Pse Monika dhe Iliri po krijojnë një parti të re politike?

Nga Kreshnik Spahiu

Ilir Meta dhe “Zonja e Parë” Monika kanë afro 6 muaj, që po përgatisin themelimin e një partie të re politike.

Shumëkush e ka të vështirë ta kuptojë arsyen pasi dihet që ata kanë Lëvizjen Socialiste për Integrim të hipotekuar familjarisht.

Për të mos u zgjatur shumë, po ju numëroj disa arsye pse Meta dhe Kryemadhi po organizojnë një parti të re:

– Sepse ka një hapësirë bosh në Shqipëri që duhet pushtuar. Afro 50% e elektoratit nuk duan asnjë nga partitë e vjetra. Duke krijuar një Partinë të Re, ata djegin mundësinë që faktorët e tjerë të themelojnë një Pol të Tretë.

– Sepse ata mbajnë të hapur një Plan B, në rast se shkarkohet nga posti i Presidentit të Republikës prej komisionit socialist.

– Sepse ata mendojnë një Plan C në rast se SHBA kërkon proçedimin penal të Ilir Metës dhe izolimin e tij.

– Sepse kanë aq shumë para dhe burime financiare me lopatë, sa nuk ju kushton asgjë të vënë në punë lekët KESH nëpërmjet krijimit një partie tjetër.

– Sepse LSI është dobësuar aq shumë duke qëndruar në opozitē dhe ka rrjedhje pa fund në struktuara për shkak se janë larguar gjithë interesaxhinjtë që u antarësuan për një vend pune.

– Sepse LSI rrezikon mos e kaloj pragun elektoral në zgjedhjet e reja në rast se ndryshon sistemi elektoral.

– Sepse çiftit Meta i duhet të luaj me dy porta: 1- LSI e Monikës me Partinë Demikratike djathtas, 2- Partia e Re “Meta” e pavarur nga të fryjë pushteti.

– Sepse duke qenë me 2 parti mund të mbledhin çdo thërime, rrjedhje apo grupe interesi me qëllim që të hanë nga dy krahët.

– Sepse Berisha ja ka kërkuar të kopjojë lëvizjen Kuqezi për ti vjedhur kauzën dhe elektoratin nacionalist apo patriotik në Shqipëri ende të pa përfaqsuar në parlament, dhe për këtë ka nisur kopjon çdo simbol dhe slogan.

– Sepse në Shqipëri ka një elektorat që është edhe kundër ndërkombëtarve apo ambasadave dhe këtë mund ta tërheq veç Ilir Meta

– Sepse duke krijuar një parti të Re e shantazhojnë më shumë Edi Ramën.

– Sepse kjo është mënyra e vetme që me sistemin aktual mos lejojnë që Partia Socialiste të marr një mandat të tretë.

– Sepse bashkshortja e tij Monika, ka larguar çdo personalitet nga LSI dhe e ka katandisur kryesinë me 5 gjimnaziste më të shkurtra se vetja me qëllim që të mos e rivalizojnë në parti. Të larguarit nga LSI do i mbledh ai tek partia e re.

Lista me arsyet pse çifti presidencial do bēj parti të re është shumë e gjatë, por duhet të presim edhe ca muaj.

Tani ka marr rolin e viktimës. Kërkon të bind publikun që mafia rajonale duan kokën e tij.

Ka shpikur sërish idenë e atentateve!

Janë i vetmi çift në shqipëri që mbushën 30 vjet në politikë.

Ai mbetet personi që do hyj në histori si njeriu që rrogën e tij të parë e pati si kryeministër sepse s’kish bërë asnjë punë tjetër, më parë në jetë.

Tani si ka mbetur gjë tjetër. I duhet t’ja kaloj dhe Enver Hoxhës duke projektuar 30 vite të tjera.

Fundja ende janë të rinj. Mosha e tyre është 50 vjeç. Për çiftin Gryk-Madhi s’është asgjë krijimi i dy partive apo blerja 50% e aksioneve në Partinë Demokratike.

Ata e kanë “lekun letër”……

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Pse Monika dhe Iliri po krijojnë një parti të re politike?”

 1. Juristi says:

  Per mua me mire ,edhe per Pd-en,Likja me Monen,ose vetem njeri,te blejne Pd-en. Varet nga cmimi qe do te veje Sala,por llogaritet 80-100 milione euro.Sigurisht,ne Shqiperi ka ndodhur shitje blerje partish,si Agron Duka bleu partine e Lufter Xhuvelit,Tom Doshi partine e Skender Gjinushit etj.Me kete rast shpeton edhe Luli nga kokecarjet,flen me gjate,dhe shijon milionat qe ka fitu me djersen e by..,me falni te ballit.

  1. Shqiperiaeshqiptareve says:

   Po te kishte halla bole e po te kishte gjyshja koqe… Po care thua o kreshniku i partise nuk jane kaq budallenj njerezit jo i hapen syte e dine tashme kush eshte cifti meta – kryemadhi sado qimen ta nderrojne zakonin e vjedhjes te Shqiptareve nuk e harrojne plus qe nuk i harron me SHBA keta

   1. VFLP says:

    Shqiperia e shqiptareve
    vdekje tradhetareve
    Keshtu thoshte Balli! Po kush ishin tradhetaret!? Ata vete, ballistet e shkerdhyer!!!

  2. Puka says:

   DY GJAKPIRESIT E SHQIPERISE. KANCERI I SHQIPERISE. QELBESIRAT E SHQIPERISE.

   1. I Riu komunisti says:

    E vetmja parti e re, e vetmja qe mund te beje Opoziten reale ne Shqiperi eshte PARTIA KOMUNISTE!
    Prandaj te gjitha partite dhe grupacionet komuniste, neomarksiste e punetore, duhet te grupohen dhe te formojne nje Parti Komuniste, qe do jete opozita e vertete ne kete vend dhe te behet faktor politik real ne skenen politike shqiptare. Te gjitha “partite” e tjera jane thjesht organizata hajdutesh dhe mashtruesish!

 2. Tiktaku says:

  Uaaaaaa qenkan pjekur qershite tek vila e vjedhur

 3. Qinani says:

  Faqja e madhe turistike amerikane “los pidhos californija” shkruan.
  Shqipnija esht vendi me turistik n bot.me mir se zvicra,me mir se bahamas,me mir se majami e californija bashk.
  Me mir se franc itali spanj…greqi.. sepse,
  Ne shqipni gjeni shum,partiçka dhe piçka.

 4. Teuta says:

  Une do te behem anetar i devptshem , vetem nese kjo parti do te quhet : ” Paria e qershive” . A nuk u mallemgjen e u bene per te qare kjo foto ? Shikoni se si nje udheheqese e rangjeve te larta, tani disa vite e shekuj me poshte se Merkeli, por e madhe bilahi. E kjo udheheqese ferkon qershizen e i kujtohen vargjet e Mjedes: ” Dy qershiza n’nji rrethane”. Edhe keta te dy , jane si dy qershiza qe bashkohen ne nje lastar te holle e rrine varur,por kane filluar te kalben. Ndaj kjo pari do vdesi pa lindur,pra do deshtojne ,sepse dihet cilet jane baba e nena e saj.

 5. Illyria-Shqiperia says:

  Dakord, Kreshnik!

 6. Dridhe Like, se na fike says:

  Pjesërisht ka të drejtë… ( dhe pse kuq e zi ishte nje kesh e li për vete)
  Që i bie që të ketë frenat në këtë parti të re kopje të lesh e lisë të mos jetë vetë në skenë por në prapaskenë si puna e Saliut..
  Vallë kush do jetë zarri (Lul) i kesaj që te bej figurantin me rroge.
  Vallë a ka budallenj më sot ne Shqipëri t’ju shkojnë nga mbrapa ketyre te konsumuarve…

 7. Aleksander says:

  20 Parti te krijojne resultati nuk ndryshon.
  Njerezit shikojne kush drejton partine jo emnin e partis.
  Pra nje Parti e re e Ilir Metes do marrin 0,85% te votave.
  Shum e thjeshte ,
  Ky eshte i djegun politikisht.
  E shoqja nuk ashte politikane dhe nuk e voton kurr kush.

  1. Ce says:

   Pas zhgerryerjes neper asfaltin e bulevardit per te mbrojtur gerdallen bordello 80 vjecare popullariteti i Cizmepartickes ka shkuar 0.001%. Pra Nafije dybeku i leshitlikes nuk ka me asnje shans te hyje ne parlament por vetem ti kushtohet me mish e shpirt haremit fashist te Jales.

 8. anxheli says:

  I ke rene ballit

 9. 👋👋 says:

  Jes! Kështu mendoj dhe unë.

 10. Shqiptar says:

  Ilir Meta ka mbetur pa parti. Kaq e thjeshtè èshtè. Atè qè pati, ka shkuar pèr lesh sepse leshit ia la nè dorè.
  Fakt èshtè, me partiçka leshi apo tè reja, Ilir Meta èshtè vetèm njè “objekt interesant” pèr prokurorèt e ardhshèm.
  Kjo qè Zotèria konsumon pèr momentin, èshtè karta e fundit e lojès, e lojès sè tij tè humbur. Ai “fitonte” vetèm kur i bènte rregullat vetè.
  Sot, i kanè mbetur vetèm paratè e vjedhura dhe ajo hija e mèngjesit, me tè cilèn matet kur bèn plane pèr tè ardhmen.

 11. PD-PS-LSI ,JAN R*****A says:

  Te Ben dhe pes parti po desh do mari k***n epronarit buk I vjen me Njeri mbrapa se nuk ka pushtet nuk I dhjet me Njeri

 12. Kim été says:

  Duhet një Parti me emrin ”Shqiponja”.

 13. Martin says:

  Pirdh pirdh. Meten e pret Reci ju hidhni shashka jo po mos keshtu jo po mos ashtu.

 14. tuti says:

  Qe do te bejne nje parti te re dihet bile dhe emri qe do ti vene, PARTIA FLORIRI….

 15. sokoli says:

  Parti e re me njerez te vjeter , si gjell e mbetur e ngrofur prap , gje bajate , nuk kalon poshte , e garantuar te deshtoje , nuk kane asnje shanc te mbijetojne si politikisht por dhe nga ana morale . Le te krijojna sa perti te duan , nuk eshte sekreti te krijimi por te pesonat , te militantet e dambllakosur .
  Ja krijove perti , po pstaj ?? Tit Vasili , ai kokbidoni ishministri i drejtesise , dhe shuuuume e shume te tjere te cvleftesuar .
  Me teper duket si perpjekje per te mbijetuar , se sa krijimi i nje se reje …………..nejse ….koha eshte aprovimi me i mire …

 16. iksi says:

  Çfardo partie te krijojne keto dy fytyra te gjithe do ikun si te trmbur sapo ti shikoje keto dy fytyra . Ketyre ju iken te gjithe te L.S.I se edheata qe kan mbet qe kan perfitu me shume para po ju shkojne akoma mbrapa deri ne zgjedhjet e 2021 shit èdhe ata do ju ikin e nuk do kene njerez me u fut ne zgjedhje . Po si mendojne keto dy fytyra te urryera mendojne qe duke i ndrruar emnin partise do i genjejne njerezit , pse partia si ßbjekt eshte e padeshirushme apo drejtuèsit e tyre .

 17. Ky Gimi me tha mua 7% says:

  Doli edhe ky shoku i Zenit. Afro 50% e elektoratit nuk duan asnje nga partite e vjetra. thote.Por nuk jep asnje burim nga e nxorri kete perqindje.

  1. uhahahaaaaaa says:

   Ja ka fut kot lale, ku eshte problemi ketu!? Ketu kaot ja fusin te gjithe 😀 😀 😀 😀

 18. rexha 10 says:

  E KAME THENE ME KOHE ,QE DO KRIJONE NJE PARTI TE RE,SEPSE SICE E THOTE EDHE I GJATI ,:NE POLITIKANET VUAJME SHUME SE MEDEMEK JA PASKA THENE SHIRAKU.E VETMJA MYNYRE PER TE JETUAR KETA HORRA JANE PERTITE QE KRIJOJNE ,MEQENSE LSI I DOLI BOJA NE TE GJITHA DREJTIMET DERI TEKE VJEDHJA E FLORIRIT ,DHE SHPERNDARJE TE DROGES ,ATHERE DUAN ME NDRUSHU EMRIN E PARTISE ,PORE PO ME KETA HALABAKE QE TE VJENE KEQE TI HEDHESH EDHE NE KAZANET E PLEHRAVE SE E NDYJNE.EDHE PSE JANE NE INSTITUCIONET ME TE LARTA TE ATIJE SHTETI MAFIOZ. . HARROJNE QE BISHTI I QENIT NGELET GJITHMONE BISHTE QENI EDHE PSE E DREJTON ME DORE PER NJE MOMENTE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *