“Një myfti apo prift apo sheh mendjekthjellët do të duhej të respektonte mendimin e shkencëtarëve”

Nga Enver Robelli 

16 te vdekur ne 24 oret e fundit. Dhe qeveria e paafte te marre vendime i falenderohet nje myftiu qe qenka bere burre i mire dhe i paskesh ndaluar faljet per Bajramin e Vogel.

Qeveria nuk i falenderohet dinjitareve fetare; qeveria merr vendime dhe kujdeset qe vendimet te zbatohen. Gjendja eshte dramatike qe disa jave.

Dhe nje myfti apo prift apo sheh mendjekthjellet do te duhej te respektonte mendimin e shkencetareve. Frika e qeveritareve per te marre vendime shprehet edhe me deklaratat e paqarta ne stilin “as nuk e lejojme, as nuk e ndalojme” faljen e Bajramit.

Nderkohe nje kryetar komune (nga radhet e Vetevendosjes) i paska kerkuar myftiut te Kosoves qe te lejoje faljen e Bajramit ne nje shesh ne Mitrovice. Qe ku kemi mberri: kryetari i komunes, pra pushtetari qe ka marre vota per te qeverisur, i kerkon myftiut pa asnje vote qe te marre vendime.

Edhe ne nje situate dramatike si kjo qe po perjeton Kosova, politikanet e pozites dhe opozites mendjen e kane te votat, andaj koketojne me islamin politik.

Me kete qendrim skandaloz te partive politike, myftiu s’ka nevoje te perkrahe parti politike, sepse jane partite politike qe po kerkojne bekimin e tij. Kjo nuk ka te beje asgje me tolerance fetare e liri te shprehjes se besimit, por ka shume te beje me fetarizimin e politikes dhe politizimin e fese, s’ka lidhje çka thote kushtetuta: feja nuk mund te diktoje zhvillimet politike.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në ““Një myfti apo prift apo sheh mendjekthjellët do të duhej të respektonte mendimin e shkencëtarëve””

 1. Loni says:

  Injoranca dhe budallëku nuk kane brina. Kosova duhet te clirohet nga feja dhe budallenjte se do shkoj per lesh.

 2. hajt me sh'net says:

  Myftiu rren n’emer t’Kuranit…Ati n’ate t’Bibles…shkenca rren me fjale boshe…po ti na thuj pak n’emer t’kujt rren??…do t’ju vije dita t’gjitheve ju veç kini dhe pak durim

 3. sunitet nuk bejne shtet,lloji i kafshes......... says:

  rrodell qafiri,te lash gojen kur te zesh priftin ne goje,ok!
  sa per muftijat apo muslims ne pergjthesi nuk po na rruhet shume,eshte normale qe [si race perverse qe jeni] ramazona e bajroma te festohen ne turma pa masa shendetesore etj,kjo per vet faktin se ne pergjithesi ju jeni rrumpalle…….

 4. Sokol says:

  Feja eshte kanceri I botes, sa me shpejt ta kuptojne njerezit qe duhet te shkeputen prej saj, aq me mire do jete per njerezimin. Hoxhallare, prifterinj, pastore, predikues e ku di une jane parazite qe hane ne kurriz te trushpelarit besimtar.

 5. Baliu says:

  Se “Klasa Pulitike” e tu Kosovs* i vardiset nje myftiu duke pritur ne radhe per te bere foto me te, ky nuk eshte ndonje zbulim e ri, por thjesht nje realitet i “mireqene”. BIK-u eshte thjesht nje shtet ne shtet, e jo siq thuhet zyrtarisht se tu Kosova* eshte shtet laik. Kleriket e njohin mire rendesine e shkences, edhe pse tash nuk jan si dikur pronar te shkences, por meqenese feja eshte thjesht politike, ata mundohen ta vejne politiken e tyre para shkences, sa here qe kjo ju sjell perfitim atyre dhe eproreve te tyre. E ne rastin e tu Kosovs* ata nuk kan fare epror, apo thjesht eproret e tyre ndodhen jasht Kosoves.

 6. qytetari says:

  Ky ´´zviceran´´prej Kosovet,ban sikur nuk e din a,qe Kosova de facto asht nje shtat islamik,duke inkludue dhe autorin brenda.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *