“Vetëvendosje do të angazhohet si lëvizje politike në Shqipëri”

Vetëvendosje duket se i ka qëllimet e qarta në Shqipëri.

Aktivisti Arbër Zaimi tha se listat e hapura nuk asnjë funksion demokratizuar dhe kjo, sipas tij, është provuar edhe në Kosovës.

Zaimi u shpreh në OraNews se me pragun e dyfishtë dhe rajonalizimin proporcional lëvizjeve të reja u hiqet mundësia për tu futur të politikat elektorale.

Shoh që ka një naivitet të madh kur shoh se paraqitet se listat e hapura paraqiten si një zgjidhje për demokracinë që është e kapur tashmë. Ne mendojmë se me një artificë ligjore, do t’ua marrin pushtetin kryetarëve të partive. Kjo është e gabuar, pasi është studiuar se listat e hapura nuk e kanë këtë funksion. Kosova ka listat e hapura, por partitë janë tërësisht të kontrolluara nga liderat e partive. Partitë në Kosovës janë me emra.  Unë mendoj se kërkesa është fiktive nga Rama për të hequr mendjen nga dështimet shëndetësore dhe për të krijuar një shtypje të frymës opozitare.

Me pragun e dyfishtë dhe rajonalizimin proporcional lëvizjeve të reja u hiqet mundësia për tu futur të politikat elektorale. Është e vërtetë që Lëvizja Vetëvendosje është e interesuar që të angazhohet si lëvizje politike në Shqipëri dhe mendoj se do të hidhet një hap i tillë i cili do të njoftohet. Unë mendoj se një veprim i tillë do të konsultohet brenda strukturave tona demokratike. Pavarësisht VV, ne jemi të detyruar që të themi të vërtetën.

Për Zaimin, këto janë hile të Ramës për të kapur shtetin dhe nëse kërkohet demokratizimin duhet që të ketë sistem proporcional kombëtar.

Arbër Zaimi: Këto ndryshime kushtetuese dhe kjo reformë elektorale nuk është në të mirën e përgjithshme, por një hile për të forcuar kapjen e shtetit nga Edi Rama. Nëse duan forcimin e demokracisë duhet të ishte shndërruar vendit në një zonë elektorale me proporcional kombëtar. Kështu nuk humbasin votat e asnjë subjekti. Do të duhet që të vendosej demokratizimi i partive. Nuk mund të shkelet statusi i partive dhe të mos mbajnë përgjegjësi.

REMOTE_ADDR:[]

51 komente në ““Vetëvendosje do të angazhohet si lëvizje politike në Shqipëri””

 1. KUSUREMADHI says:

  te vi ne ky koketuli ketu…te rri ne kosove te fitoj aty

  1. Prind says:

   E ndritet ne kosove ju dhe mbetet ne Shqiperi, do thyeni koken ketu, mos i merrni per budallenj shqiptaret qe te genjehen nga ideologjite mediokre te filozofeve Elvis dhe Ysamedin.

   1. Eri says:

    Ne Kosove kunder Vetvendosjes jane te gjithe hajdutet Mustafa Thaci Haradinaj dhe Veseli.Po te vije dhe ne Shqiperi te gjithe hajdutet Meta Rama Berisha dhe Basha do ti kene kunder.Vetvendosja duhet te shtrihet ne te gjitha trojet shqiptare si nje levizje Panshqiptare si e vetmja Levizje per prosperitetin e Kombit dhe te se drejtes.Fragmentarizimi i politikes shqiptare si ne Shqiperi Kosove e Maqedoni te Veriut eshte interes i armiqve shekullor te shqiptareve.Sot per sot ne viset shqiptare ne krye te partive jane spiuna tradhtare ose te paafte hajdute dhe njerez ordinere.Vetem nje Levizje Panshqiptare me njerez te afte dhe patriote do te sielle ndryshimin e shumepritur.

  2. Z says:

   Vetvendosje eshte kthim prapa ne boten e fondamentalizmit islam! keta jane mendje ndryshkur!

 2. Fagu says:

  Ik mo intrigant bixhozçi shkaterrut vetvendosjen e kosoves tani po doni me shkaterru dhe shqiperine bashke me dy obezet Dejona psiqiken dhe Bojken paranojen

 3. NjeQytetarOptimist says:

  Kam nje pyetje: Kush eshte ai krric qe do votoj per nje gomar. Nuk eshte as gomar brenda Shqiperise qe mund te kaperdihet. Ky gomar me dorashka te zeza sdi ku bien rrethet e Shqiperise e jo te garoj ne nje territor qe as se njeh. Mbylli syte ketij specie dhe lije ne nje qytet, ai sdo dij ku eshte dhe ku te shkoj. Lere ate parti (VV) te tretet gradualisht vetvetiu.

 4. As njehere .. says:

  ..boll kemi idjota ne shqiperi , do vij dhe krye idjoti ALBIN KURTI..ik or legen muti ..

 5. uskania says:

  Të ndalohet me ligj kjo lëvizje përçarëse kombëtare.

 6. Haka Tekizoti says:

  Tani po, u rregullua edhe Shqipëria, i hodhi hallet, allatet e vetvendosjes do ta nxjerrin në dritë. Meqë do vijë në Shqipëri pasi ndreqi Kosovën, atëherë Vetvendosja duhet të quhet Vetzhvendosje. Mesa duket duan të provojnë pak nga tepsia e Shqipërisë Londineze.

 7. Niku says:

  Keta kurvat bejne lojen e sherbimit sekret Malazes ne bashkepunim me ate serb.Albini merr pare nga mergata e shqiptareve te malit te zi ne amerike.Turp sa shpejt e shesim veten ne hajdaret shqiptare

 8. Tiranci says:

  Kure mos ja degjojme emrin VV ne Shqiperi. Kjo eshte shpallur “organizate e dhuneshme”. Boll i kemi tonit: Paloqen, Flamur Noken, Alibeun dhe kermen e Vuçidolit

 9. Marie says:

  Te shporren ne kosove me hunj dhe dajak shqiptar,qe mos dine nga te hedhin kembet…nuk kuptoj si ska ligj per kto nderhyrje,kosova shtet me vehte dhe sduhet te kete nderhyrje,cdo kush ne canakun e vet!

 10. Hameri says:

  Vetvendosjen ne Shqjiperi e ka uzurpuar levizja Mjaft. Jane mostra. Bejne lobingje dhe mbajne me rroge dhe And Bushatin. Nuk jane si duken perkundrazi.

 11. Patrioti says:

  Ky AD qe ka shkruar artikullin eshte mbrapa bote. VV eshte nje shtojce e PD ne Shqiperi. Kreshniku eshte vartes direct i Saliut. Puna me mire qe mund te benin Saliu dhe Kreshniku do ishte te integronin VV dhe PD ne te njejten parti me ndonje emer te math si “Integralja Kombetare”. Si Saliu dhe Kreshniku kane nje ngjashmeri te frikshme si ne politike ashtu dhe ne biografi. Ne politike udhehiqen nga teoria e Rrumpalles. Ne biografi jane shume te ngjashem ne qendrimet pro serbe si ne kohen e Rrambujese apo ne luften ne Kosove e deri ne qendrimin ndaj UCK. Ne te vertete integralja do kish kuptim me te plote po te quhej “Integralja Kombetare Serbe”.

 12. qytetari says:

  Kjo tufe e ligesise dhe injorances mesjetare vet-vrasese,pushteti i te ciles u shpartallua ne menyre spektakulare brenda muajit ne Kosove,tregon qe eshte dhe bajagi e trashe,kur e ka lene dhe ay pak grimce tru qe mund ti kete mbetur,kur kerkon te cfaqet dhe ketej,ku ndjehet neveri e skajshme per te.

 13. E verteta e VERTETE says:

  E ndritet ne Kosove qe ta dhisni edhe ne Shqiperi
  Dora e sherbimeve serbe

 14. Poshte ramozani o gjerman aga. says:

  Ik mor islamqen muti …

  1. katarakti says:

   Maxhioritar kombetar me korrigjim proporcional. VV-ja ka te drejte.

 15. Labi says:

  Ku e ka ket fat palloshi gjat,keta e shajne cdo dite po uj te burimi atij cojne cdo dite e me shume.kshu si e ka nis palloshi d me ket opozite do vdesi ne kryemknistri.

 16. Korabi says:

  VV-the eshte kopje e PD-es se Sali kriminelit,te dhunshem dhe antikombetar,ne Shqiperi nuk ka terren per keta naziskin te shekullit 21.

 17. Edhe ky! says:

  Duke mos i mjaftuar intrigantet, kriminelet, hajdutet, moralistet… Shqiperise, dashka te na vij edhe ky moralist mashtrues… te na krijoj akoma me shume pengesa e probleme nga ato qe vendi yne mbart. Me siguri ky don te behet aktiv si paterice e krimineleve sali Berisha e Ilir metaj. Nga Kosova ne presim krahe hapur te gjithe ata patriot e intelektual qe e duan Kombin dhe qe i qendrojne larg tradhetareve… albim kurti ne vendin tone do mbjelli vetem percarje…sps per kete eshte i specializuar…asgje te mire kurre nuk pritet prej ketij moralisti te peshtire.

 18. Pashai says:

  Kur vjen fjala për kapjen e institucioneve dhe shtetit në tërësi,Albin Kurtovic vetëm Saliun ka homolog,kjo e provuar tashmë!

 19. Nastradini says:

  Pasi populisti Albin nuk ndezi ne Kosove ,iu kthyeMakedonise se Veriut ku edhe atje iku me bishte nder shale pas tashme VV eshte bere si ata arixhinjte ku per ari kane zgjedhur Albinin!
  Je person neon grata per kesisoj punesh or fondamentalist tashme i djegun!Mos krijo perçarrje midis Shqipetareve se po te futen ne listen e zeze as me pasaporte nuk kane me te lene me hy!
  Po i referohem thanies tande or hoxhe kur ke deklarue se Asht ma mir dy shtete te fuqishme se sa nje shtet i dobet nder shqipetar or demagog ku sahati te ka ngel shum kohe perpara!Ju vini per me djeg tue tregue vehten se jeni si Balli Kombetar i shekullit 21 ku vetem pulat ju mungojne!Ndaj hajde provoje or aventurier qe gjithnje ke lujtun me karta te djegura!Rezultatin ta pame ne Makedonin e Veriut ku u ngjitet edhe neper podiume per me rezue Ali Ahmetin e ku ai pas zhgjedhjeve pat deklarue sikur te kishin ardhur per propagande kunde nesh ma heret me shume vota kishim me fitue!
  Naj ore manikin ne Shqiperi nuk ke vend mund te kesh aleat por kursesi popull qe te do e nuk te njeh!Mesiguri te ka rrejtun Meta apo Berisha se te them per Lulin ai ren edhe vehten!
  Me kete lajm ke gezue Moniken,Lulin ,Saliun,Ilir floririn ndaj ne plehrea ke me shkue me gjithe ata!

 20. Astrit says:

  Pirdh pirdh se lirohesh…i themi ne ketej kufirit…

 21. Pelioni says:

  Ky . Albini i vetëvendosjes që destabilizimi Kosovën ,në Shqipëri s’ma ma merr mëndja të ngjyej ky ,megjithatë edhe po erdhi misioni i tij do jetë specifik dhe i veçantë .
  Do t’i mbajë uturakun doktor vdekjes.

 22. Pelioni says:

  Ky.Albini i Vetvendosjes që destabilizoj Kosovën në Shqipëri s’ma merr mëndja të ngjyej ky rob koti,mëgjithatë dhe po erdhi,misioni i tij do jetë specifik dhe i veçantë.
  Do t’i mbajë uturakun doktor vdekjes

 23. Ed says:

  JA DHE KRESHNIK SPAHIU I KOSOVES KERKON REMUJE NE GJITHE VISET SHQIPETARE.

 24. Ladi says:

  Edhe ky loqka na mungonte.Çjam ata gomar qe te votojne nje kërriç si puna jote.

 25. m says:

  Veprim shumë i drejtë. Është në llogjikën e partisë që lufton për një shtet kombëtar,të përfaqësohet në të gjitha “vilajetet” . Natyrisht,ata qe duan 2-3 shtete të lodhura,qe mund ti komandojnë lehtë grekët e serbët,do përpiqen të nxijnë vv-në. Be-ja është partia e vetme me program kombëtar në trojet shqiptare. Kokpalarët e salës dhe 300-at e salës,kanë frikë se vetëm vv-në mund ti zërë vendin ramës. Vetëm kombëtaret mund të bëjnë opozitë efikase,me argumenta dhe shpresë për shqiptarët. Pd,lsi,dhe gjithë pllumi i sotëm opozitar ,nuk kanë asnjë shans .

 26. owl says:

  E ndrite ne kosove ti e tani duhet te shkaterosh dhe Shqiperine. Ti sherbetor i serbeve larg duart nga shqiperia ne se te dhimbset koka.

 27. Zeni says:

  Te marre edhe gruan me vete qe te beje ndonje kure me sperme shqiptari nga Shqiperia! Edhe ky pederast i duhet Shqiperise,
  sepse e ndriti aty ku eshte. Te marre edhe Berat Bukeshkalin me veshet, si veshe gomari dhe me ate te foluren prej nje kosovari analfabet, dhe jo kosovari me shkolle, se kete te fundit nuk e arrin dot Bukeshkala. I ka thirre baca, Bace Salija me ardhe dhe me ndihmue shqiptaret e me i qit prej robnije, me shpetu prej diktatorit Edi Rama! Ejani bre burra, ejani!

 28. Ed says:

  Hej. m. Mos e lere me kaq se kupton shume gjera qe fillojne me m si muti muta ose meta

 29. Kellira e islamit politik says:

  Islami politik instaluar ne nje playforme staliniste me garniture nacionaliste.
  Kush i financon keto lloj gjellesh qe iu pelqejne shume shiptarve?!

 30. Desario says:

  O debil, ç’dreqin do ne shqiperi, apo je i mir paguar nga meta dhe mona. Do rregullosh punet tona, kur te tuajat ne kosove, te kan bere mutin. Shko e shtyr bythen atje ku je, apo po vjen si i infiltruar i ndonje partie. E dim qe ketu paguesh mire per destabilitet, por ka perenduar koha e berishes dhe monametes, keshtu qe do te shkoi mundi kot.

 31. BandaPS PD LSI says:

  E ke voten time Albin djali,le te thone ca te duan krricat tifoz te bandes PS PD LSI. Kto gomere kane 30 vjet qe hajne rakun dhe i pelqejne

 32. qazim says:

  Ju te VV jeni delirante dhe injorante,jeni bere per barcaleta me megallomanine tuaj te hatashme. Vazhdoni me keto ‘ide madheshtore’ se vetem sa do ti acaroni me keq shqiptaret e shqiperise qe jua vene kufirin tek thana.

 33. xhela says:

  VV e ndriti ne Kozove dhe do te drisi Shqiperine, kjo eshte nje parti idjotesh….

 34. Aliu says:

  Albini do te zevendesoje Bujar Bukoshin kur solli ushtrine me djeg Shqiperine e me perça veriun me jugun ne kohen e poliagjentit Sali!Bujrum or dordolec qe as per arra te mbjelluna nuk ben me pune se s’trem dot as zoqte e jo me Shqipetaret qe po i cenove te fusin …ret!Hajde duku ore manikin e ke me ik i kenaqun ,se pasi Saliut iu dogjen kartat per me e djegun Shqiperine do me nxjerr nga menget ty kaqolin qe mendon se meqenese nuk ta vershelleu njeri ne Kosove e maqedoni,mendove se tash te ka dalun shanci ne Shqiperi!
  Mirsevjen Bujar BUKOSHI NR.2,por mos harro se nuk eshte me 96 por 2020!

 35. m says:

  Dalin debilat e ps-pd-lsi,dhe i kërkojnë llogari një shqiptari se çdo ti në shqipëri????
  Do atë që donte ismail qemali,një shqipëri nga preshevë në prevezë.
  Do që krahina shqiptare e dardanisë ti bashkangjitet trungut kombëtar.
  Do që shqipëria të mos jetë në duart e sali serbit dhe internacionalistëve socialistë.
  Do një shqipëri të fortë ,me dinjitet,dhe jo koloni greko-turke.
  Do një shqipëri që ta udhëheqin të aftët dhe atdhetarët,dhe jo hajdutët pa identitet kombëtar.
  Natyrisht,turma pa identitet,që lëpihet pas partive që vetëm shqiptare nuk i quan dot,dhe ushqehet me kashtën e ymer janullatosit,nuk ka aftësinë të kuptojë që vv-ja i shërben interesave kombëtare.
  Ndryshimi nuk vjen nga njerëzit pa shtyllë kurrizore.

 36. Babale says:

  Ky idjot e rregulloi shtepine e tij, tani kerkon te rregulloj edhe shtepine e komshiut!? O po ku jane mbeshtjelle ne shtepine tone gjithe budallenjte!

 37. doku says:

  Filluan qente qe kruajne hunden gjithe diten te na tregojne kush eshte VV. Albini te vije edhe e ka rrugen e shtruar. Une personalisht ja bej 10 vota. Pastaj ta shikojme ate levantinin qe ngre bythen kur ecen. Burre qe ngre bythen vetem Edvin Malavita eshte pa harruar ato bushtrat ministre. Sali Gerdeci bashke me Like bllokun te gjejne vrime ku te futen. Luli me Monen vari topat jane sa per dekor nuk i gjen gje.

  Sme del e keqja me keta qente qe kur ja u kafshon te zotin, direkt te derdhen me ne krye bibilushin dhe koke hekzagonin.

  Nejse, gra, fis e fare ti keni me shendet, tju rrojne sa malet se duhen per mbarshtrim!

 38. doki says:

  Filluan qente qe kruajne hunden gjithe diten te na tregojne kush eshte VV. Albini te vije edhe e ka rrugen e shtruar. Une personalisht ja bej 10 vota. Pastaj ta shikojme ate levantinin qe ngre bythen kur ecen. Burre qe ngre bythen vetem Edvin Malavita eshte pa harruar ato bushtrat ministre. Sali Gerdeci bashke me Like bllokun te gjejne vrime ku te futen. Luli me Monen vari topat jane sa per dekor nuk i gjen gje.

  Sme del e keqja me keta qente qe kur ja u kafshon te zotin, direkt te derdhen me ne krye bibilushin dhe koke hekzagonin.

  Nejse, gra, fis e fare ti keni me shendet, tju rrojne sa malet se duhen per mbarshtrim!

 39. am says:

  Une mirepres nje parti politike qe eshte prezente ne shqiperi dhe ne kosove. Nuk kuptoj pse duhet qe te paret qe e bejne kete jane kjp nande idjotesh?!

  1. Dani says:

   AM një parti prezente në dy pjesët tona ëahtë ajo që na mungon shumë,kjo do na çojë drejt bashkimit,por kam shumë rezerva për mënyrën si Albini punon.Ai vjen në Shqipëri për të zgjidhur çështje dhe takon Sali Berishën skuthin më të madh ngatrestarin më të madh për të zgjidhur probleme.Behet palë më njerzit më të korruptuar.Që aty ai humbet besimin,të lë një përshtypje jo të mirë.

 40. S.Krasniqi says:

  Unë propozojë që te formohen dege te PS,PD,LSI edhe ne Prishtinë dhe ta dhijosin sikur VV qe e dhjeu ne Kosovë

 41. Visi says:

  Vetëvendosje do të garojë dhe do ta fitojë në Shqipëri e do ta marin pushtetin Kosovarët.
  Tashmë Rama e ka trasuar rrugën me dy ministra e me VV në shumica do jenë Kosovarë.

 42. Ermali says:

  Ik mor legen islamist arab turkmut. Se nuk kemi nevoje per osmanizem nje nga ato te vv thote qe skemderbeu ishte terrorist. Prandaj larg duart nga shqiperia o haxhi qamila se e kemi nje ktu me shqiperi qe quhet olsi jazexhi

 43. Trotski says:

  kellire e Zgjebosur .E Ndritet ne Kosove dhe po perpiqeni te beni Zallamahi dhe ne Shqiperi ! Larg Delenxhinj.Legena si Ju nuk i duhen Shqiperise.

 44. Nick says:

  Vetvendosja ësht shum e vonume! Duhet t ishte që para 10 vjetësh qeveri n Tiran dhe jo n Prishtin. Për arsye t presjonit të ndërkombtarve ka dal dhe nga shinat ku e nisi udhtimin e saj n politik. Gjithsesi ndoshta mund t ndërroj diçka edhe tash n Tiran, megjithse asht shum von.

 45. Tarasi says:

  Ik ore q…vemje hahahahahaha ALADINI byth e brek me serbin e sali kriminelin do votohet ne shqiperi….vertet jemi nje popull nje gjak nje komb po duhet ta kuptosh mir qe kjo pjesa ketej ta mat koken me spango …te jep uj me bisht te luges…pak shkaterimtar kemi vet ne dhe ti na duhesh …ik lipsu tradhetar …ajatollah mullah.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *