Unë s’do e bojkotoj patriotin helen Arian Çani

Nga Kreshnik Spahiu

Unë e njoh dy herë Arian Çanin.

Arianin në kamera dhe Arianin në jetë.

S’kanë aspak lidhje me njëri-tjetrin.

Arian Çani në jetë është një burr familjar, gjë e cila s’ka aspak lidhje me gojën e çthurur që përdor me femrat tallava në Zonë e Lirë.

Ariani thjesht luan rolin e tij me shumë profesionalizēm:

Ariani në kamera është artist.

Ariani në jetë është idealist.

Ariani në kamera është banal.

Ariani në jetë është i edukuar.

Ariani në kamera është provokator.

Ariani në jetë është bashkpuntor.

Ariani në kamera është ironik.

Ariani në jetë është komunikues.

Ariani në kamera është feminist.

Ariani në jetë është super familjar.

Ariani në kamera është gjysëm i çmendur

Ariani në jetë është intelektuali i mençur

Këto ditë rrjetet sociale janë përfshirë me thirrjet: “Bojkotoni Arian Çanin”

Populli qenka indinjuar sepse Ariani tha që: “Ballkani paska qen helen”.

Ne çdo ditë dëgjojmë analiza pa fund:

– Ballkani ka qen Ilir

– Ballkani ka qen romak

– Ballkani ka qen Bizantin

– Ballkani ka qen sllav

– Ballkani ka qen osman

– Ballkani është multi-etnik.

Nuk është faji Arian Çanit që 90% e qyteteve tona s’janë emra shqiptare por sllav, nga Velipoja deri në Pogradec

Arian Çani ashtu mendon të hap sa më shumë debat.

Ndoshta Arian Çani atë bindje ka.

Arian Çani është gjysëm minoritar dhe e do Greqinë e gjyshes së tij, aq sa do Shqipërinë e gjyshit.

Detyra jonë është të bindim Arianin dhe çdo patriot grek që Shqipëria është më e lashtë dhe më historike se Greqia.

Por edhe nëse nuk e bindim Arianin, na duhet të bindim shqiptarët që të jenë po aq patriot sa grekët.

Ata e duan gjakun dhe origjinën helene disa herë se ne shqiptarët që çdo ditë po i largohemi genit Ilir.

Prandaj unë e respektoj dhe e çmoj patriotizmin e Arian Çanit në të dyja rastet.

Kur mbron Greqinë apo Shqipërinë.

Unë do e shikoj me admirim çdo të premte, arenën e tij të lirë ku ai arbitron opozitarizmin, patriotizmin apo nacionalizmin e të gjitha ngjyrave.

Ne shqiptarët duhet bëjemi aq patriot sa grekët, gjermanët, rusët, amerikanët, turqit etj.

Mua vërtet më mungon ajo fushë.

Një ditë nëse do kthehesha në Shqipëri, atje do vrapoja i pari për tu ndeshur dhe përleshur jo me Arianin që pija kafe çdo mëngjes, por me Arianin e së premtes mbrëma për ti treguar që Ballkani ka qënë dhe do bëhet kuqezi.

REMOTE_ADDR:[]

39 komente në “Unë s’do e bojkotoj patriotin helen Arian Çani”

 1. Jo mër Jo , Arjan Çani ne ekran eshte vetem nje Super Karagjoz dhe besoj shime qe edhe ne jete app ne familje ai mund te jete akoma me karagjoz !

  1. ben says:

   I ben elozhe Arian Canit se jane qe te dy njesoj, plehra. Bojkotoni emisionin e Canit qe te shkoje per lesh ai dhe miku i tij Kreshnik Spahiu

  2. Zigur Qorri says:

   Kreshnik ,si sorra e zezë ,Arjani nuk deshte djalin e hallës Ziver Vrizin që e vrau Saliu në 21Janar dhe mohojë xhaxhanë,jo të dojë gjyshen !!!
   Arjani është më koqja nga të gjithë mashkulloritët…

 2. On says:

  Po foto me Salen ca lidhje ka..? Futja kot dmth…

  1. Keta demokratet jane shume planesh says:

   Kush e dekretoi Janullen? Ja qe e ka nje lidhje. Po Cani cfare eshte!

 3. Arbeni says:

  Arjani në fakt është i mbushur me mllef dhe ligësi, prandaj nuk duhet parë më emisioni i tij. Ka edhe një delirant, që e mban si analistë, që thotë ato që i dikton Arjani.

 4. Klimax says:

  Po, jane me te “lashtet” ne bote dhe e vetmja race qe rrjedh direkt nga majmuni! Idiot!

 5. Fredi says:

  Jeni bythqira pa atdhe nga ty kreshik leshi deri tek arjan putana , keni fatin qe tvt shqiptare qe ne fillimvitet 90t i ngriti asfalia greke dhe sherbimi serb , ku dolen ca dobiça si ju me çfar lekesh i ngriten tvt , ne at koh te ter shqiptaret ishin njesoj 0-0 me te ardhurat financiare , nga plasi ai lek i madh brenda nje dite na del tani gopit na ben tv bashk me ca minj halesh qe se kan nxier kurr koken mbi uj , por qe bejn politik greke dhe serbe nga mengjesi ne dark , bejn politik antishqiptare , shtetin e kan patur vetem psikopat si saliu e ed rama dhe nje alabak si fatos nano dhe shqiperia sot esht per turp te zotit , nga ju kurva e putana qe punoni per te tjeret dhe urreni vendin tuaj per dy kacidhe te qelbura plera pa moral.

 6. Hameri says:

  Femra tallava.. ??!!
  Ik mo kreshnik ordineri.. dhe ti nje m je si perversi Çani.
  Ti qenke i zgjut shqiptaret jo
  Mbylle buçen se ke fillu flet e jep men per cdo gje

 7. Loku says:

  Arjane eshte koqe kanari

  1. Shenjestra says:

   Loku! Jo koqe kandari se e ke mburrur,por ai eshte koqe gomari.

 8. py-to says:

  Une them qe Ariani ne jete eshte i shtirur, pra i rremë dhe jo ne kamera. Ty o spahi keshtu ta shikon lentja e syrit mbrapsh. Sa per Arjan Canin helen kjo eshte e verteta, ai eshte nje agjenture e ndyre, kjo pasi eshte nje shartim, hibrid i keq.

 9. Na myten says:

  Nje thenie e Arian Canit tregoi qe ne jemi thellesisht injorante.
  Kur Angela Merkel deklaroi:
  “Germany needs more public discussion “about the values that guide us (and) about our Judeo-Christian tradition,”
  as mohoi prejardhjen dhe as u acarua njeri se e kane te qarte historine.
  Hapesira shqiptare kane qene ne ndikim absolut te kultures helene e me pas romake e bizantine ne shumicen e territorit te saj, (judeo-kristiane) dhe me pas per 5 shekuj nen ndikimin e kultures islame.
  “Atdhetaret” mendojne se keto kultura qe kane ndryshuar boten (deri gjermanet dhe anglezet apo islandezet) nuk kane ndikuar fare ne shpirtin tone Ilir.
  Kaq kercunj te jemi valle sa asnje nga keto kultura nuk ka lene gjurme?!
  p.s. Helen nuk do te thote grek. Greket nxorren aksiomen: “Cdo grek eshte helen; cdo helen eshte grek”. Mesa duket ka shume shqiptare qe jane dakort.

 10. Sorra kreshnik says:

  Kariani dhe ti e ata qe shikojne keto lloj emesionesh,jeni me cara se kariani.
  Prandaj edhe ky vend eshte katandis keshtu,me nje popull te cthurur dhe vellavrases.

 11. shqiponja e zezë says:

  Nqs Arian Çani është grek bëjnë shumë gabim tv Shqiptare që i japin emision.Në Greqi një Shqiptari nuk do i jepnin kurrë një program tv. Për këtë nuk e ka fajin Arjani por bosat e tv tona që për para shesin nënë dhe baba.sa për Arianin dyshoj shumë që është me origjinë greke pse grekët nuk kanë gërmën ç por një gërmë të vonë ts që përbën gërmën ç. Në Greqi të gjithë që kanë gërmën ts dmth ç në mbiemrin e tyre janë të gjithë çamër ,as arvanitas jo . Ndaj i bie që Arjani i Çamërve është dy herë maskara. E para që e heq veten për Grek dhe e dyta që mohon origjinën e tij Çame. Më falni se harrova të tretën e cila është tamam detyra që ka marr nga sigurimi grek e cila është të edukoj fëmijët tanë me bajgat që nxjerr nga goja.

 12. shqiponja e zezë says:

  Dy fjalë dhe për Kreshnikun : O jej Kuq e Zi ose je Mut i Zi.

 13. Qytetar says:

  Ik mor karagjoz. Kush po pyet me ke pi kafen ti. Cani eshte nje shovinist i semure grek qe me emisionin e tij te peshtire mundohet te kultivoje vetite me te ulta tek shikuesit e tij shqiptare qe i konsideron bageti. Sikur te thoshte ndonje arvanit ne televizion grek keto qe thote ky do e fusnin ne burg. Eshte kaq e thjeshte.

 14. iksi says:

  O kreshnik , ti me gjithe se e paske shok Arjanin po ti nuk e njihke fare . Hej çfare them edhe une qe nuk e njeh Arjanin , po Kreshniku nuk njeh vehten ne radhe te pare . Kreshniku here dukej patriot shqiptare se ishte kryetar partie . Kur u shkermoq partia tij se i mbaroj financimi , ju afru Berishes dhe u fut ne çader , ju afru Berishes se mendoj qe ai do ta financonte . Nuk po zgjatem me per Kreshnikun , por tash po kthehem nga Arjani . Ky eshte nje i degjeneruar , me nje program te degjeneruar dhe antikombetare qe kushdo qe ftohet aty duhet me fol me gojen e tij . Po le qe na mban aty njefare profesori i thençin po me emrin Arjan (Curri) qe sa here qe kerkon Cani miratim Curri ja miraton . A e keni vene re qe kur ftojne Berishen si Cani ashtu edhe Fevziu ju shendrisin tollat se kan ftuar nje kriminel dhe jane krenar dhe te dhier .

  1. shabani says:

   Po derisa monumentet nuk kane asnje fjale shqip do te thote qe Ilirianet paskan folur greqisht ata qe hidhen ne sulm kunder kultures greke dhe Romake duan te na bejne qesharak ne syte e gjithe botes se qyteteruar

   1. undefined says:

    “Hajdar” 300….i Anastas matufit….edhe Gjermani..Austri..monumentet “flasin” latinisht..dhe kjo sipas atij “kungullit” tend qe ma ke bosh…populli i atyre na pasha qene “latin” mjaft o kafshe te liga qe per 5 aspra beheni legene te ndyre fare

 15. Dash says:

  Do te doja te shikoja se cdo te ndodhte me ty apo me Canin ne se do ta bente nje diskutim te tille ne Greqi (ne pozicion te kundert),, dhe si do sillej me ju opinioni dhe shteti “demon kratik” grek.!!! Tolerance e madhe keta….. Ne ballkan kjo quhet naivitet

 16. Ilir says:

  Arianit i duhet të mësoje më shumë nga e ka prejardhjen e mos ta mohoje atë … sepse nuk ka grekë por ka pasur disa qytet shtete të quajtura helene që kanë qenë një përzierje ndërmjet ilireve dhe tregtarëve nomadë të cilët për nevojat e tyre qëndruan në këto qytete.. kështu që Çani flet vetëm përçart me qëllim ose jo e di ai…. Grek quhej nga romakët e gjithë popullsia që jetonte në gadishullin Ilirik! Vendi i parë ku ata romakët zbritën në gadishullin Ilirik ishte një qendër ilire përballë Korfuzit që quhej Grauk latinët nuk i shqiptojnë dot dy zanore ose bashkëtingëllore bashkë kështu që nga Grauk u bë Grek … këtë ka shfrytëzuar mbreti Otto gjerman i Greqisë së sotme për të krijuar atë që quhet Greqia e sotme …
  Kështu që si do që ta shohim jemi të humbur na kanë përçarë e jemi përçarë aq shumë sa nuk di nga ta kapësh këtë situatë që na kanë lënë paraardhësit tanë duke u shitur herë tek njëri e herë tek tjetri… ky është edhe sot problemi ynë shitemi për pak gjë dhe shohim deri tek pragu i derës më tutje nuk na hynë në punë se çfarë është … edhe pse pa atë as shtëpia nuk do ekzistonte ….

 17. betixho says:

  E si mund të jemi NE, patriot si Greket,Gjermanet,Italianët,Anglezet,Francezet e me radhë,kur ATA janë pasardhësit TANË ndërsa NE jemi gjysh-
  sergjysherit e tyre ?,a nuk e keni vënë re, dhe ta arsyetoni,ndjenjat e bukura që manifestoni kur flisni në të gjitha gjuhet e TYRE?,kur transmetoni
  apo këndoni këngët dhe muziken e TYRE?,kur nuk keni urrjtje ndaj TYRE?.JU, (NE) ,jemi në pozitën e gjysh-stergjysherve të TYRE, ne kënaqemi me
  TA,arrijtjet e TYRE,ashtu si Prindi per fëmijen e vet.Ne jemi tek ATA,te GREKET,te LATINËT-ROMAKËT-GJERMANËT-ANGLEZËT e me radhë,POR ATA,
  “NA KANË HARRUAR”,NE JO!. KURRË NUK MUND TI HARROJMË PASARDHËSIT TANË.SI Ç’DO PASARDHËS ATA MENDOJNË SE NE DO VDESIM,POR
  NE!, NUK DO TË VDESIM KURRË.NE, NËSE VDESIM,DO TË VDESIM BASHKË ME TA.S’KA GJË LE TË MOS NA NJOHIN.KULTURA
  GREKE,ROMAKE,BIZANTINE ,EUROPIANE ËSHTË JONA.

 18. Tepelena says:

  Gjera te vlefshme nuk lexojme ne gazetat tona vetem idiotsira te njerezve te pa vlere qe e zbulojne vetveten se jane si ajo kurtizanja e Venecias e shekullit 18 qe ne nje ekran te zones se lire ekspozohen si Cazanova dhe ne anen tjeter si jashte planetare te ardhur dhe te pa origjine si eshte e mundur qe njerez te cmendur te behen drejtues emisionesh pa harruar qe i krisuri nga mendja pelqehet shume nga grate te cilat edhe frekuentojne emisionin zona e lire e jashte tokesorit debil me origjinen e re ashtu si aktoret e filmave te hollivudit qe vejne emra artificial per tu bere akoma me enigmatik per te joshur budallejte.

 19. timo says:

  Kreshnik djali, duke mos e njohur artin skenik dhe atë televiziv ti ngatërron personazhin me aktorin. Një drejtues pogrami sigurisht duhet të ketë aftësi aktoreske po aq sa dhe gazetareske por ai nuk është dhe nuk mund të jetë personazh. Ai duhet të jetë vetëvetja para një pubiku skenik apo televiziv jo një personazh. Në këtë rast ai quhet Arian çani dhe jo Arian çani në rolin e … “Ti” si aktor në rolin e Romeos, mund të mos kesh asnjë ndjenjë dashurie për aktoren që luan rolin e Zhulietës por, si personazh, je i zjarrtë në shprehjen e dashurisë për të. Po, në këtë rast kemi të drejtë të themi: – çani është tjetër në televizion dhe tjetër në jetën private-. Drejtuesi apo animatori i një programi është “menazhues” dhe jo personazh. Ai “ngacmon, provokon, organizon, shtyn” për ta bërë programin e tij më të vertetë, më organik, më dinamik dhe sa më interesant, gjithmonë duke pasur parasysh mesazhin që ai kërkon ti trasmetojë publikut.

 20. Pellazgos says:

  Nuk eshte ngjyra e Flamurit (fllug) por Simboli qe eshte pasqyruar ne te.
  Flamuri (fllug) i Ar-vanise (Arnaut),Arberreshe (Arnaute) me vone i Al-banise eshte Greke i Bizantit.
  Ai tregon ndarjen e Perandorise se Romes se krijuar nga Greket e Troas ne Dhardhanele dhe asaj te Bizantios Greke te Lindjes dhe Perendimit nga Ilyri Megas Kostandinos.
  Ai ishte i biri i Elenit dhe Kostandinos Xlloros (i bute shqip).
  Cne Xlloros dhe jo i bute?
  Cne Perandori i fundit i Romes nuk la ndonje thenie apo document qe nuk ishte Greke?
  Te ashtuquajturit Arnaut (Arvanitas) dhe atyre qe nuk u tur-qizuan nga Osmanet jane akoma nen Perandorine Osmane dhe Osmanllinjte e rinj si Spahiu,Salihu,Ramihu.
  E them kete se eshte fact qe qendra jone e Ilyreve dhe Epiroteve ishte Kostandinopolis per 1100 vjet Rome Lindore ne Bizant.
  Polisi ne Emer te Ilyrit Kostandin Kostandino-poleos u quajt dhe quhet nga pushtuesit Osmane dhe Turkoarvanitasit Stamboll!
  Pse o te mjere nga “trute” ofendoni veten ne kete menyre.
  A Mund te pretendosh qe je dikushi dhe ta mohosh ate dikushin?
  Kjo behet se ka lidhje me ate qe thote Ar-genos (Arjani) emer ky Greke qe nenkupton popull luftetare,d.m.th popull qe adhuron Perendine e luftes Greke Ares.
  Kurse per “historianet” e Arvanistanit “Greke nuk ka patur”!
  Po kjo Gluhe (Gllosa) e pare e Evropit te Omiros si quhej,kineze apo Al-baneze?
  Ju “Pellazget” e Arvanise (Arnautet) do ishit te paret te mesonit neper Skoliot Gluhen “Shqipetare” te Omiros.
  Por si duket ju pelqen (piace) Dholoarios Amerikanos dhe gluha e tyre.
  Mos e merni ne qafe kete popull me mashtrime dhe genjeshtra sikur Jeorgios Kastriotis ishte “karagjoz” qe ndroi Besen Orthodhokse te Ilisus (Lezhe) per aresye “strategjike” qe historianopolitike si Zhufi i “di mire”.
  E kuptoni ju sa peshtyma do “hante ne surrat” sikur ta bente kete “karagjozi” Iskander-Beu nga Patriotet e Epirit te Pirros,te Megas Aleksandros,te Megas Kostandinos,te Axileas?
  Vete fjala Kanun eshte Greke qe do te thote Vendos,grequsht Kanonizo.
  Mirepo atehere Epirotet e Epirit (sot Arvania (Arnaut) kishin gluhe tjeter (ecetera) nga kjo e sotmja dhe nuk e kishin fjalen Vendos,Qitet nga Cita,por Polis,etj.
  Ju sot kini “Perandoren e Kalkutes” nje misionare me prapavije politike qe nuk ka lidhje me kete State Protectorate te Republices se Vatikanit te quajture Al-vania (Arnaut).
  Mos me thote dikush qe Besa e Epiroteve nuk ishte Helene perpara Osmaneve qe per fat te keq u kthye me dhune ne Krishterim.
  Kete e thote edhe Heroi yne i Epirit qe thote Ne jemi bijte e Zeusit dhe pasardhes te Megas Aleksandros.
  Atehere perse luftoi Pirro kunder Romes?
  Per Magna Grecian e Neritan Cekes,per Helladhen e Madhe te Nea Polis (Napoli) per Masalian (sot Marseje) per Zeusin e Madh gje qe tregohet edhe ne Perkrenaren e Prijesit te Epirit Jeorgios Kastriotis ne Vjene.
  Perralla nga “historiane” si Xhufi qe thone qe ishte “Atleti i Krishtit” dhe luftoi per “Krishterim” jane nje dem (damage) per nje popull si yni me histori Helene ne Ilyri,Epir etj.

 21. Toni says:

  Arian Çani është njē qen qê lef pa ndalim dhe pa kuptim, emisioni i tij eshte kthyer në një emision ipēshtirē dhe një turp injorance pēr fjalorin dhe nivelin qê shikojnë dhe degjojnē teleshikuesit, njē turp kombetar për tev klan.Ai mund tē lehë në çdo menyrë vetëm pēr ti bērē qefin padronit dhe disa të tjerëve vetëm e vetēm për many.

 22. spathiu says:

  Te gjitha cilesite i ke thene pet Arjanin, vetem nje ke harruar: Arjani eshte idiot.

 23. Konjak says:

  Iliret , sigurisht ne kohen e tyre me te mire , kan pasur hystori ; , por si c’do gje ne kete bote lind zhvillohet dhe dobesohet , apo tjetersohet . Thellesia e kohes se lulezimit Ilir ka bere qe gati te tjetersohet ne fise te tjera : Kemi pak studime , apo hulumtime neper bote per te gjetur dhe vertetuar , periudhat e zhvillimit Ilir . Si rezultat na nevoitet pune dhe vetem pune , per te ringritjen dhe njofien mbi zhvillimet Iliriane , dhe vendosien e saj perkrahe fiseve te tjera te lashtesise . Nukse eshte e miaftushme deshira, apo sulmet ndaj atyre qe thonese s’ka , apo s’ka pas Iliri ;, por nje studim i thelle , mbi procesin e zhvillimit , dhe renies Ilirike , eshte i domosdoshem . Ne c’do vend , ka debate per historine , kudo flitet , per te vertetat historike , si dhe per eleminimin e pseudohistorise , qe per fat te keq ,– per shume kohe– , ka pat nje vend te besueshem . Thenia e zoteri Cani se ,” Ballkani eshte Helen ” Eshte bere ne kuadrin e thenieve te disa zoterinjeve , qe kohet e fundit jane shprehur se , qytetet e lashtesise Ballkanike jane Helen . Dhe ky zoteri nukse kishte bere ndonje studin per problemin , por e kishte menduar saktesisht menyren e sjellies , per perfitime te majme ekonomike .

 24. MONDI says:

  Jo more Kreshnik jo , je shume larg nga e verteta . Arjan Cani i sherben per para edhe diallit. Arjan cani dhe ai Curri jane agjente te sherbimit te fshehte Grek dhe paguhen nga ata me fondet speciale . Cani dhe banda e tij kane si qellim qe te denigrojne Shqiperine per qellimet e errta Greke .
  Arjan Cani eshte nje sherbetor shume i zellshem i qellimeve te ndyra Greke . Aleksander Frangaj duhet sa me pare ta qeroje kete sahan lepires nga Klani .

 25. ARQIDHET says:

  Nuk e kam ne kulture dhe do me falni PO ARJANI ESHTE RROTE KARI .
  une kam mbi dy vjete qe nuk e mare kurre mundimin te shikoje emisionet e tije eshte imitues i shemtuar i monsieur ardisson .

 26. Firdesi says:

  Ne kete foto tregon se, berisha i ka qire te jemen ku ka dake çani, me te njejtin karakter, me te njejtin surrat, beme baba te te ngjaj. E çuditeshme si mundet te jetojne kolerat mes nje shoqerie qe vertet nuk mundesh tja ulesh inteligjencen, si nuk i bojkotojne dhe injorojne, por meren me ta.

 27. Tony E says:

  Arian Haxhi Çani nuk eshte helen por eshte renegat Shqiptar dhe nga keta legena skemi pak ai thjeshte duhet abandonuar vetem keshtu ketyre plehrave u jepet mundesia te lehin be vetmine e tyre perverse

 28. taso kume says:

  Bravo ma ke mare ne mendim TONY ,eshte renegate per te terhequr sa me shume tifozllek televizive,eshte si ato kamarjeret qe padroni i ncjere gjysem lakuriq per te terhequr klientelen konkurences,

 29. Pellazgos says:

  Kur thua “shqipetare” te Arvanise (Arnaut) zoti me comentin Tony E,e ke fjalen per Ismail Beun nga Avlona,Freshellinjte qe nuk ju “punoi” G,P,S,humben rrugen dhe shkuan te luftojne per Sulltane apo per te ashtuquajture Arvanitas (Arnaut) nga keta islamike qe dhane Jeten,Pasurine per Kombin e tyre Greke te Epirit?
  500 vjet me istitucione Greke si Skolio,Kisha Orthodhokse dhe Turke me shkolla turke dhe Xhamija qe flisnin Arabisht ku ishin keta “Shqipetaret” qe 70% te fjaleve te Gluhes (Glossa) tuaj jane italisht dhe te krijuara pasi ra Bizanti dhe Kostandinopolis i Kastriotit tek Osmanet?
  Eshte “rastesi” qe
  Mendje nga Mind anglisht,kjo gluhe e shekullit te 12te.
  Shpirt nga Spirit
  Mengjes nga Morning
  Darke nga Dark
  Prift nga Priest
  rruge nga road
  adres nga addres
  Semundje nga Sickness
  Syrit nga See you.
  Hape deren nga Open the door.
  Pidhit nga Pusy
  Liqen nga lake
  Vdekje nga Deth
  Varr nga Barry
  Shkurt nga Short
  Mal nga Mount
  Shes nga Sell
  Blej nga Buy
  Sekull nga sentury
  Bukur nga Buatiful
  Flamur nga Fllug
  Qitet nga City,kurse Ilyret dhe Epirotet I thonin Polis.
  Qyteti ne Emer te Ilyrit Kostandin eshte Kostandinopoleos jo sic I thone Turkoallvanosat Stamboll!
  Muskonje nga Moscito
  Pjeshke nga Peach
  Uje nga Uoter
  Buke nga Bread
  Stepi nga Spiti Greqisht
  Presh nga Praso greqisht
  Moll nga Millo greqisht
  Shpate nga Spathi greqisht
  Shpelle nga Spila greqisht.
  Erdha nga Irtha
  Veri nga Vora greqisht,e te tjera,ecetera.

  1. Pellasgos says:

   Mos ma vini re se kam rrjedhur

   1. Toni says:

    Alexander a le ne ander. Priam prijes jam.helene e lene . Ajaks ai gjaks.dhias dhia. Trjoj troje.zeus ze. Aspedes ishpejte. Pirro pi rro.Thetis deti . Doret dore. Jonen jone autoktone token tone. Afrik a frike . Azi a zi.Afrodite dita afer.etj etj etj.besoj se nuk jane rastesi.

 30. Nik says:

  Lereni Kreshnik Sorren, nuk e shihni metamorfozen e tij, nga “nacionalist” Kuq e Zi eshte kthyer ne filogrek, vetem per pare!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *