Suksesi shqiptar në prishjen e takimit Kosovë-Serbi dhe hipoteza se Vuçiç do shkojë Hagë si ish ministër ultraterrorist në makabrën e Millosheviçit

Nga Spartak Ngjela

Shtypi gjerman e quan sukses shqiptar prishjen e takimit Kosovë – Serbi, i cili do të mbahej në datën 27 qershor në Uashington.

Takimi u anullua si pasojë e kërkesës për arrest nga Tribunali i Hagës kundër Hashim Thaçit. Por gazeta gjermane Züddeutsche Zeitung e konsideron këtë si takim me lëshim politik që Trump do t’i bënte interesit rus kundrejt Shqipërisë.

Të jetë e vërtetë?

Por, tani kjo nuk ka rëndësi më, sepse përkrahja e interesit rus kundrejt Shqipërisë dhe Kosovës ndërkohë është çështje e vdekur: në fakt, ajo mund të bëhej vetëm me tradhëtinë shqiptare.

Kurse pikërisht për këtë që ndodhi kundër Hashim Thaçit, na duhet të pyesim: pse është mërzitur Vuçiç?
Kjo mund të ishte një provë për të vërtetuar analizën e gazetës gjermanë.

Por, mos ndoshta edhe vetë Vuçiç po përgatitet për të shkuar në Hagë, edhe ky nën akuzën e krimeve të luftës, sepse, në masakrën makabër të Milosheviçit në Kosovë, Vuçiç ka qenë ministër ultraterrorist?

Gjithësesi, mendoj se duhet pritur me durim dhe duhet parë me shumë kujdes kjo çështje, sepse ishte gazeta amerikanë New York Times ajo që ka dhënë dje lajmin se :

“presidenti i Serbisë, Vuçiç, është akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime kundër njerëzimit”.
A mund të gabojë gazeta New York Times?

Të shohim…

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Suksesi shqiptar në prishjen e takimit Kosovë-Serbi dhe hipoteza se Vuçiç do shkojë Hagë si ish ministër ultraterrorist në makabrën e Millosheviçit”

 1. Detari says:

  ky akoma vazhdon e enderron ne boten e cudirave

  1. Tanguli says:

   Sic esnderron ti qe Graqia eshte deri ne Kine 😛

 2. Mona pa breke says:

  A mund te gaboje NYT? Or Tak, NYT dhe cdo gazete ne bote mund te gaboje. Ti cdo dite vetem budalliqe publikon.

 3. Kinezi says:

  Ik ore idiot.
  Vetem gomarlliqe flet.

 4. Presheva says:

  O avokat😂👌
  NYT e pranoi gabimin që bëri dhe përmisoi menjëher, bëhej fjalë për akuzat ndaj H.TH, vetëm se kishin gabuar personazhin.
  Jo se vuçiç është ndonjë engjëll, përkundrazi

 5. VATRA says:

  Gjermania është ajo që kur nuk i ka mundur dhe kurr nuk do ti mundë ushtarakisht sllavët u ka bērë dhe u bënë favore politiko ekonomike mjafton të shifen investimet gjermane në ekonominë ruse

 6. selfo says:

  Po merre me leng qe ate gazete doktor vdekja e ka quajtur leter higjenike; ka me per te thene?

 7. Lanabregesi says:

  O Tak-Tuk,ke kohe qe flet percart,je bere si Shvejku,me mire mos fol se sa budallalleqe.

 8. EUROPA E QELBUR ESHTE KUNDRA SHQIPTAREVE ….VETEM AMERIKA NA DO … POR PA TRUMP HALEN NJE BUDALLA PRESIDENT QE TALL BYTHEN PUTINI EDHE KIMJONGU….NJE INJORANTE NE POLITIKE I BLEU DO BUDALLA ATJE ME LEKE EDHE E BENE PRESIDENT ….

  IMAGJINOJE TRUMP NUK E DITE A ESHTE ANGLIA FUQI BERTHAORE A E KUPTONI SA INJORANTE ESHTE O ZOTE KUSH E HUDHEHEQ AMERIKEN SKANDAL TRUMP ESHTE KUNDRA SHQIPTAREVE ANON NGA SERBIA POR SKA CFAR BEN

 9. tropoja says:

  ishalla nuk behemi si ky kur te plakemi

 10. Drini says:

  Po z.avokat ,ata nuk gabojnë por e bëjnë me qëllim.Ajo marrëveshje do të quhej si fitore e presidentit Trump,dhe do ishte pike për fushatën elektorale,NYT ësht gazetë që punon për demokratët besoj se e kupton apo jo?

  1. Mona pa breke says:

   NYT qenka gazete qe punon per demokratet,po prokurori amerikan i gjykates se posacme qe beri publike akuzen ndaj Thacit demokrat eshte?

 11. verllapa says:

  Po qe i ngjan Trapit ku Taku!Ky i thote te gjitha variantet qe neser njera nga keto do dali dhe pasketaj do te na thote qe:E shikoni ,ju a thashe!Dhe do te vetkenaqet duke buzeqeshur.
  Taku nuk di asgje ,shikoni neser kur te beje ndonje deklarate tjeter qe te jete brenda te gjitha varianteve!Ne fakt nuk ka faj thote Namik Dokla se edhe kungulli qe eshte kungull do diell qe te piqet,ky diellin e pa vone kush kishte rrjedhur e thare!

 12. Egli says:

  Ky ka nja 30 vet qe akoma leh si qen, ska bere asgje per Shqiperine… Ben lek neper studio televizive duke bere analiza, u jep mend Shqiptareve… Eshte njeri mendjemadh.

 13. rexha 10 says:

  AVOKAT: TE JESHE I SIGURTE SE EUROPES DHE AMERIKES NUKE I INTERESON ASNJE QEVERI QE DELE KUNDER TYRE ,E KAME FJALEN ME VENDIMET QE MARRIN . KJO VLENE SI PER QEVERINE E KOSOVES,ASHTU EDHE PER QEVERIN E SERBISE.PERKATSISHTE QE TE DY KRYEMINISTRAT MUNDE EDHE TE QUHEN VRASES TE NJERZEVE CIVILE GJATE LUFTES NE JUGOSLLAVI.SI HASHIM THACI,ASHTU EDHE VUCIC. PROBLEMINE E PARE KOSOVA ME QEVERINE E SAJE E KKRIJOJI KURE VENDOSEN KRIJIMIN E USHTRISE SE SAJE SI SHTETE I RI I FORMUAR .EUROPA DHE AMERIKA ISHIN KUNDER.PROBLEMIN E DYTE ME VENDOSJEN E TAKSES TE GJITHE MALLRAVE SERBE QE HYNIN NE KOSOVE.PROBLEMIN E TRETE E KRIJUAN ME PRISHJEN E MARDHENIVE ME BE ,DHE AFRIMIN GJITHNJE E ME SHUME ME SH,B.A.
  PORE HARRUAN QE SH.B.A PO LARGOHET NGA BE ,DHE PO AFROHET ME SHUME ME BALLKANIN. KETE E DESHMONE EDHE RENIET E QEVERISE SE KOSOVES NJERA PASE TJETRES.ME SHPEJTE NGA C’FARE PRITEJ ,RA EDHE QEVERIJA E ALBIN KURTIT E CILA ISHTE VOTUAR NGA POPULLI. NJE KEQEARDHJE PER TE GJITHE SHQIPTARET KUDO QE JANE,QE GJATE SHEKUJVE NUKE JANE PERKRAHUR KURRE NGA PERENDIMI DHE FUQITE E MEDHA.ATA KANE PUNUAR PER TA COPTUAR SHQIPRINE,DHE NUKE ESHTE RASTE QE PO NDJEKIN AKOMA PO TE NJEJTAT RRUGE.PRANDAJ
  KETU NUKE KA PER TU CUDITUR,SEPSE KUPTOHET QARTE .O DO TE BENI SI THEMI NE ,OSE DO TE VAZHDONI ME GJYGJE QE TE DY KRYEMINISTRAT.PORE DUKE DITUR QE VICIC MBESHTETET NGA RUSET ,ATHERE I BIE QE VETEM LIDERVE TE KOSOVES TI BEHEN KETO MARRZIRA.SHQIPRIA PER AQE SA ESHTE SOTE SI TERRITOR ,U COPTUA NGA KONFERENCA E LONDRESE DATES 29 KORRIKE E VITIT 1913 NGA KU 30% E TROJEVE SHQIPTARE NGELEN JASHTE KUFIJEVE TE SHQIPRISE.PO QE SE JEMI TE ZOTET E VETES ,DUHET TE MBROJME ME IDE TE QARTA TEORINE E KRIJIMIT TE SHQIPRIE TE MADHE AUTOKTONE.PORE ME KETA LIDERE QE KEMI NE ,KAME FRIKE SE DO TA COPTOJNE AKOMA DHE ME SHUME.SEPSE KETO JANE TE GJITHE TE SHITUR ME KONJEKTURAT E HUAJA.PRANDAJ TE KEQEN E KEMI MBRENDA.E KEQJA E MADHE E SHQIPRISE KA ARDHUR NGA VETE SHQIPTARET.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *