Fabrika e automjeteve koreane në Fier, Rama: Model i ri biznesi

Një nga kompanitë më të mëdha koreane të prodhimit të automjeteve, Yura Corporation, që numëron 60 fabrika në 12 shtete, tanimë do të ketë fabrikën e saj të prodhimit të pjesëve të këmbimit në Shqipëri.

Në fabrikën që pas 1 viti është hapur në zonën e Fierit janë punësuar 546 persona dhe deri vitin tjetër numri pritet të rritet edhe me 700 të tjerë.

Volumi i eksporteve të kompanisë parashikohet të mbërrijë në 100 milionë Euro brenda tre viteve. Për Kryeministrin, më shumë se shifrat e investimit vlen kultura e punës që kjo kompani do të importojë në vendin tonë.

Rama deklaron se qeveria e tij  është e angazhuar të zvogëlojë efektet e pandemisë në prezencën e investitorëve të huaj në vend, për të garantuar një nivel mbi 1 miliard Euro investime të huaja në Shqipëri për vitin e tretë radhazi.

Përpara Fierit, Rama ndaloi për të inspektuar në Lushnje përfundimin e rindërtimit të rezervuarit të Thanës. Meritën për këtë investim ja njeh 2 deputetëve të zonës që këmbëngulën për të.

“Ti dhe Erjon Braçe që keni miza në tru dhe ma nxitë jetën”.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Fabrika e automjeteve koreane në Fier, Rama: Model i ri biznesi”

 1. TURI EMIGR says:

  LAJM INTERESANT DHE SHKRUAR ME PROFESOLJANIZEM, VETEMSE DUHET TEBOTOHET NE RUBRIKEM KUSH E GJEN, KUSH ESHTE FIRMA E MADHE. DHE KUSH ESHTE DEPUTETI TJETER

  1. Bertrand says:

   Jo more?
   Merita per investimin ne rezervuarin e gatshem te Thanes e paskan 2 deputetewt!
   Bravo deputetewt!
   Po cfare pune paskan keta deputetet kur dihet se ata jane vetem ligjvberes e jo pjese e ekzekutivit?
   Hajde shtet rrumpalle,hajde!
   Po ne Yzberisht (KMY) a ka ndonje deputet leshi apo preshi,meqenese nuk eshte ngulur qofte edhe nje gozhde per 7 vjet sundim socialisto-fashist?

  2. Fernando says:

   Sipas Rames,shteti nuk punoka me studime,me strategji,por sipas mizave qe paskan deputetet!
   Hajde shtet leshi,hajde!
   Po plazhin gjigand te Divjakes dhe ishullin fantastik te Sazanit qe mund te ishin PERLA TE TURIZMIT MESDHETAR E BOTEROR,pse nuk u jane ndezur llambushkat apo levrijne mizat ketyre deputeteve te tu?
   Apo sic duket nuk ke rene dakort me pazaret vete ti o satrapi mjekerrcjap?

 2. Operacioni Zjarri says:

  Ka ndomje emer kjo kompania apo …

  1. durrsak 24 karat says:

   Dni me lexu o Operacioni Zjarri? E keni ne rreshtin e pare emrin e kompanise jugkoreane: Yura Corporation.

 3. gjergji says:

  Eshte kompanija bij e kompanis HONDAY NE Koren e Jugut(hunday e KAYA E NJEJTA COMPANI)

 4. KJO ESHTE QEVERRIA E SHQIPTAREVE

  QEVERRIA QE DUAM

 5. Luan says:

  Per kete natyre investimi duhet te ishte vepruar me kohe , me gjithe se asnjehere nuk eshte vone, sepse lind nevoja per fuqi punetore dhe ndihmon dukshem ne uljen e papunesise. Nga ana tjeter duhet rregulluar legjislacioni qe ky lloj investimi te favorizohet e te mos pengohet me burokracira te teperta dhe Shqiperia te behet nje treg i favorshem investimeshte tilla . Kujtoj Mercedesin qe tentoi te hapte fabrika ne Shqiperi , por perfundoi ne Maqedoni , pikerisht nga pengesa te kesaj natyre.

 6. Nick says:

  Po kërko 2 minuta n’internet mor plak dhe do shikosh që kjo kompani s’ësht gjë tjetër përveç se ringjallja e YUGO-s me fonde koreane. Nuk e di se ku e kan hap ktë fabrik për t’prodhu kabllo elektrike për makina, por Serbia pretendon se në Fier ka dhe minoritet serb.

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Yura_Corporation_d.o.o.

 7. Plan projekt 2030 says:

  Po. Kompani Koreane shkurt KOKO .Ne te ardhmen do vije edhe nje Kompani tjeter RImonti KAnadaze RIKA ! Mos me pyet tani se kur ne te ardhmen….

 8. Pupupuu says:

  Gazetar më rrëmbythje nuk kam pa.
  Pse?
  Qëndra e prodhimit ku produkti është metalik quhet
  UZINË, kurse FABRIKË quhet qëndra e prodhimit ku produkti është jometalik o INJORANT të prodhimit Berishjan në kohën e Pandemisë EdRamiste.

 9. Tirana says:

  Nga jane te punesuarit, shqiptare apo te huaj?

 10. Grigor says:

  Informacion rreth kompanise. Me falni per ndonje gabim drejt shkrine por per efekt kohe eshte perdorur google translate.
  Korporata Yura d.o.o. u krijua në 18 Mars 2010, me selinë në Rača, Serbi. Kompania është themeluar përmes subvencioneve të Qeverisë së Serbisë për kompaninë e prodhimit kabllor të Koresë së Jugut Yura Corporation, e cila është bashkëpunëtori i prodhuesve më të mëdhenj të automjeteve të Koresë së Jugut Kia Motors dhe Hyundai Motors.

  Në prill të vitit 2010, Korporata Yura bleu kompaninë prodhuese insolvente serbe “Zastava Elektro” me qendër në Rača, për një shumë prej 3 milion eurosh. [3] [4] Më vonë, ajo rinovoi objektet e tij dhe rinovoi prodhimin. [5]

  Në qershor 2011, Korporata Yura hapi në qytetin e Niçit objektin e saj të dytë në Serbi, duke punësuar 1.500 persona të tjerë. [5] Në nëntor 2011, ndërmarrja filiale e Korporatës Yura “Yura Shinwon” hapi objektin e saj në Niš, duke punësuar 500 njerëz. [6]

  Në vitin 2012, Korporata Yura hapi objektin e saj të katërt në Leskovac. [7] Që nga Nëntori 2012, Korporata Yura punësoi rreth 5,500 të punësuar në Serbi. [8] [9]

  Në shtator 2015, kryetari i komunës së Leskovac konfirmoi se Korporata Yura po ndërton një objekt tjetër në Leskovac, objekti i tij i pestë në Serbi. [10] Kur të mbaronte deri në fund të 2018, do të punësonte 3,000 persona shtesë. [10]

  Në shkurt 2018, Korporata Yura njoftoi se po ndërton një strukturë tjetër në Leskovac, me vlerë 40 milion euro. [11]
  Meqenëse Korporata Yura është themeluar në Serbi në 2010 përmes subvencioneve të Qeverisë, ka pasur raporte të vazhdueshme të mediave në lidhje me kushtet çnjerëzore të punës për punonjësit e saj. [13] Sipas këtyre raporteve, punonjësit janë të detyruar të punojnë në kushte të vështira dhe të heshtin për shkeljet e ligjeve të punës, për shkak të niveleve të larta të papunësisë në vend dhe kërcënimeve nga investitorët të largohen nga vendi nëse ankesat dhe grevat eventuale të sindikatës vazhdojnë të prishin reputacionin e kompanisë. [13] [14] Ndër shkeljet janë: mobilizimi, fyerja, mallkimi dhe madje edhe sulmet fizike siç janë goditja e kokës dhe format e tjera të ngacmimit. [13]

  Në vitin 2015, madje kishte raportime që punëtorët nuk lejohen të përdorin tualetet për shkak të uljes së produktivitetit të prodhimit, dhe se në vend të kësaj ata janë duke përdorur pelena. [14]

 11. Grigor says:

  Hajde Nasi. Puna puna.

 12. Lasgushi says:

  Me nivelin e ulet te pagave,dhe nivelint teknik te pas 90,Shqiperia mundet te ishte zhvilluar shume .Ate nuk e ka lene,e le burokracia dhe hajdutlleku mslinjiteti i kategorise Berisha Argita,Meksi,Bode,Genci ndryshku,Nano,Majko,Fino,Gjiknuri,Meta,Haxhinasto,Islami,Vasili,Noka,Mediu,etj.Shikoni milionat qe kane vene me gjoba.Shikoni ndermatjet e naftes dhe minierave qe nuk paguajne,taksa.Qe si thote Ngjela erdhen me terital e kepyce te zeza sintetike,nuk fshinin as prapanicen,ne ate kohe.Tani jane milionere.,dhe i kane vene cmim te larte pordheve.Rama te kete kujdes qe te mos pergundoje ne listen e ketyre legenave qe do japin llogari.

 13. Fieri says:

  E megjithate pagat i kane qesharake.

 14. anda says:

  Kto jane kompanite qe na duhen keshtu do lulezoje Shqiperia duke u kthyer me keq se Zimbave..sa do jete rroga e puntoreve…si do jene kushtet e punes..cfarw te drejtash do kene ata..cfare do perfitoje shteti shqiptar nga ky investim…ku do shkojne ato te ardhura…shtet pa breke…alabak..ju punesova poe nuk mjafton kjo…dhe sklleverit ishin te “punesuar” nje shekull me pare…ca bote jetojme..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *