Nëno, unë vdiqa!

Nga Silvana Begaj

Nëno më fal, por unë po iki nga ty dhe nga kjo jetë! Po iki duke e ditur se faji ishte i imi dhe me brengën:- Po sikur jeta ime të ishte ndryshe. Por ska gjë sepse unë e pranoj fajin :- Linda femër.

Nëno unë ika! Mora burr. Ma zgjodhët apo e zgjodha. E doja, nuk e doja, u martova! Nëno me rrahu. Nuk qava. Edhe babi të rrihte ty. Nëno me rrahu përsëri. Mos i thuaj babit dhe vëllait. Ndoshta mërziten ose ndoshta më fajësojnë.

Nëno më dhatë burr të kamur. U gëzove shumë se mendove për mua. Faleminderit! E vërtetë, o Nënë zeza, bukë kishte ,por unë nuk isha e ngopur kurrë. Në atë familje me gjithcka mua më mungonte dicka. Nëno më rrahu! Nëno më rrahu përsëri e përsëri. Ndoshta më donte se shpesh më rrihte nga xhelozia.

Nëno më vrau! Mos prit që të paguaj me burg që më vrau. Mora burr të kamur. Del i pafajshëm shumë shpejt.

Nëno më dhatë burr të varfër. Nëno me rrahu. Nuk ka faj nëno. Nuk kemi ctë hamë. Nëno me vrau! Mos prit që të paguaj për krimin. Ai vërtet do shkojë në burg, por do jetë parajsa e tij. Nëno në burg ka ushqim dhe strehë të sigurt. Ai pasi me vrau u shpërblye me parajsën.

Nëno u ndava! Më rrihte. E di! Babi dhe vëllai nuk do më falin kurrë, por të paktën ti o nënë më kupto. Do jem mirë. Kam urdhërmbrojtje. Kam shtetin me vete.

Nëno me vrau! Nuk e dija qe urdhërmbrojtja është thjeshtë një copë letër dhe në fakt isha më e rrezikuar se asnjëhere. Policia nuk ka kohë të merret me mua, një pikë ujë në oqeanin e pafund.

Nëno më fal! Jam e dashuruar me një burr të martuar. Jam ajo tjetra! E doja, më vrau! Duhet të vdisja se kam mëkatuar. Gjithë bota do më kryqëzojë e do më mallkoj, por të paktën ti o nën, me zemër, ti më qaj në heshtje.

Nëno mendove për mua? Më mbajte nëntë muaj në barkë, më ushqeve me gjakun tënd, me gjirin tënd, mua mëkataren e shoqërisë maskiliste. Nëno mendove se isha djalë që më dhe gjak ato nëntë muaj në trupin tënd? Më fal nënë! Nëno unë ika nga kjo jetë, por ti mos u mërzit. Linda gabuar dhe të gjithë ju shpëtuat.

Nëno moj e zeza nënë! Më mbajte në trup, më rrite me sakrifica dhe tani po më jep me duart e tua në dhe. Vetëm të lutem mos i thuaj gjë babait. Ai do zhgënjehet nga unë se nuk të vret njëri kot dhe nuk do ma bëj hallall bukën. Nëno mos i thuaj gjë vëllait. Ai është i ri, gjaknxehtë. Do mendoj e do veproj marrëzira. Të jetë sekreti jonë i fundit o nëna ime.

Ama vetëm ti më fal. Jam fëmija jot. Se unë e di se gjithë njerëzia pasi të derdhi lotë për vdekjen time do më fajësoj, e do më varrosi më në thellësi dhe më në errësirë se ku jam tani. Është normale! Dicka kam bërë se nuk të vret njëri kot.Jam e mallkuar që në lindje se linda femër në një vend maskilist.

Nëno unë vdiqa! Mos më harro ti të paktën. Vetëm ti mos më fajëso, vetëm ti më kujto edhe sikur të më rivrasin pas vdekjes, ti më kupto.

Nëno duhet të më kishe vrarë që në lindje që të më qanin atë ditë dhe mos të më akuzonin e baltosnin më. Kam mëkate nëno dhe shoqeria jonë nuk ti fal dhe pas vdekjes.

Nëno unë vdiqa! Nëno unë nuk vdiqa. Më vranë të gjithë me heshtje. Nuk është fundi i botës. Një vajzë, një grua, një femër, një bashkëshorte, një motër, një shoqe vdiq. Eh, nga nesër cdo gjë do vazhdoj po njësoj. Do harrohem unë se do vdesi një tjetër.

REMOTE_ADDR:[]

50 komente në “Nëno, unë vdiqa!”

 1. sunitet nuk behen njerez,lloji i kafshes......... says:

  plage sunitesh,dhunimi i gjyshes,nenes tani e bija,telenovela turke continue……………keta jane turqit ”autocthonus”!

  1. 300 evro dhe behem kinez says:

   Ju sumriqat e janulles jeni me kafshe se myslymanet,vetem katoliket kane kulture ju jeni bythezi ortodoks te ardhur nga anadolli.Ptuuuuuuu gjakprishur servil i janulles i sumriq 300 evrosh

   1. sunitet nuk behen njerez,lloji i kafshes......... says:

    arapi mou,e kuptoj irritimin tend[madje ne nje dite bajromi!] por ki nuk eshte faji im qe ti linde……….korrak.
    sa per” kulturen” apo” tolerancen” e katholikeve,kjo duket ne ngujimet e malokeve pas portave te shtepive me kanunin 100vjecar te Lekes………….!

    1. Let says:

     Tfgs ke ndonje koment per “greken e lasht qe e mbante nene te vdekur ne dollap.
     E cdo presim nga gjakesoret shiite iraniane si tfgs dhe keta 300 eurosh e tjere.
     Per ne shqipet ske goj me fol, se na I ka marr ne goje Nena e motra jote

    2. Arjani says:

     Arapi i pidhif te sateme , majmun ik se dhjeu janulla ike lepija bythen , plere

   2. mira says:

    Silvana eshte e krishtere , Pa
    najoti qe vrau vajzen e vet , Maria u vra nga Mikeli , e tjere…nga statistikat ne shqiperi jane vrasje ndaj femrave ne Mirdite , Lushnje , Dukagjin ,Korce Sarande e tj. Jane vrare shumica nga feja ortodokse , katolike dhe vetem 2 jane vetvra muslimane. Mos harroni te fundit qe qe nene e bije ne Tirane ..ishin ortodokse….injorante byth pa lare

  2. Ngop says:

   Bytheziu i Himares, sa te paguajne sumeqiret e Athines per te llapur ketu. Do zhdukeni ngadale ngadale o funderrina. Koha do e tregoje. Asaj rruge jeni.

  3. edi says:

   nga je ti mo shok se na velesite me kete sunitet….????

  4. mira says:

   o pedofil , o pederast , o zhigolo o lesbik, ka plot bota e qyteteruar ti qe hiqesh si ekspert je nje nga keto.

   1. mira ,
    e mi goce ,
    nji si ty me k mungu gjithmon ,qi di me ja bo si duhet
    te tanve ktyne .
    gocat shkodrane shiten si lopa me pare ke serbt dhe skush nuk nin .
    gocat myslymane jane te sqyta .ato shkoj e kerkojn sheiket mi mre pasunite
    ose ne amerike me gjujt zezake ,per te cilet vdesin .
    e dun fort te nxehtin frikan myslimanet tona .
    ty du me te pas njiher ke kasollja mes ksj vape ,me u freskue me llall fshati

 2. Lik says:

  Shume prekese dhe e goditur per kete plage tjeter te shoqerise tone.Bukur!

  1. Epirioti II says:

   Nje teme sa aktuale aq edhe e rendesishme, e humb peshen nga shkrime ne nivel maturantesh, nga nje person me plot komplekse per jeten e saj.
   Ik o Silvana bej jeten tende ne Suedi se ti as e ke kuptuar realisht Shqiperine dhe as di te kontribuosh per te. Thjeshte ke deshire dhe perpiqesh, por te shkruash nuk di e nuk di.

 3. Vola says:

  Silvana me falni mos jeni ajo pedagogja qe iket ne Suedi dhe ju erdhi keq per Shqiperine. Me fal por mesoni te shkruani pa gabime ortografike. JO burr po burrë. Nuk e kuptoj sa nevoje paska Suedia per ty.

  1. XheJ eN Bi says:

   Vola…
   Po pse je kaq i pa ditur.Po gabimet ortografike nuk janë të Silvamës ,po të gazetarit të Tema.
   Gazetën nuk e faqos Silvana.Po të gjesh origjinalin dhe ka bërë ato gabime ,atëherë ke të drejtë.
   Gjete rastin për të përçmuar Pedagogen dhe i ngarkon gabimet e zë tjerëve.

   1. joel shkodra says:

    Mendoj se nuk ke te drejte “Xhej en bi” sepse nuk ka mundesi qe gazetari te heqe ndonje shkronje. Nuk ka qene ne gjendje ta shtoje sepse aq dine edhe gazetaret tane, por me shume mundesi ka qe “shkrimtarja origjinale” ta kete shkruar keshtu. Nejse, kushdo qofte qe i ben keto gabime gjuhesore, shkrimtarja apo gazetari, nuk e nderojne per “zanatin” qe bejne.

 4. Al says:

  Neno me ndau gruaja. Me mori pasurine dhe femijet nuk I shoh dot se ka marre urdher mbrojtje. Vdekje me mire neno!

  Neno ai eshte I martuar po une e kam dashnor se eshte tullac me x5 edhe nuk kam pse te punoj se jam dembele dhe pa dinjitet. Me verte ai kamarieri mi ngul syte dhe I dridhen filxhanet ne dore kur me sheh nga emocionet po nuk ben ai neno se nuk ka leke dhe makine…
  Eh moj neno sa nuanca ka kjo ngjyra gri… ka aq shume sa secili e ka nje nuance personale unike e ajo prape gri mbetet…

  1. Ca thu me says:

   Kjo qe akoma me realiste se shkrimi

 5. shoku says:

  Si tregim shume i bukur e shume prekes. Sigurisht edhe ne jete keto kane ndodhur ,por keto kehet e demokracise po ndodhin me shume. Por mos thoni se na doli dhe ky filozof e po ne jep mend ,Jo jam njeri i thejshte,por i moshuar, PO u niset se do martoheni ( kjo edhe per burra edhe per grate,) per para e per seks, jeta eshte sterr. Po menduate se do martohem per te jetuar si njeri ,te kem familje dhe femije. ,jeta eshte e bukur .pasi ka brenda edhe gezimet edhe shqetesimet, edhe qeshjen edhe merzitjen. Si thot nje varg ne vjershat e Robert Bensit: ” Dhe me flori t’ma mbushesh kusine, s’e nderroj kurre qymyrxhine…. Mbi te gjitha eshte dashuria. Floket thinjen, faqet rrudhen ,po ajo qe nuk mdryshon eshte dashuria midis te martuarve,,,

 6. lavdosh says:

  Hartim i nivelit te shkolles se mesme

 7. nga erresira ... says:

  po kjo eshte peme pa kokrra o redaktor leshi … kjo na eshte bere si Kim Kardashiani i letersise Shqiptare … sa here qe shkruan ndonje gomarllek filozofik ..ju si gazetare pa penne i botoni si e si te mbushni faqet

 8. nji shkrim ,si i dale direkt nga shpirti i femres shqiptare ,
  si nji Omazh i asaj Tragjedie qe jetn femra shqiptare ne ate shoqeri ,
  qe tashme eshte braktisur nga cd ndjenje njerezore dhe nga vet Shpirti !
  Kjo eshte Drama me e dhimbeshme shqiptare sot !
  E lexova shtrir , ne divan e ndjeva se dicka e njom , binte ngadale
  nga syri i majte posht faqes .( te gjithe kemi brenga )
  Burrat s’qajne ,por un ( mendoj se ) jame me shume njeri se burre dhe kam motra ,
  kam mikesha edhe dike ,qe ky shkrim .
  me ben te prekem shume . E lexon dhe kofrontohesh me vehten tende i mashkull
  dhe mendja te shkon mejiher ke dikush ,nji storie qe ti ndihesh i prekur direekt ,i padrejt ,
  madje fajtor e s’ja fal vehtes ,se duhet te bejee te duhuren ,sado e komplikuar te jet kjo jeta jone
  si shqiptare .
  Nuk mundet te lejojme kaq dhimbje ne mes nesh .
  Sidoqofte duhet shpresuar ,asjiher sduhet ree ne psimizem
  ,gjerat ndryshojne e njeriu eshte i fort dhe asnji njeri i mire s’eshte i mallkuar
  .Ndoshta duhet treguar me shume forc edhe ke femrat shqiptare
  dhe gjithcka ndryshon .
  Edhe ne ,qe komentojme ktu e dukemi sikur gjithcka eshte ok ,na bren nji breng brenda
  e sjemi aq te lumtur sa dukemi .

  Un jam Shteti ,
  qe nuk bera kurr sa e si duhet per kte shoqeri
  sepse ju e shikoni ,cdo dite kafshojme njeri – tjetrin si politikan ,
  s’na dek koha te merremi me problemet sociale ,te femres shqiptare ,
  plus pandemia ,qe na cmedi fare .
  ( te gjithe ndihemi fajtore ne ne kte Drame Sociale dhe duhet te bejme dicka kunnder ,
  qe ajo femer ,te besoje ne kte Jete se eshte e bekuar jo # )

 9. tropoja says:

  bravo vajzes paraqet tamam realitetin,PS.qenke dhe bukuroshe

  1. Tropojani says:

   totalisht dakord, dhe vertet eshte shume nice

 10. AliPasha says:

  Hartime vari lesht alla feministe.

  Kjo avdallja qe ka bere mire qe ka emigruar, tashme e ndikuar teresisht nga degjenerimi perendimor dhe Suedia vendi ka ka shkuar, mendon se po ben ndonje gje te madhe duke bere shkrime te tilla alla feministe ku viktimizohet gjithmone femra dhe demonizohet mashkulli .

  Dhe kete e ben nga Suedia, nje vend qe nuk ekziston me martesa, ku femrat pallohen mesatarisht me 400 meshkuj gjate jetes dhe harbohen kafsherisht neper pushime sa u ka dal nami ne gjithe Europen, dhe per me teper ku popullata vendase po zevendesohet nga xaxa dhe arabe.

  Nuk ke thene asgje me vlere, dhe si cdo femer qe aq e ka inteligjencen, kopjon si majmun homologet e tua kurva ne Perendim.

  1. Ali Pas.
   — –
   edhe goca ,Autorja e shkrimit ,
   per tipa si ty kafshe flet , por ti je aq i trashe sa nuk kupton ,
   sepse ty dhe ktij ” Ndjekesit “poshte bythes time , ju mugon shpirti Njerezore ,
   per tee kuptuar Thelbin e saj te shkrimit pra .
   Nuk ka perse duhet te jete nji shklrim Romancieresh ,o njerez Siperfaqesor ,
   por edhe nji Tregim i Thjeshte por me shume ndjeje e Moral shoqerore ,
   eshte i mrekullueshem kur prek Tema te tilla qee shqetsojne jeten e asaj shoqerie .
   ————–
   Perse duhet ta ofedoni kur nuk kuptoni permbajtjen por merreni me Formen e shkrimit
   dhe stilin ?
   Ndoshta ajo ka dashur thjeshte te percjell dicka ne mte shoqeri ,qe mesa duket ,
   i ka hik jovetem Shpirti ,por edhe trut .
   —-
   Ky shkrim eshte si puna e Dialekteve .
   Do ta kuptosh malesorin e veriut ose kosovarin ti si shqiptare ,
   pra ke deshire ne shpirt si shqiptare vllezer te nji gjaku ,
   te merresh vesh e rrespektoshe ate ,ke deshire –
   te siguroj un . Kupton gjithcka .
   Nuk ke deshire se ke paragjykime ne Koken tende –
   Nuk do ta degjosh e jo me kuptosh .
   Turp te keni ju jeni kafshe jo njerez. 😲

 11. Stalker says:

  a nuk u lodhet me keto rendomtesira shqiptare, te vjen per te vjelle, shkrim leshi

  1. Kot says:

   Fiks, ne vend te sjellin pozitivitet e optimizem e inteligjence me shkrimet e tyre, na e shpifen. E kam inatin sidomos me keto pseudo shkrimtaret qe jetojne jashte.

 12. asd says:

  Kendveshtrim i dobet.

 13. ABC KORCA says:

  Neno,duke ndenjur tek ty kuptova se familja ishte e para,vinte e para per gjithecka.
  Ti punoje per familjen.Robetoheshe dhe jo punoje.
  Neno…o Nenooo
  Tani duan karjeren.
  Tani duan iphone 1.000€
  Nenooo o Nenooo…me degjon?!
  Tani per te lyer thojte lene femijen e tyre pa buk nenooo…..ohj moj nenoooo!
  Nenooo,tani lene FOSHJEN PA QUMESHT nene se u prishet gjoksi….degjon o Nenoooo?! Degjonnnnnnnnnnnnnnn?!
  U prishet gjoksi nenooooo.
  Oh te mjeret ne o nenooooo…..nje rruge kemi o Nenoooo.
  O ne burg o te shohim femijet tane qe rriten me mamane e tyre me qumesht pluhur,me eren kimike te thojve te lyer,me floket qe nuk duhet t’ja preki foshnja se i prishen.
  Neno mos me thuaj qe ti do e vrisje vete se duart e tua se nuk ja vlen Nenoooo.
  Nuk ja vlen te nderesh duar per keto buce qe po rriten sot…nuk ja vlen.

 14. Kush bene roje tek Lemi ,, Spata Qeni dhe Kasemi. says:

  ……… pa fjale….

 15. Alex says:

  o ju qe beni komente dhe ju duket vetja inteligjente the me kulture sa te thuash qe qyteterimi i ka renjet nga ju por po i fshini akoma quret me menge ! ju as nuk jeni bere as nuk jeni dhe as do te beheni pjese e europes ! jeni si ato kurvat qe kakarisin dhe ju pelqen vetja ! mbeme ajduti i misrave vrau nje vella dhe plagosi tjetrin per se pe misra ! lexoje kete ne ndonje lajm ne europe ? vetem ne turqi ndodhin keto krime atje shkoni te vlla erdogani cojini dhe grate mos haroni ! Pu fare e keqe

 16. the sociopath next door says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”

 17. the sociopath next door says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”

 18. the sociopath next door says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”

 19. the sociopath next door ... says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”
  politikanë janë përgjithësisht kështu – pa ndërgjegje

 20. the sociopath next door ..... says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”
  politikanë janë përgjithësisht kështu – pa ndërgjegje

 21. the sociopath next door ..... says:

  Super por shqiptarët duhet të mësojnë për crregullimet e personalitetit
  të ruhen nga njerëz gojamël dhe me mendje të ligë
  kjo vajzë ka rënë pre e psikopatëve – sipas psikologjisë ( i cmenduri është gja tjatër)
  fjalia e fundit është bombë fare por unë do t’i shtoja që “ti e kalove radhën, të mjerët ne”
  politikanë janë përgjithësisht kështu – pa ndërgjegje

 22. Mbaroi Albania 🇦🇱 says:

  Dola per plazh neno ne nje qytet europion pash kudo femra neno vetem femra neno te martuara me African dhe asnje muzhik i vogel neno nuk i njgjante hic femres se bardhe krenare qe para 50 vitesh ketu ne kete vend Benin dashuri diten kur lidhnin kurore neno kurse tani neno vete djali ne Tirane e kudo neper Shqiperi neno Burrneshat e sotme te mesojne si pihet malli si behet go… si shahet me fjalor qe edhe kryekurva turperohet neno vene qepen neno se nuk dihet numri neno O ju Burrneshat shurraqe bashke me ato nenat e shurrosura boll boll me se po i coni familjet Shqipetare ne degradim total o pa bukse o hale qe ju e ditet e sotme e hani mutin e merni nga b… ne goje

 23. Babale says:

  Ne kete realitet qe po jetojme femra shqiptare nuk eshte aJo qe portretizon autorja. Aty ketu ndeshesh me fenomene te tilla, por kjo nuk do te thote se e gjithe shoqeria shqiptare e vuan kete drame! Madje do te thoshja se aty ketu ndeshesh me fenomenin e kundert. Burra qe kerkojne mbrojtje nga policia, per shkak te dhunes qe ushtrojne grate ndaj tyre. Ne realitetin shqiptar madje mund te thuash pa frike, qe kategori te caktuara femrash kane nje liri te pakufizuar. Mbase edhe per arsye biznesi, por ekrani i televizionit eshte pushtuar nga femrat mediokre e lakuriqe, mjaft qe kjo sjellje e tyre tu sjelle fitime maramendese pronareve te ketyrte mediave. Ne rruge ndeshesh me femra “moderne” , te cilat nuk e kane per gje te sfidojne meshkujt qe e mbajne veten si gangstera. Te mos harrojme sjelljen prej gangsteri te “Misit” Trejsi Sejdini, e cila nuk vononte te perballej me meshkuj qe e sfidonin, ne disa raste te perdorte edhe forcen fizike.
  Jam i bindur qe femra shqiptare nuk e ka ende vendin qe meriton ne nje shoqeri te emancipuar, por kjo nuk eshte e vetmja mangesi e kesaj shoqerie. Ne kete tranzicion te tejzgjatur te shoqerise shqiptare disa gjera kane bere regres ne raport me sistemin qe lam pas. Ne kete sistem femra e moshes se re, shikohet nga burrat e pushtetshem si nje kukull, e cila zbukuron dhe kenaq jeten e tyre. Ndersa femra e “plakur” dhe perdorur prej tyre, shikohet si nje relike e cila tashme e tutje u duhet vetem per tu sherbyer. Ky vertet eshte nje realitet i hidhur, qe ky sistem nuk ka force ta ndryshoj.

 24. Albania 🇦🇱 mbaroi says:

  Ali Pasha respekt per komentin keto putanat dhe femra e sotme po luajne rolin kryesor ne shkaterrimin e familjes per interes te disa organizatave si Sorros me shok si debile dhe trape nga mendja manipulohet kollaj ajo ka pasur rolin kryesor ne familje tani po merr rolin kryesor ne shkaterimin e saj si tyryfyle qe eshte keto organizata me nje levizje shume te thjesht po i arrijne qellimet e tyre po ngren rolin e gruas ne shoqerin Europione dhe po i japin neper media e kudo perparesi Burrit African qe te poshterrojne Burrat Europion me keto dy levizje mbaroi familja ne 100 vjet rraca e bardhe Europione nuk do kete me krenari dhe ketu eshte fundi Botes pas kesaj asgje nuk do kete me kuptim

  1. Valer% says:

   Po ky nuk eshte problemi i Shqiperise o idiot, po i Evropes. Femra ne Shqiperi akoma nuk respektohet dhe vritet per arsye banale. Ska rendesi fare se mori burre te pasur apo te varfer. Mashkulli shqipar po njesoj eshte. Tek ju ka akoma konflikte me vjehrren. Imagjino! Shqiperise madje do ti bente mire, qe ca meshkuj te mos martohen fare e te mos bejne femije, se nuk e meritojne e boll jane shtuar budallejnte maskiliste. Per Evropen po, qe eshte gabim.

 25. ? says:

  Ta shkruaje kete hartimin (pas vdekjes) ndonjera nga keto qe e ka vrare burri, hajde de’/ Po kjo copa e gomarices qe vertit burrin si i do bitha e i ve brire edhe me ndonje burre te martuar, e pastaj na ben viktimen ketu. Perrc, perrc, perrc.

 26. Miri says:

  Silvana eshte derr llape.

  1. Tropojanii says:

   Shume llape, pak strabiste, por llapa llapë mbetet.

 27. mira says:

  o pedofil , o pederast , o zhigolo o lesbik, ka plot bota e qyteteruar ti qe hiqesh si ekspert je nje nga keto.

 28. Nuk merren me Problemin ,
  por me veshjen kafhset e zbrit nga mali kerkojne
  lluks
  e nuk jane aspak te interesuar per Kulturen / Maredhenjet
  ne familje dhe shoqeri ,per rrespektin vs femres shqiptare
  as per vlerat qytetare dhe me skandalozja eshte ,se politikt e djallit ,
  kto 30 -vjet i kan shndru e Ufo .
  – – –
  Kta nuk posedojne asji lloj emancipimi si shoqeri ,
  kane nji kulture hibritesh , egersirash ,ku Truri i Vertete jane Bolet mes shaleve ,
  nuk gezojne asnji lloj Kulture njerezore , nuk jne te afte per asgje ,vetem, me u fy te tjeret
  e te shesin edhe pordh medieve ,pa u pare ne pasqyre se cilet jane .ne te vertete .
  Qenie bastardur shndruar ne thase mbush me mbeturia .
  Nuk mundet me prit tjeter nga kjo shoqeri e tredhur .
  ——————–
  Te pakten kjo Goce ,prek ne Ate Plage te shoqerise ,
  nderkohee qe ju nuk doni me dit ,sepse gjithcka ju duket tashme normale .
  Keshtu me dhembe jashte, jetojne vetem kafshet .
  Nji shoqeri ku maredhenjet ne shoqeri i dikton Dhuna .
  Me kafsha ,me krimineli ,njeriu me i ndyre – eshte me i zgJhuari i pri i vendit !
  ——————
  Shif se cilet politikane
  i drejtuan kto 30-vjet dhe kupton nivelin e kulturen e asaj shoqerie !
  Njerez histerike ,qe nuk mendojn asnjiher te merreen me temtikat e maredhenjet ne shoqeri ,
  por me personin .Si vishet ,si duket ,si shkruan .
  Nganjiher te jep pershtypjen e nji shoqeroie Zombike , e gateshme te sulmoje cdo Njeri
  qe i del perballe .
  C’mjerim Njerezore !

 29. drini says:

  NJe thirrje e forte qe duhet ta degjoje cdo shqiptar.atkeqesisht realiteti eshte sic e pershkruan Silvana.Eshte nje realitet qe duhet ndryshuar
  Por nje shoqeri e shurdher e ka te veshtire te zgjohet.Shih sa komente ka.Shume pak krahasuar me komentet per shkrimet politike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *