Auron Tare: Koliqi i shërbeu fashizmit. I dorëzoi kurorën Viktor Emanuelit

Auron Tare jo vetëm është i bindur për konkluzionet në studimin e tij por vijon të hedhë akuza të rënda për dy personazhet që ka marrë në studim. Në emisionin HARD TALK nga Roland Qafoku, Tare thotë se askush nuk mund ta kundërshtojë dot faktin që Enest Koliqi bashkëpunoi me fashistët dhe dorëzoi kurorën Viktor Emanuelit.

-Ernest Koliqi i shkruan Joklit që të vijë në Shqipëri me një kontratë kur ishte ministër Arsimi. Sa i madh ishte Ernest Koliqi.

-Mos merrni dokumenta të shkëputura nga konteksti historik. Merrni personazhet në gjithë dritëhijet e tij. Ashtu siç ka shkruar atë, ka bërë dhe një fjalim ku ishtë në Korporatën e Epërme Fashiste. Ka qenë në dhënien e kurorës së Shqipërisë, Italisë fashiste. Qënia në dhënien e kurorës së Viktor Emanuelit dhe aktiviteti i tij mbas luftës e kompleksojnë këtë figurë. Në shumë letra e ka vuajtur pjesën e qënies me fashizmin.

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Auron Tare: Koliqi i shërbeu fashizmit. I dorëzoi kurorën Viktor Emanuelit”

 1. Baliu says:

  Ani more qa ka lidhje, koha ka qene ashtu, tash eshte vjetruar lenda balo.

  1. VFLP says:

   Edhe raca jote eshte vjetruar dhe ju ka dale boja o Bali tradhtari dhe kolaboracionisti! Ju felliqsina qimen e nderroni po zakonin nuk e harroni. Ne do ju shkerdhejme ne jete te jeteve juve antishqiptareve te ndyre!!!!

   1. V.Sllaveve.LP says:

    Spiun sllav serb e rus qe paske mesue shqip.
    Po “çlirimtaret” pushtues sllavo-komuniste a kishin te drejte te ishin kollaboracioniste e sherbetore te sllaveve dhe te kryenin krime para dhe pas “çlirimit”?

    1. VFLP says:

     Analfabet tyrceli, antishqiptar i ndyre! Shqiptaret kishin dhe kane te drejte t’ja u shkerdhejne racen dhe bythen juve TRADHETAREVE dhe KOLABORACIONISTEVE te perhershem. Drejtesia nuk quhet krim mor SHKERDHATE qe mezi lidh dy fjale shqip! Shkerdhatat si puna jote moren ate qe merituan dhe ju do merni ate qe meritoni! Bytha ju djeg dhe do ju marre flake …

 2. Guri says:

  Po Enver Hoxha qe nuk ka as diplomen eshkolles se mesme dhe mori me 1946 dekoraten me larte ne Yugosllavi, per sherbimet per Yugoslavine sllavo komuniste kundrashqiptare, tetitulluar HERO I POPUJVE TE JUGOSLAVISE, cfar emri t’i vihet?

  1. uhahahaaaaaa says:

   O Guuuuuuuuuuri, kesaj ti vihet emri qe ti je nje RROT CARI ANALFABET FUNKSIONAL 😀 😀 😀 😀
   Mos harro edhe Tito ka marre dekoraten Hero i popullit shqiptar!
   A kupton o RROT CARI 😀 😀 😀 😀

   1. Heroina says:

    Ushushush o uahu mao mao.
    Po shkruan per veteveten para pasqyres. Kur e ka marre Tito dekoraten??? Tregoje me fakte se kur ia dhane dekoraten atij tradhtaret shqipfoles sllav-komuniste? Enver Hoxha si skllav i asherbeu sllaveve te jugut kunder Shqiperise.

    1. uhahahaaaaaa says:

     Sa klase shkolle ke moj “heroine” semaforesh 😀 😀 😀 😀 😀

   2. Dru me pre says:

    Gomar uhauhauha
    Sllavo-komunistet shqipfoles jane tradhtaret e shqiptareve. Martin camaj, Ernest Koliqi e te gjithe te tjeret qe bashkepunuan me amerikanet e Perendimin kunder sllaveve e sllavo-komunisteve shqipfoles jane herojte e Shqiperise.

    1. uhahahaaaaaa says:

     Edhe ti o “dru me pre” je profesor universiteti 😀 😀 😀 😀 😀

 3. ShkoDrani says:

  Çdo veprim ka nje kontekst. Ti je me imençur se kjo qe thua. Te pakten te sillesh i sinqerte.
  Edhe baba jot e ka dasht Bashkimin Sovjetik dhe i ka sherby Enverit. Si duhet te cilesojme ty?

  1. yp Xhixh says:

   Edhe veprimi yt ka nje kontekst! Ti je nje shkerdhate antishqiptare dhe kete e kupton kushdo. Eshte e nevojshme te te cilesojme ty o Shkooooo Draaaaaaaaaaaaan 😛
   Ju keni qene dhe do mbeteni race e ndyre, prandaj ja u zmadhoi sumen Enveri, se e meritonit …

  2. Adem says:

   po ti mor kelysh spiuni i shkodres , si nuk te vjen turp qe spiunllikun e quan gje te mire? Po nuk te vjen turp qe tradhetine e quan patriotizem?
   Te dorezosh kuroren e Skenderbeut nje fashisti si Ducja eshte nje krim kombetar. dhe ti e pranon?
   Kokerr antishqiptari. Po prandaj e kane coptuar Shqiperine fqinjet se ka keshtu maskarenjsh qe e bejne spiunllikun edhe falas .
   Turp per keta ferra e plehra shkodre. Nuk e dinja qe ne Shkoder paska patur kesi legenesh.

 4. Zeusi says:

  KOL HICI DHE MAL CAMAJ JANE RELIKE TE FASHIZMIT E TRADHETISE
  PRAPA DIELLIT

  1. Kola says:

   Injorant, jo qe nuk ke shkrojtur nodnje rrejsht por as edhe nuk kupton vjershat e romanet. Pionier koperative sovjetike.
   Tradhetare quheshin dhe quhen nga sllavo-komunistet vetem ato qe ishin kundra sllaveve, jugosllaveve, ruseve, lindoreve. Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

   1. ca po thua says:

    Shko mesdo shkrim e kendim o Kol halabak rrugesh!

 5. Lili says:

  Ahahah studime Auroni?!!! Qe s’ka lidhje me cka eshte nje studim!!!

 6. Lili says:

  Po per Nexhmijen e Enver Hoxhes qe ka qene anetare e Rinise fashiste, a ka gjetur tjera gje ky e sidomos lidhjet e saj me fashisti tjeter Ramiz Alia , a ka germuar Ky tare i mire momuar( taré ne frengjishten popullore eshte sinonim me budall)

 7. Marku says:

  Mbas luftes se pare boterore trojet shqipetare u copetuan ne favor te sllaveve te ballkanit . Ishin Rusija dhe Franca ato qe ngulnin kembe ne copetimin e trojeve shqipetare .
  Menjehere mbas konferences se paqes filloi gjenocidi sllavo – rus kundrejt kombit shqipetare .
  Ishin vendimet e turpshme te konferences se paqes qe gjithashtu I rane ne kurriz edhe popujve gjermane . Vetem mbas forcimit te gjermanise keto vendime u hodhen ne koshin e plehrave. Zoti Koliqi si nje patriote I vertete nacjonalist shqipetare anti rus dhe anti sllav u vendos ne sherbim te plote te ceshtjes kombetare shqipetare .
  Popujt gjermane dhe populli shqipetare duke qene autoktone dhe jo sllave historikisht kane pasur aspirata te perbashketa dhe ne asnje moment te historise nuk kane luftuar kunder njeri tjetrit .
  Ernest Koliqi , Mithat Frasheri , Gjon Markagjoni,Prek Cali,Xhafer Deva si dhe te gjithe patriotet e tjere qe arriten qellimin madhore te bashkimit te trojeve shqipetare ishin patriotet e vertete , ndersa
  kelyshet shqipefoles te Miladin Popovicit dhe Dushan Mugoshes ishin dhe mbeten pjesa me e keqe e kombit shqipetare .
  Auronit duhet ti blejme nje kostum kinez njesoj si ato qe veshnin oficeret xhuxhe te sigurimit .

 8. Tz says:

  O cop k….. Po te ishit ne ato vite Ju me keto qe Beni tani do quheshit tradhetar……..

 9. H says:

  Nuk ka antikomunistë më të ndyrë se ish komunistët. Na doli se të persekutuarit ishin të përkëdhelurit dhe privilegjuarit e diktaturës. What a shame. Shqiptarët të vjedhin edhe vuajtjet, ashtu si vjedhin pronat,floririn .

 10. hasani says:

  Katoliket jane aq te medhejn sa keto plehra si puna e ketij tares etj., te cilet sic thote edhe vete ka studjuar ne shkollen ushtarake skenderbej (emer i madh) por te gjithe e dine se aty shkolloheshin filizat e partise qe nga themelimi i saj, sa keto duken si miza kali para tyre. Por nje gje del qarte ketu se lufta kunder katolicizmit dhe intelektualeve kollose qe ka nxjerre katolicimi, vazhdon pothuajse njesoj si ne kohen e xhaxhit, nga adhuruesit e tij.

 11. Ateisti Patriot says:

  O hasono

  Po ti cke mor bab ne ato 4% katholikt? Se kaq kish Shqiperia ne 1968.
  Ti nga emri je nga ata qe i lan lavaren me dore e me sapllak.

  Ai kleri Katholik Ma i poshter sbahet, gjithe pedofila pederast mafioze.
  Nuk flas per ne Shqiperi se keto vende te botes se 4 Si kish e Si ka ne men kurkush.
  Po ne Itali e Gjermani

 12. Ateisti Patriot says:

  O hasono

  Po ti cke mor bab ne ato 4% katholikt? Se kaq kish Shqiperia ne 1968.
  Ti nga emri je nga ata qe i lan lavaren me dore e me sapllak.

  Ai kleri Katholik Ma i poshter sbahet, gjithe pedofila pederast mafioze.
  Nuk flas per ne Shqiperi se keto vende te botes se 4 Si kish e Si ka ne men kurkush.
  Po ne Itali e Gjermani

 13. Ateisti Patriot says:

  O hasono

  Po ti cke mor bab ne ato 4% katholikt? Se kaq kish Shqiperia ne 1968.
  Ti nga emri je nga ata qe i lan lavaren me dore e me sapllak.

  Ai kleri Katholik Ma i poshter sbahet, gjithe pedofila pederast mafioze.
  Nuk flas per ne Shqiperi se keto vende te botes se 4 Si kish e Si ka ne men kurkush.
  Po ne Itali e Gjermani

  Keta gjithe spajuna mehr lal, per i llaf kerkoshin lek mo Cano

  https://gjonmarkagjoni.files.wordpress.com/2017/08/cia-rdp80-00810a003600930003-7-refugees-in-yugoslavia-nikoll-1954.pdf

  A di onglisht ti Cano, vrej kete lidhjen e lecite tmorresh vesh spaunlliqet.

  I ka shkrujt vet cia.

 14. Arqile Çifuti says:

  Ik mer se i pam kush jan shqiptart !
  Kombi me bythqi qe ka qit globi toksor.
  Prandaj edhe jan ktu ku jan.
  Rrugt e mushme plot makina
  Me shqiptar,nonqi bythqima.
  ……Apostull Qinani….

 15. Ateisti Patriot says:

  O hasono

  Po ti cke mor bab ne ato 4% katholikt? Se kaq kish Shqiperia ne 1968.
  Ti nga emri je nga ata qe i lan lavaren me dore e me sapllak.

  Ai kleri Katholik Ma i poshter sbahet, gjithe pedofila pederast mafioze.
  Nuk flas per ne Shqiperi se keto vende te botes se 4 Si kish e Si ka ne men kurkush.
  Po ne Itali e Gjermani

  Keta gjithe spajuna mehr lal, per i llaf kerkoshin lek mo Cano

  https://gjonmarkagjoni.files.wordpress.com/2017/08/cia-rdp80-00810a003600930003-7-refugees-in-yugoslavia-nikoll-1954.pdf

  A di onglisht ti Cano, vrej kete lidhjen e lecite tmorresh vesh spaunlliqet.

  I ka shkrujt vet cia.

 16. Ateisti Patriot says:

  O hasono

  Po ti cke mor bab ne ato 4% katholikt? Se kaq kish Shqiperia ne 1968.
  Ti nga emri je nga ata qe i lan lavaren me dore e me sapllak.

  Ai kleri Katholik Ma i poshter sbahet, gjithe pedofila pederast mafioze.
  Nuk flas per ne Shqiperi se keto vende te botes se 4 Si kish e Si ka ne men kurkush.
  Po ne Itali e Gjermani

  Keta gjithe spajuna mehr lal, per i llaf kerkoshin lek mo Cano

  https://gjonmarkagjoni.files.wordpress.com/2017/08/cia-rdp80-00810a003600930003-7-refugees-in-yugoslavia-nikoll-1954.pdf

  A di onglisht ti Cano, vrej kete lidhjen e lecite tmorresh vesh spaunlliqet.

  I ka shkrujt vet cia.

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Po na trego pak edhe per “atdhetaret” e sojit te Alush Lokjes , Halit Lleshit, Tafe Kaziut, Osman Memes…

 17. Robespieri says:

  Lili ti Si zogist Legaliste qe je shko e ver i buqete me lule ke vorri mener mretit.

  Vetem Kujdes mos Prek gje me Dore se te te sifilizi dhe U thu sexit tung Pastaj.

  Fils de pute

  Vive la France!
  Vive la Marseillaise!
  https://youtu.be/4K1q9Ntcr5g

 18. Robespieri says:

  Lili ti Si zogist Legaliste qe je shko e ver i buqete me lule ke vorri mener mretit.

  Vetem Kujdes mos Prek gje me Dore se te ze sifilizi dhe i thu sexit tung Pastaj.

  Fils de pute

  Vive la France!
  Vive la Marseillaise!
  https://youtu.be/4K1q9Ntcr5g

 19. Ben says:

  Po edhe sikur ti ket sherby cfar na beri fashizmi ne te qifsha te vdekmit o kelysh bllokmeni. Fashistet na prun cokollata shtrun rruge ndertesa. Ne na la turku hukubet per 540 vjet mor pederast…

 20. Nik says:

  Akoma ky Tare doçi?! U be bozë!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *