“Ky lajm vjen në një moment tronditës, pse e thyem ritualin e pushimit”, Rama i flet kompanisë franceze për ‘qeverinë e korruptuar’ dhe i bën lutjen për të treguar historinë e tij

Është nënshkruar sot marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë prestigjioze “Voltalia”,për ndërtimin e Parkut Fotovoltaik të Karavastasë.

Rama shprehet se kjo marrëveshja i hap rrugë kantierit të madh të energjisë diellore, ku kompania franceze do të investojë 100 milionë Euro, duke nisur nga muaji shtator.

Në fjalën e tij kryeministri gjithashtu vlerësoi faktin që kompania franceze do punojë për kete projekt, teksa u kerkoi te flasin per eksperiencen e tyre me qeverine shqiptare, pasi shpesh cilesohet dhe akuzohet si ‘qeveria e korruptuar’.

Do kemi një dëshmitar francez që do mund të thotë se si u gjend si u ndje si e kaloi kaloi procesin me qeverinë e korruptuar shqiptare, qeverinë që shihet shpesh përmes një dylbie tradicionale paragjykimi që është paragjykim lidhur me vetë Shqipërinë.

Besoj dhe për ‘Voltalian’ do ndodhë sic ka ndodhur për TAP e një sërë investimesh që kur flasin për eksperiencën e tyre do gjenden përballë njerëzish që s’kanë për ti besuar ato që thonë se paragjykimet janë shumë të forta.

Besoj ministria ka treguar për partnerët tanimë, se qeveria e korruptuar e Shqipëria e korruptuar janë stigma të ndërtuara në kohë, jo pa arsye, në 30 vite të vështira të një kalimi nga një regjim jo thjesht diktatoriale komunist por që e kish mbyllur Shqiperine e kishte bërë Korenë e veriut në mes të Evropës.

Patjetër që kemi për të bërë shumë për luftën ndaj korrupsionit e transparencën me proceset. Ajo që dua ti them këtu drejtuesit të kompanisë është që ju lutem mos përtoni të tregoni historinë tuaj me qeverinë shqiptare, se do na ndihmojë shumë.

Ditë e shënuar pushimi në kalendarin e Shqipërisë kjo e sotmja e përfitoj nga rasti të gjithë atyre që na ndjekin ti uroj dhe një herë tjetër gëzuar Kurban Bajramin me kërkesën për mirëkuptim që ne e kemi thyer këtë ritual pushimi por e kemi bërë se na është dukur e udhës që e para mos u mohojmë miqve francezë mundësinë për të qenë të pranishëm në nivelin më të lartë drejtimi të kësaj kompanie të madhe, e dyta të bindur që ky është një lajm shumë i bukur për ekonominë dhe imazhin e vendit tonë

Lajm i gëzuar dhe sepse vjen në një moment tronditës për botën mbarë jo në aspektin shëndetësor por dhe ekonomik, e më vjen mirë që vjen nga Franca. Ne kemi dëshiruar që Franca të jetë shumë më e pranishme në Shqipëri në aspektin ekonomik, e kjo është ambicie e shpallur nga vetë Presidenti i Francës”- tha Rama. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

55 komente në ““Ky lajm vjen në një moment tronditës, pse e thyem ritualin e pushimit”, Rama i flet kompanisë franceze për ‘qeverinë e korruptuar’ dhe i bën lutjen për të treguar historinë e tij”

 1. Ladi says:

  Sa do rriten te ardhurat e mia?,rroga, pensioni?A po vetem xhepat tuaj te fryhen.

  1. XheJ eN Bi says:

   Ladi….
   Gjitokasttit je ?
   Edhe një gjirokastrit nuk do ta kapte nga ky prizëm.
   Nëse nuk do të hynë direkt para në portofolin tënd ,do hyjnë indirekt.
   Po të kisha kohë do të sqaroja ,po hap dhe ndonjë libër ,jo vetëm llogje në internet.

  2. bregdetari says:

   Po c’dreqin njerëz paskeni qënë? Pse bëni pyetje idioteske, kur duhet ta dini, në se nuk e dini mësojeni, se ekonomia nuk zhvillohet duke parë xhepat,për nga investimet që çojnë pastaj te “fryrja ” e xhepave. Ladi,më vjen keq. Ti nuk e thua direkt se edhe ky investim,sipas teje, bëhet për të pasuruar qeveritarët, si e ka zakon cdo opozitar, ta thotë, por e thua me spond, shkarazi, Pensionet dhe rrogat varen nga investimet dhe puna e të gjithëve. Prandaj të mos anatemojmë e paragjykojmë investimet,por ti falenderojmë investitorët, dhe të kërkojmë nga qeveria (jo vetëm kjo e sotmja) që cdo lek të shkoj atje ku duhet dhe të shperndahet si duhet.

  3. Bureto says:

   @ Ladi! Ta thom unë. Kur të mbarojë ky dhe të vihet më punë me gazin e TAP, TEC-i në Vlorë, ka shumë mundësi të mos importojmë më energji elektrike, që shpesh financohet nga buxheti, atëhere ke shans të të ulet çmimi i energjisë. Indirekt një rritje rroge do jetë dhe kjo se do kesh më shumë para në xhepin tënd. Me këtë nuk dua të them se nuk duhen rritur rrogat apo pensionet, por ky është tjetër problem. Flasim herë tjetër për këtë se është shumë i gjatë.

  4. tori says:

   o Lad gomari:ku punon,sa punon e sa rrendiment ke ne punen tende e ne vecaqn ti ate te cdo shqiptari?Shtet me njerezit me te paaftee ,paditurper te punuar,rrencak e mashtrues,hajdut e krimineli e qe punojne me pak ne Europ e qe kan dite pushimi me teper se shume vende te Europes(me gjithe inteligjencen natyrale te tyre).O zog gomari:ne cfar fabrike punon e cfar prodhon?rROGA yte do rritet ne se ti prodhon dicka e gjithecka fitimi i fabrikes e i yti eshte i lidhur kryesisht me rendimentin tend,si ne cdo vend te botes.Me perjashtim te pronarit ku ti o hajvan punon,askush nuk ka te drejte te rris pagen (rrogen) tende.Qeveria vendos kufinin e poshtem te rroges minimale e asgje me teper.Budallalleku yt shtohet kur kerkon nga qeveria te te rris pensionet? Pensioni eshte apo jane parat tuaja qe ti ke paguar(je kaq budalla e nuk di asgje,vetem leh)qe ke depozituar per pension ne vendin e punes apo vendet e punes ku ke punuar.Qeveria vetem i administron ato para.Don pension me te larte,shto kontibutin tend pe pension.Keshtu eshte ne te gjithe boten.Administrimi i mire i parave te pensionit sjell patjeter edhe rritje te pensionit,sipas shkalles se fitimit gjate administrimit te parave pensionit.Kuptoje o LAD :kapitalizmi nuk eshte filantrop,nuk shperndan para kot sic deshrojne shqiptaret,perkundrazi ne kapitalizem per cdo sherbim administrativ paguan,qofte edhe kur e pershendet nenpunesen e shtetit.

   1. Nick says:

    O Tori o zog gamori. Ku i paske msu gjith kto dobiçllëqe ti mor rryç? Qysh u dashka me pagu nëpunsin e shtetit kur pëshnet mor firaun? Po kush i pagun pagat e nëpunsave mor debil? Apo mos je gja noj rrogtar shteti, ene don me i rrjep njerzit sikur me ta pat borxh?
    Po ku ke pa ti mor hajvan që pundhënsit ti plasi trapi për me ta ngrit pagën ty edhe pse mund t punosh 24 or në dit si skllav? Ai prap do thot se ska pare! Ku jeton ti mor rryp? Di gja ti se sa asht paga minimale n Shqipri, apo as që do me dit dhe flet badihava? Po për ça tjetër ta doj ktë mut qeverie e ktë mut shteti mor derdimen, kur nuk rrit as pensionet? Kush t ka than ty mor kopuk që shqiptarët jan dembela dhe t pa aft n pun? Dembela dhe t pa aft jan veç punonjsit e shtetit që i kan ble vendet e punës, e jan t gjith soj e sorollop dhe askush si kërkon llogari njani tjetrit. Kaja nonën shqipe! Sot ktu qekan mbledh gjith qent e partive dhe shushunjat e sistemit e bajn moral.

  5. Nick says:

   Ladi ke shum të drejt plako, e se lun as topi. Qekan lshu qent e partive me ba fushat që tash dhe dashkan me na mbush menien që do prodhojn privatët rrym elektrike për tu ul çmimi për konsum shtëpiak. Kta jan shqy tu vjedh sa majtas djathtas, e pa pik turpi t shesin pordh duke t than se ti nuk din. Pallavra për me na hedh hi syve, e me vazhdu hajdutllikun.

 2. Besi ,Lushnje says:

  KRISTAQ RAMA SA DJEM I KA OR EDI 2 apo 3!

  1. Kostandin says:

   Ah or KOQE Lushnje, Nderroje emrin, nga BESI beje KOQE…

   1. Zzz.. says:

    Dhe ti vere emrin karstandin

  2. Hajdari says:

   O besi shiko sa ka mamaja jote se nje e ka me mua …..

  3. Lala i Lushnjes says:

   Ne nga Lushnja kemi një sharje për tipat tuaj :- Ta vëntë derri që të vijnë ment e kokës ( po ke gjë brënda) ose :- Ta vëntë gomari që të shkosh në të satëme.

 3. Tironci says:

  Leri llafet se te njohim, thuaj sa ke marre ti dhe grupi jot per te vene firmen se Shqiptaret jane ngopur me hitorite e juaja. Na thuaj edhe sa do i kushtoje Shqiperise dhe taksapaguesve Shqiptare maskarada jote.

  1. am says:

   Maskarada eshte fjale e saliut. Z. Papagall

  2. Filani says:

   ha ha ha
   i n j o r a n c a k a a r r i t u r k u l m i n

  3. Koli says:

   Kur flet Rama per histori suksesi aty brenda ka korrupsion.Eshte njilloj si Likja me Saliun dhe ky skizofreni me brekushe.Shpresojme te dale nje brez i ri qe te jete i afte i drejte dhe te doje vendin.Sa per keta plehrat te zhduken nje ore e me pare se kane 30 vjet na cane trapin te njejtet monstra korrupsioni Like Sali Rama.Basha eshte mut si puna e ketyre.

 4. ABC KORCA says:

  Kur kerkohet vota e frances … korruppsi kalon ne nivele kryeministrash…jo ne nivele kopanish.
  Nuk ka korrupsion ne qeverri thote rama….hahahaaaaaaaa
  Ish drejtor i KESH ne nje qytet jugor: neve per 300.000 te vjetra ja binim korentin tjetrit direkt nga vau i dejes,ne ishim per 15 mije leksha e 20 mije( te vjetra) i quanim tamam….keta( ps-istat) te rijte duan 3.000.000 lek te te lidhin korentin e shtepise.
  Ska korrupsion thote ky….o zottt

  1. ca po thua says:

   Ca thua o RROT CARI!!!!! Deficent …

 5. Ladi says:

  Urime Edi Rama, kryeministri me i afte deri me sot. Urime.

 6. Ceni says:

  Ladi, Jeta eshte lufte, familja kerkon pune jo llafe. Po je zanatci ik punesou te kompania qe nderton panelet. Ndryshe, shtrengo bythen dhe shko pastro kazanet. Llafet jane mjerim.

  1. Filani says:

   bravo,po komentuesit negative te mesiperm kane 30 vjet qe rrine ne kafe edhe 30 vjet qe hane lekun tim e tendin qyl,nuk e kuptoj si nuk i ngec ne fyt…

 7. Dani says:

  Vertet?! Nuk paske vjedhur kesaj here?!

   1. Dani says:

    Rama bam e ti ham o dude.

 8. qytetari says:

  E keqja tende e madhe eshte se i vjedh shume kohe kryeministrit,per tu marre me leje zagaresh pa qime si shume me lart,ne vend qe ta investosh ate ne pune te mirefillte per prosperitetin e Shqiperise.
  Dhe po te shikosh strukturen e investimeve ketu eshte deshperuese,qe vendin e pare e ze ai kapitali turk,qe nuk ka as cilesine dhe as korrektesen e kapitalit perendimor.
  Ky popull e ka nje babe,prandaj mos vazhdo ti besh peshqesh nje njerk-babe te lik aziatik,te cilit i njeh dhemb e dhemball.

 9. V.F.L.P says:

  Me Francen gjetet te bashkpunoni .?Nje shtet gjysem-fashist dhe gjysma tjeter pro-serb.

 10. Gano says:

  Se do behesh nje investim ku ky nuk do te vidhte, ke skisha per t’a besuar.

 11. Bino says:

  Ja pra qe ka raste qe Edi nuk vjedh…

 12. E di une sa ka . Ka Olsin,Ramen dhe Besin.. Si ka mundesi qe si paske njohur vellezrit tuaj ,or Besi – Lushnja.!? Je Lushnjar ,apo nga ata qe kane mbetur aty ne Bedat ?

 13. Sokol says:

  Beccetit do t’i japësh nga paratë e popullit më shumë se ky investim. T’ju rrojë kri e ministri ore dele popull.

 14. Mal Cori says:

  Mire mor mire, deri tani.
  Po kur te shkoj kjo kompani te investoje ne tokat me kripe e pa pronare ne Ndernenas dhe Karavasta, do te shohe se aty ka pronare.
  Like floriri i ka zaptuar ato toka dhe ka mbjelle shege. Po i pushton nje e nga nje.
  Keshtu qe Likja o do t’ja shese frengut, sa frengu pulen, ose frengu fo ik nga syte kembet…

 15. Endri says:

  HAJVAN DHE INJORANT. HAJDUT I PAFTYRE DHE MASHTRUES. KE PATUR KOMPANI AMERIKANE PER MBETJET DHE AS NUK DENJOVE TI TAKOSH PASI E KISHE BERE PLANIN ME AHMETAJN. ISHTE PERCAKTIUAR FITUESI ME PRPOZIM TE PAPERCAKTUAR.

  TI JE MASHTRUES DHE KM INJORANT. HAJDUT DHE ARMIK I POPULLIT SHQIPTAR.
  NA NXIRRKE NJE KOMPANI TANI PER TE FAKTUAR SE QEVERIA JOTE QENKA E PAKORRUPTUAR.

  KLYSH KURVE

  1. Rrumpalle shqiptare says:

   Kur japin mend dhe morraxhinjte! Ju s’lidhni dot breket tuja jo te drejtoni shtetin.

 16. Boss says:

  Po pò çfarë bohet. Po pse me kompani dhe jo vetë ato leke ti marrin puntoret Shqipetare. Panele diellore shiten sa të duash. Nuk dinë puntoret tanë ti vendosin vetë. Un personalisht kam punuar dy vjet më panele në Italinë e veriut në gjithë frulin. Dy elektricista dhe tre puntore. Kemi montuar edhe 800 panele mbi fabrika dy tela kanë mbrapa që lidhen njëra pas tjetrës në seri dhe kabllot që kalojnë të kutia e korrentit. Me një milion euro I bie gati 5000 6000 panele nuk e di sa ka shkuar çmimi dhe çfarë tipi janë.

  1. Bato says:

   O BOZZa e friulit, nuk jan panele te thjesht djellor, por park energjitik, meqenese qenke gjasme i zanatit mund ta kuptosh ndryshimin

 17. Aurel says:

  Nuk ka kontroll tatimor ku nuk kerkohet leke….shumat janete frikshme…sidomos kontrolli I Tiranes katastrofe……

 18. Toni says:

  Rama u kujtua ne fund te mandatit mos tja bej malore nji kompanie te huaj qe te investoj. Ke 7 vjet ne karrige o KM dhe pranvera nuk vjen me nji lule o dallkauk..

  1. tani says:

   Toni:Investitoret duan puntor te kualifikuar e jo puntore ,rrencak,hajdut e injorant deri ne marrezi.A

 19. Meruci says:

  Edhe ky ka ngrene ca vite supe ne France mos harroni

 20. Vlora e Zhgënjyer says:

  Korrupsioni i qeverisë tënde nuk është paragjykim por pas gjykim. Ti bashkë me sektin jeni shëmbëlltyra e korrupsionit. Nuk ta kanë fajin as francezët e as holandazët se je i zhytur ne krim, paaftësi, korrupsion, largim masiv të popullatës. Votuam ne 2013 që korrupsioni mos të vazhdonte të na shkaterronte si komb. Çfarë bëre ti? Vazhdove te njëjtën gjë por kësaj here me propagandë te fuqishme. Nuk ka propagandë që të jep pushtetin perseri. Qe ta kuptosh sa faqenxire je dhe sa blte e ke bere, shiko kush do vi ne vendin tend pas, Flamur Noka, Edi Paloka, Monika e dreqi me te bir! Edi je me i korruptuar dhe faqezi se te gjithe keta te marre se bashku. Je i pabese! Na mashtrove, vazhdon te na mashtrosh me propagandë perseri. Pleher psikiko-maniako-kleptokrato-nudiste!

 21. 001 says:

  Si ben si I virgjer !
  Sa per dijeni , qe jeni te korruptuar, vetem ti se di se ne populli flasim kot, e kemi na xhelozia e qeverisjes tuaj
  Ti je dobic jo kryeminister, se te Kesh arben ahmetaj minister dhe klodian zoton klient I bie ti je *godfather* I korrupsionit
  Thuaj ti pa bejne ata apo jo loqe mushke

 22. dritani says:

  Nje nga sukseset ekonomike me te medha te politiikes vizionare te Edi Rames dhe ekipit te tij. Ky investim e ka emrin lokomotive qe ndjek nga pas vagonet e mireqenies se ardheshme te shqiptareve.Prisni tashti shokun Sale te dale e te perdridhet si ngjale, me breket neper shale, e te na tregoje se sa perqind shkuan ne xhepat e vete Rames!!!

  1. Edi says:

   Ertet arritje. Kesaj here nuk ka vjedhur. Mesa duket , teatri mjafton.
   Tani per ty idiot e burre pa fare: shikoje ku e si jeton, si e cfare vesh e sa kushton , per te marre jashte cdo dyshimi perceptimin se vizionari yt-eshte hajn me cizme.

 23. Na myten says:

  I thuaj edhe kompanise franceze te koncensionarit-monopol te laboratoreve mjekesore te na shpjegoje a behen keto lloj punesh ne France?

 24. asd says:

  Thirre ne pyetje edhe Bashkim Ulajn te shohim nese do te zverdheni ? Le qe ku pjedh ti !?
  Deri ne 20 perqind korrupsion ti e quan pune te ndershme te merituar me djerse.

  1. Nik says:

   Po sikur eshte park kombetar karavstaja, apo si ti pelqej Maliqit se me ligjin fshim prapanicen! Alla shqiptarce!😂😂

 25. Emigranti says:

  Shiko kush shkruajn te gjith te ditur….bravo shqiperi shumica ekonomist…puntor qe e marin e bejn e ta japin ne dor…..bravo sa para kan ecur shqiptaret dhe un budallai kam njezet vjet qe punoj ne europ dhe ushqej keta llapa qen shpellar ….keshtu thon ekonomistet qe kafen e rakin e pini nga leket tona….ne vend te mereni me fantazi ini ber me keq se arixhofkat….ik punoni te permjer…kush do punon….ju doni te gjith neper zyra….dhe pa shkoll..se po te kishit shkoll nuk do benit si gangestera…

 26. Zzz.. says:

  Dhe ti vere emrin karstandin

 27. Lili says:

  Eh morr edi Rama si tallesh me shqiptaret!
  Kjo shoqeri ka nje tradite te gjate ne malversime e dallavere per te cilat eshte denuar disa here ne France ku ka Drejtesi!
  Ja nje shembull: http://laparoleauxcitoyens.fr/energie/voltalia-dangereux-recidiviste/
  E ne kushtet e Shqiperise ku kerkush s’kontrollon kur asgje edhe pse paguhet nga taxat tona per kete pune, keta do bejn kerdine e radhes si Bankers Petroleum!
  Bile ta kishit ngritur kete centrale n’ato toka tash te zehura nga bankersi , nje e keqe ma e vogel! Jo tash edhe disa hek do i shkretojni!
  Hajt se flasim pas 5 vite per kete investim!

 28. J-32 says:

  Ka luajtur nga fiqiri dhe ky 😀.

 29. ED TIRONCI says:

  ene ky si enveri..i dashurum me francen…shenje e keqe kjo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *