“Zëri i Amerikës” në dorë të një shqiptari: Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i “VOA”-s

Agjencia e Shteteve të Bashkura për Median Globale (USAGM) ka emëruar gazetarin me përvojë të Zërit të Amerikës Elez Biberaj në postin e drejtorit në detyrë të Zërit të Amerikës.

Emërimi i zotit Biberaj u njoftua përmes një emaili drejtuar stafit të martën nga shefi i ri ekzekutiv i Agjencisë Amerikane për Median Globale Michael Pack. Po ashtu u njoftua edhe emërimi i drejtuesve në detyrë për rrjetet e tjera informative që mbikqyren nga USAGM dhe financohen nga qeveria amerikane.

Zoti Elez Biberaj ka drejtuar Divizionin e Euro-Azisë që nga viti 2006. Në këtë detyrë ai ka mbikqyrur trasmetimet e Zërit të Amerikës për Rusinë, Ukrainën, Armeninë dhe Ballkanin. Më parë ai ishte shef i shërbimit shqip të Zërit të Amerikës.

Zoti Biberaj mban një doktoraturë për shkenca politike nga Universiteti Columbia dhe është autor i katër librave, përfshi “Shqipëria në Tranzicion: Rruga e vështirë drejt demokracisë”.

Emërimi vjen ndërsa vëmendja e publikut është përqendruar tek pavarësia editoriale e Zërit të Amerikës. Pararendëset e zotit Biberaj në krye të Zërit të Amerikës, Amanda Bennet dhe zëvendësja e saj Sandy Sugawara, dhanë dorëheqjen disa ditë para se zoti Pack të pushonte nga puna drejtuesit e tjerë të lartë të rrjeteve të financuara nga qeveria amerikane në fillim të muajit.

Emërimet e drejtuesve të rinj, të njoftuara për stafin mëngjesin e së martës, përfshijnë edhe Jeffrey Scott Shapiro në postin e zëvendës drejtorit të Zyrës për Transmetimet në Kubë. Zoti Shapiro është një avokat, analist ligjor dhe gazetar i cili punoi për faqen e lajmeve në internet “Breitbart”, para se të bëhej këshilltar në këtë rrjet në vitin 2017.

Parameswaran Ponnudurai, zëvendës president për programet në Radion Azia e Lirë që nga viti 2014, u emëruar president në detyrë në këtë rrjet.

Kelly Sullivan, një drejtuese e lartë në rrjetin për Trasmetimet për Lindjen e Mesme, u emërua presidente në detyrë. Daisy Sindelar, një nga menaxheret me përvojë në Radion Evropa e Lirë/Radio Liria, u emërua presidente në detyrë për rrjetin RFE/RL.

Michael Pack u konfirmua nga Senati me 4 qershor, afro dy vjet pasi ishte emëruar në këtë post nga Presidenti Donald Trump. Ai tha se emërimet e njoftuara të martën, “do të sherbejnë në role kritike për të mundësuar që rrjetet tona të kenë rezultate më të larta dhe për t’i shërbyer me më efikasitet audiencës tonë”.

Së bashku, të pesë rrjetet e lajmeve të Agjencisë së Shteteve të Bashkura për Median Globale, përfshirë Zërin e Amerikës, kanë një audiencë javore globale prej më shumë se 350 milionë dëgjuesish, shikuesish, dhe ndjekësish në internet në 61 gjuhë.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në ““Zëri i Amerikës” në dorë të një shqiptari: Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i “VOA”-s”

 1. mario says:

  Elez Biberaj nje legen qe paguhet nga sali berisha.Nuk edi nga dreqin i gjen amerika kto njerez.

 2. Anda says:

  Tani u rregullua perfundimisht VOA do shifni cudira…

 3. kole Juncaj says:

  Elez Biberaj gjate koherave te kaluara i ka sherbye Jugosllavise Titiste. Gjersa Kosova lahej ne gjak ai udhtonte per ne Jugosllavi pa pengesa

 4. Bimi says:

  Zgjedhje e shkelqyer e administrates Trump per depolitizimin e VOA qe ishte kthyer me megafonin e liberaleve te tipit Soros. Urime Zotit Biberaj qe tani pergjigjet per VOA jo vetem ne gjuhen shqipe. Jo me fake news ne VOA!

 5. ***** says:

  Nuk ka mjaftuar veprimtaria antikombetare e tij dhe e klanit biberaj !?

 6. Drejtesia e munguar says:

  Ishte e paimagjinushme qe nje dite do shikonim gjueti shtrigash edhe ne Amerike por ja qe njerezit qekan njelloj ne gjitbe boten Amerika me breke neper kembe nuk ka me fytyren ti jape botes leksione per lugjin dhe drejtesine. Turp! U bene vegla te Putinit.

 7. Kellefi says:

  Gazetar me te paafte se ky ska! Me thoni nje gje gazetarie qe ka bere ky! Nje kryeveper gazetarie! Ky ka qene shef i VOA kur gjithe shqiptaret nuk kishin ke degjonin! Erdhi perkthyes nje dite me xhejms bejkerin dhe kaq! VOA ne shqip eshte ku therret qameti ai edicion lajmesh! Vetem se vjen nga Amerika dhe komplekai shqiptar se he se vjen nga Amerika! Kur ka ngel VOA ne doren e ketij mediokri vaj me det! E imagjinoni dot kete drejtor te nje tv te madh ne Shqiperi dhe te mbante tv ne kembe ky!! Do e kishin nxjerre pa pune! Ky edhe celular mban nje si ata te para dhjete vjeteve me keller ne rrioin e brezit! Vl

 8. Kellefi says:

  Gazetar me te paafte se ky ska! Me thoni nje gje gazetarie qe ka bere ky! Nje kryeveper gazetarie! Ky ka qene shef i VOA kur gjithe shqiptaret nuk kishin ke degjonin! Erdhi perkthyes nje dite me xhejms bejkerin dhe kaq! VOA ne shqip eshte ku therret qameti ai edicion lajmesh! Vetem se vjen nga Amerika dhe komplekai shqiptar se he se vjen nga Amerika! Kur ka ngel VOA ne doren e ketij mediokri vaj me det! E imagjinoni dot kete drejtor te nje tv te madh ne Shqiperi dhe te mbante tv ne kembe ky!! Do e kishin nxjerre pa pune! Ky edhe celular mban nje si ata te para dhjete vjeteve me keller ne rriipin oe brezit! Vl

 9. Bëjdetyrat says:

  Shpresoj shumë që kjo të sjellë ndryshim. Zëri i Amerikës këto ditë ka qenë krejtësisht i anshëm, dezinformues dhe mediokër. Mbi të gjitha, duket qartë se ka pasur si plan mbajtjen e dëgjuesve në errësirë me lajme si gudulisje veshësh.

 10. fteri says:

  Lajm shumë i keq për shqipërinë ,Ele z Biberaj ,agjenti nr-1 i Serbisë ,pëkrahës i hitlerit shqiptar Sali Karaxhixhit në djegëjen, vjedhjen dhe shkatrrimin total të shqipërisë që nga v. 1990 e deri sot.Emërimi i spiunit Elez Biberaj drejtor i zërit amerikës është një lajm i keq ,nuk përkrahet nga shumica 90% e popullit shqiptar .Kjo do të zgjojë lëvizje proteste të shqiptarve kundra politikave të axhensisë amerikane .Sepse veprimtaria e Elez Biberajt drejtohet kundër demokracicë në shqipëri ka kryer aventurave të prgjakshme me instalim të agjenturës Serbe të Sali Berishës që nga v. 1990 -1998 ka dorë për djegëjen e shkatrrimin e shqipërisë . Agjentura e Milosheviçit (serbe) kishin eksperiencë djalli dhe dinin si të vepronin në mënyrë perfide dhe tinëzare, me Elez Biberin e Sali Berishën duke bërë edhe manipulime nga më të tmershmet që ishin praktikë e tyre e zezë.

 11. fteri ,braktisni zërin e Elez Biberit. says:

  Lajm shumë i keq për shqipërinë ,Ele z Biberaj ,agjenti nr-1 i Serbisë ,pëkrahës i hitlerit shqiptar Sali Karaxhixhit në djegëjen, vjedhjen dhe shkatrrimin total të shqipërisë që nga v. 1990 e deri sot.Emërimi i spiunit Elez Biberaj drejtor i zërit amerikës është një lajm i keq ,nuk përkrahet nga shumica 90% e popullit shqiptar .Kjo do të zgjojë lëvizje proteste të shqiptarve kundra politikave të axhensisë amerikane .Sepse veprimtaria e Elez Biberajt drejtohet kundër demokracicë në shqipëri ka kryer aventurave të prgjakshme me instalim të agjenturës Serbe të Sali Berishës që nga v. 1990 -1998 ka dorë për djegëjen e shkatrrimin e shqipërisë . Agjentura e Milosheviçit (serbe) kishin eksperiencë djalli dhe dinin si të vepronin në mënyrë perfide dhe tinëzare, me Elez Biberin e Sali Berishën duke bërë edhe manipulime nga më të tmershmet që ishin praktikë e tyre e zezë.

  1. borshi says:

   O fteri, kam degjuar se Biberaj ka pas lidhje edhe me cubat e Mirdites.
   Te ka ngel ora tek zeri i popullit or zoteri. Ti sheh diversanta kudo.

 12. selfo says:

  Ellezi dhe Tropoja, Elezi dhe Saliu , e zeza Shqiperi ç’te piu. Tu duk se doli miu, po ky eshte ariu. Keta qelbesira e shkaterruan ate vend.

 13. tropoja says:

  urime zoti biberaj,ky eshte vleresim i madh per ju dhe punen tuaj ne voa,je me fat qe ndodhesh ne usa dhe merr gjithkush ate qe meriton,suksese djali tropojes

 14. I urti says:

  Tashti u be tamam.Politikane legena shqiptare ,mos u trembni tashti nga VOA.Ta dini qe emisjoni do redaktohet ne Serbi.Keshtu qe Trampi nuk di gje,per to.Cfare kabere ky turimuti Biberaj,ne periudhen para se te perfundonte ne USA,me xhapat plot me para te UDB.,kur u arratisnga Shwiperia.Ta kete lene UDB a shfrytezuar kete rast..Shikoni si e dogji dhe shkaterroi Shqiperine e K9soven.
  Ne kuadrin e forcimit te influences Sllavo ruse ne ballkan e gjetke,kjo levizje ne VOA,eshte e domozdoshme.Tashti mbetet vetem nje gje..te transmetoje mesazhe te koduara,ky Biberaj,per agjentet e UDB ne token e popullsine dhqiptare ne bote.Njesoj si BBC ne periudhen e viteve 40.

 15. Aleanca per mbrojtjen e tallashit says:

  Ky lajm me kujton vargjet e Majakovskit:
  Themi Elez Biberaj dhe nenkuptojme Sali Brek-skisha
  themi Saliu dhe nenkuptojme Elezi.
  Historia po vazhdon te jete e pameshireshme me ne.
  Shkaktari kryesor per kete” Demokarci” te cilen ne sot perjetojme,eshte pikerisht personi ne fjale.
  Tani me siguri qe Trusti i geshtenjave,do kete nje arme shume te forte per konsolidimin e” Demo-kar-cise”
  Serbofoloesi Elez ne vazhdim te misionit te tije,per asgjesimin e vendit te shqiponjave.
  PS Fan Noli paska pasur shume te drejte,me ato vargjet e tije per trevat shqiptare:
  Lajmi me negativ i koheve te fundit

 16. Aleanca per mbrojtjen e tallashit says:

  Po te me duhej ti jepja pabesise nje surrat,pa u menduar do merja kete ketu siper.

 17. nuriu says:

  Tani bej mutin Zerit te Amerikes, malokeri…. Me mire te kishin vene Sali Berishen…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *