A e dini kush është babai juaj zoti Hoxha? A e dini se i biri i kujt jeni?

Ilir Hoxha me te emen, Nexhmien dhe te shoqen

Nga Elona Caslli

Në këtë ditë të nxehtë qeshori, ku dielli duket si akuzë qiellore zoti Hoxha, u përballa me shkrimin tuaj adresuar Kryeministrit Rama si dhe disa ambasadorëve.

Fillimisht mendova se ishte një lajm i sajuar, por jo, e verifikova dhe dola në përfundimin se nuk ishte aspak sajesë. Ishit ju, që në vetë të parë i drejtoheshit kryeministrit të vendit.

Fjalia që më tërhoqi vëmendjen ishte:- Ju drejtohem Juve Z. Edi Rama (pavarësisht opinionit që keni për Enver Hoxhen, ai është mendimi juaj që mua nuk më intereson) une po ju drejtohem si Kryeministri i vendit tim, për të me mbrojtur nga institucionet që ju drejtoni.

Zoti Hoxha mos keni ngatërruar baba?!

Dua të them, mos ndoshta gabimisht keni ngatërruar babanë tuaj, me një shqiptar të ndershëm?! Sigurisht që juve mund të mos t’ju interesojë se ç’mendim kanë të tjerët për babain tuaj, për sa kohë ky i fundit nuk shenjon një periudhë historike në jetën e një vendi.

Në rast të kundërt në mos ju interesoftë juve, çka thuhet për babain tuaj, i intereson historisë.

Në letrën tuaj keni treguar një ndjeshmëri të lartë kundrejt babait tuaj përmes fjalisë- Vjedhje e relikteve dhe dokumentacioneve të ndryshme të Enver Hoxhës.

Përsëri lind pyetja- Mos keni ngatërruar baba zoti Hoxha?! Mos ndoshta nuk jeni në dijeni se sikundër ju keni ndjeshmëri ndaj sendeve të babait tuaj, ka dhe shumë njerëz që kanë ndjeshmëri tepër të lartë për plagët që hap figura dhe përmendja e këtij të fundit?!

A e dini kush është babai juaj zoti Hoxha? A e dini se i biri i kujt jeni?

Në jetë nuk mund të zgjedhim vendin ku lindim dhe familjen që na rrit. Me pak fjalë kombësia dhe prindërit na janë paracaktuar qysh në lindje. Ajo çka kemi në dorë, është të mbajmë një qëndrim kundrejt vendit dhe familjes në një moshë madhore.

Unë nuk e di se çfarë do të thotë të jesh biri i një xhelati. Kam lexuar veçse një rrëfim në një roman nga Boulaem Sansal. Dyshoj që përkon me përjetimin apo me fatin tuaj, megjithatë në kontekstin e xhelatëve të historisë duhet sjellë në vëmendjen e lexuesit…

“”Çfarë do të thotë të zbulosh papritur se je biri i një Xhelati?

Të jesh djalë i nje xhelati është më keq se të kesh qene vetë xhelat. Do të thotë që pasi të kesh rrëmuar në sëndukun e Xhelatit dhe të kesh numëruar viktimat e tij , në garazhin e vilës tënde pas shumë vitesh , të shkruash mbi faqen e ditarit tënd…..

Im atë nuk ka vrarë një njeri, ka vrarë dy, pastaj njëqind, pastaj mijëra dhe dhjetra mijëra dhe mund të kishte vrarë miliona.Në orën e llogarisë, në orën e zgjimit zgjodhi t’u kthente shpinën viktimave dhe t’ia mbathte.

Njëlloj sikur t’i vriste për herë të dytë. Kjo është e llahtarshme.Pastaj, me ndërgjegje, bëri gabimin e dytë që la trashigimtarë, duke e ditur se , herët a vonë, e vërteta do të dilte në sipërfaqe dhe se fëmijët e tij do të hiqnin picirin””‘- Boualem Sansal

Zoti Hoxha para se të kërkonit publikisht të drejtën në këtë vend dhe të shprehnit keqardhjen për humbjen e relikeve, duhet të kërkonit ndjesë, për t’u distancuar nga xhelati i kombit që përkon me figurën e babait tuaj.

Në jetë të gjithë humbin diçka. Humbim kohë. Humbim njerëz. Humbim dashurinë.

Familjes Hoxha i ka humbur ndjesa, nëse e ka njohur ndonjëherë si institucion këtë të fundit.

Ju mund të kërkoni të drejtën e mohuar në këtë vend si individ. Në çastin që këtë të fundit e kërkoni si i biri i Enver Hoxhës dhe e sillni edhe si element në kërkimin e së drejtës, atëherë duhet të kërkoni fillimisht ndjesë dhe pastaj të kërkoni të drejtën.

Situata që keni përjetuar ju zoti Hoxha, është e ngjashme me situatën që kanë përjetuar qindra familje gjatë një gjysmë shekulli. Them e ngjashme, sepse përjetimi juaj nuk ka asgjë të përbashkët me arrestimin, burgosjen, internimin dhe me jetët e pëvëluara dhe të çuara dëm.

Ju po përballeni me autoritetin absolut të kryeministrit Rama . Kanë shumë kohë shqiptarët, që përballen me këtë autoritet. Ndoshta ju e keni vënë re tani, pasi mbërriti në shtëpinë tuaj.

Megjithatë, duhet të ndiheni të lumtur. Mund të kishte shkuar dhe më keq. Me pak fjalë, keni të drejtë kur në fund të letrës i shprehni mirënjohjen policisë së shtetit për sjelljen e mirë. Mund të ishit përzënë edhe me gaz që në të gdhirë nga banesa juaj. Policia është treguar krejt e sjellshme me ju.

Lidhur me të drejtën që kërkoni tek kryeministri i vendit, kam frikë se kërkesa juaj do të refuzohet. A e dini pse?

Epokat historike sa ç’janë të ndryshme janë edhe po aq të ngjashme. Kam përshtypjen se koha që po jetojmë është një deja vu e errësirës prej gjysmë shekulli që jetuam.

Kam frikë se do t’ju ndodhë sikundër i ndodhi asaj vajzës së vogël të Agron Tufës tek libri “ Kur këndonin gjelat e tretë”.

-Më thanë tako sekretaren e Haxhiut, Nexhmie Hoxhën. Ah, më gënjeu fytyra saj e amël dhe vështrimi kureshtar prej qelqeve të syzave. U mbusha me shpresë. Në vend që të flisja, qaja. Iu luta që t’ia falnin jetën Axhës Dedë. ” Nuk kam asnjë njeri tjetër në këtë botë”- i thashë.

– Pse t’ia falësh jetën atij? Ai është armik i popullit!

– Axha asht meshtar,- thashë. Ai e ka zemrën plot dashuni për njerëzit.

– Hiq dorë,- më tha buzagaz ajo:- ti mund të bëhesh bijë e Partisë.

– Ma bani kët nder, zonjë: s’kam as babë, as nanë, veç kët axhë. S’do t’ua harroj nderën, sa të jem gjallë!

– Shkruaj një lutje këtu dhe do ta analizojmë,- tha ajo duke u ngritur ngutazi.

Më 9 Maj dhe pse rrija tek porta e Kuvendit Popullor, përgjigja më erdhi në zarf. Me shkrim

” Lutja yte, refuzohet!”.

Post Scriptum- 1944- Shqipnia e terrorrizueme kishte ra në koma. Njerëzit e ditun nuk dijshin ma kurrgja dhe njerëzit e paditun kishin në dorë gjithçka. – At Zef Pllumi – Rro vetëm për me tregue

REMOTE_ADDR:[]

181 komente në “A e dini kush është babai juaj zoti Hoxha? A e dini se i biri i kujt jeni?”

 1. Adeci says:

  Na mbushe mendjen.

  1. vang says:

   QENKE BUDALLAQE FARE TI MOJ FYCKE.Kushdo qe ka qene babai i tij ne nuk jemi ne diktature qe do leme ne rruge te hapur femijet e tij .Ka tedrejte te hapi gjyq si qytetar shqiptar dhe babai i tij diktator nuk vodhi floririn,nuk depozitoi para ne bankat e huaja sepse edhe per kafete hapi gjyqin e turpit Sali berisha qe u lepinte by.. ;sepse nuk ndertuan vila ne LALES si disa hajdute ordinere.Dhe ne fund moj fycke,Enver HOXHA perpos fajeve ,eshte shum here me i mire se surrati yt sepse udhhoqi luften N-CL,zhilloi arsimin,shendetsine,emancipoi gruan shqiptare dhe rindertoi vendin.Cfar u propozon ti moj idiote atyre njerezve te vrasin vehten se babai tyre ushtroi diktature????Ku jeton ti o mesjeta abskurantiste.

   1. ''shqiponja'' ne duart e nje turkoshqipfolesi ,si shpata e Kastriotit ne duart e muhamedit..... says:

    e di mer korrak turk[jo Ilir] Hason se je i biri i nje pederi kriminel si Laveri qe shkaterroi nje popull te tere!?
    ptuuuuuuuuu,fare e keqe qe na luan viktimen tani……………

    1. Besarti says:

     E nderuar Elon’s
     Shkrimi yt deshmon qarte se komunizmi primitiv i aplikuar ne Shqiperi nuk eshte larguar. Ai rron me ty. Ti je po aq e eger ne gjykim sa çdo rrevolucionare kimeze dhe je po aq efrktive sot sa ç’do te ishe sekretare e rinise ne kulmin e rrevolucionit kulturor.
     E kupton pra qe ti je prove e gjalle e asaj qe kemi dyshuar gjithmone:
     “Nje njeri i vetem kryen vrasje, aktivistet kryejne masakren”

    2. Arber says:

     Ik mor koqe.Spo e din dhe vet na gopi i sateme ca je.Me vin keq që surati jot që si dihet nga e ka zanafillën shkruan dhe shqip.Do kish bërë mirë Enveri të kish pastru RACEN.Pascka lënë dhe ca muta si puna jote që të qelbin here.Ky është i vetmi faj i tij.

    3. Ardian says:

     Qekur Janulla komenton artikujt shqiptare ???
     Kjo karafyçka kujton se vetem babai i Hoxhes ishte diktator, harron se babai i kesaj os kjo vete kane ardhur ne fuqi pas 90 dhe kane sharosur çdo gje kurse ai krijoi nga 0.
     Ah po, harrova vrau apo preu babain apo xhaxhain e kesaj se nuk i bindej dhe donte Shqiperine te bukur si sarajet e veta duke harruar qe nuk e rrujti fare ne bote qe ajo te behej europiane.
     Studioi jashte shtetit jo per te miren e Shqiperise por per te bere business me basme tek dyqani i tates.
     Enveri ishte Gjigand more palaço, e shan greku dhe serbi se shqiptari i vertete ia di vleren mire.

   2. Usta hasoni says:

    Familje narkotrafikantesh e kane ne gjak

  2. Ziko Qeparoi says:

   Po ti a e di kush ka qene yt ate? Jo se di, se nuk ke bere ADN, e kush dreqin del se e kujt je?

  3. Ziko Qeparoi says:

   Po ti e di kush eshte yt ate? Provo te besh ADN dhe do shohesh qe mbase je bije k…ve!

   1. Muni.ka says:

    Zike Qeparoi ….no coment 👏👏

  4. Ballisti i ri says:

   Elona,po ti a e di se tani e 30 vjet shqiptaret jetojne ne nje sistem demokratik,me te mire,me te drejte se ai socialist?
   Ne se e di ben mire te shkundesh koken,bjeri murit me koke,qe te vine trute ne vend,ne se ke tru!
   te gjitha sa ke sjruar mbajne ere fshizem,diktature e aspak demokraci!
   Se cfare ka bere babai i Sololit nuk mban pergjegjesi fare ai,pra ti e gjykon Sokolin se ne kohen e inkuizicionit!Ne se akuzon sicializmin per mungese demokracie,atehere mos e gjyko te sotmen me urrejtjen e asaj kohe,ndryshe i nxjerr bojen vetes!
   Socializmi u rrezua jo per te triumfuar FASHIZMI e NAZIZMI!
   Lepije cfare ke peshtyre moj Elona fashiste dhe te te vije turp!
   Drejtesia nuk vihet ne vend me urrejtje,hakmarrje dhe pa ligje,prandaj gjykoj se me kete zhgarravine ke ngrene…MUT kot!
   Haje dhe te ngecte ne fyt,kelyshe fashisti!

  5. Shqiperiaeshqiptareve says:

   50 vjet babai i Sokolit dhe nuk ka ku te futi koken.
   24 vjet saliu me shoke dhe nuk kane ku te fuson parate qe kane vjedhur dhe del ti gazetaruce tju tregosh Shqiptareve kush eshte babi i tija

 2. Filip says:

  Ik mi [email protected], na lodhe duke te lexu kot

 3. cuk cuk says:

  Bravo Elona Caslli, nje bravo e madhe. Arsyeton fiks si Enver Hoxha, vecse 70 vite me vone, keshtuqe padashje e nxjerr shume te perparuar per kohen

 4. Nard Ndoka pompisti says:

  Me sa duket ajo qe nuk e di se kush eshte dhe qe nga vjen , qenka autorja e ketij shkrimi …Tridhjet vjet enderr demokratike dhe vetem librin e Tufes ka lexuar… Tridhjete vjet !!!

 5. Student . says:

  Enveri thoshte: bar do hame parimet nuk I shkelim. Ju thoni me quni nene e moter parimet si shkelim e keni kalu barin

 6. sali says:

  Babai ketij mund te jete kush te doje po sipas regullave te demokracise ky mban pergjegjesi vetem per vehten e tij,E kjo qe kerkoni ju ne kete artikull eshte njesoj te beni te njetat gjera qe beri babai i tij duke denuar feri ne kusheriri i peste per gabimet qe bente njeri

  1. Illyria-Shqiperia says:

   C’qenka kjo pacavure me kete idiote qe e paska shkruar?! Po mire moj, po ky si te dictancohet nga i ati, ta refuzojë thua? Te mosce quaj baba? Qe kur fëmijët mbajnë pergjegjesi per fëmijët dhe e kundërta? Po ky qytetari shqipetar qe e nxorren ne fillim nga vilat, tashti nga pukaria, ka ndonje te drejte natyrore, a juridike a?! Po dhe e fundit, moj bufe, qe u ka zene syte urrejtja e jeni bere me keqe se Enveri, po Enveri do sdo moj cope mishi i përket historise, ti jo, yt ate jo, e plasni po deshet. Po ju me kete mendesi jeni me keq se komunistet qe u shuajt zoti se kemi 30 vjet durojme pordhet tuaja.

   1. Juliod says:

    Elona ka bere nje shkrim brilant. Ajo i ben thirrje ndergjegjes se tyre. Familja Hoxha and co. asnjehere nuk kane thene, thjesht edhe gjoja, se u vjen keq per jetet e pafajshme,
    Une besoj se pervec hienave komuniste qe cirren ketu, shqiptareve nuk u vjen keq qe paskan ngele pa shpi trashegimtaret e shokut Enver.

    Te denosh veprat monstruoze te komunizmit shqiptar nuk do te thote automatikisht se kam simpati per Berishen, ose qe ne ate kohe nuk jane bere edhe vepra te mira.
    Cdo kohe ka te mirat dhe keqijat e veta, por duhet pas edhe kurajo ti njohesh dhe pranosh ato.

  2. Bureto says:

   Të isha në vendin e Ilir Enver Hoxhes, do të më vinte shume turp të beja publke një leter të tille, që fyen dhe prek ndjenjat e mijra familjeve dhe individeve shqiptare, per çka u punoi regjimi kriminal i babait te tij. Jo vetem qe u moren shtepine, laçke e plaçke, por edhe i internuan baltrave te Myzeqese dhe kampeve si ai i Tepelenes.
   Ja një episod i treguar dekada me pare nga nje burre në moshe, njeriu i mirë Albert Pali (ndjese që sot i permend emrin, se as e di në rron më akoma në Itali).
   Sipas ligjit per “Kthimin dhe Kompensimin e Pronave”, ne vitin 1992 apo 1993, ketij i lindi e drejta të merrte vilen e tij, në të ashtuquajturen “Rr. e Ambasadave’, trasheguar nga babai, një tregetar xhami nga Shkodra. Vila, sot, rezidenca e ambasadorit britanik, në kohen që i’u rikthye pronarit ishte ambasada palestineze, të cilen ambasadori Ali Kurdi nuk e leshonte me preteksin se ma ka dhene Enver Hoxha. Edhe pasi pronari kerkonte minimalisht t’i paguante qirane, ai perseri i binte fyellit në një vrime, ma ka dhene Enver Hoxha pa qira. Ishte pikerisht kjo koha kur zoti Pali më tregoi historine e tij:
   Në vitin 1945, isha tete vjeç, kur organet e diktatures pa vendim gjykate erdhen në shtepi dhe moren në bodrumin e shtepise babain dhe i kerkonin ku i kishte fshehur florinjte. Ai nuk pranoi të kishte, por ata e rihnin aq sa une duke degjuar ulerimat e tij, nga shkallete siperme pashe dyshemene e bodrumit mbuluar me gjak. Babi u’ ngeli në duar’, siç i thuhet ne keto raste, dhe ne, nenen motren dhe mua, pas disa diteve na nxorren nga shtepia dhe na internuan në kampin famekeq të Tepelenes, pa patur mundesi të merrni asgje veç rrobave të trupit.
   Rreth atij kampi jane thene e shkruar shume, ndaj nuk po ndalem, por z.Pali më tregoi edhe kete episod të trishtuar. Në ate kamp, kur na merrte uria dhe nuk kishim se çte hanim, jemi detyruar të hanim edhe copa gazetash.
   Më vone, në pamundesi te zgjidhjes administrativisht, e ndihmuam zoterine, duke i sugjeruar te na hidhte ne gjyq. Per fat e fitoi ate. Gjykata detyroi shtetin shqiptar, pra institucionin ne juridiksionin e se cilit ishte ky problem qe ky t’i aguante z. Pali qirane. Mbas disa vitesh mora vesh qe ambasada palestineze e kish liruar vilen dhe Z.Pali ia ka dhene me qira apo e ia ka shitur ambasades britanike, pak rendesi ka.
   Keto nuk besoj se nuk i di djali i madh i Enverit. Dhe mu per kete atij duhet qe t’i vije turp, që në nivelin zero të empatise, kruan ende plaget e të mjereve që sakatoi babai i tij.

 7. LLAPAQENE 👎 says:

  Moj Elonë, të dhjefsha shkrimin .
  Sipas teje , s’ka të drejtë të jetë një shtëpizë( jo villë si e jotja), ky njeriu?

 8. ceni boston says:

  Ja ke fut kot Elona! Atehere mire ishinm ne ate regjim, vazhdonim luften e klasave se me cfare prejardhje jane femijet dhe hajde ti luftojme! Sot eshte demokraci, Enveri eshte Enver, Edi eshte Edi dhe kristaqi i Edit eshte Kristaqi! Te gjithe jane te njejte perpara ligjit por kjo mendesi nuk ju con dot juve ne Europe sikur edhe Europa tju pranoje me dokumenta. Shqiptari ngelet ashtu sic ka qene dhe me sa duket duhet te ndrohen disa breza!

 9. alex veliu says:

  Sa gjate i paske rene moj bushter,pa hapi syte moj qorre se enveri ose babai i ilirit te beri ta shkuash nje shqipe prefekt, dhe nje gje tjerer moj bibe se enveri kur vdiq nuk kishte nje shtepi me dekomenta te tija,ndersa ata qe te kane paguar byrekun per kete shkrim kane nga 4-5 vila para te kopsotura ne bankat e botes dhe kane vrare me shume se vrau enveri per 45 vjet,shiko bibe vetem nga 1990 dhe deri sot
  pasardhesi i enverit pra ramiz alia dorzoi pushtetin ne dore te krimineleve pa e zbrazur nje pushke
  ndersa berisha qe te ka paguar supen e radhes me te marre frenat vrau 4 djeme ne qytetin e shkoders dhe vala e vrasjeve ne emer te shkerdhatokracic nuk kane te ndalur
  Ne te vertet nuk ta lexova kete paqavure pa sens po me mjaftoi kryeartikulli
  Bibe dhe nje here hapi syte e shiko Sali Berishen. Ilir Meten. Lulzim Bashen Monika kryemadhin dhe merrru me djalin e Enver Hoxhes

  1. nacionalisti says:

   bushtra satom

   1. Na mbyten idiotet says:

    E paske ngaterruar edhe emrin tend. Ti nuk je “nacionalisti”.
    Ne gjendjen civile je regjistruar si “kolaboracionisti”. Mos t’i ngaterrojme gjerat tani.

 10. O says:

  Ke bere nje “artikull “ ketu sa muri kinez ///i gjate I gjate i gjate /////dhe me shume kurriz te dale,// ose me mire nje “artikull “ sa kanali i Panama’s //edhe mu hienat eBerishes me kane vra Haklajt

  1. !! says:

   qenke i mire ne gjeografi ti. trap.

 11. Tahipi says:

  Kush je ti kararakurv qe mer persiper biografin dhe historin e nje personaliti qoft ky Enver Hoxha qe ju bushtre e quanti xhelat cfar mund te thuash per KETE demoshkerdhatasin qe ka Marr me miliardari prona qe ishte pasuri e gjithe shqiptare e po mijra viktima te ketij sistemit tende te shkerdhyer pty far putane

 12. ediik says:

  Çështë kjo budallaqe që mendon se i bën dëm Enverit duke e ngritur në piedestal?
  O zot sa keq është kur të vënë përpara të paditurit.

 13. Shqiptar says:

  Elona Caslli ka edhe mè shumè mendèsi komuniste sesa petritat e Enverit.
  Fletèrrufeja e saj “kundèr familjarève tè armikut tè klasès”, èshtè njè paçavure qè nuk ia vlen as ti hedhèsh sytè.
  A e di se kè ke baba?
  Po, edhe pastaj?
  Jo jo Elona Caslli. Se kè kini baba ju, nuk duhet ti interesojè askujt.
  Èshtè vetèm budallallèku juaj, jo i babait apo kujtdoqoftè tjetèr.

  1. Atdheu says:

   Bravo Elona. Ai si qytetar mund te kerkoj cdo gje por jo si djali i E.Hoxhes.

 14. zara says:

  Mos të ishte Enver Hoxha, as emër nuk do kishim si shtet. Por nuk është ky problemi, por kjo me demek demokraci që gjoja flet për të drejta? Nëse ai veproi gabim, ai kishte nxjerrë ligje për të zbatuar vendimet dhe kishte dëshmitarë. nëse ai regjim ishte gabim, atëherë pse duhet kopjuar sipas kësa Casllit? Kush je ti që i tregon një njeriu se kush është i ati? Po s’keni faj se demokracinë e keni kuptuar liri pa kufi, ndërsa liria është e tillë për sa kohë nuk prek lirinë e tjetrit. Gënjen ti shkruese kur thua se qindra familje kanë qënë si ky sot. Nuk është e vërtetë ju ekzagjironi, por sado të shkruani historia nuk e fshin dot jetën e dy brezave që nuk kishin pasuri, që të gjithë ishin të barabartë, e jetonin me djersën e tyre. Ata që shkelën ligjin sigurisht do merrnin ndëshkim.

  1. Lomi pri Baldushku says:

   Kët gocën kimi p’ta mor partizone m’Baldushk se qeka kamuniste e prapë. Qeka ne pri Casllave t’Tiranës. Hajt tyrqeta pri Lomit m’Baldushk.

 15. Rita says:

  Znj. Elena C. Ju falenderoj per pergjigjen e merituar qe i dergoni te birit te xhelatit.M.q.se.jetojme ne nje sistem krejt te ndryshem nga ajo e kohes se xhelatit pasardhesit e tij mund te ushtrojne te drejten e ankeses madje dhe te akuzes por eshte e paturpshme dhe irrituese menyra qe perdor i biri i xhelatit.Nese ndjenja e faljes i mungon nga geni trashegues te pakten akuza e tyre te mbetet ne zyrat perkatese e te mos njohin driten e mediave.Se cdo levizje reagim dhe ankese e tyre ben qe dhe kufomat me vorre e pa vorre te kthehen permbys e te kerkojne te ringjallen per te marre shpagim.Mendo ato viktima qe mbeten gjalle se c’ndjejne.Paturpsia e paciperia jane trashegim e xhelatit qe denjesisht e pa hezitim e trashegon i biri i ‘ofenduar dhe i plagosur’.

  1. Shpella says:

   rita-gay-shpellar-8 me 200 !
   Keto 30 vjet shkerdhatokraci kane qene :pa shtet,pa ligje,pa prona :vetem shpellare-katundare-kusare !

  2. Erhard says:

   Te bej nje pyetje moj Rita?
   -A i kishe veshur tangat para se te postoje komentin?
   Me siguri do kishe qene duke u masturbuar para fotos se djalit te Enverit,bile mbase duke mbajtur fort ndonje kastravec 50 cm!
   Rekomandojua edhe shoqeve te tua se eshte ushtrim lehtesues per femrat si ty!

   1. erhard says:

    o debil na bere per te qesh. nuk bejne te gjith sic ben familja jote. ndyresire.

  3. Jo realisti says:

   Nivel i ulet shum.
   Gabim shum i madh qe te hapi gazeten nje shkrim i ketij niveli.
   Pervec mllefit, urrejtjes, glorifikimit te percarjes nuk kishje qullosur gje tjeter…
   E kuptoj qe po te kishje mundesi ti, krimet e komunizmit ishin lule….
   Mendimi i lire i gazetes dita i shprehur qarte ne editorialin e dt.30.6.2020……

  4. ca ca says:

   AH RITA RITA. Cfare pathosi! Tamam nje hartim i kl,4 fillore ne kohen e ”xhelatit”.

  5. mendim says:

   Rita pa koqe; Ilir Hoxha s’ka pse te kerkoje falje askujt, a ne qoftes ta futi ty dhe beri Lulezimin, vete ke dashur. Se çfare ka bere babai im s’kam pune une; une kam pune me veten time, keshtu na mesojne ligjet e kesaj kohe Une s’kerkoj fale se babai im ja futi nenes tende apo dhe ty , ai le te pergjigjet vete per ate se dhe mua s’me pyeti kur me beri, pse te pyes une? E, pra, jeni ne rrugen e gabuar dhe te urrejtjes humane, dhe konklyzioni del se ju nuk duhet te bashkejetoni me njerezit e liren se kerkoni hakmarrje tek te pafuqishmit dhe qe s’kane pergjegjesi. Ti dhe Elona jote qe paski lindur, per fat te keq tuajin, bashke me urrrejtjen per kedo, duheni veçuar ne shkretetiren tuaj mendore se keni mendimin e trasheguar nga injornatet tuaj se eshte koha juaj tani, nje mendesi me e rrezikeshme se e djeshmja. Nuk me çudit fare shkrimi kesaj injorantes se tani vendi lulezon jo vetem nga hashashi, pornua, krimi, bordellot, korrupsioni por dhe nga injoranca totale ne shkolle, shoqeri dhe familje. Kjo e fundit eshte pjerdhur ndaj eshte pjerdhur dhe shoqeria me faren tuaj te kuskutes bastarde. Rita na ndaloka e driten e mediave! Rita na kujton dhe kufomat me vorre e pa vorre sikur sot e kesaj dite ka pak kufoma nga shteti qe eshte bere nje me to! Hidhe shurren perpjete, Rita, por do te bjere ne goje.

 16. Elona says:

  Elona Elona para se te pyesesh per prinderit e Ilirit na thuaj pak per baben tend……..

 17. zymbylja says:

  Ket cucen duhet ta marrim partizone se e dashka deri ne rrenxe luften e kllasave/Oj idiote oj loqe femer

  1. Tikanis says:

   Si keni sy e faqe ti dilni ne mbrojtje nje xhelati, manjak qe hengri te gjithe shoket edhe fare e fisin e tije. Keta komunista qe shkruajne ketu jane nostalgjike te kohes se qepes……….. Ky i kujte do biri qofte duhet te rrespektoje ligjet ne fuqi…. Nese e beje kete ne kohen e xhaxhit.?! Te fshinin me fare e fis. Edhe ste gjindeshin as eshtrat……..

 18. Komandanti says:

  Per Enver Hoxhen duhet nje referendum popullor per te vleresuar fuguren e tij pasi nuk shkon kjo pune me opinione. Une mund te them vetem qe ai ndertoi Shqiperine qe pothuaj nuk ekzistonte apo njihej si nje fshat i humbur i ballkanit. Elektrifikoi vendin, punesoi te gjithe popullsine, ndertoi shkolla, fabrika, spitale, universitete, e zhvilloi buqesine. Industrializoi vendin dhe krijoi ushtrine shqiptare qe ishte nje nga me te pregatiturat ne europe. Po cfare kane bere keta qeveritaret e ketyre 30 viteve demokraci? Vrane shpresen dhe debuan shqiptaret nga vendi i tyre. Grabiten e u pasuruan per vete duke zhytur popullin ne varferi ekstreme.

 19. Artibr says:

  Me fal se qenkeni dhe femer por e gacme per te djegur trojen nuk e di e as ju njoh por dukesh si keshilltare saliut po sa keni vrar ju me qe nuk po gjenden kufomat me kete gjuh te urejtjes sa prona ke ni cvatur ju keni futur gjith shqiperin ne gjak e krim me tronditi shume ky shkrim dhe kur mendon se kjo frym apo dhune ka ushtuar sali berisha kunder fimiheve te komunisteve i perdhunuar i ka masakruar me arsyhen se ke pasur babain komunist ja kan mar vajzat ja u kan cuar prostituta duke futur gjith shqiperin ne gjak cfar te ka ber ty ilir hoxha moj grua ti thot si ai ka pasur babain criminel dhe duhet konsideruar si criminel me kete politik babai jot politik sali berisha ka shtupur e vrar vjedhur grabitur gjith shqiperin fol per te se e ke gjall lundron mes parave te gjakut shqipetar kriminela familiarishte apo sta mban bytha .nuk e di po po ngjall luften e klasave ky .

  1. Moisi Golemi says:

   Ik moj qurrashe! Nga momenti që përmend spiunin rus, Agron Tufa dhe informatorin e Sigurimit nëpër burgje, Zef Pllumin, atëherë je për gjynaf!!

 20. taksapaguesi says:

  O zot sa cop mishi me dy sy! Enver Hoxha ishte njeri shume por shume i ndershem deri ne ekstrem.. Jetonte per parime dhe nuk falte as femijet e vet. Koha e provoi, asnje qindarke nuk ju la.

  Kjo nuk do te thote qe Enveri ishte burre i mire, shume njerez u vrane e u internuan gjate 40 vjeteve dhe Enveri ka pergjegjesite e veta dhe populli ja dha denimin qe meriton.

  Ti moj shoqe ( qe ngjan shume me kooperativistet naive te kohes se Enverit) po pate ndjeshmeri por edhe ndeshmeri fol per kohen qe po jeton sot. Per Saliun, Meten dhe Monen, Lulin qe femijet i kane milioner pa bere nje dite pune. Jetojne ne vila lukzose dhe jane te implikuar ne krime dhe trafiqe drogash. Vrau 4 veta ne mes te bulevardit dhe djali i vet hodhi ne ere nje fshat te tere dhe as ne gjykate nuk shkojne!!! Tjetri me parate Ruse donte ti vinte flaken shqiperise dhe presidenti idiot sponcorizon fake news ne mediat e huaja kunder Shqiperise.

  Si heshtet te gjithe pa piken e turpit per gruan e Azemit dhe nenen e deputetes qe na doli me pallate e biznese dhe e bija kercen Valle Tropojane sot ne ekranet tona!!!! Ku mendon ti moj shoqe se i moren trojet ne mes te Tiranes Azemi me familjen e vet? Jua rrembeu, grabiti dhe vrau e preu ish pronaret e Tiranes… si nuk hapi nje njeri goje? Per kete fol ti shoqe , lere Enverin.

  1. Mandi says:

   Te pakten Iliri flet me edukate dhe duket qe eshte qytetar me gjithe hidherimin qe ka perbrenda, kurse ti zonje je fare pa edukate, merr penen dhe shkruan a thua se ke te drjete te gjykosh zotrote se cfate shkruan e cfare kerkon tjetri ne te drejten e vet! Ik moj zonje shih ndonje pune tjeter qe te pershtatrt ty, se s qenka per ty kjo!

  2. Artemis says:

   @taksapaguesi, Ramën e Veliajn i paske harruar tek lista, apo ato janë të varfër dhe s’kanë vjedhur aspak! E nxore kokën si militant!

   P.S.

   E beson vërtetë që fëmijët e Enverit janë pa gjë apo je thjesht i metë?!

 21. Titi70 says:

  Po ju zona Caslli ,a e dini kush jeni?

 22. vlora says:

  Zonje po arsyyetoni tamam si Enveri duke haruar qe sot jemi ne demokraci ku funksionon shteti ligjor.Te ne nuk funksionon shteti ligjor.Shteti te dergon ruspat ne mengjes te dorezon shkresen e te prish shtepine.Askush nnuk ka te drejte te te prish shtepine pa kaluar neper te gjitha shkallet e gjyqesorit Z Hoxha eshte ne te drejten e tij te kerkoj demshperblim sipas cmimit te tregut e ti lihet nje kohe e arsyeshme fizike per tu shperngulur .Qe eshte djali enverit ai se ka mohuar .NNe kohet e para te kerkohej te mohoje baban.Juve zonje u eshte prishur sahati e u ka mbetur ora para vitit 90

 23. Alba says:

  Historia eshte krenare per komandat Enver Hoxhen. Ju kerkoj ndjese per fjalorin por qenke nje cope injorante me mendimet qe shpreh.

 24. Epo kjo pune says:

  KOMANDANTI mbetet komandant, galat ate pune kane, nuk ka bardhe e zi, boll vaksinat qe u beri, beri shume se ishte mesatarja 38…. sa per djalin, lufte klasash do besh moj, se I bie qe I jep te drejte per luften e klasave me pare…

 25. Ai says:

  Ik moj gazetare injorante nuk ke iden ca shkruan

 26. Zigur Qarri. says:

  ÇJA VINI VESHIN KËSAJ IDIOTES .

 27. ti qe ke shkruar kete shkrim, nje debile organike, nje injorante psiqike, nje llumhane e pazevendesueshme

  ENVER HOXHA ishte, eshte dhe do te mbetet SIMBOLI NJERIUT DINJITOZ TE KETIJ VENDI

  ti qyqare, mesjetare dhe e goditur nga rrufete e jetes, e mendon sa e trishtueshme eshte te mbetet nje njeri pa shtepi pa katandi, dhe aq me teper familja e nje njeriu si ENVER HOXHA
  qe i ka dhene pak e ashume, por mendoj shume, ketij vendi ??

  jam i mendimit se ILIR ENVER HOXHA, bir i nje FAMILJE TE MREKULLUESHME
  duhet ndihmuar qysh sot nga kjo qeveri dhe shoku apo zoti Rama

 28. beni says:

  Diktatori Hoxha nuk i perzjeu femijet e tij ne politike!!!

 29. Tirana says:

  Cdo te thote kjo?
  Nje shoqeri e emancipuar paska te drejten te dhunoje, te poshteroje, te zhvase dhe hedhe ne rruge dike, vetem se eshte i biri apo nipi i nje diktatori?!
  Ti moj vajze me gjithe histerine, urrejtjen tribale, dhunen dhe injorancen irrituese dukesh me shume jashteqitje e nje diktature, se djali i Hoxhes.
  Pavaresisht pergjegjesive te Hoxhes, femijet e tij me profilin modest dhe me ndershmerine e punes se tyre, qendrojne shume me lart si individe , po ti krahasosh me Shkerdhenin dhe Shkerdhiten e Sali Berishes; grykes, hajdute, injorante, vrases, qe kaleruan pushtetin e babait duke lyer duart me gjak, sot shkerdhejne leket e vjedhura mes luksit dhe hoteleve luksoze te botes, duke ju bere karshillek shqiptareve qe zhvaten.
  Por e bene kete dhe sot jane te paprekshme se kane perballe injorante si ty qe jane me bollek qe zhvaten dhe sodomizohen lehte, pasi ju mbushin trurin bosh me parrulla demagogjike.
  Ndofta e pamundur te mbushesh kungullin tend bosh, por ligji i njeh femijve te Enver Hoxhes, te njejtat te drejta si cdo qytetar i ketij vendi. Ky eshte suksesi me i madh ndaj atij regjimi, por qe nuk funksionon ne Shqiperine tone si cdo ligj tjeter, se peshtyres hajdute si ty jane nga do. Ne cdo qelize te shtetit dhe shoqerise.

 30. 😹😹✊🏻✊🏻 says:

  ELONA 😀, E SHEF QË KA MË SHUMË KOMUNIST SE BALLISTË SI SOJI YT?

 31. nari says:

  Une jam brez i vieve 80 dhe kam jetuar ne te dyja epokat dhe jo per te lavderuar komunizmin por mund te them me bindje se deri me sot asnje nga politikanet e sotem nuk ka bere me mire se Enver Hoxha.Keta shkaterruan traditat dhe ate kulture qe Enver Hoxha mire apo keq na la,ne vend qe te conin perpara ato pa gjera te mira qe komunizmi la.

 32. Juliano says:

  Si mundet te trashegohet injoranca, caslli mbesa e shabon qoses, figures me tipike te viteve komuniste, ku nuk linte njeri pa ngare sepse ashtu ishte krijuar. Sot mbesa e shabonit, shkruan sepse nje njeriu i eshte bere nje padrejtesi ku ne menyre shum qytetare i drejtohet kryeminstrit te vendit. Zonjen e shqeteson se eshte djali i nje babai te cilin e ka bere te jete faj, pse eshte biri i babait qe caslli motivohet. Injoranca trashegohet.

 33. Pensionist says:

  Caslli dhe haselli! Nje shkrim primitiv dhe çnjerezor! Habitem, si i botojne ne gazeta?!
  Te mos ishte Enver Hoxha, ketu do te flitej greqisht, serbisht, italisht dhe gjuha e hasëllit do te ishte asimiluar plotesisht…

 34. Shinjestra says:

  Kjo qenka vertete e cmendur.Me patjeter duhet mbyllur urgjent ne psiqiatri se qenka renduar shume menderisht.Gazetare e bastarduar.

 35. Nasho Gerxho says:

  Me shume shqiptare vrau Enver Hoxha dhe sistemi qe ai instaloi se sa u vrane gjate luftes

  1. Artemis says:

   Absolutisht dhe për më tepër dyshoj që Shqiptarët civila të kenë pasur aq frikë pushtuesit Gjerman sa rregjimin e Hoxhes… Është e pabesueshme kur sheh sa shumë nostalgjikë ka “komandanti legjendar” !

   Edhe pse për të qënë të sinqertë, kanë njëfarë të drejte kur e krahasojnë me rregjimin “demokratik”, pavarësisht se harrojnë që edhe rregjimin demokratik e polli PPSH-ja.

   Si përfundim kemi 75 vite të sunduar nga e njëjta klikë kriminale!

   Sa i takon temës, kush nuk kupton që shqetësimi i Ilir Hoxhës është mjaft i drejtë është dritshkurtër dhe ultra “komunist” !

  2. Zigfrid says:

   Enveri nuk vrau hic,se te isha une do qeroja edhe rracen e kesaj Elone,qe ndonese e re,ka ne gjak HELM,URREJTJHE dhe fashizem!
   Botimi i nje zhgarravine te tille duht te denohet nga AMA si shkrim qe nxit percarjen dhe urrejthjen ne popull dhe autorja duhet te denohet!
   Masturbimet ideologjike ajo t’i beje ne shtepine e saj me familjaret po fashiste,bile te hane kokat me njeri tjetrin!
   Censuroje,moderator,po nuk te pelqeu!

  3. andri says:

   Nasho!!!! me shume jane vrare, zhdukur, mbytur ne det, dhunuar, prostituuarnga 90 e ketej, se ne 100 vitet e fundit.

  4. sert says:

   rroft enver hoxha, te tjeret jan vetem plehra qe kan shkaterruar ate vend.

 36. I MERGUAR DHE PA SHPRES says:

  oooooo fycke oooo tru thare

 37. Ilir te hengshin qente says:

  Respekte Elona, per shkrimin. Por i thone fjales, bem baba te te ngjaje. Ky eshte djali nje krimineli, rritur ne nje familje pa ndjenja njerezore, i ushqyer me urrejtje ndaj atyre qe kundershtonin te jatin. Ilir Hoxha per fat te keq, nuk eshte vetem djali i nje krimineli, por dhe i nje nene te pa shpirt. Keta kane qene e ngelen monstra. Nje familje monster. Ku te linin keta te kerkoje te drejten. Keta s’te linin te flisje. Si mundet qe askush nga kjo familje muti nuk kerkoi ndjese ketij populli. Dhe tani del e vlereson sistemin? Ky dhe sherbetoret e tij, ata qe e mbeshtesin me komente, jane te mallkuar. Nese kjo familje do kishte pak fisnikeri do dilte dikush, djali, vajza apo nipi e te reflektonte. Djali ketij gomari, u kap e u denua per droge, bandit su gjyshi. Keta jane rrace muti. Ty te lumte dora per shkrimin cilesor, po injorantet dhe batakcinjte nuk te kuptojne.

  1. Ti pa edukate ,ILIRIT ME EDUKATE TI HASH KOQET O SHPELLAR-KATUNDAR:8 ME 200 !O GAMOR!

 38. ABC KORCA says:

  Mendime- shkrime fiks sic dilnin ato fleterrufete e famshme…ku i tregohej lagjes se ” ai i biri i atij fashistit do te marri burse per ne unversitet dhe ne si lagje nuk duhet ta lejome qe i biri te kete te drejte te marri fryme”
  Mjerim…nuk vlen te merresh me ” ças- llie”

 39. Arjan says:

  Nuk e di kush je ti moj vajze a zonje , por kur me vijne nder mend keto 30 vjet “demokraci “, sec ndjej nje respekt per Hoxhen Enver ….

 40. ....... says:

  Enveri ka qene kush ka qene me te keqijat e tij ljo dihet.por nuk do te thote qe keta qe qeverisin sot te sillen me njerzit e tij…sic eshte sjelle Enveri me te tjeret….atehere kjo sjelle nuk e ben kete qeveri me te mire se ajo e Enverit dhe kylesheve te tij….ketu ne kete vedn po u lehet hapsire lloj lloj halerash antikombetare…te pakten e pare ne kete prizem duhet tjeter qasje me keta njerez….

 41. E verteta says:

  Po moj bukurane, te gjithe e njofin se kush ishte i jati i tija, por dine edhe ate qe, nuk la asnje kasolle per te birin e keta udheheqesit e sotem “demokrat” per dy tre vjet ne drejtim vihen ne gare kush e kush te vjedhe me shume duke siguruar ne breza pinjollet e tyre.

  1. E verteta says:

   E verteta, ndrysho pseudonimin pasi e ke marre nga une. Sa per Ilirin dhe se çfare i la Enveri femijeve, mos ja qaj hallin. Enveri edhe sikur te mos kishte bere gjithe te keqiat qe beri, me pjellat e veta gjakpirese qe la pas 90-es, te cilat perfaqesojne shembelltyren me te keqe te anes me te erret njerezore, duke filluar qysh me Saliun e çfare ka mbrapa, i la ketij vendi peshqesh shkaterrimin me themel. Shembelltyre kuptimplote e regjimit hoxhist eshte edhe kjo qe shkruan e qe merr per shembull nje njeri te degjeneruar si Agron Tufa, i cili edhe ai do te kete qene pjese e ish sigurimit te shtetit. Keto jane njerezit e rinj qe prodhoi Enver Hoxha. Ja ku i keni, dita-dites nxjerrin me shume be pah se çfare mentaliteti te semure e primitiv kane.

 42. Sherifi says:

  Po cjane keto shkrime te shemtuara, ku ka ndonje vende ne bote qe ti dhunoi shteti banesen dhe te mos pergjigjet, po e coni kte vend me keto mendime ne vitet 1945 dhe jo ne 2020.

 43. mona says:

  Si nuk e tha njeri se kush eshte ne realitet kjo karakurve?

 44. Zeqo says:

  Po ti e di kush eshte yt ate? Provo te besh ADN dhe do shohesh qe mbase je bije k…ve!

 45. Labi says:

  Te kesh keto mendime si kjo Elona ne 2020 eshte si te jesh budalla,mbasi kemi kaluar Saliun Fatosin etj etj Enveri po na duket engjell,ne cdo fush Shqiperia ben hap mbrapa, ne kulture shkence,simur ta kishin vazhduar atje ku e la ai nuk dihdt ku do ishim.

 46. Zyko says:

  Po akoma ju atje do merreni me “i kujt” dhe “e kujt”… Kjo gazetare truthare kerkon te ecet perpara me metodat qe ka perdorur Enveri?!!
  Cfare fatkeqesi qe ende ka te tilla mendesi; e me keq nga te rinjte. Turp, turp, turp per shrime e mendime te tilla…!!!!???

 47. vertino says:

  Elona Caslli nuk te njoh dhe as qe dua te te njoh.Gjuha qe ti perdor ne kete shkrim eshte gjuha e kobres.Po te isha une Iliri nuk e di si do kishe perfunduar por c’e do ai eshte nje njeri paqesor dhe jo gjakesor sic je ti nuk dua te perdor fjalen me te piste shqipe per ty.Vec te keshilloj kur shkruan ne media mendo per koken tende dhe jo vetem.tung nga 🇺🇸.

 48. Pd rrumpalla says:

  Zj.Caslli, mirë është të mos përdorni maskë dhe të brendshme, lërini të marrin ajër të dy gojët, dëgjomëni mua dhe nuk do zhgënjeheni, për të mirën tuaj nga ana higjeno- sanitare.lol

 49. rami says:

  Shkruhet relike dhe jo relikte elona k.rva. Edhe shko fshihu se ja ke fut kot, po kot fare. Ai burre qe e merr neper gojen tende te felliqur ka bere aq shume per kombin shqiptar sa do duheshin qindra vjet te beheshin.
  Na beri njerez te civilizuar e shoqeri te civilizuar pike.

 50. Gaetano says:

  Me miqte te 21-shi as nje here sna hante trapi per spinet komuniste.kurre sdo gjehet familje puro tironce te rruga kavajes te ishin pro mercenareve te mbas luftes.qe tradhetuan mire besimin e luftes per liri.
  Po han replike dicka,sala plus kto mbetjet mbas 90 tes jane me te barasvlersuar nga enveri.fundja surratiin e kelyshve te enverit ne autobus se njeh njeri,po ctii besh kolit te nanos,xeni e argite,te metes,rames,Hilton e versaceve te shqiperise.ai mut ishte,por duket ilac para ketyre viruseve qe per 30 vjet ska shqiptar mos kerkoj vaksine rrrugeve te bôtes te ndiet me mire nga cfare la. .ai dihej ishte udheheqes diktator ne mbas,por per keta baballaret tqe te lejojne te shprehesh e lire nuk eshte e thene te shkruash pa vertetesi ,eshte te jesh me hapin e shokeve,apo unite unite Europe.le te themi ai ishte ne dukje banjo per merita dhe krime,kto jane hale apo nevojtore thuaje te pakten se I ngel qefi.

 51. ermal says:

  e bja e Stalinit dhe shume te tjere u distancuan nga vepra e prinderve, ketyre taneve iu duket se jane femije heroi.

 52. Pd rrumpalla says:

  Ai moj zonje është i biri i atij, që i vareshin bolet deri në fund të këmbëve.
  Ti shif nga çfarë bolesh ke dalë moj kukumjaçkë, dhe lëri hartimet me muzgjet e mëngjesit, dhe yjet e netëve të gjata

 53. rami says:

  Ama perkthyese qenke ti moj bibe, o na hengersh ate qe s’thuhet. Prandaj shkruan me aq pak mend per legjendarin. Ik futi nje google translate e merr dy grosh edhe ec.

 54. XHOI says:

  UNE DO TE PREFEROJA TE ISHA VAJZA E ENVERIT SESA VAJZA E ELONES

 55. XHOI says:

  UNE DO TE PREFEROJA TE ISHA VAJZA E ENVERIT SESA VAJZA E ELONES

 56. Aleksander says:

  Kjo eshte HALE.
  Jo gazetare.
  Na e shpifet me kto pseodo gazetare o Tema.
  Injorante .

 57. XHOI says:

  UNE DO TE PREFEROJA TE ISHA VAJZA E ENVERIT SESA VAJZA E ELONES

  KJO SIKUR KA QENE 40 VJET NE NGRIRJE !!

 58. XHOI says:

  UNE DO TE PREFEROJA TE ISHA VAJZA E ENVERIT SESA VAJZA E ELONES

  KJO SIKUR KA QENE 40 VJET NE NGRIRJE !!

 59. zhaku i pamposhtur says:

  He he heeee. .është normale për ‘demokracinë’ shqiptare të ngrihet i biri i qoftëlargut dhe të kërkojë ‘të dtejtën’ e babait. ..zoti Hoxha ju jeni një hipokrit dhe burracak fiks sikurse ishte babai juaj diktatori sadist tobestafurullah qoftëlargu enver. ..
  Leni pordhët e hipokrizisë dhe nëse vërtet do të dish se kush ishte vërtetë babai juaj drejtohuni popullit sepse ky popull ta jep përgjigjen pa dorashka dhe pa llustra. .pra dilni në popull dhe kërkoni ‘drejtësi’ për babanë tuaj por dilni pa roje dhe badigardë. .dilni nga bunkeri ku jetoni dhe drejtohuni popullit dhe e merrni shumë shpejt përgjigjen. .ju duhet ti pini dollinë sali berishës fatos nanos dhe edi ramës që ju ruajnë sikur të ishit mesiah. .këto lodrat tuaja të pavlera thjesht tregojnë se sa ADN të qelbur keni. .jeni fiks si qoftëlargu që ishte edhe babai juaj biologjik. .jeni krenar për krimet qe babai juaj i bëri këtij populli dhe virtyti i faljes apo mëshirës nuk ka vënd në shpirtin dhe zemrën tuaj. .është e drejta juaj të kërkoni ‘drejtësinë’ për babanë tuaj por ke gabuar portën ku troket. .edhe njëherë të bëj thirrje të heqësh dorë nga hipokrizitë dhe meqë vërtet kërkon drejtësi drejtohu popullit dhe jo të birit të kristaq ramës. .a e di ti mor i biri i qoftëlargut që yt atë të bënte gjëmën në emër të popullit? ?këtu është sheshi këtu mejdani. ..dil mor kopil në popull dhe kërkoje ‘drejtësinë’ sepse do ta marrësh përgjigjen që meriton si ti si edi rama gjithashtu edhe saliu miku yt. ..gjithashtu edhe kori i këtij forumi. .jeni të gjithë hipokritë. .hipokritë me pushtet. .thonë se të gjithë ata që kanë bërë mëkate në këtë botë kur shkojnë në botën tjetër ai ‘boti’…’I plotfuqishmi’ pra. .ua nxjerr shpirtin nga bytha dhe jo nga goja. .unë personalisht jam ateist dhe nuk para besoj shumë tek bota e përtejme por ngaqë jam shumë i zhgënjyer nga kjo botë. .pra duke filluar nga yt’atë e deri tek ‘kryeministri yt’ e ruaj si një dëshirë të fshehur këtë punën e ‘botit’ dhe uroj të jetë e vërtetë sepse vetëm peshorja e Tij nuk gënjen dhe ai bën drejtësi për të gjithë. .gjithsecili të marri atë që meriton ..kështu thonë. .ha ha ha aaaaa. ..ej zoti Hoxha besoj se nuk i merrni seriozisht fjalët e mia sepse unë jam nip ‘kolaboracionistësh’ ‘armik i popullit’dhe ‘e kam merituar plotësisht’ persekutimin. ..e ç’persekutim ishte ai? persekutim i thënçin ja thjesht na tregonin içik me gisht kudo që gjëndeshim ..nuk na jepnin punëra të mira por vetëm në bujqësi dhe blegtori apo punëra të rëndomta nuk kishim të drejtën e shkollës së lartë dhe duhet të ishim gjithmonë të turpëruar dhe të poshtëruar për ato gjëra që gjyshi im u dënua si ‘kolaboracionist’ me një gjykim të stisur dhe me dyer të mbyllura. .pra për vepra që nuk i kishte bërë. .ja pra për këtë lloj persekutimi e kam fjalën që ishte më pak se 50 vjet. .e ç’janë 50 vjet sot? bota po flet me miliona vite drite. ..50 vjet. ..yt’atë ja edhe 30 vjet këta pasardhësit miqtë tuaj. ..po 80 vjet janë mor zotni. .hiç gjë . .nejse ti besoj se më kuptove. ..ha ha ha. ..mos ma vër re se fjalët e mia nuk peshojnë se jam nip ‘kolaboracionisti’..por ju jeni njeri ‘i nderuar’ …dilni dilni ballë lart në mes të Tiranës sepse populli mezi pret tju ‘përqafojë’ të nxjerrim ‘mallin’ e ‘xhaxhit’…kemi shumë ‘mall të akumuluar’ ..

  1. timo says:

   Zhak, gjithë kjo retorika jote përmblidhet në një frazë. – “O pushtet i sotshëm!” Bëj një referendum për Enver Hoxhën që të shohim sa kanë mall për të e sa kanë frikë nga ai. Kështu mbyllet ky kapitull një herë e mirë..

   1. zhaku i pamposhtur says:

    Timo nuk e kam fjalën fiks ashtu sikurse thua për referendum mbi figurën e qoftëlargut enver sepse populli e bëri njëherë atë ‘referendum’ në shkurt të 1991 (në mos gaboj). .pra i dha hakun qoftëlargut duke i hedhur kavon në qafë dhe duke e tërhequr si një qen të zgjebosur. .jam shumë krenar që në atë ngjarje isha i pranishëm në mes të turmës. . Sot mbas 30 vjetësh i biri i qoftëlargut e ndien veten të sigurtë sepse është i garantuar nga i biri i kristaq ramës dhe provon të peshojë ‘reputacionin’ e babait te tij diktator. ..pavarësisht se ky forum ka shumë përkrahës të nomenklaturës mendoj se populli do tu japi atë që meritoni kur të doni dhe ku të doni prandaj mos e krruani me qeramidhe thotë populli se ju bëhet me gjak. ..

 60. RITA says:

  une po te isha ELONA do te shihja komentet ketu dhe
  DO TE KERKOJA FALJE PER SHKRIMIN

  DO TE REFLEKTOJA

 61. RITA says:

  une po te isha ELONA do te shihja komentet ketu dhe
  DO TE KERKOJA FALJE PER SHKRIMIN

  DO TE REFLEKTOJA

  DO TE RESPEKTOJA TERE KOMENTUESIT!

 62. RITA says:

  une po te isha ELONA do te shihja komentet ketu dhe
  DO TE KERKOJA FALJE PER SHKRIMIN

  DO TE REFLEKTOJA

  DO TE RESPEKTOJA TERE KOMENTUESIT!

  1. po moj rita po. sa komente ke shkruar gjer tashi me pseudonime te ndryshme ?
   po lini name. edhe portokallia flet per punen e piset qe beni ju per nje sufllaqe. ju ngelte ne fyt ju ngelte.

 63. Tirana says:

  Fatkeqësi për ne shqiptarët për mostër femër të tillë.Çpret prej këtij soji?…..

 64. BESA says:

  e papranueshme qe kërkojnë të fitojnë famë duke u fshehur pas MORALIT

  TI MOJ GOCE KURRE NUK DO TE ARRISH FAMEN E ENVERIT!!

  PER MORAL NUK NA TREGOVE SE ISHE NDRYSHE NGA AI

 65. BESA says:

  e papranueshme qe kërkojnë të fitojnë famë duke u fshehur pas MORALIT

  TI MOJ GOCE KURRE NUK DO TE ARRISH FAMEN E ENVERIT!!

  PER MORAL NUK NA TREGOVE SE ISHE NDRYSHE NGA AI …..

 66. BESA says:

  e papranueshme qe kërkojnë të fitojnë famë duke u fshehur pas MORALIT

  TI MOJ GOCE KURRE NUK DO TE ARRISH FAMEN E ENVERIT!!

  PER MORAL NUK NA TREGOVE SE ISHE NDRYSHE NGA AI ………

 67. Plaku says:

  Bo sa kopila e kopilesha ka lene ai qerrata Enveri!

 68. BESA says:

  e papranueshme qe kërkojnë të fitojnë famë duke u fshehur pas MORALIT

  TI MOJ GOCE KURRE NUK DO TE ARRISH FAMEN E ENVERIT!!

  PER MORAL NUK NA TREGOVE SE ISHE NDRYSHE NGA AI ………

 69. BESA says:

  e papranueshme qe kërkojnë të fitojnë famë duke u fshehur pas MORALIT

  TI MOJ GOCE KURRE NUK DO TE ARRISH FAMEN E ENVERIT!!

  PER MORAL NUK NA TREGOVE SE ISHE NDRYSHE NGA AI ………

 70. Ideali says:

  Tagorri komunist menjehere ne veprim. Te pakorrigjueshem. Duan te futen edhe ne Europe. Hipni ketu e shihni Stambollin.Shqiperine e kane ne dore ende injorantet e babezitur. Lamtumire Europe. Perseri kthim ne vitin 199o. Po tashme gjeni vrime te futeni, derra te nginjur injorante.

 71. REZARTA says:

  MERO
  MOS E HIQ KETE SHKRIM
  MOS E HAP TELEFONIN
  LERE TE MARR LEKSION ELONA DHE TE NGJASHMET
  DUHET TE VDESE MENTALITETI I KESAJ ZONJE NJEHERE E PERGJITHMONE

 72. Mira Kaz'hani says:

  SKANDAL
  kjo idiotja e di qe edhe ai që ka bërë burg ka të drejtën të mospërbuzet pasi e ka kryer dënimin e tij???????

 73. Mira Kaz'hani says:

  SKANDAL
  kjo idiotja e di qe edhe ai që ka bërë burg ka të drejtën të mospërbuzet pasi e ka kryer dënimin e tij???????
  Mero, të ikën dritat që nuk vendosen komentet?

 74. Cuku says:

  Po ik moj bajge
  Kush je ti moj fycke
  Enverit I rruan bolet ti moj plere
  Po ti è kujt muti je? ?

 75. aleko says:

  Enver Hoxha pnoi forte dhe shqiperia perparoi nga parmenda nje vend buqsor industrial te perparuar gradualisht ngriti sektorin energjitik (Energji elektrike , nafte) si nje baze per zhvillimin modern ne cdo vendi , dhe hap pas hapi po futej ne fazen men te larte zhvillimit industrial , ne ate te ndertimit te makinave , e cila u nderpreh pas viteve 90.Sigurisht kapitulli I luftes klasore nje kapitull I hidhur por kejo nuk mund te mohoje zhvillimet ekonomike te asaj periudhe..Ai ishte dh3e idealist.. aq idealist sa iku nga kejo jete me nje vile te vogel dy katshe dhe pa asnje grosh ne xhep..Zje po mundwe ben krahasimin me lubite e sotme sa vila e pasuri kane dhe aj besoi ata kur cirren kunder Enverit dhe periudhes komuniste , besoi keta qe te vrasin pa ligje fare, besoi keta qe lane rrugeve qe poip te tere..besoi keta qe vetem 4 a 5 dite u vrane mbi 3 mije qytetre 97 ten kur u prish shteti…Enveri ishi shtetin perkundrazi e montoi…po sot?…….//////?????????????????

 76. XHH says:

  Si ka mundesi qe njerzit kane rene kaq poshte duke u marre hak edhe me femijet e njerzeve qe kane udgehequr vendin tone ne komunizem Por kjo eshte paturpesi Duhet thene qart dhe prere qe keta femije kane qene simbol i thjeshtesise qe vinin ne kembe ne shkolle si gjithe te tjeret
  Nuk e meriton ky njeri qe te lajmerohet si gjithe te tjeret per diten qe duhet te dali jashte por vete dhe i shkaterron shtepine Cfare do te bejme hakmarrje dhe po vazhduam ne kete rruge ku do te vej ky mjer popull

 77. Operacioni Zjarri says:

  Ai eshte biri i heroit te kombit shqiptar, Enver Hoxhes, luanit te Shqiperise. Sigurisht qe ai te jatin e di per njeri te ndershem siç e di gjithe Shqiperia. Ishte hajdut? Ishte imoral? Me ke doni ta krahasoni me veten tuaj qe jeni bere rob te parase dhe nuk late bythe pa lepire per va kacidhe me shume. Doni ta dini si ishte Enver Hoxha? Dilni ne referendum dhe do ta shihni sa ju vlen lekura perpara tij. Ai edhe i vdekur ju mund.

 78. Diversante nga Mirdita says:

  Po ti Elona e di se kush je, e kujt je, nga vjen?

  Ti do ata diversantet e Mirdites qe interviston kaloci, qe te ti presin buzkat e cicat e Ben shikoni m e buzeqeshjen pederaste impotente te zef pllumit qe do Bote qejf Tuj te pa ashtu te shkelyme.

  E ke lexuar se cka shkrujt Si zef pllumit jot me Elona tru peshkja?
  Per vajzat Partizane qe hyne ne Shkodren e cliruar, te lodhura te cfilitura por Heroike:
  “Vetem femra nuk Jane”
  Tha ai impotenti jot pedofil.

  Grate sduhesh me shku ne shkolle e me mesu shkrim e kendim Pale me Dal kokzbulum e me ato Plakat jashte e ta bojshin leshin e cerdhe.

  Ah moj kukumjacke na komenton dhe Migjenin ti Kurve gjoja shkrimtare Si ajo e vrimes.

  Lexo ketu Ty fycke se kush ish Enveri ti Pose qe te duket vetja cje. Nje femer terelecke Pa tru ne koke.
  Smbeti njeri Pa na dhene men e Pa U Bo shkrimtare e gazetar. Po te kishe me shume tru ti do merrje nje zanat sehr gjithe te tjeret.

  ATA diversantet e Mirdites se gjonmarkagjonit perfaqesues talibanesh e isisit ata ta rregulloshin mire Ty zuske e perdale.

  _————

  Kaloc te hengert kanceri me gjithe rrobt e fisit qe Po i nxjerr antikomuniste, gjithe kriminelet qe cdo Vend botes do i kish var per gjuhe per krimet e bera.

  Ti qen bir qeni ardhur nga talibanet dhe isisi nuk luftove kunder kominsteve po kunder Popullit e bashkefshatareve te tu paqedashes dhe arsimdashes dhe kunder grave te pambrojtura.

  Te hengert kolera, sipas kanunit burrat nuk luftonin kunder grave Duke U zene pusi ne Terrine e nates. Ti qen bir qeni meriton qeline ne ferr.

  Thuj nje cike Si e vrate mesuesin n e drites sepse U bente mesim femijve qe te mos ngeleshn analfabete e te dilte vetem bajraktari Si me i quti vetem se dinte me lexu?

  Na thuaj Pse i vrate heroinat e Mirdites, Marta e Prenda Tarazhi, Mrike Lokja, Shkurte Cara, Nena, vajza, gra trimerisha Mirditore vetem Pse deshen nje emancipim, e jete e kushte me te Mira per femijet e Familjet e tyre. I vrate ne sy te femijve e nenave te tyre ju Kriminele te ardhur nga mesjeta.

  http://www.albaniapress.com/lajme/18969/KATER-HEROINAT-E-MIRDITES-MRIKA-LOKJA-SHKURTE-CARA-MARTA-TARAZHI-DHE-PRENDA-TARAZHI-.html

  https://www.lajme.al/vrasesi-vjen-nga-kanadaja-dhe-rreh-gjoksin-si-u-masakruan-kater-heroinat-e-mirdites/

  “Njëra ishte pa sy, pa një pjesë të kafkës. Tjetra ishte pa buzë, pa mollëza të faqeve, pa… ishin një tmerr. I dalluan nga rrobat. Bjeruni më fort. Thikat nguleshin egërsisht në trupin e tyre. Vendimi ishte që të vdisnin me tortura. Në fytyrë, dëgjoi një britmë të egër. Copëtojani fytyrë

  Keta antikomunistet e “komitetit taliban Isis te maleve”

  Erdhi 90 cfare Ben keta pasardhesit e “komitetit antikomunist por Taliban Isis te maleve” te paren gje ne Mirdite, Si per te festuar “demokracine” hoqen per turpin e tyre monumentin e ketyre 4 vajzave heroina qe luftuan per Pak emancipum per dije per drite”.

  Sot mbasi Ju ndertoi komunizmi rruge e shkolla e spitale ato Grate e vajzat U dalin zhveshur Öse i merrni e mire nxirrni vete rrugeve te Lombardise ke semaforet.

  Ate Mirdite se morri Turku Po e la nen hyqmin e bajraktarit atje te izoluara ne maj te maleve.

  Dhe komunistet e bijte me te mire te ketij vendi luftuan e punuan Duke dhene dhe jeten e tyre te Re qe populli i Mirdites te gezonte dije e perparim emancipim, qe te dilte nga mesjeta e bajrakut Po te mbushej me mjeke e mesues inxhinjere e minatore.

  Keta ishit e jeni Ju fashiste Diversante “antikomuniste”, antiatdhetare e antipopullore.

  Ja ata denoi Enveri e te emancipoi ty zgjepse sherabajge dhe su la gje femijve Po i la qe ti marre dhe bytha jote neper goje.
  Shko zere zenin ne goje se ne gojebl ta Bejne ate Pune Ty gore.
  Kane dhe milionat qe ta zene fllucken ty e te Bejne te ligjerosh e kendosh Si bilbil gjyzar.

  Sorre e keqe

 79. berobebo says:

  Shkrim provokativ, iracional per kohen, medioker ne ide, kunder parimeve te demokracise sot. Fatkeqesi por fale biodiversitetit duhet te ekzistosh dhe ti….

 80. Liri-Demokraci !!! Po me kë??!! says:

  Znj. Caslli, jeni bije e denje e sistemit komunist. Pikerisht njerzit si ju ishin ata qe e mbajten ne kembe ate regjim per 45 vjet. Njollosja dhe peshtyrja publikisht e nje qytetari (kushdo qofte ai) qe kerkon te drejten e tij themelore, per me teper ne nje sistem demokratik, me ben te mendoj se JU, ne ate sistem, do te kishit qene nje kriminele e zellte komuniste nga ato qe para se te te varnin te litar, betoheshin “ne emer te popullit”.
  TURP!!!

 81. Sala says:

  Po ti kush je moj.cfare perfaqson.po ku keni takat ju te merreni me me kollozin e historise se popullit shqiptar.po mire thoshte dikush para ca ditesh.nuk ndigjon mali se e gjuan me gure dhe nuk jeni ju ata qe mund ta vlersoni figuren e tij.se te kishi aq mbeshtetje ne popull.do kishit krijuar ndonje parti dhe do kishit mare ndonje deputet.po si gjithmone .crak mbetet.keto ishin per pjesen e pare.kurse kerkesa e tij ishte per gje tjeter

 82. Boston USA says:

  Ne vitin 2020 nje person qe menfon se eshte intelectual/ intelectuale bene puetjen a e di se i biri kujt je? Sa turpe per te dhe kush e botone cfare idiotesie ajo shkruan. Cdo peron ne democracy mban pergjegjesi per ato qe bene ai vete dhe per askend tjeter. Uroj qe kjo shkruese pa nivel te rishkruaj again e te kerkoj falje atij dhe te gjithe njerezve qe lexjne shkrumin e saj.

 83. Ermal Berati says:

  Ai eshte qytetar shqipetar dhe duhet trajtuar i barabarte simbas gjthe ligjeve. Ti moj idiote po te them: Nuk del asnje mbi ligjin. Para ligjit jemi te gjithe te barabarte. Stop memtalitetet e 30 viteve te me parshme.

 84. Tutu says:

  Nuk nuk eshte hera e pare moj Elone qe perpiqesh me cdo kusht te tregohesh qelbesire e demokracise…, plot cinizem e injorance me nje shpirt thuajse te tredhursdihet se ku…, po ju Elone e bija e kujt jeni..??!!….dukesh si nue vjetersire e ngelur nga skutat e luftes se klasave…
  E bija e kujt je Elonie … ku jeton sa pasuri keni dhe si i beri yt ate.., njerez si ti e ndyjne demokracine Elone…

 85. 1962 says:

  Elona, ke folur tamam si pioniere e Enverit. Shyqyr qe nuk ke gje ne dore, se me siguri do te kishe bere te njejtat menxyra.

 86. Grekundyre says:

  O cfare injorance dmth qe nipi i zogut qe mori pronat e gjyshit edhe qe vrau dhe vari ne litar njerez qe ishin kunder dhe u pasurua ne kurriz te popullit dhe iku si dezertor po ka te drejte ndersa Ky jo me na nxorri nga shtepia Ky kurve serbi berishovic para se te lente pushtetin e moren njerez me dokumentat fallco edhe akoma jemi rruges nuk me kane dhene shtepi na thane qe te merrnim shtepi me kredi te bute kur cmimi eshte 70 milione me cfare ti paguajme nuk jemi femijet e berishes keshtu qe te gjithe kane te drejte edhe Ky 2020 edhe ne 2013 qe na nxorri aii qe bera propagande ne 1992 berishovici

 87. selfo says:

  Me i,dinjoi menyra se si kjo gazetarja ka kapur problemin se s’ka asnje te drejte te kerkoj llogari dikujt per veprimet e babait te tij. Kjo tregon se ky brez ne nje mendje me kete gazetare, eshte mbartes i nje urrejtjeprinderore dhe ben gjyq femijen per babain kur, te pakten ne sistemin qe jetojme, seicili mban pergjegjesi per jeten e tij. Kjo tregon se gazetaria ka rene ne dore te nje injorance totale te hakmarrjes dhe sfidon pergjegjesine personale te gjitheseicilit. Parantesa qe Ilir Hoxha per te jatin, eshte me vend sepse ja, si doli ky person qe e paragjykon, por nga ana tjeter kjo vajze apo grua , çfare eshte tregon dhe nje poshtersi te madhe morale me kerkesen qe i ben Ilir Hoxhes per “te vertetuar” se eshte babai tij apo jo Enver Hoxha, . Poshtersi, imoralitet dhe injorance totale qe te detyron ta injorosh kete Elona Caslli dhe te mendosh se s’ka asnje lidhje me lirine dhe kohen.Nuk eshte ne te drejten e saj te beje aludime te tilla, ndryshe pergjigja do te ishte me e rrepte dhe njerez si kjo te porsa dalur ne rruget e jetes por te mbarsur me urrejtjen dhe te shrehur ne myren nga me brutale duhen thyer edhe hundet. Eshte koha qe pavaresishte se ne ç’lartesi eshte drejtesia ne Shqiperi edhe qorrasi po i besojme asja dhe femijeve rrugaç si puna e kesaj vajzes, ne qoftese eshte vajze. Brutale, e perdale me ato shprehje dhe e papershtaeshme per nje shoqeri te civilizuar. Kaq per ket dhe tjeter gje pastaj po te flasim se kush ish Enver Hoxa, por qytetari Ilir Hoxha gezon te drejtat e qytetarise qe nuk i percakton dot Elona ashti si dhe atesine! Turp.

 88. Tironci says:

  Shokuse kur shikon kte nivel gazetarie , dua ti them çasllit se : ne i ter populli SHQIPTAR dhe ter bota mbar e di se kush ka qen ENVER HOXHA se ka ber pôlitik me Stalinin me shkok , me superfuqit dhe ishte udheheqsi me i rrespektuar shqiptar ne ter historin ton , ishte udheheqsi qe na solli lirin dhe ndertoj vendin , nga vend feudal , e ktheu ne vend te zhvilluar europian vendin me shkolla spitale ushtri uzina fabrika kombinate me te ter SHQIPTARET ne pun dhe me nje armat pa fund intelektualesh qe nje pjes sot jan ber mjeshtra vjedhje mashtrimi dhe maskaralliku ne ket ven, pushkatoj te ter tradhtaret dhe bashkepuntoret e nazifashizmit dhe agjentet e sherbimeve te huaja qe luftuan me arm kunder kti vendi , futi ne burg maskarenjt mashtrusit hajdutet dhe kriminelet dhe njerzit me nje milion vese , e votoi nje popull 99 perqind deri sa vdiq dhe e qan te ter shqiptaret , ishte udheheqsi kryesor i kti vendi per 50 vjet , dhe u largua pa mar as nje qindark nga leket e kti populli , sa dhe fmit i mbeten pa shtepi kur i gjith populli shqiptar sot ato shtepi i kan ne saj te sistemit qe shkoj , se ai sistem e ngriti SHQIPERIN e beri vend modern , na trego ti artikullshkruse qe ke ber kte artikull çfar te kaluare ka patur familja jote çaslli ,perse jan persekutuar per tradhti komtare apo badhkepunim me naeifashizmin dhe agjenturat e huaja , trego shkakun , dhe pse ju qe i keni ven pushken kti vendi duhet te keni te drejta me shum se djali ENVER HOXHES ne kte vend , edhe toka e kti vendi te kishte duar e kemb , ju do ju vinte vet duart ne fyt per poshterimin qe i kan ber te paret tuaj ksaj toke , perse djali tradhtarit hamet zogu qe i jati vodhi arin shqiptar erdhi me ndimen e ushtris serbe ne fron shiti trojet shqiptare vrau atdhetaret shiti shqiperin tek italia duke mar borxhe pa fund dhe iku si bir kurve si cub per ter naten nga shqiperia , dhe ky moster sot rri bust i kapardisur ne mes te tiranes sot, por tek ky moster gjeni vetveten ti qe ke ber kte artikull politikanet sot dhe llumi i popullit SHQIPTAR, kurse i biri kti muti pra zogut turpit te kti kombi , mori dhe prona dhe rrespekt nga ju bastard te kti vendi , shteti Belg tradhtarve dhe badhkepuntorve te naeizmit i hoqi nacionalitetin dhe mir ben , po ju qe nuk meritonit atdhe çfar i keni ber kombit tuaj qe e mbani vrten per te persekutuar , sot te ter si puna jote kerkojn te gjykojn burrin me te madh te kti kombi , ENVER HOXHEN e pse , se vrau kriminelet dhe tradhtaret e vendit beri ate qe ben gjith vendet aleate ne ter perendimin qe i vran njerzit si sera juaj si qent e rrugve pa gjyq , ktu te pakten ju be gjyqi i denoj ligji popullit ne at koh , me kto qe shfryni e shkruani nuk beni gje tjeter vetem na mbushni mendjen top qe e keni pas hak denimin dhe vuajtet qe ju kan shkaktuar perfituat se ne ne fillimvitet 90t na vinte keq per ju , por qenkeni me te keqinj njeqind her se ata qe shani ju alabak alabake dhe njerez me nivel per te deshiru , ILIR HOXHA duhet te behet i fort dhe te jet krenar per Babain e tij ENVER HOXHEN. Ka qen dhe esht me i mir 1 mij her se saliu edi iliri luli dhe xhdo qyrravec e hajdut tjeter i politikes sot .

 89. Refat says:

  elona qenke qelbesire femer qe te vjene ere e keqe deri ketu ne USA.laje gojen lavirekur ze ne goje familjen HOXHA se per 50 vjet nuk i gjeten asnje kafe teper .ok bushter

 90. Karlindi Qorri says:

  ik mi tarallake qe po indinjohesh ti po i jati atij as nuk vodhi toka as flori as privatizoi pronat e shtetit por perkundrazi i la te gjitha me letra e tapi te sakta qe i ben dublime triblime keta mjehstrat demokrat qe ne 92 e deri me sot se nje mut jane te gjithe

 91. Po atehere o budall gazetar. Ky ska bere gje ska pse te mbaj mbi supe cfar ka bere babai vet …

 92. Che says:

  Kush je ti moj vk ti kerkosh lograi tjetrir apo do te Zealand vendib e enverit

 93. Tani ,Canada. says:

  Ky i biri i xhelatit qe me mori rinine mua personalisht, dhe u rrita me tollona per arsye te politikave shtrenguese qe ai ndoqi, dhe qe edhe 30 viteve akoma po e vuajne te gjithe shqiptatet ate politike te xhelatit nuk ka goje te flase dhe te kerkoje. Te pakten te kishte pranuar maskaralluqet e te jatit dhe te emes dhe atehere ndoshta munt te bente nje gje te tille. Letra e tij e shkruar me shume fodullek eshte shume karagjoze ne permbajtje. Une mendoj qe ai dhe kushdo tjeter qe ka lidhje te ngushte me kete familje dhe kane perfituar nga ai regjim duhet te deskriminohen dhe te mos tolerohen, ashtu sic u be ne shume vende ish komuniste.
  Cudi si eshte akoma gjalle me tere ato vrasje qe ka bere i ati dhe e ema.

 94. Sinqeritet says:

  🐷caslli,ti e di ,e bija e kujt je? E perdale pa moral,pa edukate!Mos e ngaterron me xenin qe vrau 26 veta.
  Ai gezon te drejtat si gjithe shqiptaret,APO KA TE PERNDJEKUR ,moj edepseze shpellare-katundare!
  Me kete tregove se kush je,vjen nga familja buce!
  🐄🐖🐽🥒🍌⛰🔔🔎🚾

 95. Viktor says:

  O Ilir, iku koha kur shkoje ne Paris per kurim edhe pse kishe nje kollë te vogel, te cilen mjeket tane ta shëronin ne Tirane. Nderkohe qe ti bridhje me sigurimsa neper rruget plot hare dhe drite te Grands Boulevards ne Parisin e viteve 80-te, shume femije vdisnin ne Shqiperi nga mungesa e ushqimit te nevojshem dhe mungesa e vitaminave, duke mos harruar baballaret e tyre qe kalonin rinine duke germuar ne miniera per nje 200 gr buke ne dite e nje tas çaj.
  Ne ndonje skute te lumit Lana, aty e ke vendin ti. Injorant dhe katil njeri.

 96. Shefki Mexhuani says:

  Enver Hoxha ishte dhe do mbetet BABA I KOMBIT SHQIPTAR o te mjere

 97. Halil Lango says:

  Nje te drejte kerkon njeriu moj bushter , kush te tha ty qe se ka ?? Dhe se si sipas teje ka kerkoje ?? Dhe ku ?? Pastaj cdo me thene , e pyeske gjithmone se kush eshte” babai yt “, zotnia skerkon baba , e di dhe e ka per nder se kush eshte , kerkon te drejten qe i shkelet , i meret prona enkas , a e kupton moj fyryfycke ??
  Meqe te interesoka dhe kerkon se kush eshte dhe kush jemi , pa pyete nje here Shkelzenin , femijte e Metes , se kush jane baballaret e tyre qe ropen per se gjalli Shqiperine ,vrane e plackiten tani ne kohet tona , apo harova , me fal , te palqeka Shkelzeni , qe vrau e ron me viktima ne supe , se Iliri qe ron me djersen e tij , dhe ben nje jete te thjeshte .
  E pyet , e pyet , e pyet vazhdimisht , idjote , kaluan 35 vjet qe ka vdekur tjetri , akoma me te vdekurit meresh ?? Shife se po te shkerdhejne sot , para mbrapa dhe te goje , dhe ta japin jarin ta mbash ne qafe dhe ta kesh per nder qe ua mban , kete me le te kuptoj me shkrimin tend prej idjoteje ……krahasime di te besh ?? Ke sy ne balle , apo je cmendur nga gojoret ?? Shife si ronte Enveri dhe si ron Saliu ,Meta , Rama …shikou pasurite , vilat , pronat , bemat , vjedhjet ….shkoi shikoi , ke sy ne ball?? Be krahasimin e Ilirit me Shkerdhenin , me Argifen dhe dhenderin hajdut , hapi syte gabele dhe zgjou , dhe nazistat e terduar qe kositen 6 miliard persona ne luften e dyte boterore dhe ata kishin te drejtat e tyre ne gjyqin e Nyrenbergut , spaska Ilir Hoxha , lavire ..

 98. Muni.ka says:

  Sa mire moj Elone se na mungon karta higjenike ne wc ….Po e perdor kete karte se qenka vertet per te fshire by….Te fala babit

 99. Diversantë nga Mirdita says:

  Po ti Elona e di se kush je, e kujt je, nga vjen?

  Ti do ata diversantet e Mirdites qe interviston kaloci, qe te ti presin buzkat e cicat e Ben shikoni m e buzeqeshjen pederaste impotente te zef pllumit qe do Bote qejf Tuj te pa ashtu te shkelyme.

  E ke lexuar se cka shkrujt Si zef pllumit jot me Elona tru peshkja?
  Per vajzat Partizane qe hyne ne Shkodren e cliruar, te lodhura te cfilitura por fitimtare dhe Heroike:
  “Vetem femra nuk Jane”
  Tha ai impotenti jot pedofil.

  Grate sduhesh me shku ne shkolle e me mesu shkrim e kendim Pale me Dal kokzbulum e me ato Plakat jashte e ta bojshin leshin e cerdhe.

  Ah moj kukumjacke na komenton dhe Migjenin ti Kurve gjoja shkrimtare Si ajo e vrimes.

  Lexo ketu Ty fycke se kush ish Enveri ti Pose qe te duket vetja cje. Nje femer terelecke Pa tru ne koke.
  Smbeti njeri Pa na dhene men e Pa U Bo shkrimtare e gazetar. Po te kishe me shume tru ti do merrje nje zanat sehr gjithe te tjeret.

  ATA diversantet e Mirdites se gjonmarkagjonit perfaqesues talibanesh e isisit ata ta rregulloshin mire Ty zuske e perdale.

  _————

  Kaloc te hengert kanceri me gjithe rrobt e fisit qe Po i nxjerr antikomuniste, gjithe kriminelet qe cdo Vend botes do i kish var per gjuhe per krimet e bera.

  Ti qen bir qeni ardhur nga talibanet dhe isisi nuk luftove kunder kominsteve po kunder Popullit e bashkefshatareve te tu paqedashes dhe arsimdashes dhe kunder grave te pambrojtura.

  Te hengert kolera, sipas kanunit burrat nuk luftonin kunder grave Duke U zene pusi ne Terrine e nates. Ti qen bir qeni meriton qeline ne ferr.

  Thuj nje cike Si e vrate mesuesin n e drites sepse U bente mesim femijve qe te mos ngeleshn analfabete e te dilte vetem bajraktari Si me i quti vetem se dinte me lexu?

  Na thuaj Pse i vrate heroinat e Mirdites, Marta e Prenda Tarazhi, Mrike Lokja, Shkurte Cara, Nena, vajza, gra trimerisha Mirditore vetem Pse deshen nje emancipim, e jete e kushte me te Mira per femijet e Familjet e tyre. I vrate ne sy te femijve e nenave te tyre ju Kriminele te ardhur nga mesjeta.

  http://www.albaniapress.com/lajme/18969/KATER-HEROINAT-E-MIRDITES-MRIKA-LOKJA-SHKURTE-CARA-MARTA-TARAZHI-DHE-PRENDA-TARAZHI-.html

  https://www.lajme.al/vrasesi-vjen-nga-kanadaja-dhe-rreh-gjoksin-si-u-masakruan-kater-heroinat-e-mirdites/

  “Njëra ishte pa sy, pa një pjesë të kafkës. Tjetra ishte pa buzë, pa mollëza të faqeve, pa… ishin një tmerr. I dalluan nga rrobat. Bjeruni më fort. Thikat nguleshin egërsisht në trupin e tyre. Vendimi ishte që të vdisnin me tortura. Në fytyrë, dëgjoi një britmë të egër. Copëtojani fytyrë

  Keta antikomunistet e “komitetit taliban Isis te maleve”

  Erdhi 90 cfare Ben keta pasardhesit e “komitetit antikomunist por Taliban Isis te maleve” te paren gje ne Mirdite, Si per te festuar “demokracine” hoqen per turpin e tyre monumentin e ketyre 4 vajzave heroina qe luftuan per Pak emancipum per dije per drite”.

  Sot mbasi Ju ndertoi komunizmi rruge e shkolla e spitale ato Grate e vajzat U dalin zhveshur Öse i merrni e mire nxirrni vete rrugeve te Lombardise ke semaforet.

  Ate Mirdite se morri Turku Po e la nen hyqmin e bajraktarit atje te izoluara ne maj te maleve.

  Dhe komunistet e bijte me te mire te ketij vendi luftuan e punuan Duke dhene dhe jeten e tyre te Re qe populli i Mirdites te gezonte dije e perparim emancipim, qe te dilte nga mesjeta e bajrakut Po te mbushej me mjeke e mesues inxhinjere e minatore.

  Keta ishit e jeni Ju fashiste Diversante “antikomuniste”, antiatdhetare e antipopullore.

  Ja ata denoi Enveri e te emancipoi ty zgjepse sherabajge dhe su la gje femijve Po i la qe ti marre dhe bytha jote neper goje.
  Shko zere zenin ne goje se ne gojebl ta Bejne ate Pune Ty gore.
  Kane dhe milionat qe ta zene fllucken ty e te Bejne te ligjerosh e kendosh Si bilbil gjyzar.

  Sorre e keqe

  1. Lori says:

   Ik ore Oriental, shtyhet bythe e jote me mirditoret qe s‘ka mundur kush nder shekuj.
   Keta femijet e monstrave duhet te distancohen dhe te kerkojne falje per te bemat e familjareve pastaj te kerkojne shtepi ne te kunderten te leshojne shqiperine.

 100. SOKOL says:

  Po te ishte Enveri siç pretendon ti moj buçe sot fara jote nuk duhet te ekzistonte!Ne fakt ti me kete shkrim ke nje te drejte se ne kohet moderne qe jetojme ke zene vend Ti,Marm Marku,Tos Lubonja,Arjan Cani,Yjku i Cerrikut,Agron Gjekmarku e gjithe llumi i ketij vendi qe sot keni mbytur opinionin duke na dhuruar te tilla shkrime qe as ne çmendi nuk shijohen e jo me ne nje shoqeri te lire e demokratike!Nje nga aresyet se perse ky vend nuk ngre koke eshte sepse ju baajgat e ketij venddi jeni vetqyajtur ajka,kur rezulton qe jini kafshe te egra mbeturina te atij sistemi qe ka 30 vite qe kemi lene pas e qe nepermjet jush bishat e ketij vendi na tregoni realisht se sa mbrapa kemi mbetur si shoqeri e sa duhet per tu bere shoqeri demokratike ku sejcili te kete vendin e vet!Vertet Ilir Hoxha ndoshta nuk e di se kush eshte babai i tij sepse dihet boterisht qe nena njihet e baba vetem me ADN,sepse mundet t kete lindur ndonje buçe si puna jote e qe fatkeqesisht qytetarine e ka nga ai qe ti nuk e njeh fare se kush ka qene babai i tij pasi je bije e kuplarase se pas 90!Ndaj lexo komentuesit e do ta gjeshe vehten vite drite larg ketyre njerezve qe shkruajne nga shtres te ndryshme te shoqerise Shqipetare qe sistemi i kaluar me bindje i kavrare me teper se ty a sojin tend por qe fale civilizimit e emancipimit dijne te shprehen me nje gjuhe e mendje me te evoluar se ty sepse vertet ti fytyren e ke si femer or ne fakt shpirtin e ke prej shtaze qe fatkeqesisht keni zaptuar shqiperine e pas 90 sepse intelektualet e vertet i perzute me grincarte neper ne çdo cepte globit qe sot te pretendoni te quheni shkrimtare qe te na jepni receta se si duhet trajtuar shoqeria!
  Nese ai kishte baba Enverin ju sot keni baba Hitlerin !

 101. Na myten says:

  Elones i ka folur Enveri i vockel qe ka brenda zemres. Gjynah te gjesh tek nje e re mendimet e tij…

 102. qazim says:

  Nje apologji idiote per te thene se je dikush dhe ti moj gazetare.

 103. Ladi says:

  Nga leximi i shkrimit te kesaj paçavure po e mar me mend se sa drejte paska vepruar Enver Hoxhe me kete lloj mut rrace.Pra i dinte sa te poshter,sa shpirtzinj sa katila te pashpirt e çfar mutrash ishin pa i trajtonte ne ate menyre,se ashtu e meritonin.Ta kish pastruar rracen nga te liqte,shikoni kete moster qe flet per hakmarrje pas 30 vitesh demokraci,shikoni Lubonjen she palaço te tjere si ai qe vetem kundra shqiperise nxjer mut nga goja gjithmone,Shikoni Tufen qe kjo paçavurja i referohet dhe ky tufa hedh balte mbi luften nac-çlirimtare mbi heronjt qe dhane jeten ne lufte,e çte bente Enveri me kete kallep njerzish.Ti kish rjepur te gjalle mos na i kish lene neper kembe.

 104. ela says:

  Ne nga jugu kemi nje fjale ”shiko kush ta thote dhe mos degjo se cfare te thote”,nuk mund te vihet ne kandar familja caslli me familjen hoxha,dhe ti me kete shkrim sben kur balancim,te pakten nuk ishte spiun i askujt,sic jane shqiptaret ne shekuj,shofim vetem bythlepiresa si puna jote baxhell

 105. Beni Bo says:

  Po ti è di se kush eshte babai juaj moj kopile????????femijet e enver hoxhes kurr shans marre me politike prandaj gezojne me shume respekt se tu non lavire rrugesh…. Mbas sistemit femijet e Enver hoxhes jane ne apartamente non lavire, kurse femijet e kriminel berishes nuk u numerohen ,vilat ,bashk me femijet e president metes,…Kur te shkruash nje artikull per keta horra se ku i gjeten parat per vilat che jeten lluksoze, pastaj hajde e shkruaj per femijet e Enver hoxhes….ke thjesht nje injorante dhe rrospije….kuptove elina baxhella???

 106. niko says:

  Bravo Elona per shkrimin jan turur gjith komunistat e saliut e te shajn.Harove te thuash qe kur vinte sigurimi edhe te internonte te mirte me robat e trupit me gjith familje edhe te conin te banoje ne stalla lopesh. Prandaj te mbill gojen e mos te llap shume cuni i Enverit.

 107. VISI says:

  VIKTOR NA RROFSH KARIN KETA SOT DI GJE TI SE KU I BEJN FEMIJET E TYRE PUSHIMET ME PARAT QE KAN VJEDHUR DI GJE TI MOR KLYSH KURVE SE SA PRONA TE SHQIPTARVE KAN VJEDHUR KETA BASTARDET DI GJE TI MOR HALE SE LIGJIN E PAR KETA KAN IMORALITETITI DHE DEGJENERIMIN E GJITH POPULLATES PO TI JE NJE KRIMB HALEJE QE GJERAT E KE ME TE DEGJUAR DHE JO TI KESH JETUAR

 108. Marko says:

  Elona, i shikon komentet ? Bej konkluzionin dhe veri noten vehtes.

 109. Fidel says:

  Ajo qe s’kupton kjo zonja qe po provon fatin ne gazetari eshte se nuk eshte njesoj te jesh gazetar dhe te jesh burre shteti. Gazetari shkruan dhe llap, kurse udheheqesi duhet te marre vendime te veshtira. Shiko,psh,presidentet e SHBA: nga Trumani qe hodhi bombat atomike ne Japoni, tek Niksoni qe shojti Vietnamin dhe Bushi qe shkaterroi Irakun. Te gjithe keta jane pergjegjes per qindra mijera vrasje njerezve te pafajshem, po kane statuja dhe emra rrugesh ne vendin e tyre, kurse E. Hoxhen e paraqisni si perbindesh. Pyeti ama ata qe kane jetuar ne kohen e xhaxhit, 90% do te thone se ishte shume me mire se tani.

 110. Vasilika says:

  O njerez.Nuk kemi nevoje me per urrejtje.Kemi nevoje per falje dhe dashuri.Duhet te ecim para dhe jo te mbetemi peng I se kaluares.Dhe ti qe e ke bene kete shkrim eshte turp qe I thua vetes gazetare.

 111. Tori says:

  Gjithe keto komente qe ofendojne nje gazetare per mendimin e e saj kunder Enverit dhe Ilirit dhe asnje fjale kunder udheheqesit tuaj shpirteror udheheqesit boteror qe se ka pare Shqiperia ne 100 vitet e fundit por qe Ilirin e nxorri nga shtepia , dhe per kete faji qenka i gazetares !Pse nuk flisni nje fjale kunder Rames e Veliajt qe i nxorri nga shtepia ne menyre brutale por i kunderviheni me fjalorin tuaj rilindjot gazetares apo ata te dy ju paguajne prandaj se hapni gojen .Ndyresira,sepse nuk jeni aq shume sa jane komentet por shkruani me nga 10 “emra”te ndryshem qe te dukeni shume.

 112. Sul Korriku says:

  Moj Elona, nuk po ta kuptoj moshen, por qenke kopje e e mire e Nexhmijes!

 113. timo says:

  Zhak, gjithë kjo retorika jote përmblidhet në një frazë. – “O pushtet i sotshëm!” Bëj një referendum për Enver Hoxhën që të shohim sa kanë mall për të e sa kanë frikë nga ai. Kështu mbyllet ky kapitull një herë e mirë..

 114. iliri says:

  Ju zonje munt te keni lexuar shume por mua personalisht mu neverite me logjiken feminore qe keni dhe ndjenjen e hakmarrjes qe ju percoka mendimet. Fatkeqesi dhe per gazeten qe ju boton shkrimin.

 115. iliri says:

  Ju zonje munt te keni lexuar shume por mua personalisht mu neverite me logjiken feminore qe keni dhe ndjenjen e hakmarrjes qe ju percoka mendimet. Fatkeqesi dhe per gazeten qe ju boton shkrimin.

 116. Ali Pasha says:

  Shkrim i saktë…!
  Kerkon Ilir Enver Hoxha te drejten haha..i jepni nje shtepi ne Martanesh more

 117. Tepelena says:

  Te gjykosh nje udheheqes shteti i cili nuk jeton sot,duhet te kesh parasysh se me cfare edukate duhet ta gjykosh ate personalitet i cili ka udhehequr nje shtet. Nje njeri i cili shtron pyetje per tu hakmarrje ( a e dini se biri i kujt jeni? eshte nje njeri i pa vlefshem mbrenda celules njerezore. Sa idiota megalomane jetojne ne vendin tone te cilet demtojne edhe femijet apo shoqerine tone te ciles u mungon qytetari i formuar qe eshte domosdoshem me shume se kurre ne nje shtet te shperbere nga ana kulturore e shkaktuar qellimisht nga politikanet qe udheheqin shtetin.

 118. Sulem injorantesh says:

  Komunist, dilni te gjithe ne komente dhe mbroni komandantin. Gjithe bytheqirat te bejne tifo per bytheqirin. S’ka rendesi se ai u mori pronat, apo u mbyllte gojen dhe vriste ke te donte. Po te ishte ai, ju nuk do kishit celulare, as do guxonit te shanit nje kryeminister. Po do ngriheshit ne tre te nates per te marre pese kokrra veze e nje kile qumesht. Ju komentues injorante do ishit neper fshatrat e shqiperise duke hapur toka te reja per te siguruar buken ne vend. Ju harroni shpejte se po te niseshe per ne greqi haje plumbin ose burgun. Tani ju hipni makines apo avionit dhe shkoni ne gjithe evropen. Atehere vatem Iliri e kalonte kufirin. Te edukuar per skllever, Ju nuk dinit c’ishte liria dhe nuk e keni kuptuar e as e jetoni dot ate. U dhjefshi bashke me Ilirin, Nexhmijen dhe Enverin. Keni ngelur ende ne erresiren qe perhapi bytheqiri Hoxha. Ajo kohe e zeze s’ka per te ardhur kurre.

 119. Konjak says:

  Te dish se c’far eshte ferri , duhet te kesh qene ne te !?. Askush nukse duhet te jap vleresime , pa qene i qart plotesisht per ato qe don te thote . Sigurisht , nje sistem politik , per nje pjese te popullsise eshte i mire , ose shume i mire , per pjesen tjeter eshte i keq ose shum i keq . Ne te gjitha sistemet politike , eshte fitusi apo pozita , por eshte e domosdoshme edhe opozita , apo humbesi . Ne sistemin komunist mukse kish opozite , qe ta cilesoi qeverisia , ne momente delikate — si shkaketare te fatkeqesive apo mosrealizimeve ;Prandaj shpiku –armikun e klases –, duke ju referuar atyre , si shkaktar te te gjithe varferise ekstreme dhe mbillies hermetike nga bota e jashtme , sepse armiku i brendeshm bashkpunonte me armikun e jashtem , kundra popullit , gje qe pas 90-tes nukse pam dicka te tille . Zoteri Hoxha nukse eshte fajtor direkt , per krimet e pushtetit komunist , por pergjegjesi ka , se paku duhej te kerkonin falie asaj pjese te popullates se presekutuar , nga kryefamiliari i tyre . Askush te mos mendoje se familia Hoxha trajtohet si armike , eshte me te drejta te barabarta , jo vetem me popullin , por edhe me ate pjese te popullsise qe vajti te zite e ullirit , nga kryefamiljari i tyre . DHunen ne monizem e dine dhe ndjejne vetem ata qe e hoqen ne kurriz .

 120. Mark says:

  Statistika. Nga 143 komente, rreth 92 % e tyre jane negative me artikullin e shkruar nga Elona. Nga kjo mase 92%, qendrimi ndaj Enverin dhe familjen e tij varion nga shume shume pozitiv (Enveri babai kombit, legjengar, familja nuk trashegoi pozita politike, shteterore dhe burime financiare…..) ne qendrim te moderuar ku Enveri ka pasur te keqiat dhe te mirat e veta por me i mire se politikanet e sotem.

 121. Heretiku says:

  Autorja e shkrimit ngre nje problem, qe nuk duhet te kete vend ne mendjen apo shpirtin e nje njeriu te lire, mendjehapur, demokrat liberal. Mbi te gjitha, ne nje demokraci liberale faji eshte individual dhe jo kolektiv. Ne te kundert kthehemi ne vitet e erreta te sistemeve politike totalitare. Zonja e shkrimit fizikisht jeton ne nje shtet te hapur, menderisht eshte ne nje shtet autoritar dhe te dhunshem. E keqja eshte, se si ajo arsyeton nje pjese e mire e shoqerise shqiptare, te zhytur ne erresiren mesjetare. Me madhja eshte, se te gjithe me goje bertasin “e duam Shqiperine si Europa”, brenda tyre gjarperojne idete dhe mentaliteti i shekujve te shkuar te inkuizicionit te eger. Frustracioni, hakmarrja, dhuna jane prezente dhe te perhereshme ne mendjen dhe shpirtin e ketyre individeve te semure.
  Zonja ne fjale, ne menyre spontane dhe pa dashjen e saj, na zbulon se sa e dhunshme dhe primitive eshte vete ajo dhe se eshte larg vite drite nga nje shtet demokratik dhe ligjor.

 122. anticensurë25642654 says:

  elona caslli
  tarrallake deri në palcë!!
  ti nuk po bën gjë tjetër veçse po i jep të drejtë enverit për padrejtësitë e tij!!
  e rrëzuam atë diktaturë për ta bërë demokrate shqipërinë!!
  por tipa si ti nuk të lënë!!
  në demokraci dhe vetë krimineli më i madh ka të drejtat e tij njerzore,sepse shteti demokratik e quan njeri!!edhe nëse e dënon me vdekje kriminelin më të keq!?shteti demokratik ja plotëson tërë kushet që të vdesë si njeri!ja plotëson të gjithë kushtet,sepse shteti demokratik është i ligjit dhe jo i maliqit!
  shteti i ligjit nuk është shtet i hakmarrjes!
  këtë fakt shumë nga ju nuk e kuptojnë dot!!
  mangësi në ngjizje!!

 123. dora says:

  Eshte per te qare e per te qeshur kur lexon komente pro Enveriane eshe pse 30 vite te ashtuquajtur “post” komunizem. Elonen une nuk e njoh por nese ne do te ishim me te vertete nje shoqeri demokratike atehere kjo vajze apo grua per nga akademizmi dhe objektiviteti qe tregon ne analzimin e pretendimeve te Ilir Hoxhes – qe me qe ra fjale, te vetmen aftesi qe ai dhe i tere soji sorrollopi i vet ne kohen e ‘xhaxh halese’ ishte te hanin e te pinin kafen midis Hotel Dajtit e Parisit fale djerses e gjakut e populllit te varfer shqiptar – sot Elona do te duhet te ishte Kryeministrija e ketij vendi i cili vazhdon te qelbet nga injoranca kryeministrore tash 30 vjet dhe prezenca e ndyre komuniste si tek Tema e kudo.

 124. ela says:

  mua ne foto me jep pamjen e nje hijene dhe nje perfekte aktore horrori,sja vlen te shkruash pe te jesh stem per njoftimet per vdekje

 125. ladi says:

  Znj. Caslli flet per drejtesi ne shkrimin e saj dhe jo hakmarrje ore moterqire te pederastit Enver.

 126. iksi says:

  Elona , sa vjeçe je . Po te tregoj une bijt e kujt jane .Jane bijt e atij qe udhehoqen luften dhe çliruan vendin qe ti llap sot . Jane bijt e atij qe e mori kete vend me 85% analfabet dhe e beri me arsim falas e modern nder me te avancuar ne shkalle botrore (shih pak profesoret qe jane akoma gjalle qe konkurojne boten ne shendetesi inxhinjeri shkence etj) . Jane bijt e atij qe krijoj shendetesine me nivel te larte dhe e çoj ne skajet me te thella çoj mjekun mamine infermjerin ambulancat , pra sherbimin shendetsor tek njerezit dhe falas . Jane bijt e atij qe zhvilloj te gjitha deget e nevojshme te zhvillimit te vendit si bujqesine industrine me kombinate uzina fabrika , industrine nxjerrese dhe perpunuese .Jane bijt e atij qe i garantoj popullit rend e qetesi . Jane bijt e atij qe beri elektrifikimin e gjithe vendit . Jan bijt e atij qe zhduku malarjen e semundjet tjera qe kercenoninpopullin . Jane bijt e atij qe per 5 muaj eleminoj pasojat e termetit te 15 Prillit te 1979 qe i futi ne shtepi te reja te gjith te demtuarit vetem ne 5 muaj . Jane bijt e atij qe zhduku gjakmarr prej shekujsh . Elona a don ma dhe sa per ato broçkullat qe fliten sot nga antikombetaret as qe duan tja dine populli i ndershem . Si dtejtued i atij shteti çdo gje qe ka bete kan qene sipas kushyetutes dhe ligjeve te kohes qe i ka bere nje kuvend popullor .. Per kenaqesine tende :Po sot Shqiperi me thuaj si je – Ashtu si lisi i rrezuar perdhe – Shkon bota siprit me kembe te shlet -E nje fjale te embel kurkush nuk ga flet …………. te tjerat vazhdoj ti Elona se dukesh qe ke shkolle gadi sa nje fe i i kl. dyte fillore .

 127. E ka fajin tifozi pse humbet ekipi says:

  e pëkthyer në futboll do të ishte:
  Elona: “A e dini cili është ekipi juaj zoti tifoz? A e dini se tifoz i kujt jeni?

 128. E ka fajin tifozi pse humbet ekipi says:

  e pëkthyer në futboll do të ishte:
  Elona: “A e dini cili është ekipi juaj zoti tifoz? A e dini se tifoz i kujt jeni?

  hahahaha

 129. E ka fajin tifozi pse humbet ekipi says:

  e pëkthyer në futboll do të ishte:
  Elona: “A e dini cili është ekipi juaj zoti tifoz? A e dini se tifoz i kujt jeni?

  hahahaha

 130. Pensionist says:

  Enver Hoxha mbetet modeli i udheheqesit popullor me permasa nderkombetare per tere planetin.
  Emri dhe vepra e Tij do te flasin ne shekuj, sa te jete shoqeria njerezore mbi toke. Te veckelit, xhuxhat dhe ata, qe e pesuan nga ligjet e drejtesise se asaj kohe kane te drejte te shajne dhe te shfryhen, sa t’u dalin trute nga vendi…
  Nuk kishte atehere njerez, qe te flisnin me vete! Nuk kishte droge e kriminele droge! Nuk kishte atehere prostitucion semafori e njerez te shthurur pa moral. Familja ishte e shenjte dhe nuk mund te braktisje femijet, prinderit, gruan apo burrin.
  Shtepite e banimit ishin falas (me nje qera simbolike) dhe kishte strehim per te gjithe ne kushte normale. Sot??? O lele, o lele!
  Kjo tyryfuçka nuk ka haber fare nga gazetaria. Te drejten e baneses e siguron edhe Kushtetuta e Shqiperise, dhe dinjitetin e personit nuk mund ta marrin neperkembe ca horra te veshur me pushtet. Minimalisht t’i kerkohet falje zotit Ilir Hoxha dhe pergjegjesit te ndeshkohen sipas ligjit.

 131. E ka fajin tifozi pse humbet ekipi ... says:

  e pëkthyer në futboll do të ishte:
  Elona: “A e dini cili është ekipi juaj zoti tifoz? A e dini se tifoz i kujt jeni?

  hahahaha

 132. Shqiptari says:

  Historikisht,ne tere boten,diktatore,mbreter,sundimtare,kriminele,njerez te pashpirte kane bere krime te shemtuara ndaj popujve te tyre.Kjo ndodhi dhe me shqiptaret.Nje regjim i eger komunist,masakroi nje popull te tere.Regjimi i meparshem i Zogut,te njejten gje beri ne kundershtaret e tij.Ne Francen e Revolucionit dhe te te drejtsve te njeriut,ne sheshin e Greves,kokat e njerezve oriteshin ne giotine.Ne Angline moderne,njrezit damkoseshin me hekur te nxehte dhe po te kapeshin perseri rrugeve ekzekutoheshin.Keshtu ndodhi ne tere hapesiren komuniste,Stalini,Tito,Mao Ce Duni,zhduku miliona kineze,Kmeret e kuq ne Kamboxhia,Çaushesku ne Rumani,Honekeri ne Gjermanine Lindore,me pare ne Spanje dhe ne Portugali me Frankon dhe Salazarin,Pinoçeti ne Argjentine,pa folur per Hitlerin dhe Duçen.Zonja apo zonjusha ja gjithe te drejten e zotit te thote çfare mendon dhe gjykon se eshte e drejte apo e gabuar.Ajo harron disa gjera qe ne Shqiperi jane fort te ngaterruara.Harron se disa shqiptare,ço ku gabuan pak dhe u perzien fort me fashizmin.Ca te tjere i lyen duart fort me gjak.Disa individe,me arme ne dore iu kundervune regjimit.Disa te tjere u hodhen me parashuta dhe donin te rrezonin nje qeveri te ligjshme.Dhe çfare ndodhi me familiaret e ketyre njerezve?Nje masaker e pashoq.Nje genocid monstruoz.U shuan shume jete,u vrane shume te pafajshem,u burgosen,torturusn,internuan dhe persekutuan mijera te tjere te oafsjshem.Perse?Per fajet,gabimet,bindjet dhe qendrimet e prinderve,gjysherve,dajove,xhaxhallareve dhe te afermve te tjere qe nuk u pajtuan e regjimin!
  Nese sot,pas 30 viteve demokraci,harrojme,biem ne gabimet qe beme per 45 vite,do jete e pafalshme dhe antinjerezore te bejme perseri te njejtin gabim.Ne cilin vend te botes,shoqeria dhe shteti hakmerret te femijet,oer fsjet qe kane bere prinderit.Nese zj. apo zonjusha do menfonte dhe do gjykonte e ftohte,besoj se do shkruante ndryshe.

 133. pensionistja says:

  edhe sipas kesaj gazetares ky person meqe eshte djalii hozhes duhet te vdes ,te mbaroj se e kzistuari ,po ku i vini rotull enver hozhes ju qe te gjithe ,ca jane ,me radhe mutrat qe gjoja na udheheqin neve ,na vjedhin ,na ropen ,enver hozha spaska lene as shtepi per fmeijet e tij ,kurse keta te sotmit i kane femijet me vila ,me prona ,me pasuri maramendese,qe mos i gezofshin e ju mbetshin ne gryke .lere demagogjine moj shoqe apo zonje ,e ha ato parat qe te japin per te shkruar keshtu gjerash………pa pike llogjike qeke edhe e arsimuar gjoja ……

 134. Qaniu says:

  Nje gje qe provon me siguri ky artikull eshte se ne si popull ende nuk jemi pjekur per te jetuar ne demokraci.
  Ne nuk mund ta pranojme sundimin e ligjit por ia leshojme vetes instinkteve primitive te hakmarrjes ne femijte.
  Po te ishin te gjithe si kjo Elona, djali i Enver Hoxhes duhet ta kete “shtepine” ne burg se babai i tij ka bere faje.
  Ky eshte mentalitet tipik komunist te gjysem shekulli me pare.
  Per te ardhur keq!

 135. Dee says:

  Elona: nuk edi vajza e kujt je? Por ç’far mendon per femijet e babait qe vrau ne mes te njerezve kater vete qe dihen dhe sa te tjere qe nuk dihen?. Ç’fare duhet bere per ate familje dhe jeten e tyre lluksoze,? Mos duhet ti denojme pse jane femijet e nje vrasesi?!

 136. ALBAN DEGA says:

  NJE ANTIKRISHT I VETDENONCUAR

  KJO JO VETEM NUK ESHTE GAZETARE….
  KJO ORVATET TE PARAQITET SI JEZU KRISHT!
  NE FAKT THELBI I PACAVURES SE SAJ ESHTE FUND E KRYE ANTIKRISHT !?
  PSE !?
  CFARE FAJI KA I BIRI, E BIJA, NIPI, MBESA VELLAI, MOTRA, NENA, BABAI PER KRIMIN OSE KRIMET QE KRYEN BABAI, GJYSHI, GJYSHJA …. NESE ATA VETE NUK JANE TE PERFSHIRE NE ATO KRIME !?
  “ CDO NJERI ESHTE I PAFAJSHEM PERDERÍSA FAJI I TIJ NUK ESHTE PROVUAR NGA GJYKATA LIGJORE” ESHTE THELBI, SHPIRTI
  I LIGJIT DHE DREJTESISE NE CDO VEND DEMOKRATIK NE BOTE ME SHBA SI MODELI I SAJ.
  NESE XY KA PROVA E FAKTE SE ILIR HOXHA KA KRYER NJE KRIM ATEHERE AJO TE BEJE DENONCIM NE PROKURORI !
  PERNDRYSHE AJO ESHTE BASHKEPUNETORE NE ATE KRIM!
  PACAVURJA HAKMARRESE E KESAJ … ANTIKRISHTI ESHTE 24 KARAT MENDESI KOMUNISTE, STALINISTE, ENVERISTE, FASHISTE PIR ASPAK DEMOKRATIKE !
  MLLEF I SKAJSHEM!
  EGERSI SHTAZORE!
  URREJTJE PA KUFI!
  HAKMARRJE PRIMITIVE
  TURP ! TURP ! TURP … EDHE PER GAZETEN QE BOTÓN PACAVURE TE TILLA !

 137. Kola says:

  Nje shkrim i dobet. Ai zotnia ngre nje problem dhe do te kerkoje ca te drejta. Ka gjetur rrugen e adresimit, etj. Eshte shtetas si ghithe te tjeret sot. Me biografi nuk ndertohet drejtesia e demokracia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *