva, por këtyre nuk u fliste njeri me gojë. Ç’është ky qëndrim? Po le ta ketë djalin të arratisur ajo plakë, ajo është qytetare. Dhe kur i vajti në shtëpi sekretari i Partisë për ngushëllim, plaka e heshtur e habitur i tha: ‘ti, more, të vish në shtëpi tek unë? Si është e mundur? Do të vij posi, i tha sekretari, ai që tradhtoi atdheun, të vejë në djall. Na, merr ç’të takojnë dhe shtëpinë do të ta ndreqi shteti. Tash dy djemtë e plakës ditë e natë punojnë të entuziazmuar dhe të ngrohtë…”

  Nga Procesi-Verbal i mbledhjes së sekretariatit të Komitetit Qëndror të PPSH-së të zhvilluar fillimin e vitit 1979

  MARRE PO NGA MEMORIE E DASHNOR KALOCIT 15 MAJ 2020.-
  Krahasoni Robert Ndreniken, Kadri Roshin, Luftar Pajen, Sander Prosin, Margarita e Ndricim Xhepen, Matilda Makocin e Rikard Ljarjen, Xhevdet Ferrin e Eva Alikajn, Roza Anagnostin… Pellumb Kullen, Dionis Bubanin, Niko Nikollen, Filip Cakilin…. me Edmond Budinen a Licajn, Juli Karagjoz Deden e karagjoze e marioneta te tjere te prapaskenes politike te “Bandes se Gangstereve” SaLikekracise rrenimtare te mbi 15 fishte te Shqiperise me 15 vjet sundimi te tyre !?
  Zot ruajna me dye e krese!
  Faleminderit Dashnor !
  Keep going !

 34. Armina qe shet brek says:

  Plasi malokeria,ftu…..bira kurvash

 35. Trotski says:

  Zef ik e pi nje Gote Raki ma Mire!!!!!

 36. Gimi says:

  O Zef, me botimin e ketij lajmi ketu, vetem per nje gjë I sherben Temês: per të treguar rracizmin kunder Shkodraneve”. Ti mirë ke wenë si humorist. Mos ndrysho zanat! Ktheju me humor shëmbjes, krijo siç bëje dikur! Apo ske më ide? Po atëherë rri e përfito nga pensioni e shëtit nipa e mbesa nëse ke! Ose lexo, o luaj domino!
  Mos e nxi një fletë që ka qenë gjithmonë e bardhë!
  Me 31/12, dikur prisnim më padurim estradat tona të mrekullueshme. Durresi, Vlora, Lushnja, Korça, Tirana dhe Shkodra me Tanon e madh!
  Kujdes mor Zef! Hajt ta marrsha t keqen!

 37. mik says:

  ” E admiroj shume kulturen e ketyre komentuesve Arjane, qe per shkurt i therrasin kotheraxhinj.
  Asht nje grup i veçante popullsie qe ka nje elegance ne te shprehur, nje edukate pikante, qe me te vertete tregon origjinen fisnike te familjes dhe fisit prej nga vijne. Thone qe jane Pellazg , dhe munden ta vertetojne kete jo vetem nepermjet ADN-s , por edhe nepermjet shprehjeve te tyre poetike te perziera me sharje elegante me rob shpije , qe veshtire me i gjete nder popuj te tjere !! Thone se keta heronj fisnik e kane fitu gjakun blu qe nga koha e Ilireve te lashte. Bile kane edhe nje parudhe te moçme : O sa mire me qen Shqiptar !! Megjithese simbas studimeve, ky grup nga na gjenetike, nuk ka lidhje me Shqipetaret. Origjinen e tyre e vendosin diku andej nga Azia.
  Grupi mburret se ka nje fisnikeri te veçante, i cili nuk ka lane cep te historise pa pjesmarrjen e vet, POR, ka nje te keqe !! Shkaterron teatro, dhe versulet kunder artistave. Ka gati nje shekull qe merren me kete pune. Edhe pse gjithe jeten e tyre jane zbavit prej ketyre artistave, prap se prap i shajne me rob e me liber shpije. Thone se nga paraqitja jane te pashem. Shdrisin, si muti ne diell.
  Dikush i quan shefa propogande, dhe per shkurt legena, po legena fare ama. “

  1. Agimi says:

   Faji i vetem i monizmit ishte ideologjia. Per te tjerat flasin arritjet. Muzika, talenti me i mire u zbulua dhe shpertheu ne ate kohe. Edhe batutat qarkullojne po nga krijimtaria e asaj kohe.
   Askush nuk ka bythe te pohoje se si u shkaterruan vlerat shpirterore te artisteve pas 90-es.
   Ashtu si u shkaterruan fabrikat, uzinat, ekonomia, po ate goditje mori dhe teatri. Te gjithe e dime se si u shkaterruan Kinostudioja, estradat ne shume qytete, madje edhe ato te quajtura shtepi pioneresh qe ishin vende ku talenter e para zhvillonin aktivitetin artistik. U reduktuan keto qendra ne mini qendra per femije, te drejtuara nga militante te partise se Pd-se.
   Po ju sjell nje rast te degjenerimit te ketyre qendrave. Ne 2010 regjistrova femijen ne kete qender
   per mesimin e nje vegle mizikore. Qendra ishte aty afer te Sahati. Mesuesja ne oren e mesimit pinte cigare per qef te saj. Ne ate kohe ka qene drejtor Muje Buçpapaj. Nderkohe PD, ashtu si pelhura e Penelopes, po rikonstruktonte piramiden, ku mendohej, gjithmone mendohej te zhvendosej kjo qender femijesh, por ne te vertete piramida ishte nje grope qe vetem thithte para dhe asnje avancim ne punime nuk pati ne ato kohe.

  2. Mikesha says:

   Cfare lloje substance terheqe ti shoku aspirine ?
   se je pak si ne cosmos vetem albini kosoves mund te kuptoje .

 38. Alban Dega says:

  ALI HOXHA HIXH ALIA
  SI JATI SI E BIJA !

 39. aktori says:

  Kur kam lexuar librin e Platonit per Sokratin, ne nje vend Sokrati thoshte se pothuajse te gjithe keta njerezit e muzikes dhe artit jane njerez pa kulture dhe pa dije te thella dhe se vetem fakti qe merren me art nuk i ben ata njerez te ditur. Kjo thenie e filozofit te madh grek te Lashtesise me eshte kujtuar disa here kur degjoj apo lexoj shkrime e interevista te disa njerezve te muzikes apo kllouneve te skenes si Zef Deda dhe i biri. Lexoni cfare ka thene ai me siper dhe cilido mund te bindet lehte per nivelin e mjere intelektual dhe per karakterin e deformuar te tij ( pa permendur te birin i cili, si qindra te tjere sot, eshte thjesht nje karagjoz skene ). Mirepo, kush e njeh Zef Deden nuk karsye te cuditet me ato qe thote ai. Nga nje punetor i thjeshte dhe pa kurrfare arsimimi e luklture, i cili merrte pjese ne estradat e punetoreve, e moren ne vitet ’80 dhe e be4ne pjese te Estrades se Shkodres, nje nga me te mirat e gjithe Shqiperise. Ne fund te viteve ’80 shteti i asaj kohe e dergoi dy here ne Austri per ta sheruar me shpenzimet e shtetit shqiptar. Ky fare burri, pijanec dhe mosmirenjohes, pervec se s’ka lene hale pa nxjerre nga goja, ne nje interviste te dhene nje televizioni shqiptar, kur permendte faktin qe shteti i para 1990 e dergoi dy here per ta kuruar ne Austri, filloi t’i tallte e perqeshte. Edhe sikur ai shtet te kishte qene shteti nazist, ky horruc Shkodre nuk duhej te fliste ne ate forme te padenje per nje qenie njerezore sepse ishte dikush qe i kishte shpetuar jeten dhe qe, madje, nuk ia kishte per borxh. Shikojeni edhe ketu kur flet per ” monista, komunista, pa edukate…” etj. Merreni me mend kush kerkon te na flase per komuniste dhe mungese edukate: nje pordhac dhe karagjoz skene. I ligu mbetet i lig dhe s’ka ilac qe e sheron.

 40. Timi says:

  Nje cope idioti nga ish estrada komuniste e nje qyteti larg nga Tirana qe nuk ja qene asnjeher ne teater as si aktor e as si spektator del e flet per teatrin kombetar. Kot nuk thone guxim prej budallai.

 41. Ce says:

  I perjetshem qofte dhe kujtimi i Zef Dedes se ky krrici i tij Juli militanti ka filluar te urrehet masivisht per dekalaratat si militant, eshte bere si Klevis krrici i Faros. Krric per krric. Zef po e mbyll keq. Po perkrah Edmond budinen i denuar per vjedhje nga gjykata qe del e ben moral per gerdallen bordello 80 vjecare nga e cila merte rroge qyl prej 5 vitesh duke luajtur taull me rojen e godines Neritan Licaj dhe pa dale ne rol prej 5 vitesh. Arban juriste e aleances denuar per vjedhje.
  Pra Zef u bashkove me banden e hajduteve. E dhjeve. I shkofsh prapa Nafije dybekut te leshitlikes.

 42. NY says:

  Boll se na çate trapin me gjithe teater,idiote, kemi halle te tjera

 43. Populli says:

  ….mut i jati , mut i biri….

 44. ciloka says:

  Kur artisti i madh Gjosho persekutohej, zefi lavderohej, mund ta kuptoni fare mire punen qe benti zefi per te mare lavderimet.

 45. Nik says:

  Ik zotèri se je si peshku pa ujè,nuk ke pesh as nè fjal as nè teatèr por vetèm njè folès i rradhès.Njè teatèr i ndèrtuar me eternit 70 tè vjet mè parè ka influencuar nè shèndetin e aktorève.Ju do tè ngrini shkodrèn?? Mè ndihmo me data dhe vite kur ka reaguar shkodra dhe pèrse,çfra lidhje ka gjirokastra ,vlora,korça me idiotèsirat qè sajoni ju me babain tuaj pishtarèt e PD sè?Shqipèria ka nevoj pèr njè luftè kundèr korrupsionit,kundèr gjirit tè Lalèzit e shumè lalèzarve qè lulèzojn nè mbar shqipèrin por tè ngrihemi e shkojm nè shkodèr se i teket dedès.

 46. Mire e kane qe te dy , kur e shikojne se kush po e mjel lopen ShQUP , Pse mos pije dhe ky ca qumesht te ngrohte nga siset e fishkura te kesaj lope , se Juli ka qene dhe ne Amerike e me qe e ”ndriti” andej , pse mos e nxirose dhe ketej .

 47. Preshevari says:

  O Zef Deda
  u trishtove qe kur u bere mik me Xhemal Katundarin…
  Paska qene e vertete. Kesaj here me kete thirrje qe e bere, te ra maska dhe rreshqite si DERRI NE AKULL bashk ne djalin. Grimasat tuaja nuk do t’i shikoj kurr me…

 48. Tironci says:

  Sapo te shofin se dikush del per te mbrojtur nje te drejte, hidhen perpjete kelyshet e rames sikur ti kete hyre speci djegs ne bythe. Eshte shume e cuditeshme por me habit ky fakt.
  Deri dje Zefin e donte gjithe Shqiperia, tani dalin militantet e ps qe kane shit bythen, motrat grate noneat e jane pa nder pa fytyre duke share te madhin Zef Deda. A ju ka ngelur ndopak nder ne dejet tuaja o fshatare?. Rama do mbushi valixhet, do iki e do ju lere si muti ne shi, cfare do beni ateher?, kujt do i kerkoni ndihme apo do dilni duke qare se ju mashtroi. Juve ju a ka bere mire enveri qe ju linte andej nga ha pula gure dhe vetem me buke misri, se aq mend e karrakter keni. O fshatare koke shtremebr.hahahahaha.

 49. Dee says:

  Z, Zef, je dakort me fjalet e tet biri per Te Madhin
  Robert Ndrenika?.

 50. specialisti says:

  Zef, ti fol me Shkodren.
  Teatrin e Shkodres e ndertoi EH dhe e beri rikonstruksion ER.
  E meritonte, per kontributin qe ka dhene Shkodra ne art e kulture.
  EH ndertoi teater ne Vlore, Fier, Durres, Shkoder, Korce e ne te gjithe Shqiperine.
  Teatrin Popullor te Tiranes nuk e preku.
  E la hangar si ne kohen e Italise.
  Po kinamate e Tiranes, ku jane more zotni Zef ? Jane bere te gjitha pallate.
  ZEF, MOS U MERR ME POLITIKE SEPSE TE IKIN VLERAT.

 51. TT says:

  O Jul vazhdon te Qihet akoma mami neper pallatet e Xhabies apo I sjell ne shtepi dashnort..se zefi e ka per te bere shurren kete e din gjithe Shkodra…nga dole ti demokrat kur yt ate ishte fuks I sigurimit dhe kurohej ne hungari nga sistemi komunist ne vite 80….dukesh qe je kopil se jot eme I binte fort kur linde ti se baba u habit kur erdhi nga hungaria dhe ishte ba me djal….o I biri I kurves je pederast jo Burre.

 52. Qytetari says:

  Teatrin e Shkodres e restauroi kjo qeveri, sspse mund te restaurohej . Stadiumin e Shkodres e beri po kjo qeveei dhe mund te krenoheni me te , se qytetet e tjera akoma nuk e kane ate. Mrekulli do behen ne bregun e liqenit dhe objekte te tjera ne Shkodres. Ndersa Tirana ka ndryshuar krejt ne saje te vizionit te kesaj qeverie e tani u be realitet enderra e ikonave te artit , per te patur nje teater dinjitoz e si gjithe vendet e tjera. Ti dhe yt bir skini faj qe vajtoni per magazinen e dopolavoros, aq’ nivel kini e skemi perse te zemerohemi e per me teper qe kini edhe nje doze ligesie. Pa thirri mendjes e kujto ndonje objekt a gje e mire, qe eshte ndertuar ne Shkodren tende nga qeveria qe vec gishtat perpjet mban e tash sa vjet si ka vene ndonjehere ne pune dhe aty do kuptosh se kush jane vandalet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *