“Po pickoja veten, me dukej si një ëndër”, Bujar Asqeriu: Ditën kur u shemb Teatri piva disa qetësues, pata një një problem kardiak. S’doja të isha pjesë e aleancës pasi ata trokisnin në dyert e partive

Aktori i njohur, Bujar Asqeriu i ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë” në News 24,  tha se ditën kur u shemb teatri ai ka pësuar një problem kardiak.

“Unë u zgjova që në orën 4 e 30, po pickoja vetën, me dukej si një ëndër se si sulmohet teatri në mënyrë të pabesë, si ka mundësi që të mos merret një konsensus? Kjo polici tërheq zvarrë vajzat?! Më këshilluam miqtë, më thanë mos shko se unë haja gishtat e mia me dhëmbë, pata edhe një problem, një moment kardiak, piva disa qetësues, cfarë do bëja unë… Të nesërmen shkova dhe ju thashë policiëve: Hajdeni këtu o vëllezërit të mi, pse i tërhiqni zvarrë motrat, artistët, cfarë ju bënë ?!”.

Ai thotë ndër të tjera: “Unë kam qënë pro një referendumi ku qytetarët të shpehin mendimin e tyre. Kush është për rikonstruksion dhe ndërtim, kush është për shembjen dhe ngritjen e një të riu, qytetarët të votonin për këto dy momente. Kisha mendimin të fitonim kohë që “Europa Nostra” të merrte masat dhe ta bënte fakt të kryer investimin për ngritjen e teatrit”.

Aktori tha se edhe ai do të firmosë sëfundmi peticionin për ringritjen e Teatrit Kombëtar..

“Po teatri duhet të ngrihet ashtu sic ka qënë edhe duke u zgjeruar pak, edhe duke futur material për ta bërë modern, me ajër të kondicionuar por të ruhet arkitektura që ka qënë”.

Ndërkohë ai thotë se nuk ka qenë kurrë pjesë e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit pasi trokisnin në dyert e partive.

”Nuk doja të isha protagonist. Por kur ceka të gjitha problematikat e artistëve, nuk më tha njeri fol ti, dil ti, por i thashë prej zemrës. Më pas një sulm i paparë fyerjesh, talljesh nga më të paimagjinueshmet që mund të mendoja.
Më kanë quajtur edhe agjent të serbëve dhe grekëve për destabilizimin e Shqipërisë. Deri aty sa më thanë boll, boll. Shqipëria nuk ka problem vetëm Teatrin. Shqipëria nuk është vetëm Teatër. Koha vërtetoi që vërtet Shqipëria kishte dhe probleme të tjera jetike. Kur sot naftëtarët nuk po marrin rrogat, problemet e Astirit ende s’kanë zgjidhje. Unë jam qytetar para se të jetë artist.

Ne shyqyr ia arritëm të kemi mendime të ndryshme. Kjo është shumë e bukur. Por kush duhet të fitojë. Argumenti. Unë s’kam qenë asnjëherë me Aleancën. Kisha mendim tjetër. Mendimi im ishte që ishim skalion artistik. Nuk kisha pse t’i bija derën e partisë politike, këta i binin partive.

Por përderisa shkonin në parti, çfarë do të thotë kjo. Ne duhet të zgjonim artistët, rininë, qytetarët. Më pas kur i thërriste Presidenti, i thoja ore shkuat, po, po mua pse s’më njoftuat. Unë s’mund të bëhesha protagonist dhe të luftoja në mullinjtë e errës.

Metodat e vjetra përça dhe sundo vijojnë. Teatri nuk është pronë partie, por e kombit. Nuk bëhet me grushta Teatri. Teatrin e mbron Fatos Lubonja, Aurel Plasari, Maks Velo. Prisja që qeveria t’i vinte gishtin kokës. Po bën atë nëdrhyrje barbare, as El Chapo, kryetrafikanti i Meksikës nuk u sulmua me aq policë. ”- tha Asqeriu.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në ““Po pickoja veten, me dukej si një ëndër”, Bujar Asqeriu: Ditën kur u shemb Teatri piva disa qetësues, pata një një problem kardiak. S’doja të isha pjesë e aleancës pasi ata trokisnin në dyert e partive”

 1. Ed says:

  O Asqer po pse e ndot veten me politike per 2 leke te qelbura qe te jep ai mut tv qendro larg politikes. Ketu ne Amerike thone kur ske ndojne gje me ment te thuash me mire hesht.

  1. apapa says:

   Ky i shkreti ka 30 vjet qe eshte tape. Seriozisht, cdo dite eshte i pire. Nuk i ka ngelur qelize truri gjalle.

   1. Vlonjati says:

    Mos e rendo veten Bujar, ka plot lolo te tjere qe na bejne per te qeshur

 2. Kerpaci says:

  Keta marin droge,apo me te vertet ju duket mrekulli architecture ajo karakatine,pipetiu ndonje nga keta kur Saliu vendosi ti coj te piramida,asnje,se e dinin qe me shpellarin nuk behej shaka,ai te hynte ne dru qe mos te shkonte mendja me per teater.

  1. Piro says:

   Keta artistet e teatrit kane ngel mbrapa shoqerise. Qajne, shajne e mallkojne perse u prishet baraka ku kane punuar. E ndjejne vertet apo jane te injektuar, eshte ndjesi reale apo pasoje e perkedheljes se tyre? Per 30 vjet vendi ka pesuar ndryshime te medha. U mbyllen uzina e ndermarrje, njerezit u nxorren jashte deres e u flaken ne rruge. Dhe nuk ben si keta. Iken, disa kaluan kufirin e disa malet, u shperndan neper bote, gjeten fatin e tyre dhe ndertuan nje jete te re. Keta te teatrit jane ende ne vitet 90. Nuk kuptojne se rryma e zhvillimit fshin gjithcka jo produktive. Jo se nuk e kuptojne, por te paafte per tju pershtatur sistemit, jane kapur me thonj pas asaj barake te vdekur dhe duan ta shesin ate si te arte. Dhe jane vetem nje pjese, ata qe e perdoren baraken ne komunizem, se te tjeret as duan tja dine per te.

   1. kirurg says:

    Saktë. Kur u prish gjithçka, në 90-ën, një farë kohe u bë diskutim i madh që dhe teatri të prishej si institucion i financuar nga shteti dhe të bëhej privat si në gjithë botën. U ngritën në këmbë e protestuan fort dhe i lanë, se gjoja s’ka mundësi të mbetej Shqipëria pa teatër kombëtar! Dhe mbetën aty, u kàpën me thonj e dhëmbë pas asaj barrake e hëngrën qyl pa art, pa talent, pa vepra. Se të mëdhenjtë kishin ikur. Ajo gërmadhë u mbajt në këmbë prej 2-3 emrave, që të mos hidheshin në rrugë. Po prej tyre hëngrën edhe plehra si ky idioti, që i duket vetja aktor i madh po është vetëm një injorant e delirant.

 3. Ndroqi says:

  Asgje nuk te ka ndodhur,po aktron,ti dikur ke thene se une jam me te madhin Ndrenika,si te thot Ai,po tani qe ai ishte per prishjen pse ke nderuar mendje?!

 4. Ladi says:

  Ore po cfare aktori i njohur i thoni ketij ju. Ky ndonje rol magazinjeri edhe mund ta beje, per me teper nuk vlen. Une nuk shikoje aktorin tek ky njeri. Pse merreni me kete lere atje te pije raki dhe te kenaqet me veten e tij.

 5. Bujari me Asqerë says:

  Mos e dramatizo kaq shumë o Bujar!
  E dimë që relativisht je aktor i mirë, madje dhe sensin e qytetarisë e ke të admirueshëm.
  Shumë gjëra qëndrojnë dhe jane ashtu siç thua ti.
  Por aman mos na i hiberbolizo, dramtizo, tragjikomizo kaq shumë…
  E dimë që i qan monologët por vetë fakti artist do te thotë që edhe mundvte të japi një perceptim te gabuar (me dashje) pasi e gjithë jeta është aktrim..
  Dhe ju që te gjithë jeni aty e dilni e flisni për nje copë kockë…

 6. Na myten says:

  Ate ka per t’ia u bere te gjithve, bashke me Meron. Me rradhe. Avash avash. S’do ju bëjnë fajde as ilaçet.

 7. TIRONA says:

  Sorry men,but you are rong way.
  1)YOU NEED TO LEARN FROM:
  SANDER PROSI,NAIM FRASHERI,LORO KOVACI,KADRI ROSHI,ROBERT NDRENIKA,ROLAND TREBICKA, VIOLETA MANUSHI,MARGARITA XHEPA ETJ. ETJ.
  2)HOW MANY BODY HAD BEEN SICK?
  3)I MEAN WAS COULD AT WINTER!
  4)WE ARE GO IN WEST,IN EUROPE!
  5)MEABY TOMOROW YOU SHALL SEE OTHER DREAM!

  1. Adi says:

   Po s di anglisht ai! Kot e ke! Atij jepi nje dopio raki, nje sallam të skuqur dhe aq! Per gje tjeter s vlen mê!

 8. Emigranti says:

  E ke me te vertete qe te pelqente ajo arkitektura e teatrit Asqeri?
  Mos more burre se na ben te mendojme se nuk ke fare shije estetike. Arkitektura e teatrit ka qene me se e rendomte, te mos themi se ka qene e dizenjuar nga halli sespse arkitetekti nuk kishte fonde te mjaftueshme. Kjo do te thote qe godina e teatrit popullor eshte bere me shume prej hallit se sa prej deshires se arkitektit te shquar.
  Ne je artist vertete mos e thuaj dy here qe teatri i ri te behet me ate arkitekture qe ka pasur “teatri ndjese paste” sepse nuk te shkon per bagazhin artistik qe ke.
  Thuaj cfare te deshiroje goja te thote, por mos thuaj gjera qe per kedo qe ka minimumin e kultures estetike te ndertojme nje taeter te ri me shembelltyre te vjeter. Ky shte absurdi me i madh per kedo qe ka veshe e degjon.

 9. USA says:

  Njohe shume actor nga afer,po pak njoh me qendrushmeri karakteri,si psh Ndrenika,shumica jane plasteline,me te fortin psh nuk ja u mban ta kruajne,po ta kishte prish Saliu ate shemtire asnje nuk do pipetinte,sidomos ky Asqeri-riu.

 10. pjeter says:

  I nferuar Artist,kur protesten ta vjedh luli me cubat verdalle,dhe kur me pas ju zene edhe me shpulla, atehere,shyqyr qe ishin aq shume police,Sa per Lubonjen,pash zotin mos e zer ne goje.Bindja e pergjitheshme e shqiptareve eshte krijur qe Ljubo e ka vdekje Ramen,nuk i plas per asgje tjeter,pikerisht Ramen,ish shokun qe mori guximin dhe i beri shurren ne bahçen qe ja kish krijuar Becheti,edhe Krastes edhe Meços,per te mos thene per pastrusin e parave Rakipin,kolonjarin dhe patriot i Taçit,atij qe administronte qindra milikna euro te familjes Berisha,ai qe se ndonje gazetar i bente pyetje rreth kesaj,i fuste dajak.I nderuar Artist poe le qe kauza jote te perfundoje ne nes te ketij bataku,Policet e shumte duhen per siguri,qe aktoret e rreme te teatrit,te mos e kalonin cakun.Mua personalisht me vjen keq ,qe njeres si ju te mos perditesoheni mbi funksiojimin e policise se shtetit.Lereni Policine menjane,sepse ne çdo vend te botes ta kishit zhvendosur me horrat e Saliut e Lulit ate proteste,policia do jete aty e shumte ne numer,dhe ndoshta edhe me shume agresive se e jona.

 11. Lanabregesi says:

  Mire o Asqeri,Budinet po kerkojne ndonje kocke nga ato te Saliut,po ti cfare do,sikur kishje idhull nderin e kombit Robert Ndreniken,apo e harrove,mjeran ku je katandise.

 12. me vjen keq , sinqerisht, sincerisht me vjen keq. por e sakrifikuat Ju qe ilir floriri te behet krytar opzite. te gjithe ata qe ishin Brenda teatrit, kur erdhi polica, pane moniken qe serbes hypi ne fugon e shkoi ne polici me qef dhe nuk poati asnje ankese per sjelljen e plicise bile as se I kane fute duart sic e priste ajo. nje artiste u ankua se policet I kane fute duart, vetem duart, asgje tjeter, kjo eshte genjeshter, spse sic i ka thene njeri nga artistet njeres nga shoqet “a mban mend kur ti ngria kembet ketu Brenda”, per ti mbylle gojen. atoo duart kane qene te ndonje shoku tnd qe kur hyri policia ishte duke punuar ne turin e trete ne tunelin tend te lagur. pika atyre te dedegjenerurve qe ishin aty, pika asaj gruas qe ankohet per policet se I kane futut. po moj, pse nuk ndejte ne krevat me burrin tend ne oren 4 te mengjesit, se monika orgjite I ka perfeksionua ne bregdetin e jales me rinie nderkombetare

  1. qazim says:

   Ky eshte aktor,do thoni ju qe nuk na the ndonje gje te madhe se e dime,por perseri them qe eshte aktor dhe vetem aktor. Aktor kur aktron,aktor kur takon dhe flet me dike,aktor kur ulet ne tavoline dhe pi dicka,aktor kur dikush i kerkon nje mendim cfardo,aktor kur ftohet ne biseda ne studio,aktor besoj ne shtepi,me nje fjale aktor per gjithshka. Nuk di se c’behet ne trurin e tije, por krahas dhuntise qe ka si aktor,qe nuk i mohohet mendoj se ka nje nivel teper te ulet intelekti per te ndare realitetin nga teatri.

 13. rexha 10 says:

  ME VJENE KEQE PROFESOR ,PORE KANE QENE SHENJAT E KORONA VIRUSIT QE TE KA PASE KAPUR ,PASTAJ JE SHTRIRE NE SHTRAT DHE ME GJERA TE NGROHTA MBASE KURRIZIT TE KA KALUAR.KESHTU E KUROJNE SHQIPTARET KORONAVIRUSIN. TE SHKUARA .

 14. Naftetari says:

  Keta te zgjebosur,si Budinet me Licajn,mbasi nuk qullosen gje me artin,ju kthyen politikes,po ti o Bujar cfare kerkon,politiken nuk e bene dot se nuk te le rakija,shikoje veten si je bere.

 15. Je artiste i madhe says:

  je artiste i madhe per mos te theme i rralle njerez si ju i duhen vendit megjithse ishe kunder prishjes tregone kulture ju jeni artiste jo djali zefe dedes

 16. the icelander says:

  të jetë kungull vallë?

 17. qytetari says:

  O Bujar! une kam patur rastin te te njofur mire. Ti nuk ja as agjent i serbit as i shitur as me ndonje parti… ti ( ke qene qe kur u fute ne akademi) je thjesht DEBIL, qe di te luash mire vetem nje rol…

 18. Bregdeti says:

  Po cer referendumi mer Jari. Nuk eshte problem jetik kombetar ndertesa e shpartalluar qe te bejme referendum.
  Edhe ne Vlore prishen halet publike te Muradija. Veprim arbitrar. Mbeten njerzit me ate mikun ne dore dhe nuk kishin ku te zbrazeshin…Cer thua ti, te kerkonin qytetaret e Vlores referendum ???….
  Vendimet per kto gjera i merr qeveria, kudo ne bote, sepse ne fund te fundit ishte pasuri e shtetit. Ju dhate mendimin tuaj . Ata ju degjuan dhe nuk ju moren parasysh. Boll. Mbaron filmi.
  Ne se vertet jane shkelur ligjet apo te drejtat e shqiptareve, aristeve, guzhinjereve, apo saldatoreve, qeveria merr me vehten koston e gabimeve.
  Rradhes tjeter, populli do kujtohet dhe do thote: Aaaaa qeveria socialiste prishi Teatrin. Sa i rendesishem eshte godina e Teatrit ne jeten time ? Oooo po per mua eshte jetik dhe nuk rroj dot pa godinen e vjeter. atehere, une do votoj per PD, se ajo me perfaqson me mire.
  PIKE.

 19. Skela says:

  Teatri kombetar ishte vec nje fole e madhe me minj dhe hardhuca e bubuzhela ku sic e pate edhe nga materialet e rrenojave ishin vetem derrasa te kalbura dhe qerpic kancerogjen. Nga pluhuri i skenes se kesaj godine mund te kene vdekur para kohe mbase shume nga aktoret e shquar te skenes.
  Personalisht habiten se si e ulin nivelin kultural disa aktore qe e quajne ate godine vlere arkitekturale. Ajo ishte vec nje karakatine e shemtuar me ate fasade te peshtire. Pranojne te tregohen injorante ne kulture vetem ti sherbejne partise hajduto kriminale PD LSI. Nga prishja e asaj godine te pocaqisur te humburit ishin vetem kolonite e minjve , bubuzhelave, hardhucave dhe zhapikeve qe moren arratine rrugeve te Tiranes. Kurse minjve bedele me 2 kembe ju shemb kauza e paguar per dezhurnin teatror te rradhes.

 20. Ben says:

  Paskeni shkalluar te gjithe ne Shqiperi. Te beje populli referendum per teatrin? Kane halle te tjera Shqiptaret apo duan keta palo aktore qe te jene ne qender te vemendjes. Edhe ne Demokracine me te madhe ne bote, ketu ne SHBA, nuk e qeth njeri se prishet nje teater. Shqiptaret Jane bere te gjithe si Don Kishota, merren me probleme qe nuk kane lidhje me jeten e perditshme te popullit.
  SI nuk protestoi njeri per varferine Shqiptare? Nuk ka me art ne Shqiperi! Nuk ka lajme te.tjera ne Shqiperi? Jeni bere Gazi I jbotes

 21. Goni says:

  Brigadier Avdullai. Shiko se te kam mik. Je vlonjat dhe ne vlonjateve nuk ta e kredh kollaj njeri. Mos u bej mashe e shpellareve me kulture dhiari, ca nga tropoja e ca mga skrapari. As emocionet mos i perdhos, ca per drrasa te kalbura dhe ca per tos. Ti reciton te bukuren magjiken por jo per te pisten nostalgjike. Nostalgjia ka permbajtje te bukuren te miren, estetiken artin te sigurten te forten. Po te ishte ashtu do kishim nostalgji edhe per diktatorin hoxha edhe per kasollet edhe per halete tona te dikurshme. Por jo ne duhet te mendojme per te bukuren te pastren estetiken si nje piedestal i merituar per te nderuar koloset e artit te teatrit shqiptar.

 22. Artibr says:

  Po cfar eshte ky sule i organizuar nga qafirat e veli veliut kunder nje njeriut te madh si asqeriu turp te keni por cfar flas por ju jeni ata qe vidhni shqiptaret o band e hijenave o llumi i qytetaris shqiptare po ngrihuni o popull boll duruat kete pushtim ti nje bande lyrashesh qe jan vetem per te vjedhur e shkateruar bujar je i madh je zotni bur mos i degjo keta se jane te vilajetit te velis keta paguhe per kete pun per nje pjat sup eshte nje sulm i hajdutit te xhepave erjon velis qe vjedh xhepat e tiranesve nga mengjesi ne dark enver hoxha mbahet mend per prishjen e xhamive dhe kishave kur se rama veliu per prishje teatri sic e that dhe vet ka per ti perdjekur per gjith jeten.

  1. u dhime duke qare says:

   E piskove veten dhe ti o halabak, katunar analfabet 😀 😀 😀 😀

 23. Jimi says:

  Qe je aktor, kete nuk e mohon kush dhe qe ke te drejte te mbash ate qendrim qe deshiron edhe kete askush s’ka te drejte ta diskutoj. Ti nuk ke te drejte vetem per nje gje! Nese ty te vjen per te qare per ate karakatine qe u shkaterrua, mos na bej per te qare edhe neve te tjereve, qe mezi po prisnim qe ai kapanon ushtaresh italiane te shpartallohej dhe ne vend te tij mezi po presim te ndertohet teatri shqiptar! Te pershendes aktor!

 24. Po po po.. says:

  Ooo “Bregdeti” nuk kam ca ti shtoj asgje komentit tend…. 👌… me lot kam qesh

 25. Taku says:

  Te shkuara Bujar, se per pak paske ik per lesh. Mbaj 40 dite zi dhe futja me te pire sic e ke zakon.

 26. Vehuby says:

  Nje here e pashë be Galerine Kombetare, dhe ashtu me bark të fryre, era raki e qepë nga goja. Me la nje shije të hidhur. Ishte hera e parë qe e shihja jashte ekranit! Pijanec e mendjemadh, sepse po kritikonte tabllo pak ekstravagante per shijet e tija. Ishte viti 2009! Pyeta nje mik qe punonte ne Akademine e Arteve… aha ma tha, ky ka perfunduar keq… alkolik ; tape topi çdo dite!
  Rakine s’e ka lënë akoma mesa duket nga komentet!

 27. Pensionisti do teater me aktore te talentuar nga gjiri i popullit. says:

  Asqeriiiiiiiii! I humbe piket fare! Nuk ka qene godine teatri ajo karakatine! E ndertuan fashistet per punet e tyre si pushtues. Partia komuniste apo ppsh e perdori pas nje fare pershtatjeje, por kurre ajo karakatine nuk ka qene dhe nuk u be dot Godine e Teatatri Kombetar. Ti e di shume mire, se ajo ishte godine e Teatrit Popullor, por nuk ofronte kushte as per popullin, as per aktoret. Arkitektura dhe ana funksionale jane dy kushtet baze per nje veper me vlera historike, kulturore e muzeale. Nuk kishte vend per te bere me nder shurren, ne rast nevoje (me falni per shprehjen). Ajri mbytes, lageshtira, mungesa e kushteve higjeniko-sanitare ishin per toke, pa folur per brejtesit, perhapes te semundjeve.
  E vetmja gje e mire ne ate godine ishit ju, aktoret e talentuar. Ju jeni TEATRI, jo karakatina. Kerkoni ndertimin ne po ate vend te nje teatri bashkekohor dhe mos u merrni me politike.
  Sa per forcen e policise nuk ke te drejte te shprehesh ashtu. Ata njerez rrinin aty si pushtues apo grabites te nje objekti, prone e tere popullit shqiptar mbi bazen e deklaratave idioteske te lulit e monikes se fadroma do te kaloje mbi trupin tone, pastaj do te prishet teatri…Marrezi! Aktoret merren me politike! Do te krijojne parti e do te fitojne mustaqet e misrit! Perpara!

 28. jopergje... says:

  Ti more zoteri je kokrra e budallait qekur permend aty dy njerez idiote me probleme mendore. Lubonjen dhe Plasarin….te kam pare ne intervista dhe si aktor ke qene i mire po per keto pune je shume dobet, nuk ke kapacitet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *