“O ta hëngsha piii, e ti më hëngsh kaaaa”, kënga e reperit shqiptar (ndër më të ndjekurit), që ka tërbuar rrjetin dhe shqetësimi i Elton Dedës

Reperi shqiptar Mozzik, tri ditë më parë ka publikuar një këngë me titullin Madonna.

Kënga ka 4.6 milionë shikime, vetëm në tri ditët e para.

Por, ajo ka shkaktuar debate të forta, për shkak të tekstit të saj.

Përveç mediokër, ai është edhe banal, ndërkohë që fjalët nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën.

Ditën që kjo këngë dilte në treg, këngëautori i njohur Elton Deda, fliste për keqkatandisjen e muzikës shqiptare.

Ne kemi shumë pak këngë që kanë një poezi të mirë, shumica e atyre që qarkullojnë janë tepër vulgare. Është e frikshme sepse kur flasim për artin, flasim për formën më të lartë të estetikës njerëzore.

Tregu i lirë nuk ka nevojë të frenohet, tregu i lirë rregullohet me ndërgjegjësimin edhe të muzikantëve edhe të politikave.

Aktivitetet duhet të fillojnë nga morali, në fund të fundit ka shumë moral brenda, arti jep mesazhe përmes tij. Shumica e njerëzve janë të lodhur, të varfër dhe arti jep mesazhe për t’ja pakësuar këto.

Në çdo klub që shkojnë servilet e njëjta muzikë. Duhet ndryshuar mentaliteti, ka gjëra të reja në këtë botë, ka gjëra shumë të bukura, nuk është vetëm një model.

Kemi gjetur model të keq, këngët që dëgjojmë në radio kanë të njëjtin beet, të njëjtin tekst, të njëjtën muzikë, si turke e përzier me otoman dhe kjo nuk është e mirë nëse do shohim civilizimin perëndimor”, shprehej Elton Deda.

Mozzik është shembulli më i mirë i shqetësimit të tij, pasi ndërkohë, ai është një ndër këngëtarët më të ndjekur në trevat shqiptare, pavarësisht teksteve mediokre dhe muzikës tallava.

Mjafton të dëgjoni këngën e fundit të tij.

Për të mos folur pastaj për Stresin, Noyzin e me radhë, që nuk kanë lidhje fare me muzikën, por ndërkojë janë më të ndjekurit dhe të kërkuarit nga rinia shqiptare.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

62 komente në ““O ta hëngsha piii, e ti më hëngsh kaaaa”, kënga e reperit shqiptar (ndër më të ndjekurit), që ka tërbuar rrjetin dhe shqetësimi i Elton Dedës”

  1. ''shqiponja'' ne duaret e nje turkoshqipfolesi ,si shpata e Kastriotit ne duart e muhamedit..... says:

   plehraaaaaaaaaaaaaa turke,nuk ka asgje anomale mes ketyre njethundrakeve arabe,cdo gje eshte pasqyre e adn se turkut…….muzika,kriminaliteti,banaliteti,poutania,pabesia etj,etj jane rrealiteti i tyre,kshq nuk k asgje per tu cuditur.

   1. Celo Mezani says:

    Tema, jeni duke i bere reklame pa dashje kesaj kenge. Ftesa qe i beni lexuesve per ta pare sa e shpifur eshte kjo kenge prodhon klike dhe me shume para per piiii-të dhe kaaa-të e muzikes dhe i shtyn me shume te tjere per ta bere.

    Kritikoni fenomenin pa qene nevoja me dhene linke.
    Une per vete nuk e hapa fare.

    1. Elba says:

     Edhe kurvat ne Komunizem ishin me te mancipuara.Numuroheshin me gishtat e dores.Sot burrat jane bere si kurvat.Kengetaret ,e tallavase,Jane me after tyre.Populli e ka ne core veten.I Abandononi koncertet e tyre.Pak Kengetare ka Shqiperia? Irma Libohova,kopja. e Vaces Zhegu,QamiliToska,Deda, e shume e shume te tjere.

   2. Alaron says:

    Ooo ty ti qifsha tan Robt e shpis po kush k… Te nigjon ty . Qen bir qenit

 1. RREZIK NATION

  PO E SHNDROJNE TANN JETEN NE NJI BORDELLO HALABAKSH
  JETA NUK MUNDET TE JET PROSTITUCION !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  DUHET REAGIM QYTETARE I GJITHANSHEM
  PER MI MBYLL NE HALE KTE FIS KURVASH

  1. ARI says:

   MIRE E KE, POR “KURVA NUK MUND TE TE MBYLL DOT KURVEN”, PERKUNDRAZI. KESHTU QE JEMI VIKTIME E VULGARITETIT …MENDO FEMIJET SHQIPTARE QE DEGJOJNE KETO CMENDURIRA…..

 2. Fatos says:

  Gazetarë plehra që shkruani këto tituj, langaraqë!

  1. ermal says:

   Pershendetje Tema!

   – Nje sugjerim miqesor.

   Shpresoj shume qe media te flas dhe trajtoje me shume per artin, kulturen, problemet sociale dhe jeten.
   Ne media flitet vetem per kryetaret e partive politike (te vilet ndoshta jane me gishta qe kane ndopak gusto apo kulture) dhe sikur ne te tjeret nuk ekzistojme fare.

   Eshte e cuditshme sesi keta njerez “vleresohen” dhe ndiqen per kete forme injorance dhe per kete banalitet qe jane.

 3. falimentimi vjene avash jo si shiu ne vere says:

  Hahaha rinia shqipetare ca langaraq qe duan lek pa pune,kafe tere diten,garabitje dhe vrasje
  vetem hidhni nje sy asaj vajzes qe nxorri ne prit hekuran billen dhe do te mesoni se kush eshte rinia shqipetate
  kane mbushur burgjet ne europe deri ne ameriken latine
  njerez te deshtuar ne cdo pikpamje,
  Tani po flasim per keto kara jo kengetare,keta i ndjekin kjo pjese e kesaj rinie qe thashe me siper
  qe arsimi i tyre nuk i kalon 4 klase
  Jam i shqetesuar se kush do ta drejtoj ate komb ne dekadat e ardheshme, Noizi,Stresi,Enca, e plot kurva e kara te tjere???????

 4. Kartastrofit says:

  O reper idiot: vijen muzikore e ke kendshme, por kengen e ke prostitute te rastit dhe qe neser do harrohet shpejt. Te kishte leverdisur me mire, qe vargjet te ishin te pranueshme dhe kenga mund te ishte bere hiti i veres, por tashme shkon ne fondin e harruar te muzikes pa vlere. Sa per klikimet ajo dihet jane bythet e femrave. Heren tjeter me keto bythejashtat mund te mos nxjerresh fare kenge se njerezit do klikojne vetem sa per te pare ato, keshtu mos u harxho me palo kenge.

 5. Ari says:

  Treguesi se e ” kane marre miliona klikime” tregon qarte se ” jane miliona shqiptare me kulture primitive…”

 6. Luli says:

  Kjo nuk eshte kenge or lali? Nuk ka lidhje me artin, po me halabakrine dhe kurvat. Bordello hesapi.

 7. "Mrekullia" says:

  … le merde.🤮🤮🤮

  1. Shikojani fytyren ketij djareje dhe mos kerkoni me shume says:

   Pse jane kaq te shemtuar keta tipa tallavaje sikur i ka qire gomari mamat e tyre. Ptuuuuuu te veremosur.

 8. 19 says:

  Pun maloksh .dhe kurvash ka marr fund ky vend me kta .

 9. Pis milet ! says:

  Te gjitha keto,
  i kemi peshqesh
  nga maloket dhe Kosova…
  Pis milet !
  Kafshet e Ballkanit !

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Edhe ti qenke nje pis milet dhe kafshe Ballkani!

 10. Rapsod saliu,kendonte per enverin,cecenet per saliun says:

  Kur ndegjon muzik italiane apo napoletane,apo franceze dhe deri angleze e gjermane,qe ne tingujt e pare e dallon se kujt kombi i perket.
  Dhe kur ndegjon muziken tone ,thua ose thote cdo i huaj qe e ndigjon qe eshte muzike turko arabe andej nga e kemi edhe origjinen…
  Omagjino cecenet e saliut nga ciftelia kalojne ne majmuneri shpellash duke share e fjale rrugacerie

 11. selfo says:

  KJO NUK ESHTE LIRI, kjo eshte çthurje. Kush do ta thure tani shoqerine qe te eci drejte?! Prandaj s’ka me force njeriu, por covidi19 dhe te tjere qe vijne pas….

 12. Salikoqja says:

  Njerez me zgjuaresine e qenit!

  1. Degrado says:

   Pse ofendon inteligjencen e qeneve?

 13. Jimi says:

  Keto plehra shqiptare jane imitusit me te keqinj te plehrave te botes.

 14. Sulltan says:

  Sipas ketij kopjaci te rockereve amerikan duhet te ndjekin shembullin e elton jonh apo xhorxh michael apo e shume pederasteve te shumt perendimor, nderkoh qe keta te tonet nuk po ndjekin askend por po krijojne nje stil te vetin edhe pse rumpall stil por kengetaret e huaj po vijne ne shqiperi per te bere muzik, dhe ketij zhulsi I vjen inat qe keto po bejne lek, dhe vete kendon neper kafene pleqsh…. zhuls..

 15. aleko says:

  ne nje shoqeri shfrenuar dalin bastard plot ne cdo fushe , sidomos . ne ne ate
  te artit…degradimi I muzikes shqipetre veshtire se ndalet me..

 16. qytetar says:

  Klikimet jane dhe nga kureshtja jo se pelqehet.

 17. nino says:

  Gjuhe kafshesh…… Kafsh dhe ai qe e kendon….

 18. fteri says:

  Të pifsha shurrën dhe të hëngsha mutin ky është arti modern i sotëm ,ka ardhë koha e kafshve që transmetojn artin me tundjen e bythve dhe lidhjen me anë të erës shurrës.Me një fjalë fjalor e artë- kafshës.

 19. Astrit says:

  Kjo nuk ka lidhje me kengen, me artin ,me folklorin.Kjo ka lidhje me i bo reklame ,kurvave ,prostuticionit.Ku kemi arritur.Muzika shqiptare drejt shkaterrimit.

 20. Arjan says:

  Reklamen ja beni ju zoterinj te portaleve dhe pastaj thoni 4.5 milion klikime , po normal kur ju thoni : degjojeni kte kenge per te kuptuar sa medioker eshte !!!!!

 21. Studenti says:

  Kjo eshte nje SHEMTI shqipetare qe tregon mosfunksionimin e shtetit qe ne fact nuk ka ekzistuar kurre qe pas shtetit diktatorial te enver hoxhes

 22. f..... says:

  Morali i kësaj kënge është i “shkëlqyer” për repertë e degjeneruar të muzikës tallave ,i pafsha pidhin në gojë Reperit për gjithë jetën , me qime të varur ,që hapet e mbyllet kur të flasë . Kurse femrës këngëtare i daltë Karin në ballë për gjithë jetën drejt hundës ,të varur me dy bolet drejt dy syve ,që të veçohen e shikohen nga populli shqiptar si mostra reperësh pa moral.

 23. pretorian. says:

  Hahahahah.
  Kafshet s’duhen nxjerre nga kafazi. Shume respekte per muziken,kenget kosovare, kengetaret
  dhe grupet muzikore kosovare ne kohen e Josiph Titos, te Jugosllavise.
  Ndersa tani, majmunet, zezaket repiste kosovare e me gjere e kane ndyer muziken, kengen dhe
  artin.
  Karikatura ne çdo aspekt dhe asnje vlere e mirefillte artistike apo edukative nuk eshte e denje
  per tu percjelle dhe thithur nga publiku.
  Plehra ne çdo aspekt. E gjithe kenga, rep, hip hop apo tallava eshte nje bajge po ashtu si eshte
  kengetari i saj.
  Kuptoj zezaket, qe u buron nga gjithçka kjo lloj muzike, por nuk kuptoj zezaket e Kosoves, qe
  behen me zezake se zezaket dhe krijojne nje mal kulturor me plehra.
  Tito dhe Jugosllavia paskan qene vertet adapt per natyren e tyre.

 24. Skandaloze says:

  Turp dhe fatkeqesi. Skandaloze!
  Mjaft me matje klikimesh qe skane asnje kuptim, sepse njerezit klikojne nga kurioziteti per lajme te tilla.
  Ky komb ka shkuar ne shthurje dhe rrezikon zhdukjen.fatkeqesi per ne!

 25. ⚙️Ingranazhi says:

  Vrejtja me e mire e ketyre fenomeneve eshte injorimi.
  Gazeta tema gjoja ne pozicionin e informuesit te publikut,po i bene pa dashur promotimin ketij dythundrakut.
  Kujt i interrson ky lajm e shume te tjera te ketij lloji !?
  Modeja cmend rjetin , thote tema dhe nxjer njeren me byth ne shesh , apo e dashura e ronaldos cmend ronaldon , hajde mere vesh llogjiken dhe ku eshte lajmi ketu !!!???
  Ronaldua vete e nxori foton ,apo duhet te shikoje lajmin tek tema dhe pastaj te cmendet !!!!!

 26. Vendi i qelbesirave says:

  Kopilat e tyrqinise, beqirat e sulejmanit

 27. Labi says:

  Kjo kenge eshte vlere ne Kosove,sa per fillim,ky eshte burri i Loredanes asaj qe vjedh plakat ne Zvicer,ka dhe proces te hapur,eshte nen akuze per vjedhje,ne Kosove ket hajdute e tajtojne si person vip,i hapin dhe sallat per konferenca shtypi kur duhet ti bllokonin pasaporten per deformim imazhi qe i ben Shqiptareve ne Zvicer,hajdute te tille bejne kenge te tilla.

 28. nr: 1 says:

  kësaj kënge vetëm një ia jep lajkun e vërtetë: Enver Hoxha

  1. Operacioni Zjarri says:

   Respekte!

 29. nr: 1 says:

  kësaj kënge vetëm një ia jep lajkun e vërtetë: Enver Hoxha

 30. nr: 1 në ballkan says:

  kësaj kënge vetëm një ia jep lajkun e vërtetë: Enver Hoxha

 31. Kadri Dauti says:

  Keta jane kafshe pylli e duan cuar te kafshet te jetojne. Ata nuk jane njerez. Turp e faqja e zeze, maskarej., te pafytyre!
  A ka turp tjeter me te madh! Ngrihu o popull e jepu shkelmin ketyre plehrave!

 32. katarakti says:

  Këta plehra, këta fundërrina tê botës, kêta kurva dhe banditë po më bëjnë sot qê të kem nostalgji për kohën e Enver Hoxhes. E po të dalë llumi sipër në këtê farë feje kjo nuk durohet. Enveri paska qënë vizionar si Nostradamusi qê i masakroi ata të festivalit të11-të në RTSH. Se ja ku do na çonte ajo liri e asaj kohe: në shkerdhatokracine dhe kurvërinê e sotme.

 33. Arti says:

  Inkizicioni do ishte zgjidhja per kete llum.

 34. Malo Kanina says:

  Mund te me thoni, ke kane ndaluar keta qe te beje muzike te bukur, me tekste poetik te arrire, edukues dhe qe frymezon vepra njerezore? Le te dalin te talentuarit ne fushen e muzikes dhe me vlerat e muzikes se tyre ta mposhtin kete te keqe. Bota eshte konkurence. Dhe persa kohe kjo nuk ndodh, atehere te mos qahemi se na mbyten te paaftet ne cdo fushe. Kemi shpallur vehten te zgjuar, kemi gjetur nje vend ku vendosim vehten per shkallen e zgjuarsise qe po vete kemi caktuar dhe per ta merituar nuk bejme asgje, por rrime dhe perendojme syte “si dhi e therur” duke bere ububu se cfare po na gjene. Jemi modeli me i felliqur i paaftesise, ky eshte shkaku pse gjithe diten nga mengjesi ne mbremje rrijme dhe vajtojme, duke e bere kete qendrim sa te turpshem dhe mjeran menyren e vetme te jetes tone shoqerore. Kjo bote eshte e bukur sepse ne te lulezon gjithcka, larmia e saj mahnitese bene te kete vend si per te miren dhe te ligen, ne te jetojne nga hienat deri tek qengjat e bute e te mrekullueshem, kendojne bilbilat krahas laraskave me zerin e tyre cjerres te lemerishem. Ndaj mos rri e vajto se cfare na ka gjetur o njeri, por ngrihu dhe leviz, mbill nje peme, merr nipin apo mbese nga kopeshti, lulezo oborrin e shtepise ku jeton, pra beje nje gje, sidomos nje gje te vogel dhe hiq dore nga marrezia e veprave te medha qe ndryshojne boten. Jetoje jeten me vogelsirat e saj te perditeshme dhe degjo muziken qe te pelqen.

 35. TIRONA says:

  Halabake,plehrra,injorante-banale!
  TE VJEN TURP TE JESH SHQIPTAR!
  KRAHASO TEXTET E DEMIS ROUSOS, BEATLES, CELENTANOS,JOE COCKER,MIKIS THEODORAQIS, GEORGE DALARAS,TOM JOHNSON ETJ.
  KENGA DUHET TE NGJALLE: DASHURI,EMBELSI, SHPRESE,KULTURE DHE JO banalitet kafshar!
  O HARAME !

 36. Dardan says:

  Jeni populli i fundit ne europe pas moldavis skeni pik morali shitni motrat e grat gocat greqi serbi e gjith europen po juve xhaxhi mire jav beri se e ka dit qfar populli imoral jeni

 37. asd says:

  Rikthimi i censures eshte i domosdoshem. Nuk duhet te bllokoje lirine e mendimit, por kur behet fjale per degjenerata te tilla, ato nuk duhet te lejohen…njelloj si veprat e turpshme ne publik. Une drejtoj gishtin nga AMA. Sa per Mozzik, aq di aq ben.

 38. Vrit nje politikan te korruptuar dhe hajdut says:

  Cfare reklamon politika ta sjell muzika shqiptare. As pak as me shum .

 39. Elba says:

  Kjo me duket si falja me byth perpiete ne Bulevard e Myslymeve ne Tirana.A thua nuk ka Xhami?Perse u ngiten Kishat e Xhamiat.Apo B.Qerreti Hopi repicetat,po Ben nje xhiro neper Tirane,per te demostruar shalet e vyshkura dhe te thata.Qytetaria ka regulla.Me mbathje del ne Plazh.Kjo eshte Norm,por edhe Ligj.Shqiptari duke ecur,Shan,I Q.Motren.i Q.ate,por dhe ke te.Injorance!Dikur dikush tha;Katundari me i mire do var ne maje te Rrapit!Qytetari do lidhur ne byth te Rrapit,ti biesh me kamxhik dhe ta qish ne by the.

 40. Ashtu plot says:

  Skandal. Faqe e zeze kenge, idiot gazetari, e mbaruar Tema.

 41. Viktor says:

  -ky eshte degjenerim total. kurvllik, kaspahane po i behet muzikes nga keto pseudo muzikante.
  Turp. Turp. Turp.
  O Mozzik, a ja ke lëpirë K… apo By…. Snoop Dogg? Nese s’ja ke bërë, shko thithja pak, te te mesojne se si behet kjo lloj muzoike. Ti je vete injorant, i prapambetur, menderisht e artistikisht.

 42. 0sumi says:

  Ky eshte niveli kulturor i rinise se sotme….perderi sa brenda tri diteve i japin 4.6 milion klikime ketij kompozimi bajat nga te gjithe komponentet …tekst,muzike apo gjuha e malokut qe e kendon…

 43. rexha 10 says:

  KRAHASONI KENGET E KETIJE RREPERI ME KENGET E FESTIVALEVE SI TE KENGETARES NERTILA KOKA :ERDHA TEKE TY.APO LUAN ZHEGUT :EJA O SHOKU IME.ARDIT GJEBREJA ME KENGEN :JONE.e shume ,shume kenge te tjera.

 44. pincopalino says:

  se kuptoj se pse shani……un per vete se kam degjuar dhe as qe kam ndermend ta degjoj,per te vlersuar ket shpifsire mjafton te shohesh foton e botuesit

 45. Po na trembin Turitset hej !!!

  ———————-
  (qysh tha ajo e Dashura e atij Rapp- istit kur e pyeten ;
  Si mendo ti per te dashurin tat ;
  ,thjeshte sikur mos te ishe me te bashke ,
  eshte ai nji Repist i vertete ?
  Ajo tha ; Mut si Repist ,si Njeri eshte Trap & Kake ne Krevate ! )
  hahah ka edhe gallat 😉

 46. Nik says:

  Nènprodukt i kulturès shqiptare pèr 30 tè vjet rrjesht.Njè degjenerim total dhe zotèria E,Deda tani u kujtua se shqipèria po kèndon arabisht kèta 30 tè vjet?Diskretituan vendin nga fjalori,tekste tè pèshtira ku poezia nuk lllogaritet,ishte njèher muzika dhe kènga shqipe e pastèr ndèrsa tani u kthyem nè otoman dhe arabè me tallava,sa posht ke rèn shqipèria ime.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *