EMRAT: Nga Mimoza Hafizi, tek Pëllumb Xhufi, zgjidhen anëtarët e rinj të Akademisë së Shkencave

Në përmbushje të rendit të ditës të Mbledhjes së Asamblesë, pikat 1, 2 dhe 3, rinjoftuar më datë 15 qershor 2020, Asambleja e Akademisë së Shkencave, në mbledhjen e saj të datës 29 qershor 2020, kreu procedurat e parashikuara në nenet 7 dhe 11 të Statutit për zgjedhjen e anëtarëve të rinj akademik e akademik i asociuar, për avancime në titullin akademik të dy anëtarëve të saj (lëvizje të brendshme), si dhe për zgjedhjen e anëtarëve të jashtëm.

Pas paraqitjes së kandidaturave nga Kryetari i Akademisë Asambleja zgjodhi komisionin e votimit për administrimin statutor të procesit zgjedhor, me këtë përbërje: akad. Neki Frashëri (kryetar), akad. Floran Vila (anëtar), akad. Jorgaq Kaçani (anëtar) dhe akad. emeritus Gjovalin Shkurtaj (anëtar).

Referuar rezultatit të shpallur nga komisioni i posaçëm pas numërimit të votave (procesverbali bashkëngjitur), Asambleja:

Vendosi

I. Fitojnë titullin akademik anëtarët e Asamblesë me titull të mëparshëm akademik i asociuar:

1. Arjan Durrësi;

2. Ilirian Malollari.

II. Zgjidhen anëtarë të Asamblesë duke fituar titullin akademik:

1. Genc Sulçebe;

2. Ilia Mikerezi;

3. Pëllumb Xhufi.

III. Zgjidhen anëtarë të Asamblesë duke fituar titullin akademik i asociuar:

1. Adrian Civici;

2. Artan Boriçi;

3. Kristina Jorgaqi;

4. Mimoza Hafizi;

5. Rajmonda Bualoti.

IV. Zgjidhen anëtarë të jashtëm të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë:

1. Ardian Ndreca;

2. Ardian Vehbiu.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “EMRAT: Nga Mimoza Hafizi, tek Pëllumb Xhufi, zgjidhen anëtarët e rinj të Akademisë së Shkencave”

 1. Zeqo says:

  U shtua stani I hajduteve. hahaha.

  1. Eri Livorno says:

   Edhe hajduti i Bankes qe i bente reklamen Henri Cili qenka bere akademik!!! Apo tani ka bere koalicion me Cacin qe lan e shplan parate e vjedhur me nje universitet monster??? Duhet SPAK-u tu tregoje vendin horrave plagjariste.

   1. vjellajduti i BSH says:

    Ky hajdutii bankes nuk di me u largu do ket hudh nai lek qe vodhi me financu nai tem qe do ja vejn emrin punim shkencor ahahaha

  2. Skifteri says:

   E ke gabim Zeqo, se keta jane gjigande te mendimit akademik shqiptar. Jane ore jane. Mimoza Llastica, eshte pa dyshim arritja me e madhe, se ajo eshte marre me yjet dhe ne jemi NJESH ne astronomi. Ka nje teleskop ke shtepia e nondajes dhe tere plakat e lagjes shohin me teleskopin e Mozes henen, si edhe komshijte ne lagje kur bejne seks pa fikur driten.
   Pas saj vjen Sulce-begu, imunolog, qe studimet i ben ke laboratory i shtepise, aty ne guzhine, se ne spital nuk ka ndonje laborator imunologjie. Madje nuk ka as imunologe, jane ca cupa qe verdallisen tere diten neper spital, dhe kaq. Rrofte pandemia qe i dha mundesine te kepuse ca dokra lart e poshte, dhe Gjino pelivani e beri akademik.
   Ilir Malollari, kimist, I deklaruar si bashkepuntor i sigurimit, ka arritjet me spektakolare ne kimine e shurres dhe ujrave fekale. Sigurisht eshte pasardhes i denje I Haxhimihalit, qe ky nga ana e tij kishte specialitet kimine e rakise.
   Artan Borici, u pranua si Anjshtanisti shqiptar, por edhe se ne Akademi duhen dy Artane, qe Gjinua i Ethem Bythes te mos i dhembe koka kur ai Artani tjeter i tregon deren e SPAK-ut.
   Nje prurje tjeter, eshte nje plagjiarist universal, nje i quajtur Adrian Henri (Naim) Civici, mendimtar ekonomist qe arritjen kryesore ka kontributin e pashoq per humbjen e Bashes ne zgjedhjet per Bashkine e Tiranes dhe vjedhjen e Bankes ne kohen e Fullanit. Sot bashkepuntor ne krim me Cacic, emo ate Cac jevgun, ne pastrimin e parave te mamuthit te korrupsionit. Akademik kopiac, dembel e pertac, qe drejtoi shkollen doktorale te UET ku u dipllomuan si doktore leshi rreth 900 persona, ne vlere leku fitim neto per Naimin ne rreth 9 million euro. Civici i Cacit sot sigurisht morri pjesen e vet, pasi ata te universitetit ku ishte drejtor thone se paguhej me 10 mije euro ne muaj, 10 here sa paga e nje pedagogu me titull profesor sot.
   Bualioti, nje emer qe nuk te kujton asgja, as e njeh kush e as e din kush cfare i ka dhene Shqiperise, zonja, pervec miqesise me gruan e Gjino mavrise, sidomos kunaten e dashur Gjinushiste. Te tjeret, varja, peme pa kokra, femije sigurimsash, dhenderuce akademikesh te mykur qe riprodhojne ne shqip arkivat e Londres, Stambollit dhe Vatikanit, apo bythelepires te zakonshem te Keno shkencetarit. Dhe keta perfitojne nga 400 euro ne muaj shtese , njesoj si pensionet greke per minoritaret, pa dhene asnje kontribut, askund. Demi, lart poshte 50 000 euro ne vit vetem nga keta, pa llogaritur demin nga Thereskat, Kacanet, Kondilet e debilet e tjere te Akademise se Pjerdhur te Shkencave Shqiptare. Mjafton nje kerkese e thjeshte, te nxjerrin ne public vepren me te cilen krenohen dhe do e shihni se jane NUL, te gjithe NUL, sikunder eshte vete Skenderi i Tetemit, gjeneralit te pilafit dhe grosheve te Enver Hoxhes.

 2. emigranti says:

  Ma t’miret …

 3. Manadravellua says:

  Nder dhe respekt per shkencetart shqiptare.
  Shkenca e shekullit te 21-te eshte transformuar ne shkence aplikative. Studimet teorike jane te rendesishme, por pa aplikacion praktik mund te quhen gjysmake.
  Mire do ishte te na tregonit ndonje studim akademik te tyre, me qellim qe t’i njohim me mire ne cfare fusha operojne dhe cfare risie kane sjelle ne Shkencen Shqiptare.

 4. selfo says:

  Po partine me flamure te verdhe ku e shpuri Mimoza Afizi apo e shiti?

  1. blyshi says:

   S’bani mir Partine
   ba gjana te tjera ma mir
   si Akademike asht veni i duhur mbaset
   Mos shikoni kte femer ,
   por ardian vehabist pordhen qe ka me degjeneru akademine
   ai s’linte dite pa ofeendu Skenderbeun ne shekulli i kocos
   si mer rej nuk rri do shqipcari pa kaken mes kombve !

 5. tani says:

  Po Gjinushi cfare ka shpikur?

 6. ABC says:

  Me se fundi. E krijuam edhe ne nje akademi shkencash pas 30 vitesh.

  1. kronikani says:

   Krijuam nje akademi pa institute shkencore qe i shkaterroi cunami Berisha ne valen e dyte te goditjes 2005-2013.(vala e pare 92-97)

 7. F.A. says:

  Ardian Vehbiu, nje emer qe i bene nder cdo Akademie ne bote.

  1. akdemive te Arabistanit mendon mesiguri F.A
   o Zot paskan hik te gjithe per lesh ne ate vend !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. PD says:

  Shkencetare te medhenj keta! Vjeherr e dhenderr, miq e shoke, partiake te thekur e servile partishe, njerez qe vegjetojne e asgje i kane sjelle shkences shqiptare. Keta Jane te ashtuquajturit shkencetare shqiptare! Ku i kane studimet e medha keta? Dalin neper TV e kujtojne se jane profesore te medhenj. Keta bejne shkence sipas porosive. Marrin edhe ate 500000 leksh ne muaj se e mbajne veten “akademike”, perveç rroges se majme e beneficeve te tjera. Tani shtuan edhe ca te tjere se ishin pak ata qe vegjetonin.

 9. olti says:

  Caci dhe Civici, nderi i shkencave shqiptare.

 10. Ish student says:

  Pervec Prof F Viles , Prof S Gjinushit dhe Prof P Xhufit, te tjeret jane profesora normal, pra mbajne titullin Prof pa ndonje talent apo mundim te spikatur.
  Kur mendoj profesoratin shqiptar me vjen ne mendje VEÇ nje mendim: ARSIMI PUBLIK & PRIVAT NE SHQIPERI.
  Kete ia bej si pyetje kesaj akademie: E NDERUARA TRUP, KUSH ESHTE PERGJEGJESI I VETEM I DEGJENERIMIT TE ARSIMIT SHQIPTAR; SHTETI, PROFESORATI APO AUDITORI ??
  Pune te mbare trupa !

  1. Enveri says:

   Prof me nder Florian Vila shquhet per shahist, se ne fizike ka bere nje mut te madh. Psikopat dhe eksentrik, delirant dhe naiv, u be akademik se e desh i biri i Stefanaqit bre.

 11. E VERTETA says:

  Nuk eshte nevoja te nxirrni polifoto te akademikeve, se nuk promovohen per artiste.

  Duhet per cdo njerin te jepet:

  c’fare zgjidhje ka dhene per problemet madhore kombetare

  c’fare artikulli ka botuar ne revista prestigjoze nderkombeatre me oponente nderkombetare.

  Duke mos bere ndonje gabim te madh, asnje nga keta nuk ka artikuj ne rjetin boteror shkencor ReseaechGate

  Mesa duket vijojne standartet alla shqiptarce edhe ne shkence, duke dhene garanci qe asgje
  s’ka per te ndryshuar, ne nje nga vendet me problemeatike te Evropes dhe Botes.

  Nuk eshte vone, qe neser botoni veprat shkencore te ketyre dhe efektet ekonomike, politike etj konkrete,
  qe taksapaguesit fatkeq shqiptar te shohin me syt e tyre, ku kane shkuar mundi dhe djersa e tyre.

  Kini parasysh plagjiaturen qe eshte aq kronike ne Shqiperi.

  Presim te lexojme e gjykojme efektet e veprave akademike.

 12. tropoja says:

  peshku qelbet nga koka thone vellezerit tane nga jugu, qelbesi eshte gjinushi ministri i enver hoxhes e hajduti demokracis na udheheq drejt dijes

 13. Ledja says:

  Do kisha thene per keta akademike, perveç se emrit akademik, cila eshte per sejcilin puna e fundit shkencore ku mban emrin “made in albania”,. Mes tyre ka persona jo te denje per ate qoshe te priviligjuar, prandaj do te ishte krejt e arsyeshme vetingu per sejcilin, ku te deklaronin pasurite maramendese te vena gjat pozicionit te tyre ne krye te institucioneve perkatese. Ju kujtoj Universitetin Politeknik, nje nder te paret dhe me te miret e ketij vendi, sot, as me me nje shkolle nate te asaj kohe nuk krahasohet, sepse niveli ulet i mesim dhenies e ka degjeneruar kete universitet. Kryeministri beri mire qe beri nje reforme ne kete institucion, pasi kishte njerez qe vetem firmosnin per milionat qe mernin, por as dhe nje here nuk jepnin per ate qe mernin. Prap sot, jemi ne jo reformim por ne nje deformim te ketij institucioni shum thenes per nje shtet, Akademia Shkencave, shkenca preket dhe zbatohet, kur kjo shkence nuk ekziston perse kemi akademik?.

 14. PO , PO says:

  Si nuk kini turp qe vini ne nje plan , perkrah profesor Xhufit , me nje aktivitet akademik per ta pasur zili kushdotjeter nga historianet , zonjen Mimoza Hafizi , arritja e saj me i spikatur ka qene ai i bashkekryetares me Ben Blushin , per partizen Libra a Fletoria , si e quajten ata ?! Eshte turpi i te gjithe ne shqiptareve qe Akademine e larte te Shkencave ta katandisim si nje keshill bashkiak i nje komune te thelle malore ! Cfar doi te prese vendi nga “shkencetare” nen nivelin e nje qytetari medioker ? Me sa duket , edhe Skender Gjinushi ka hyre atje me kemben e majte . Pse more mbeturina te se shkuares po e groposni kete vend cdo dite e me thelle , per te mos u ngritur kurre?

 15. Ladi says:

  Ardian Vehbiu meriton me shume se akademik i jashtem. Une e shikoje si kryetare te Akademise shqipetare per nga vlera dhe cfare mund te japi per gjuhen shqipe dhe shkencat Albanogjike ne pergjithesi.

 16. Sadi says:

  Akademike pa vepra (sigurisht qe ka ndonje te sakte), por shumica jane produkt i partise, produkte te sherbimve inteligjente fqinje si dhe ndonje i sapozgjedhur edhe fuks ose sigurims i regjimit.

  Ku i kane veprat, perse u zgjodhen, cila ka qene standarti i perzgjedhjes?

  Me kete perberje, me shume vepra antishqiptare te publikuara nga pseudoakademiket e kane shndrruar kete institucion ne AKADAMI ANTISHQIPTARE.
  6-muaj me pare te gjithe keta emra ishin ne letrat e te famshit pseudokryetar, 6-muaj me pare u porositen te dilnin ne televizione per te justifikuar “perzgjedhjen” dhe tani i poqen.

  Te na rroje antishqiptaria.

 17. ! ! ! says:

  More , po si e paski harruar Rajmonda Bulkun me Edmond Budinen ,
  Militantet me te thekur partiake ?! Ne mbledhjen me te afert , besoj
  do e korrigjoni .

 18. his former student says:

  Bejeni president te vendit profesorin Gjovalin Shkurtaj. Eshte njeri me integritet dhe me kontribute te shumta ne jeten intelektuale te vendit.

  LM

  1. Naim Civici says:

   Hei. Kujdes. Govalin Shkurtaj ka dale me emer e mbiemer si bashkepuntor I sigurimit te shtetit. Bashke me Ilirian Mallollarin. Konfirmuar edhe nga Genta Sula, me shkrese, me firme e vule. Mund ta beni president, por eshte pa integritet si figure. Bejeni me mire pergjegjes shurtoreje. Nje tjeter lidhje sigurimsash eshte Shaban Sinani, baxhanaku I Luan Rames, edhe ky me dosje. Pa dyshim Gjinua vete, ne France ka qene resident i sigurimit, bashke me Kac Islamin. Akademia e bytheceve te Gjino kunateqiresit. Moza Hafizin nuk e njoh, po pas bythes se Rexhepit shkon si pordha pas brekeve. Lereni te luaje me teleskop, Moza Llasticen.

 19. E verteta says:

  Ardian Vehbiu, jam dakort qe eshte intelektual dhe ka mjaft vlera, por çedon ne nje gje, ama shume te rendesishme dhe per kete me ka habitur tejmase e njekohesisht neveritur. Me nje cektesi te theksuar, tallet dhe i kundervihet te gjitha tezave dhe studiuesve qe merren me historine e lashte te ketij kombi. Per te, eshte nje folklorizem banal marrja seriozisht e atyre qe merren me historine e pellazgeve, ilireve, e qe pas studimeve e hulumtimeve, kane dale ne perfundimin e lidhjes se origjines tone me pellazget dhe iliret. Kete e ben pa ndonje kundershti me baza shkencore apo studimore, jo jo, thjeshte shan dhe ofendon duke i quajtur te gjithe keta studiues, injorant e medioker. Ndoshta ai i referohet injorantit, delirantit, hajdutit e kriminelit shqiptar (siç ka ne te gjithe boten) dhe ngaterrohet gjate arsyetimit pasi i vjen çudi sesi kesi njerezish te kene lidhje me te lashtet, dhe aty ngaterrohet keqazi. Ne fakt tregon edhe nje fare inferioriteti, duke mos dashur te njohe pakez, nuk po them shume, nga studimet serioze qe jane bere ne kete drejtim, te cilat i japin alergji te rende Ardian Akademikut. Sipas tij, ne psikozen e tij pra, ne nuk mund te kemi kurresesi lidhje me lashtesine, pasi kjo per te perben nacionalizem delirant dhe injorance. Edhe nga ana gjuhesore, ai thote qe nuk ka deshifrime te artifakteve, ose kuptime qe mund te perkthehen ne gjuhen shqipe. E shihni o njerez, sesa kontribut te vyer do te jape per kombin Ardian Vehbiu?!Sidomos tani qe eshte futur ne Akademine e shkencave. Ne fakt asgje me teper sesa ajo qe ka ndodhur gjate gjithe kohes. Ne ate Akademi, ai do t`i shtohet grupit te zjarrit,nen petkun e intelektualit akademik, e duke qene me europian se te tjeret, me katolik se papa, bashke me grupin e disave aty, do te behen pengese e do te jene shume te kujdeshem qe ne ate Akademi, te mos ftohen e afrohen kurre studiuesit qe merren me historine e lashte, e mos te merren parasysh kurre kerkimet e zbulimet mbi baza gjuhesore, etimologjike, antropologjike shkencore te lidhjes se origjines tone me lashtesine e ketij pellgu.

 20. Akoma jeni larg asaj qe pritej says:

  Nga te gjithe njerezit e zgjedhur ketu dy jane per ti pershendetur dhe per te na nderuar Prof Xhufi dhe Prof Vila . Por atdhetar e me punetor eshte zoti Xhufi nje njeri i goditur per ate vend . Ne mendimin tone ai eshte me i miri historian dhe atdhetar qe punon i pa lodhur per te miren e Shqiperise. Urime te dy Profesoreve juve na nderoni. Ne fakt Zoti Xhufi duhej te ishte kryetari i Akademise per personalititen qe ka per punen qe ka bere per Shqiperine per eksperiencen. Por fatkeqesisht eshte ne krye nje aparatcik dhe i perkedhelur qe nuk rri dot pa poste e ofiqe dhe qe nuk ka asnje punim shkencor qe te dime cka bere ne keto 20 vjet. Po ka kaluar nga nje karrige te tjetra.Sa keq Keno paske pas mik te forte ,do beje mire te jepje doreheqje nuk e meriton ate vend qe te eshte dhene.

 21. popull says:

  Akademia eshte si Shqiperia. Si mund te jete me e forte, kur rinia e talentuar shqiptare po ia mbath cdo dite e me shume neper bote e as ka ndermend te kthehet ndonjehere? Ka marre fund ajo kohe kur shqiptaret shkolloheshin jashte dhe ktheheshin ne atdhe. Megjithate, me mire qe e kemi nje te ashtuquajtur akademi, sesa te mos e kemi fare.

 22. qytetari says:

  Shumica e tyre,jane figura te shkaravitura si brenda dhe jashte, une i shikoj cdo dite sozite e tyre tek pazari i Tiranes
  .Eshte nje realitet i mjere i nivelit te shkerdhatoshkenca jone,ku ajo pak shkence e vertete dhe e varfer, ish e para qe iku nga syte kembet kete vilajet te tallavase se pazarit oriental.
  Gjinushi,kryetari(nuk guxoj te them i akademise shkencore),i cili eshte nje kualitet shkencor,do te kete probleme me keta rapsode(dhe vendi ndihet shume me mire pa ´´shkencen´´ e tyre,ku shumices se tyre ciftelite me nje tel i kane dhurate,nga partite.
  Eshte shume me teper se : O tempora o mores.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *