A janë realë filmat shqiptarë me gjermanë?

Kinematografia shqiptare, kryesisht ajo gjatë regjimit komunist ka realizuar disa filma me temë pushtimin  gjerman të Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Prej tyre veçohen Dimri i fundit dhe Nusja dhe Shtetrrethimi. Po a janë reale fabulat që kanë përdorur regjisorët shqiptarë në këta dy filma.

Studiuesi Marenglen Kasmi në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU tha se realiteti në këta filma është ndërthurur edhe me artistiken.

 -Të gjithë kemi parë filmat shqiptarë që i thoshim ne “me luftë”. Filmi “Dimri i fundit”, a është reale ajo fabul?

-Tani dihet që Kinostudioja, si mjet edhe i propagandës që ishte, bënte edhe ato zbukurimet e veta. Në thelb, në vetvete, për mua nuk është se ka ndonjë ekzagjërim të madh.

Lexo edhe :  Letra e Lasgush Poradecit drejtuar vajzës së tij: Jam si gur në lum, që uji shkon por guri mbetet

-Po “Nusja dhe shtetrrethimi” që vjet ka fituar çmimin e parë në festivalin e filmave jo gjermanë dhe jo amerikanë për rezistencën e LIIB dhe ka marrë një vlerësim të jashtëzakonshëm?

-Sepse vlerësohet mesazhi, patjetër pastaj edhe ana artistike.

-Ajo gjermanishtja e atyre dy komunistëve, ma shpjego pak.

-Ka dhe ajo ato të vetat, por deri diku e mirë.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “A janë realë filmat shqiptarë me gjermanë?”

 1. AliPasha says:

  Gjermanet ishin aleate te Shqiptareve.

  Zgjeruan Shqiperine duke perfshire edhe 20,000 te tjere katrore, u hapen edhe me shune shkolla shqipe ne trojet Shqiptare se ne kohe te Italise.

  Shqiptaret ne Kosove dhe kudo respektohshin maksimalisht nga ushtaret gjermane.

  U krijua qeveri Shqiptare asnjeanese, ku gjermanet per arsye strategjike kishin vetem rol ushtarak per shkak se kishin frike mos zbarkonin aleatet.

  Ne Kosove, Sanxhak dhe FYROM ju la dore e lire Shqiptareve te spastronin Shqiptaret si te donin.

  Serbise ju shkerdhy nena dhe pervecse servet trajtoheshin si kafshe nga gjermanet, serbia ngeli nje cope e vogel ne Ballkan.

  Gjermanet ja shkerdhyen robt edhe neo grekeve dhe i cilesonin si gabelet e Europes.

  Ushtaret Italiane palluan aq shume kurva neo greke sa kjo u be problem ne komanden e larte gjermane.

  Nese Rjahu III do kishte fitu luften, servet do ishin shfarros nga faqja e dheut.

  Nje nga fatkeqesite e Shqiptareve eshte se aleatet e Shqiptareve humben 2 lufterat boterore.

  1. Myftari Ali pashes says:

   O krric gjermania naziste dhe italia fashiste nuk e rruanin fare per Shqiptaret. Mos e harro se me pak se 1milion banore shqiptare u bene pjese e mbreterise Italiane me mbi 40milion banore, pra u be ciflig i kontit Ciano. Eshte cudi me ju nacionalikaret shqipfoles, jeni te vetmit nacionaliste ne bote qe beheni me cdo pushtues.

   1. VFLP says:

    KOLABORACIONISTE E FASHIZMIT

    Harry Fulc (shefi i Zyres per Shqiperine,i Sherbimit te Inteligjences Amerikane gjate Luftes), në raportin që i dërgon Uashingtonit në shtator 1944 shkruan: “…duke qenë tepër feudalë në pikëpamjet e tyre, i përziejnë ato me metodat fashiste dhe nazizmin gjerman…Këto gërshetohen mirë, prandaj nuk është e rastit që anëtarët e një grupi të tillë përkrahën planet fashiste, duke krijuar një truall të përbashkët me nazistët gjermanë, ata nuk i besojnë popullit të tyre me pretekstin se është injorant dhe primitiv, ndërsa në të njëjtën kohë adaptojnë masa të cilat e mbajnë në kushte injorance, varfërie dhe primitiviteti…Ata preferojnë që njerëzit të jenë të nënshtruar…ata nuk kanë hezituar dhe nuk hezitojnë të përdorin mjetet më vicioze dhe më të ashpra për ta mbajtur popullin në kushtet e nënshtrimit dhe frikës.
    Anëtarët e këtij grupi me pozita shtetërore, nuk kanë hezituar t’i venë emrin komuniste, çdo shfaqjeje të pakënaqësisë, apo çdo shprehjeje të dëshirës për kushte më të mira. Elementë të këtij grupi janë:
    1.Bejlerët, pronarët e mëdhenj të tokave në Shqipërinë e mesme dhe të jugut:
    Vërlacët, Vlorat, Libohovat, Vrionët etj.
    2.Bajraktarët, dhe kapedanët mysliman të Matit, Dibrës, Lumës:
    Dinet, Elezët.
    3.Katolikët fashistë të Mirditës, Shkodrës, Dukagjinit:
    Markagjonajt, Krujat,Bushatët, Çobat, Harapët.
    4.Elementët ballistë, shumica e të cilëve, ka dalë nga grupet e mësipërme si dhe shtresa e bejlerëve të mesëm e të vegjël, kasta e oficerëve profesionistë të ushtrisë dhe xhandërmarisë, zyrtarët profesionistë dhe tregtarët e pasur, doktorët dhe gjykatësit e privilegjuar, me ndonjë përjashtim të vogël shumica janë me prirje nazifashiste dhe përfaqësojnë interesat thelbësore më antidemokratike të vendit”.
    (Dokumenti original në arkivin e DASH: A. M 1211/16/875.01/9-2244)
    Cfare ndodhi ne Evrope pas renies se fashizmit (dhe s’kishte pse ne Shqiperi te ndodhte ndryshe) :
    “…Sipas të dhënave të vendeve të ndryshme, në periudhën 1945-1955 në Europë janë zhvilluar 13607 procese gjyqësore kundër Kolaboracionisteve. Vendi që ka vuajtur më së shumti nga kolaboracionizmi ka qenë Franca, prandaj aty edhe qëndrimet ndaj tyre e dënimet kanë qenë radikale. Për të vendosur mbi baza ligjore dënimin e tyre, Asambleja Konsultative e Francës, në gusht-shtator 1944, aprovoi dy ligje për dënimin e atyre që “i kishin dhënë ndihmë Gjermanisë dhe aleatëve të tyre, që kishin dëmtuar unitetin kombëtar, të drejtat dhe barazinë e shtetaseve francezë”.
    Sipas të dhënave zyrtare, në Francë u zhvilluan 170 mijë procese gjyqësore ndaj kolaboracionistëve, ku 120 mijë vetë u dënuan, nga të cilët, 4785 vetë me vdekje. Vetëm 4 muajt e parë, mbas çlirimit të Parisit, janë dënuar me vdekje 6763 vetë nga të cilët 1500 prej tyre janë ekzekutuar menjëherë… Sipas shifrave që japin studiues të ndryshëm, në Francë janë ekzekutuar me gjyqe të rregullta, gjyqe të shpejtuara ose pa gjyqe, 20-30 mijë kolaboracionistë”.
    “Statistikat flasin qartë për urrejtjen dhe qëndrime të pafalshme ndaj kolaboracionistëve në Norvegji, Belgjikë dhe Holandë. Kështu në qoftë se në Francë janë dënuar 12 vetë ndër 10 mijë banorë, në këto vende janë dënuar nga 40 deri në 64 vetë për 10 mijë banorë. Tepër të prerë e kategorikë kanë qenë holandezët ndaj kolaboracionistëve. Qeveria Holandeze që ndodhej në Londër prej disa vitesh, kishte filluar përgatitjet për “spastrimin e madh” Që në Londër ajo kishte bërë ndryshimet e duhura në Kodin Penal. Për këtë qëllim ishte ndryshuar dhe përfshirë në kodin e ri dënimi me vdekje për tradhtarët e atdheut…
    Norvegjia konsiderohet vendi ku kolaboracionistët janë dënuar më rëndë se kudo në Europë. Megjithëse një vend me popullsi prej rreth 3.3 milionë banorë, në Norvegji u akuzuan për kolaboracionizëm 92 mijë vetë, u nxorën para gjykatave 46 mijë kolaboracionistë, nga të cilët 37150 vetë u dënuan me afate të ndryshme burgimi, ndërsa 60 vetë u dënuan me vdekje (kryeministri Kuisling u dënua me vdekje dhe u ekzekutua në sy të turmave që kërkonin me ngulm ta shihnin me sytë e tyre vdekjen e tij).
    Viktima të urrejtjes popullore u bënë edhe 50 mijë vajza e gra që kishin pas marrëdhënie intime me oficerë apo ushtarë gjermanë, 14 mijë prej të cilave kishin lindur fëmijë nga këto marrëdhënie. Ato u arrestuan dhe 5 mijë prej tyre u dërguan nëpër kampe përqendrimi…
    Në Danimarkë menjëherë mbas çlirimit u arrestuan 20 mijë vetë të akuzuar për kolaboracionizëm. Më 1 qershor 1945 parlamenti danez, ratifikoi një ligj të ri që parashikonte dënime të rënda për bashkëpunëtorët e pushtuesve. Para gjyqit dolën dhe u dënuan 15742 vetë, nga të cilët 3641 vetë me mbi 4 vite burgim, 62 vetë me burgim të përjetshëm dhe 78 vetë me vdekje.
    Në Belgjikë kolaboracionistët u ligjëruan ‘me shtetësi të humbur’, madje u vu në përdorim një term i ri, “joshtetas” (pa shtetësi). Para gjykatave u nxorën 57 mijë vetë, nga të cilët u dënuan 23584 vetë për “kolaboracionizëm politik”, 31831 vetë për “ndihmë ushtarake” pushtuesve, ndërsa 20652 personave ju hoqën të drejtat civile. 42 vetë u dënuan me vdekje, disa prej tyre u ekzekutuan në prani të turmave. Rreth 2 mijë vetë u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërsa rreth 5 mijë vetë u dënuan me nga 10 deri në 20 vjet. Tërheq vëmendjen një fakt interesant. Për disa vite mbas lufte, çdo belg që donte të zinte një vend pune, ka qenë i detyruar të merrte një çertifikatë garancie politike, ku kryesorja ishte qëndrimi i tij gjatë luftës…
    Në Luksemburgun e vogël, janë dënuar për kolaboracionizëm rreth 10 mijë vetë, nga të cilët 12 prej tyre me vdekje.
    Tepër ashpër u sollën me kolaboracionistët në Çekosllovaki, madje ekzekutimi i tyre kishte filluar pa mbaruar lufta… Gjatë dëbimit të tyre nga Çekosllovakia, në vitet 1945-1947, janë vrarë 20 – 30 mijë vetë, por numri më i madh i tyre janë eliminuar, ditët e para mbas largimit të pushtuesve gjermanë, apo siç është quajtur, gjatë “dëbimit të egër”.
    Në Austri u shpallën 130 mijë vetë në kërkim, nga të cilët 23 mijë iu nënshtruan proceseve gjyqësore, ku u dënuan 13.600 vetë, ndër të cilët 43 vetë me vdekje…”

  2. Niku says:

   “Ushtaret italiane palluan aq shume kurva neo gerke sa kjo u be problem ne komanden e larte gjermane”. Hajde logjike, hajde. Ja qive nenen, me kallam. Ballistet ishin veshur si fshatare qe ne t’i merrnim per partizane. Si perfundim, me kete logjiken tende shqiptaret u rreshtuan me humbesit, se po te kishte halla koqe do t’i thonim xhaxha. Po te kishin fituar gjermanet ne do ishim zotet e Ballkanit. A pika pika, pse s’te mori gjermani po te la verdalle te flasesh gomarlleqe. Edhe s’ke qene ne lufte, edhe s’ke diplome historiani, edhe flet si kendez.

   Ne cdo film, qofte hollivudian, qofte evropian, e kudo tjeter, ngjarjet e luftes kane anen artistike po aq sa kane ate te verteten. Madje, jo vetem ata te luftes. Ndaj filmat thone “bazuar ne nje histori te vertete”, dhe jo “kjo eshte historia e vertete” se perndryshe do ishte dokumentar dhe jo film artistik. E verteta eshte qe si ne cdo vend te asaj kohe, kishe njeren pale qe bashkepunonte me fashistet/nazistet, dhe tjetren qe nuk bashkepunonte. Qeverite evropiane pergjithesisht ishin bashkepunuese, duke filluar qe nga Franca, Norvegjia, etj. Edhe jugosllavet, ana e mbretit bashkepunonte me gjermanet, dhe partizanet ishin kundra. Vetem ne Shqiperi po levrohen akoma keto lloj temash, bota ju ka vene drynin ka 70 e kusur vjet, ne fituam, ju humbet, pike mbaroi, ec vazhdojme perpara. Ne, si njerez qe s’kane pune dhe ju pelqejne thashethemet e fjalet e shumta, dhe eksperte kolltukesh gjithfaresoj, e kemi akoma teme te dites se kush ishte me gjermanin e kush nuk ishte.

  3. Moisi Golemi says:

   Siç duket ta paskan shkërdhyer gjyshen edhe ty, prandaj i doke kam shumë!!!

 2. pirdh o pirdh o PORDHE NE HALE 💨 🚾
  por me dere Mbyllur ⬛

 3. Pato says:

  Nuk e di sa reale jane , por jane me reale se filmat e pra 90 te Chuck Norris qe i vetem vrau gjysmen e Vietnamit, pastaj rruges shuajti dhe gjysmen e Kamboxhias dhe ne fund rrahu edhe ca ne Amerike se kishte pire pak lumadhi…apo traplleqet e tjera ne luften me gjermanet apo japonezet ku nje plumb amerikane vret 3 ushtare armiq ndersa ushtarin amerikane nuk e ze as mitralozi.

  Ende edhe sot filmat e para 90 shikohen me deshire edhe nga brezi i ri. Si ka mundesi qe njerez qe kane lind pas 90 ende pelqejne keto filma? Shume e thjeshte, ka arte te vertet.

 4. Goni says:

  U zgjerua po ti vazhdoje te ishe i pushtuar u zgjeruan o i zgjuar kufijtë e Italisë dhe Gjermanisë se ti nuk ishe i pavarur o zgjuarsi e rrallë ke parë ndonjëherë që të pushtojnë për të mirën tënde o i zgjuar nuk vjen një firmë private po nuk pa fitim imagjinoje një që të pushton të levizi një ushtri me flotë detare me tanke edhe që mund t’i vriten njerëz vetëm për të ndihmuar njerëz të zgjuar si ty po ju dhimbset barku Musolinit dhe Hitlerit për ty edhe njerëz të zgjuar si ty nuk me habit që ndejti turku 500 vjet për njerëz si ty

 5. lexuesi i irrituar says:

  Te shtrosh kete pyetje ” a jane reale subjektete filmave me gjermane” do te thote te mos e kesh idene se çfare eshte nje veper artistike , aq me teper kinematografike .Shume kryevepra te kinematografise boterore jane frut i fantazise se skenaristeve ose pershtatje nga vepra letrare te shkrimtareve te njohur, por mjeshteria e regjizoreve ka bere qe te riprodhojne realitetin e nje periudhe kohe te caktuar ne menyre artistike e emocionale sa spektatori perjeton emocione dhe nuk i vete mendja te pyes a eshte e vertete apo jo.

 6. kritiku says:

  ORE PO PER MUHABET KAFENEJE HARXHON KOHEN E EMISIONIT TI ?

 7. Tuk Tuk says:

  Jane aq real sa eshte dhe Rambo I amerikaneve ,po keta jane filma jo dokumentar,cfare gazetarie nga mero bajga,kujtoni se bejme filma me te mire keto 30 vite..me ata filma u rrit kombi nga 1 milione ne 3.3 milione ,jo si sot qe masturbohen dhe enderrojne tu qijne zezaket grate.

  1. ca po thua says:

   Ca thua mor kaqol, c’pune kane filmat tane me Rambot dhe Chuk-at amerikane.
   Te dy filmat ne fjale (po dhe shume te tjere) jane ndertuar mbi ngjarje te verteta dhe kush do, mund ti kerkoje dhe ti gjeje te vertetat historike mbi ato ngjarje dhe pastaj te llapi poshte e lart!!!

 8. Atdhetar says:

  THUAJ ISHALLA TE FITOJE EDHE NJA DY MANDATE EDI RAMA SE MBASE NA BEN ME KINOSTUDIO PERSERI. MEGJITHE PROPAGANDEN QE TA SHPIFTE DHE SHTREMBERIMET HISTORIKE, ATO ISHIN VLERA ARTISTIKE QE KANE 30 VJET QE NA MUNGOJNE.

  1. shqipo says:

   Ajo ishte nje propagade kombetare dhe popullore fantastike, propagande qe se shpejti do rikthehet ne realitetin shqiptar, sepse eshte DOMOSDOSHMERI HISTORIKE!
   Sa per “shtremberime historike”, ajo ishte menyra me e DREJTE e tregimit te se vertetes historike. Sot menyra e tregimit te se vertetes historike eshte aq e shtrember sa eshte vendosur qe “Brrylit” t’ja vene emrin “Viza”!

 9. Pedro i ri says:

  Me tregoni nje film te mire keto 30 vjet

 10. kodrasadikit says:

  Ali Pasha -Tepelena pajtohemi edhe na knejna nga Kosova ,Sangjaku e Qameija -rrnofte e jona Shqiperija ….

 11. Tani says:

  Akoma edhe sot nuk ju ka dale frika gjermaneve prej komunisteve shqiptare. Nuk e tha kot Edi Rama qe e ka pasur babain komunist.Qe te dine mire de.!!!

 12. Fatos says:

  Për injorantët e Temës: thuhet realiste dhe jo realë, nëse doni të shkruani drejtë. Për të tjerët: jemi aq kohe sa që më shumë shkruajmë ne duke komentuar se sa këta copa mishi me dy sy që kopjojnë majtas-djathtas.

 13. Blaublut4 says:

  Myftar Krici-Pici!?

  Të gjitha simbolet e III Reich, ishin simbolet pellazgo-Ilire që Hitleri me ndërgjegje të plotë i kishte vendosur.
  Hitleri e adhuronte paganizmin pellazgo-Shqiptar.

  Unë vetë personalisht Myftarë Krici, si dhe disa komentues të tjetë këtu antishqiptarë si gjithmon.

  Kam parë një Video, të një mikut tim historian austriak.

  Hitleri në atë video, flistë personalishtë për popullin shqiptarë në vecanti. Ai i bënte elozhe në atë Video shumë të larta, historisë dhe kulturës shqiptare ndër shekuj, ai bënte lidhje perfekte me popullin Arjan,Etrusk dhe Shqiptare.

  Teksualisht Hitleri citonte “se Kombi Shqiptarë ka lidhje direkte me popullin Arjan, dhe se ne gjermanët e kemi për detyrë ta mbrojmë Shqipërinë dhe shqiptarët nga barbarët sllavo-greke-turq, që janë popullësi barbare antikombe europiane, dhe se populli shqiptarë është një nga Kombet më të vecanta në botë, dhe pro gjerman -që e ka në gjenezën e saj.

  Ai trgonte planin e tij, për pastrimin gjenetik të shqiptarëve nga sllavo-greke-turq.

  Në atë Video, ai fliste me preferencë pozitive edhe për Baskët, irlandezët dhe skocezët, ku prapë bënte lidhje ndërmjet shqiptarëve me ta dhe arjanëve.

  Këtë informacion si dhe shumë informacione të tjera kur bëhet fjala për shqiptarët mbahen në heshtje nga e ashtëquajtura “Europa Demokratie”

  Hitleri dhe III Reich, ishin mirë të informuar që “Hakenkreuz” simboli i III Reich ka oeigjinë ilire.
  Mos haroni që bas Hitlerit ishin nën urdhërat e tijë koka shkencor edhe historianët arjanë që merreshin me Kulturat e vjetra prehistorike Europianë.

  Pra ju sllavo-grekë-xhonturqë, gabelë komentues.
  Koha jonë nuk ka kaluar! Që nga 1887, ne shqiptarët kemi patur një ngadalaim të hegjemonisë sonë Autoktone Europianë nga anti europianët e rinjë.

  Koha jonë dhe kauzajonë, pati një ngadalaim shumë të madhë, pasi Turqit(Osmanët) në bashkëpunim të fshehtë me sllavo-grekët, si dhe pjesërisht nga Europa e vjetër kurvë, bashkë me një pjesë të arvanitasve, por edhe një pjesë e shqiptarëve tradhëtatë në portën e lartë në Szamboll si dhe sot, u munduan si dje dhe sot, të na ndalojnë dhe minojnë rrugën tonë.

  Por Zoti ka qenë i vetmi perkrahës i yni gjigand, si dhe USA , Gjermania dhe Austria.

  Lufta do vazhdon deri në dominimin tonë perfundimtatë, mbi të këqijtë barbarë dhe të keqen.

  Amin 🙏 hapjen spektakuläre që do të perjetojë Kombi Shqiptar në 150 vjetët e ardhshëm.
  Ju morra komentues sllavo-grekë-turq. Nuk do të ju gjinden as varret tuaja në Illirinë tonë, por as edhe stër-stërnipërve tuaj nuk do Ju gjindet asnjë gjurmë të ekzistencëss tuaj në tokën tonë të lashtë. Sic nuk ju gjinden gjurmë tuaja edhe para 1000 vjetësh.

  Pra antishqiptarë komentues kujdes!?

  Amin 🙏 🇦🇱🇦🇱 🙏 Amin

  1. Mjerobytha says:

   ik ha naj cop mut tani

  2. Vdekje fashisteve says:

   O CAR me zile Blaublau. Yt ate pellazgu Adolf Hitler ka shkuar ne hale te historise. Mbaje vath ne vesh dhe kurre mos e harro. Pervec kesaj ruaj edhe sumen tende, se po e krruajte shume do te te marre flake !!!
   (ti shkerdhat, mashtrues ordiner, na e trego ate “videon” qe pretendon, se nuk ekziston asgje e tille o funderrine …)

 14. Blaublut4 says:

  Myftar Krici-Pici!?

  Të gjitha simbolet e III Reich, ishin simbolet pellazgo-Ilire që Hitleri me ndërgjegje të plotë i kishte vendosur.
  Hitleri e adhuronte paganizmin pellazgo-Shqiptar.

  Unë vetë personalisht Myftarë Krici, si dhe disa komentues të tjetë këtu antishqiptarë si gjithmon.

  Kam parë një Video, të një mikut tim historian austriak.

  Hitleri në atë video, flistë personalishtë për popullin shqiptarë në vecanti. Ai i bënte elozhe në atë Video shumë të larta, historisë dhe kulturës shqiptare ndër shekuj, ai bënte lidhje perfekte me popullin Arjan,Etrusk dhe Shqiptare.

  Teksualisht Hitleri citonte “se Kombi Shqiptarë ka lidhje direkte me popullin Arjan, dhe se ne gjermanët e kemi për detyrë ta mbrojmë Shqipërinë dhe shqiptarët nga barbarët sllavo-greke-turq, që janë popullësi barbare antikombe europiane, dhe se populli shqiptarë është një nga Kombet më të vecanta në botë, dhe pro gjerman -që e ka në gjenezën e saj.

  Ai trgonte planin e tij, për pastrimin gjenetik të shqiptarëve nga sllavo-greke-turq.

  Në atë Video, ai fliste me preferencë pozitive edhe për Baskët, irlandezët dhe skocezët, ku prapë bënte lidhje ndërmjet shqiptarëve me ta dhe arjanëve.

  Këtë informacion si dhe shumë informacione të tjera kur bëhet fjala për shqiptarët mbahen në heshtje nga e ashtëquajtura “Europa Demokratie”

  Hitleri dhe III Reich, ishin mirë të informuar që “Hakenkreuz” simboli i III Reich ka oeigjinë ilire.
  Mos haroni që bas Hitlerit ishin nën urdhërat e tijë koka shkencor edhe historianët arjanë që merreshin me Kulturat e vjetra prehistorike Europianë.

  Pra ju sllavo-grekë-xhonturqë, gabelë komentues.
  Koha jonë nuk ka kaluar! Që nga 1887, ne shqiptarët kemi patur një ngadalaim të hegjemonisë sonë Autoktone Europianë nga anti europianët e rinjë.

  Koha jonë dhe kauzajonë, pati një ngadalaim shumë të madhë, pasi Turqit(Osmanët) në bashkëpunim të fshehtë me sllavo-grekët, si dhe pjesërisht nga Europa e vjetër kurvë, bashkë me një pjesë të arvanitasve, por edhe një pjesë e shqiptarëve tradhëtatë në portën e lartë në Szamboll si dhe sot, u munduan si dje dhe sot, të na ndalojnë dhe minojnë rrugën tonë.

  Por Zoti ka qenë i vetmi perkrahës i yni gjigand, si dhe USA , Gjermania dhe Austria.

  Lufta do vazhdon deri në dominimin tonë perfundimtatë, mbi të këqijtë barbarë dhe të keqen.

  Amin 🙏 hapjen spektakuläre që do të perjetojë Kombi Shqiptar në 150 vjetët e ardhshëm.
  Ju morra komentues sllavo-grekë-turq. Nuk do të ju gjinden as varret tuaja në Illirinë tonë, por as edhe stër-stërnipërve tuaj nuk do Ju gjindet asnjë gjurmë të ekzistencëss tuaj në tokën tonë të lashtë. Sic nuk ju gjinden gjurmë tuaja edhe para 1000 vjetësh.

  Amin 🙏 🇦🇱🇦🇱 🙏🙏 Amin

  1. u dhime duke qesh says:

   Kur ben “patriotin” nje HALABAK antishqiptar dhe nje deficent mendor si puna jote, mos ngelte gomar ne kembe mos ngelte 😀 😀 😀 😀

 15. Mali says:

  Spiun i Serbise na e shesin per patriot. Shko mor vafsh ne ferr se ne asnje vend te botes nuk eshte vleresuar bashkepuntori me pushtuesin
  Per kolaboracionistet ka pasur nje cmim vetem PLUMBI!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *