Politika kontrollon krimin? Artan Hoxha flet për bandat në Shqipëri: Nuk bëhen dot kartel, s’kanë një “kokë”. Po të bashkoheshin

Gazetari Artan Hoxha në studion e “Provokacija” me Mustafa Nanon ka deklaruar se në Shqipëri ende krimi nuk e komandon politikën, por kjo e fundit e përdor.

Teksa, ka dhënë detaje për natyrën e krimit të organizuar në vend, Hoxha thekson se që nga viti 2004 “bota e krimit” është në proces reformimi.

Sipas tij, shqiptarët njihen jashtë si shumë të guximshëm, por nuk krijojnë kartele. Gazetari thotë se bandat nuk kanë një “kokë”, por janë të shpërndara në territor. Madje Hoxha flet edhe për “kohën e artë”, kur grupet bëjnë marrëveshje dhe në këtë periudhë në vend nuk ka vrasje.

“Për fat të mirë ende krimi në Shqipëri nuk e komandon politikën. Tek ne janë politikanët që ende e urdhërojnë dhe përdorin krimin. Në provinca drejtues të policisë, të kadastrës vendosen nga krimi. Në Vlorë është rasti tipik. U bë marrëveshje mes palëve. Shteti u dorëzua. Rasti tjetër që dëshmon këtë sic ndodhi në Jalë

Pas 2004 më rezulton se jemi para një reforme që krimi po e bën vetë. Aty nuk ka vetting fallso. Atje nuk ka gjykata administrative. Aty kanë ca piketa. Nëse e keni vënë re është rritur numri i vrasjeve të tipit mafioz. Edhe pse policia ka pasur së fundmi sukses.

Ata duken shumë më përpara se autoritetet dhe kjo mua më tmerron. Shqiptarët janë bërë të rëndësishëm në mediat botërore vitet e fundit, kur u fut kokaina dhe ne shkuan në Amerikën Latine. Shqiptarët njihen shumë të guximshëm. Kemi një të keqe shumë të madhe, nuk krijojmë dot kartel. 

Ka pasur përpjekje për t’i unifikuar. E imagjoni çdo të bëhet në Shqipëri? Ne nuk kemi ende kokë, grupet tona janë të shpërndara, kanë drejtim horizontal.

Në Shqipëri nuk ka vrasje kur grupet kanë bërë marrëveshje. Kur nuk ka vrasje në Durrës apo Tiranë, atëherë është bërë marrëveshje.

Ato njihen si kohë të arta, bizneset shkojnë mirë, është lënë dakord me autoritetet, është disktuar me prokurorin, me shefin e Policisë”, u shpreh gazetari.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Politika kontrollon krimin? Artan Hoxha flet për bandat në Shqipëri: Nuk bëhen dot kartel, s’kanë një “kokë”. Po të bashkoheshin”

 1. Phoneix says:

  Po droga eshte e bekuar dmth?

 2. ESHTE TEPER SHQETESUES FAKTI
  QE AKOMA S’KEMI NJI KARTEL !
  KRIMI KA HEC ME RITME TE KENAQESHME
  E KJO NA ENTUZIASMON TE GJITHEVE
  JOVETEM GAZETARET E POLITIKANET TANE POR EDHE ATA TE HUAJ
  MENDOJ SE I DUHET KERKUAR BASHKPUNUM BE-SE
  OSE PSE JO SEKTIT TE VENECIAS – ME NDERMJETESIN E PRESIDENTIT NATYRISHTE
  AI I KA MIQ SHTEPIE ATA TE VENECIAS
  O GJYNAH MOS ME HY NE LIGEN E CHAMPIONEVE
  KRIMI SHQIPTARE !
  OPO S’DUAM BE FARE
  POLITIKA TE SHIKOJE KRIMIN NE RADHE TE PARE
  DHE MOBILIZOJE EDHE SPAK-UN QE KRIMI TE BEHET KARTEL !
  DHE PASTAJ E SHIFNI JU SI TE LUTET TY BE -JA VET
  TE PYET KU E KE KARTELEN ?
  TI JA TREGON -PRESIDENTI SIGURISHTE
  DHE HOP HYRE NE BE
  KY ESHTE INTEGRIMI QE FOLI EDHE PRESIDENTI VET
  PO KU MKER VESH RAMA -NA MORI ME QAFE SI NJEH RRUGET MIR RAMA
  O CUN QYTETI LOL
  SKA CAR NOJHER FERREN RAM E NGJITET MALEVE
  EEEEEEEEEE –
  S’PO ME ZE GJUMI PER KARTELEN

 3. Phoneix says:

  Po droga eshte e bekuar dmth? Ah ti flet si ke cepi pallatit.

 4. ESHTE TEPER SHQETESUES FAKTI
  QE AKOMA S’KEMI NJI KARTEL !
  KRIMI KA HEC ME RITME TE KENAQESHME
  E KJO NA ENTUZIASMON TE GJITHEVE
  JOVETEM GAZETARET E POLITIKANET TANE POR EDHE ATA TE HUAJ
  MENDOJ SE I DUHET KERKUAR BASHKPUNUM BE-SE
  OSE PSE JO SEKTIT TE VENECIAS – ME NDERMJETESIN E PRESIDENTIT NATYRISHTE
  AI I KA MIQ SHTEPIE ATA TE VENECIAS
  O GJYNAH MOS ME HY NE LIGEN E CHAMPIONEVE
  KRIMI SHQIPTARE !
  OPO S’DUAM BE FARE
  POLITIKA TE SHIKOJE KRIMIN NE RADHE TE PARE
  DHE MOBILIZOJE EDHE SPAK-UN QE KRIMI TE BEHET KARTEL !
  DHE PASTAJ E SHIFNI JU SI TE LUTET TY BE -JA VET
  TE PYET KU E KE KARTELEN ?
  TI JA TREGON -PRESIDENTI SIGURISHTE
  DHE HOP HYRE NE BE
  KY ESHTE INTEGRIMI QE FOLI EDHE PRESIDENTI VET
  PO KU MKER VESH RAMA -NA MORI ME QAFE SI NJEH RRUGET MIR RAMA
  O CUN QYTETI LOL
  SKA CAR NOJHER FERREN RAM E NGJITET MALEVE
  EEEEEEEEEE –
  S’PO ME ZE GJUMI PER KARTELEN

 5. am says:

  Amani mor , a ka ndonjë kriminel te na i heqi qafë këto fytyrat e televizjoneve qe pjerdhin gjithë diten idjotesi. Ç’është ky idjot qe del ne televizor si ambasador i kriminalitetit dhe flet sikur heton me te vertete krimin dhe pall gënjeshtra pa fren. Ky nuk heton dot brekët e veta jo me te hetojë krimin e organizuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *