Teatri, Grida Duma: Sikur ajo godinë të qëndronte ashtu, e vendosur në një kuti xhami që të mbahej vetëm për vlerën historike

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka folur për protestat e thirrura nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar dhe mbështetura nga opozita pas shembjes së Teatrit.

Duma u shpreh se Teatri vetëm për vlerën që ka duhej ruajtur sikur edhe në një kuti xhami dhe jo të hidhej përtokë.

Teksa i ka mbështetur protestat, Duma tha se ato i thërrasin kujtesës dhe sot “s’mund të bëjmë atë gjë që kemi bërë gjithmonë, përsërisim gabimet”.

Gjetën momentin e ndërhyrjes për të prishur një godinë në një periudhë të paqartë, nuk dihet ende cfarë do ndërtohet aty, u nis me kulla dhe pastaj thuhet se s’do ketë . Ishte ky një tregim force? Unë do të doja ta shikoja aty atë godinë. Do të vërtetohet në të ardhmen se arsyeja nuk ka qenë pozitive.

Kam kuptuar që godinat sot në botë që konsiderohen avangardë janë godina me material të lehtë, sikurse e kishte edhe teatri. Materiali i lehtë konsiderohet nga arkitekt një material avangardë.

Sikur ajo godinë të qëndronte ashtu, e vendosur në një kuti xhami, që të mbahej anash vetëm për vlerën historike, që ia detyrojmë jo vetës, por edhe atyre që do të vijnë më pas.

Kur shkojmë diku në botë ca duam të shohim? Qendrën historike. Ne kemi kaq pak godina dhe shembim edhe ato dhe në një moment kur do t’i themi botës ku është bërë teatri, ku janë luajtur pjesët e rëndësishme që kanë rritur shpirtërisht këtë vend.

Protestat sot i vlerësoj, është një dhe vetëm një arsyeja: thirrja e kujtesës. S’mund të bëjmë atë gjë që kemi bërë gjithmonë, përsërisim gabimet”, tha Duma.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Teatri, Grida Duma: Sikur ajo godinë të qëndronte ashtu, e vendosur në një kuti xhami që të mbahej vetëm për vlerën historike”

 1. Gjergji says:

  O Grida, mos ja fut kot.

  1. Iliria says:

   O Grida po pallen pse nuk te pelqen ta mbash ne kuti xhami ti, dmth per vleren historike qe ka per ty????????? I gjithe Durresi te njef ty, mus ju shit Shqipetareve se çfar je. Se te gjithe e dine.

  2. vang says:

   Edi cke ti Grida? bej nje poezi surealiste te teatrit futur ne xham dhe qetsoje ndergjegjen .Salle e pushtuar nga cuba pa cfaqie me shume se 25 vjet,me vdekje te parakohshme te shume aktoreve dhe ti moj mendelehte e doje dhe ne xham.Tutje budallaqe.

 2. Kavajsi says:

  Sa e zgjut qe je mi kare.Oj Grid,mendo per ndonje style te ri,leri keto imagjinatat me xhama.Imagjino per hajdara,kjo eshte per ty.

 3. kovaci says:

  Pyesje babane tene Gimin me pare per kete problem,se ai ka bere tualet si grua kurve!

 4. Atdheu says:

  Ah… u mendove shume per kete qe the?

 5. Iliri says:

  Teoriciene e PD avangard si thua ti nuk jan matrialet e lehte si pupuliti apo struktura druri te degjeneruara nga vitet te cilat paraqesnin rezik le njerzve brenda.Vertet strukturat e lehtesuara sidomos per ndertimet e larta jane avangarde por jo per ndertesa 1 apo 2 kate si ishte teatri.Une qe shkruaj kam specialist ne kete fushe pasi jam ing ndertimi me eksperience dhe nuk mund te pranoj budallalleqet e Grides qe perdor fjal te medha por qr nuk shprehin asgje

 6. Luli says:

  Po,shume mire do ishte ta konservonim ne prizem xhami,simbas epokave,do kishe mundesi dhe ti te perfitoje dicka nga eksperienca e asaj kohe

 7. Muli says:

  ????????????Kush është kjo që na jep men për Teatrin. I lutem të na japin mend, për Kinostudion.

 8. Fridum says:

  Grida ka te drejte po pse moj grida nuk na the me pare ta kishim futur teatrin ne nje kavanoze .

 9. Une sekretari i partis punes salih barisha e afrova kete vetem per b....thet qe kishte says:

  Kjo eshte nona e punes

 10. Milan says:

  😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 11. Milan says:

  Rrofsh se na ben te qeshim

 12. Black Jack says:

  Cfare Karet jeni. Ca kishte ajo per architecture o sweet bitch . Pervecse me bo gojore inside, nuk kishte vlere ajo kashtore o kartore

 13. Anila says:

  T’ju fusim ju e gjithe kategorin tende ne kuti xhami, te Hani çfare keni vjedhur perfshire dhe kokat tuaja!

 14. Usa says:

  Grida ka te drejte qe ajo ndertese duhej ruajtur. Ajo ndertese ishte bordello ne kohe te Italise, keshtuqe Grida qe e ka prifesion te pare kurvllikun, kerkon ruajtjen e tempullit te kurverise. Qashtu

 15. SI S’KA TURP KJO, ?!😳 says:

  E rregolloi familjen Grigja, dhe do tē na rregollojë shtetin .

 16. Nafia says:

  Moj Grid,po cfare u be ajo rrangall 100 metra e gjate qe te futet ne xham pallaska jote?!

 17. Nje shqiptar says:

  Kujtesa historike ruhet edhe nga nje kasolle , nga nje gur, nga nje objekt material, nga nje shtepi tiranase me qerpiç apo me tulla te thata ne diell qe Tirana shtepi te tilla i ka me bollek. Teatri ,qe u prish, i kishte keto vlera historike dhe mund te dialogohej me gjeresisht nese e vlente te ruhej apo te ristruturohej. Prishja u vendos pasi teatri i ri do te ndertohej nga nje privat qe do te paguhej ne natyre me troje qe i perkasin teatrit dhe leje ndertmi per disa kulla. Zonja Grida i trajton shume mire keto probleme. Nuk i kuptoj shume komentues ketu qe shqetesohen nga fjlaet e Grida Dumes?! Nuk dialogohet per problemet qe i takojne tere vendit me klithmat e militanteve te nje partije.

 18. Tony says:

  Anglia ka shembe Wembley o Palle. Ca vlere ben fjale. Nuk eshte foto po ndertese qe bllokon vend ne mes te kryeqytetit

 19. Lulushi says:

  Bravo Grida! Nuk kishim degjuar se edhe godinat u ballcamoskan e u futkan ne akarjume . PO mire per ballcamimet qe te ruhen ne ene qelqi mbushen me formaline , po ate enen e qelqit per te futur godinen e teatrit ,a e mbushim dot me shurre, se tallashin e forcon shurra ? Si thua ? E mbushim dote ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *