Letra, Gjermania dhe Franca kërkojnë rifillimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi

Përmes një shkrimi të përbashkët, ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe të Francës kanë kërkuar rifillimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi, nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian.

Ministri francez, Jean-Yves Le Drian, dhe ai gjerman, Heiko Maas, kanë thënë se janë të vendosur që të zgjidhin të gjitha pengesat e mbetura mes Serbisë e Kosovës.

Ata e shohin situatën e pazgjidhur mes vendeve si faktor destabilizues për tërë Ballkanin Perëndimor dhe si çështje të sigurisë evropiane.

Sipas tyre, situata e pazgjidhur pengon përparimin politik të vendeve. Të dy kanë bërë thirrje që qëllimi i dialogut duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje juridikisht detyruese mes Kosovës e Serbisë.

“Për këtë qëllim shtetet anëtare të BE-së emëruan një nga diplomatët më të aftë të Evropës, Miroslav Lajçak, si të dërguar special për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe për çështje të tjera rajonale. Franca dhe Gjermania janë të gatshme të mbështesin atë dhe ekipin e tij me të gjithë potencialin politik, diplomatik dhe ekonomik. Në prill të vitit 2019, kancelarja Merkel dhe presidenti Macron ftuan udhëheqësit e rajonit në një samit në Berlin.

Tani që Miroslav Lajçak ka marrë detyrën, është koha që dialogu të rifillojë. Qëllimi duhet të jetë arritja e një marrëveshjeje të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse, juridikisht detyruese midis Beogradit dhe Prishtinës, e cila i zgjidh të gjitha çështjet e hapura dhe kontribuon në stabilitetin e rajonit. Presidenti Macron ka deklaruar gatishmërinë e tij për të mbajtur një samit të dytë në Paris.

Sidoqoftë, gatishmëria për dialog është një parakusht për këtë”, kanë thënë ata në shkrimin që është botuar sot në Koha Ditore.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Letra, Gjermania dhe Franca kërkojnë rifillimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi”

 1. gomari says:

  Pers e hoqet vellane tim Albin se eshte gomar i mire..

  1. Leqi says:

   Vini Ramushin ta beje ashtu si beri me Cakorrin.

 2. Apo jo? says:

  Kurt patrioti, nuk mendon keshtu. Ai do na spjegoje ne te arthmen se “kush nxitohet, pengohet”. Ai do na spjegoje se “urtesia” dhe “kujdesi” duhet te jene celsi i zgjidhjes dhe jo “nxtimi” dhe “mendjelehtesia”. Do na spjegoje se duhen konsultime. Ne rradhe te pare duhet te pyes Sali Berishen. Ai do na mbushe mendjen se duhet qe situata ne Kosove te rregullohet si fillim, dhe pastaj te bisedohet me Serbin. Ai me fjalet lapidar do i drejtohet rrumpalles se Kosoves: A me kuptoni?… Turmat e gomereve dhe spiuneve te serbit do brohorasin ne korr: Te kuptojme o lider i Madh. Me i madh se Mao Ce Tung!
  Ai me kohe i ka marre udhezimet nga Vuciqi qe ne asnje menyre te shkohet ne bisedime. Serbit nuk i leverdise marreveshja, sepse Rusi nuk eshte perfshire ne kete mesele…
  Do degjojme dhe cnuk do degojme. Do presim derisa virusi te zhduket ose sa gjyshja e Kutrit te bjere me barre. Kurt or Kurt! Cili shejtan te beri dhurate ne Kosove?

  1. Shqiptari says:

   @ Apo jo
   Ja dhe se si Drecun(Presidenti I Keshilit Parlamentar per Kosoven dhe Metohine) u pergjigj per kete leter, qe ne thelb eshte qendrimi Serb:

   …On je rekao da Nemačka ima krajnje rigidan politički stav, a to je da preko pravno-obavezujućeg sporazuma treba da se prizna samoproglašena nezavisnost Kosova, što Srbija, kako je Drecun istakao, “neće ni po koju cenu prihvatiti”.

   On je ukazao da, ako je stav Francuske i Nemačke da se dijalog nastavi, moraju da se stvore uslovi za to, a to je bezuslovno ukidanje taksi…

   Perkethimi:
   …Ai tha se Gjermania ka nje qendrim politik shume rixhid, qe do te thote se nepermjet marreveshjes te detyroshme dhe ligjore duhet te njohi veteshpalljen e Kosoves se pavarur, qe Serbia, sic theksoi Drecun, “nuk do e pranoje me asnje cmim”
   Ai tha se neqofte se qendrimi I Frances dhe Gjermanise eshte qe diallogu te vazhdoje,duhen te krijohen kushtet per kete dhe ky kusht eshte heqja pa kushte e takses…
   Ketu I dashur “Apo jo”, del qarte se pse Kurti nuk do bisedimet (sepse Serbi nuk i do ato) dhe pse nuk heq taksen(sepse ja le ne dere shqiptareve fajin per mosvazhdimin e bisedimeve). Kjo thjeshte eshte platform e Vuciqit qe per cudi Kurti na e paraqet si “reciprocitetin” e tij “patriotic”

 3. Lili says:

  Kur t’i heqin vizat per kosoven ndoshta i degjojme!

  1. Bekim Peja says:

   Kurovič një antikombëtar i veshur me petkun e një patrioti me bataria.

 4. Baliu says:

  E Dulla-Taqi do te marrin mbeshtetje te forta neper takime te fshehta.

 5. Baliu says:

  Hej hej me goje hapun, ka mbet o Vuqiq hajduti, e po vet kush o qaj Albin Kurti.

 6. kapit tupalla says:

  Thaqit do ja fusin kepën !

 7. Elidoni says:

  Kush do e boke dialogun…ky durrati be fotografi…akoma qethet si ne vitet 1920 duket si rrote jari….heroi Alpin leshi…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *