Shkreli: Krishtërimi i vjetër kosovar, gjindja serbe filloi të krishtëzohej në kishat që gjeti kur u pranuan në Kosovë?!

Zv.ministri Artan Shkreli ka postuar zbulimin e një kishe paleokristiane të shekujve IV dhe VI në Kosovë, ndërsa sfidon serbët, për të cilët thotë se mund të jenë kthyer të krishterë në këto kisha.

Postimi i Shkrelit:

K R I S H T E R I M . I . V J E T E R . K O S O V A R

Kishë paleokristiane, shek IV-VI, zbuluar së fundmi në Vrellë (Kosove veri-lindore). Historiografia serbe mëtonte, deri para këtij zbulimi, se kishat me të vjetra në atë zonë qenë të shek XIII.

Tani pyetja ime është nëse gjindja serbe filloi të krishterëzohet në kishat që gjeti kur u pranua në Kosove, apo serbët erdhën të tillë 😉

36 komente në “Shkreli: Krishtërimi i vjetër kosovar, gjindja serbe filloi të krishtëzohej në kishat që gjeti kur u pranuan në Kosovë?!”

 1. Kombi shwiptar duhet te pastrohet shpirterisht ( KADARE ) says:

  ..i ngrini me madheshtore se me perpara , kjo eshte e verteta dhe jo muti islam qe ka mbuluar kosoven.

  1. Flm says:

   O Majmunaaaaaa … pyetja eshte vetem NJE.
   A do ta mbajme te Krishter Kosoven dhe Ballkanin e Islamizuar (me dhune) apo do ta Islamizojm me shume me nderhyrej Turke, Arabe, Kuvajtjane …
   ###
   Pyetja eshte a ka lidhje popullata e dikurshme Kosovare me ata Xhihadista Kosovar qe sot japin jeten per Islamin ne Sili dhe Libi.
   ###
   Rini te qet o majmuna mos “u kruani” te tilla Tema se qelbeni era mut.

   1. Uskana says:

    Shiko tej ballkanit ne evrop.

    Nè shtete perendimore ku te huajt dita dites shtohen si ardhacak, por edhe si ardhacak puntor te hershèm (Ausländer) me demografin e tyre.
    E kurse ju tè nderuar Krishter ua keni bèr grat, motrat dhe vajzat e juaja, atyre refugjatve te shendosh e te fuqishem tua marrin si per pune qejfi por edhe per martes si grua te 2.
    Si do qoft, a nuk e shikoni vdekjen tuaj me sy.
    Trashegimia europiane e atyre qè njihet si autokton vdes bashkè me krishtjanizmin.
    Nga injoranca qè vjen nga besa thelbsore krishtere.
    Krishti do!!!
    Ndihmo, edhe pse i huaji synon shtepin tènde.
    hapi dyeret e shpis dhe afro strehim
    punsohe ne shtepi, se punet ende si kryen vet,
    dhe jepja graun se ende ske femij.
    Ju keshtu mbroheni a ?
    Morgu u merr tè djegur hiiii (Die Urne) ashtu si e keni zakonin.
    Pa asnjè trashègimtar.
    Dhe ju ende llapanisni per kosovar apo shqiptar mysliman.
    Tè nderuar kryqa nèse duani veten dhe jetèn, dhe jeni besimtar ne zotin, ku pra jan besimtarèt pas vdekjes tuaj ? Ku i keni ju kryqali evropian femijèt?
    E ardhmja e qdo populli !!!

    1. shqipo says:

     Ca thua o psokopat islamik, o race e ndyre antishqiptare. O RROT CARI!

     1. Uskana says:

      O shqipo mos mè shaj, se je gabim.
      Hapi syt dhe shiko !!!
      Mè dhimbet e ardhmja e vendit tim,
      nga injoranca e juaj kristiano europiane me tè huajèt.
      Jetoj nè gjermani dhe friksohem nga qka shoh pèr vendin tim.

      1. shqipo says:

       Pse jeton ne Gjermani o PSIKOPAT islamik antishqiptar? Shko jeto ne Siri o BYTHQIR analfabet!
       Shqiptaria nuk eshte vendi yt mor bastard tyrceli i mutit, race e felliqun antishqiptare, qe gjithmone i keni sherby serbit!
       Sa nona ke ne shtepi? sa gra ke ne shtepi, me mjeker dhe burga jetoni? O RROT CARI, ju jeni antishqiptaret me te felliqun ne kete bote!!!
       VDEKJE ISLAMIT
       RROFTE SHQIPTARIA

  2. Genti says:

   Duhet hedhur tutje besimi islamik i imponuar me dhune nga pushtuesi.Atehere dhe serbet e greket do te rrinin urt si mutat.

 2. Arberi says:

  Krishterimi ka ekszistuar ne Kosove, por turqit i kovenvertuan ne myslymane dhe sollen edhe shume kolone turq, prandaj edhe ne Kosove flitet turqisht. Kishat jane shqiptare dhe serbet i pershtaten me simbolet dhe emblemat e tyre gjate invazioneve ne Kosove.

 3. Klimax says:

  Cfare do te thuash Shkreli? E para, krishterimi ne Europe ka filluar qe ne vitet 30 mbas Krishtit dhe ne vitin 391-392 krishterimi u be i vetmi besim fetar i shtetit ne Perandorine Romake, pra edhe i popullsive te territoreve ballkanike qe ishin pjese e kesaj perandorie.
  E dyta, ky zbulim arkeologjik i nje kishe paleokristiane e shek IV- VI eshte i periudhes dhe civilizimit romak.
  E treta, fiset sllave qe emigruan drej Jugut, ndoshta ishin para emigrimit te kristianizuara, ndoshta mbas emigrimit te tyre, ndoshta u perzien dhe bashkejetuan me popullsite vendase ne nje shoqeri dhe kulture sllavo-kristiane, kjo pak rendesi ka, problemi eshte, popullsia myslimane e sotme e ketyre territoreve, cfare rrenje te perbashketa ka me civilizimin paleokristian? Mos valle shumica e kesaj popullsie jane kolone myslimane te ardhur qe ne shek XI e me pas me Perandorine Osmane ashtu si jevgjit, romet e nomade te tjere?

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Kur erdhen ne Ballkan fiset sllave ishin paganë. Ata u kristianizuan ne pjesen e dyte te shek. te nente, pra disa shekuj pas shqiptareve.
   Nuk kishte kolone te ardhur ne trevat shqiptare gjate shek. te njembedhjete. Prurje kolonesh mund te kete pasur gjate pushtimit osman, por jo aq sa te nderronte struktura e popullsise.

   1. Pyka says:

    Eshte pikerisht, keshtu. Fiset sllave u kristianizuan ne shekullin e nente, me iso-apostujt Shen Qiril dhe Metod. Keta te fundit u derguan nga Fanari mes sllaveve pagane pikerisht me objektivin per ti kristianizuar ata.

 4. Flm says:

  Greket, Serbet … dhe per c’do populli tjeter i Krishter ato Kisha quhen “te Krishtit”.
  Shqiptare i thone vetem inferioret qe nuk i lidh asgje dhe i duan ti pervetesojn ato konumente.

  1. u dhime duke qesh says:

   Shqiptaret jane kristiane perpara “grekeve” dhe natyrisht para serbeve!
   Po ti Flm duhet te jesh ANALFABET FUNKSIONAL dhe natyrisht fshatar inferior 😀

 5. Xani says:

  Serbet vetem turq nuk ishin
  Tung

  1. Dani says:

   75% e serbisë or mik janë shqiptarë ortodoksë të asimiluar në sërb dhe si e kemi ne zakon behemi më sërb se serbët.

   1. Flm says:

    Nje sqarim per “gjysem te diturit” qe jane me te rezikshem se injorantet.
    ###
    O Dano, mos do te thuash qe Serbet mund te jene 75% Arber Orthodhokse (dhe jo Shqipo, sepse sot Orthodhokset jane 10%, dhe vetem ne Jug), sepse Shqipot (eshte fakt i pa mohueshem) qe jane 75% Turko-Arab, mbetje Otomane te asimilimit 500 vjecar te Arberis
    ###
    Shiko statistikat, 75% jane me mbiemra Hoxha, Islami, Shehu, Imami, Dervishi, Spahiu, Bajrami, Aliu, Zeneli, Halili, Haxhija, Haruni, Mehmeti, Pashaj, …

    1. ca po thua says:

     Or ti qenie e neveritshem idiote dhe e perdale Flm, o INJORANT KLASIK qe ke guximin e idoitit te bertasesh “kapeni injorantin”. Nje pjese e shqiptareve kane nderruar fene, po jo prejardhjen dhe fisin o deficent. Po Graqia eshte e mbushur me emra Karamali, Karazhaferi, Karapoutana, Seferli, Kazantzi, Arampatzi, Tourusidi, Antasoglou … te cilet nuk jane emra fetare (arabe) por jane emra te paster TURQ! A kuptove o RROT CARI, o qenien inferiore?

     1. O.Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles jane birazeret tane turq'' says:

      logjike qe te irritohesh pasi qelbesh ere turku……………..

      1. ca po thua says:

       Kur flet per “ere” dhe ti o zhuls rrugesh Pamuk Pisoglendi, mos ngelte pisoglend ne kembe mos ngelte, o zhabzi 😀 😀 😀

    2. mb says:

     The highest levels of IBD sharing are found in the Albanian-speaking individuals (from Albania and Kosovo), an increase in common ancestry deriving from the last 1,500 years. This suggests that a reasonable proportion of the ancestors of modern-day Albanian speakers (at least those represented in POPRES) are drawn from a relatively small, cohesive population that has persisted for at least the last 1,500 years. These individuals share similar but slightly higher numbers of common ancestors with nearby populations than do individuals in other parts of Europe (see Figure S3), implying that these Albanian speakers have not been a particularly isolated population so much as a small one. Furthermore, our Greek and Macedonian samples share much higher numbers of common ancestors with Albanian speakers than with other neighbors, possibly a result of historical migrations, or else perhaps smaller effects of the Slavic expansion in these populations. It is also interesting to note that the sampled Italians share nearly as much IBD with Albanian speakers as with each other. The Albanian language is a Indo-European language without other close relatives [53] that persisted through periods when neighboring languages were strongly influenced by Latin or Greek, suggesting an intriguing link between linguistic and genealogical history in this case.

     Shqipfolsit (nga Shqiperia dhe Kosova) pervetsojne nivel ma te lart IBD (identitet ne baze te perardhjes), nje rritje nga perardhje e perbashket ne 1500 vitet e fundit. Kjo tregon se nje pjese e mire e paraardhesve shqiptar (se paku te atyre te perfshire ne POPRES) vijne nga nje popullate e vogel e kohizve, qe ka egzsituar me se pakti 1500 vjet. Keta individ ndajne ngjashmeri ne perardhje me teper me popullatat fqinje se sa me individ nga pjeset tjera te evropes… Greket e maqedonasit tregojne se kane me teper paraardhes te perbashket me shqipfolsit se sa me fqijnite e tjere te tyre…

     Ky studim nuk tergen se shqiptaret jane te pa prekur nga te huajte, por ven ne dukje se jane nje nder popujte me pak te ndikuar se sa fqinjte e tyre ne keto 1500 vitet e fundit…

 6. Kuq e zi says:

  Qenkan mbledh te gjith ushtaret e janulles ketu
  Pale po nxjerrin dhe teori qe vllezrit serb na erdhen kristiane pa marr parasysh se pse alfabeti i i tyre quhet cirrilik as pse ky alfabet u shpik dhe kur u shpik
  Akoma me bindese del ai qe thote qe dardanet myslimane na pasksan ardhe shek Xl
  Hahaaa ne shekullin e Xl peradoria e kostandinit na paska qene me popullsi myslimane
  Po tjeter?
  Edhe kjo nuk eshte e keqe kur thone qe kishat jane te krishtit kur dihet boterisht qe serbet pretendojne kosoven vetem se kane pervetsuar kishat dhe si rrjedhoje quajne kosoven te tyren
  Hahaaaa kishat jane te krishtit, mjafton me pa se cbejne ne mal te zi per nje kishe serbe
  Por shqiptaret nuk tremben sepse kane janullen qe i mbron nga serbet ashtu si kirilli mbron ruset irenej serbet
  apo jo?

 7. Piskuriqi says:

  Tano me vjen keq per ty qe te paska zene semundja moderne e shqiptareve e grup thinking se Kur ishe ne Puke thoje shyqyr qe eshte Shqiperia e vogel se do na conin me punu ne Kosove dhe do na duheshin 6 dite me shku nga Tirana

 8. XXXL says:

  Mongolët e sllavizuar (bullgarët) e pastaj sllavët zbritën në Ballkan me aprovimin e Patrikanës , këta u vendosen pranë shqiptarëve ortodox që ti bëjnë rrezistencë katolicizmit gjegjësisht Vatikanit dhe nëse me opingat e tyre sllavët kanë sjellë kisha të tyre në këtë pjesë të Europes të dominuar qysh heret nga kultura Romake servēt edhe gjithë ortodoxët edhe sot me të madhe e urrejnë katolicizmin çoftë edhe ate sllav si myslimanizmin por te Katolicizmi nuk u shitet

 9. Leonidha says:

  Sa per konvertim ne myslymanizem nuk ndodhi vetem ne Shqiperi por edhe ne vende te tjera. Ja ku i ke myslymanet ne bosnje. Edhe ne Greqi ndodhi konvertimi por pas shpalljes se pavaresise ata vendosen me force te rikthehen ne fene e krishtere. Edhe te krishteret u kthyen ne myslymane gjate periudhes osmane me force. Nje pjese u konvertuan vete. Pyetja eshte e thjeshte: a duhet lene njeriu qe besimin do zgjedh vete apo me detyrim. Edhe osmanet bene gabim qe konveryuan me force te krishteret , por edhe greket mendoj bene gabim. Ja ku i ke fetaret greke se ci bene popullsise came, ja ku i ke sot se sa fetare te mire jane ku degjon lloj lloj poshtersirash qe bejne. Aq te “mire” jane sa cfare nuk bejne per te zgjeruar territorin e tyre duke dhene para qe ata qe sjane greke ne jug te thone qe jane greke. Cfare lloj besimi eshte ky. Ka dhe shtete te tjera te pasura nuk bejne keshtu. Mendoj qe ne Shqiperi liria fetare ka qene gjithnje e mire . Ne fund te fundit nuk mund ta konvertosh tjetrin ne fene qe do me zor. Nese ” lufton” per fene tende lufto me vepra te mira jo me dhune. Nje dite kjo do te kthehet kunder teje. Mendoj qe duhet te jemi krenar vertet qe kemi tolerance fetare. Eshte virtyt qe nuk arrihet kollaj. Kosova duhet te jete krenare per te shkuaren e krishtere te saj. E shkuara e krishtere duhet te ndikoje tek te qenit myslyman tolerant. Se Zoti eshte nje. Dhe rruga per tek Zoti eshte nje. Te besosh tek dashuria e tij dhe te besh mire.

  1. eeeeeeeeeeeeeeej says:

   Zoti eshte GENJESHTRA me e madhe qe ka shpikur njerezimi!

 10. Papi says:

  Nqs doni te dini se kur kishat e kosoves i kaluan serbise duhet te lexoni historine e vezirit mehmet sokologlu (mehmet sokolovic) nje ortodoks serb xhaxhai i tij nje prift ortodoks
  Si vezir qe ishte arrine te binde sulltanin qe ne ballkan kishte nevoje per nje patriarke ortodoks dhe ky zotria zgjedh familjarin e tij si patriarka e krejt ballkanit
  Ketu fillon uzurpimi i kishave nga serbet
  Por langaraqet e akademise tone jane aty per gojore, jo per interesat e kombit

 11. Ks says:

  I futet nen dhe kishat e nxoret xhamite arabe, natyra ju mallkoje, s‘do ngriteni me.

 12. altin says:

  Shqiptaret duhet te marrin te gjith fen e Skenderbeut, ashtu sic kan qen perpara,
  do jet e veshtir po mund te behet

  1. shqipo says:

   … jo mund, por duhet!

 13. une ti ai ajo says:

  Prurjet kan qene vetem nga trojet shqiptare drejte Turqise dhe jo anasjelltas. Shqiptaret kan jetuar ne komunitete te vogla fisnore, lagje, fshatra e katunde keshtu qe prurjet dhe miksimet kan qene te pamundura dhe nuk asnje prove historike qe popullsi turke apo ndonje vend tjeter te jen shperngul nga diku dhe te jen ngul ne vendbanime shqiptare… edhe nqs kjo do te kish ndodh perse do te mesonin shqip ata kur kishin gjuhen e tyre? Keto jan budallalleqe qe vetem fashistet e kishes greke dhe asaj serbe hedhin per konsum per vemjet e tyre ne ballkan. Minoritetet turke kudo qe jan kan ruajtur kulturen dhe gjuhen e tyre dhe identitetin e tyre dhe ska arsye perse mos ta benim kete gje pasi kan pas mbas tyre fuqine e shtetit me te forte ne ballkan. Ne krahun tjeter ka rreth 10 milione njerez ne turqi sot qe kan prejardhje nga popullsite shqiptare.
  Serbet kur kan ardh ne Kosove kan qene besimtare te gjarprit. Krishterimi ne Kosove ka qene i panderprere.

  1. Tuk Tuk says:

   Sakte,,,po dhe pak padishahu ju pelqen ne kosove….nuk ka asnje dyshim qe shqiptaret e kosoves jane aty te lashte sa guret….po te ishte kosova serbe do kishte serbe,,kurre nuk ka pasur serb shumice ne kosove.

   1. un ti ai ajo says:

    Tuk Tuk
    Shqiptaret ne Kosove perjashto qytetet ku ka patur miksime (si psh ne Prizren, Prishtine e disa qytete te tjera) jan te gjith nga katunded e tyre dhe kan pas traditat, kulturen zakonet e tyre ne gezim dhe ne vaj. Shqiptaret kan qene te gjith te krishtere dhe ajo vazhdimesi e krishterimit ne Shqiptarete Kosoves vazhdon deri sot e kesaj dite me katoliket e Kosoves. Shumica e krishtereve te tjere jan asimiluar me sllavet kurse shume mysliman te tjere me Boshnjake dhe me Turq. Eshte fakt historik qe trysnia ka qene gjithmone per asimilim te shqiptareve dhe kurr anasjelltas! Te tjerat jan brockulla qe i besojne njerez qe urrejne popullin shqiptar sepse nuk u intereson e verteta. Shqiptaret e dine prejardhjen e tyre madje edhe ne qytet nje shqiptar e di nga cili fshat e ka origjinen e vet te larget gje qe s’ndodh me fqinjet e shqiptareve ne Greqi apo Serbi.

 14. askushi says:

  Kjo kish qe eshte zbuluar eshte fakt historik . Historia e popullit ton kjoeshte jemi 100 per 100 Katolik si popull
  Nuk jemi te ardhur po jemi vendas pse jemi vendas dhe jo te hardhur . Ne nje vend te shkateruar nga lufta 30 vjecare ju mendoni se Osmanet do jetonin me ne
  Ne prap te shkateruar jemi po vin Qjermanet Francezet apo Amerika apo ndonje vend i zhvilluar te jetoj me ne
  Ne ateko turqija ka qen perandori ju mendoni se do linin perandorin dhe do jetonin me ne ne nje vend te djegur
  Tani si ka mundesi nje popull i ter luftoj kunder nje perandorije kur Kostadinopoja ra ne duar e Osmaneve
  Kostadinopoja ishte ortodokse Po te ishim Ortodoks do ishim ne mbrojtje te kostadinopojej . Ne nuk kemi mar pjes dhe si ka mundesi ky popull nuk u tremb nga osmanet per luften qe beri ne kostadinopoj, Ateher i bije qe populli jon ishte katolik dhe i priti me lufte jo nje vit po 30 vjet
  I bije qe trojet tona kan pasur ushtri te rregullt dhe te stervitur mir qe i ben badh
  Po si ka mundesi qe nuk kishin frik ky popull se po luftonin me nje ushtri te madhe si kamundesi te japi ky popull femijet e tyre te luftojn nuk ishte shaka me nje ushtri kaq te madhe ca ishtynte qe as femijet mos ti kurseni ne kete luft burat te linin familjet te luftonin
  Vetem feja mund ti bente badh kesaj lufte dhe ne jemi popull Katolik 100 karatsh
  Ja ku jemi sot ne kete dit Enveri na mbajti 45 vjet nuk u cuam
  Keta po na mbajne 30 vjet nuk u cuam ti permbysin
  Nje popull jemi si ka mundesi ku ne 97 pese veta mbanin nje qytet te tera peng dhe nuk cuam
  Ku keta te paret tan i dolen perandoris para dhe i than ndal o bab se ka burra ketu dhe jo shaka
  Vetem feja nund ta bej kete qe te ngrijet nje popull i ter asqje tjeter muk ka jemi puro katolik dhe kemi pasur nje histori te ndritur para otomanve Ky popull qe jemi ne per shum shekuj nuk kan pasur pushtus ti nenshtroj ka qen nje popull ilir prandaj populli jon e ka pasur emrin Ilir ipa pushtushem .Prandaj nuk i kan pasur frik otomanet plus dhe ishin Katolik keto dy qjera e bejne nje popull mos te ket frik nga as nje pushtus
  Prandaj o Shqiptar e meritojm te quemi populli lirr dhe puro Katolik dhe duhet ta bejme se zben nderimin e fese kjo eshte sekreti qe ne nuk bejme ajer duhet nje fe ne trojet Shqiptare feja Katolike dhe shqiptaret do an buk me lug floriri po e nderuan fen
  Bashke si ne kohen e Skenderbeut te ecim perpara
  Ne Emigrime nje shqiptar punon sa per 4 te huaj baske
  punon sa per kater veta duket qe ka seder ne shpirt buket qe ka inat qe punon Ajo feja qe turku na ka percar ajo eshte qe na ben te dalim nga vetja
  Nderoni fen dhe do ta shikoni se kush eshte populli Alban
  Shqiptaret jan kafshe pune dhe asnje popull nuk ja kalon
  me pun cfar dodhoj pune te jet
  Ileja eshte feja asqje tjeter po te nderojme fen te ter badhkanin e marim dhe badhkanasit e din historin ton
  .Feja katolike e ben popullin ton te haj me lug florirri

  1. shqipo says:

   O Askush, sa klase shkolle ke more gjynafqar? Duhet te mesosh disa gjera fillestare, qe te mos tallin trapin njerezit me ty. Kupton?
   1. Meso shkrim e kendim dhe rregullat e drejtshkrimit
   2. Meso se shqiptaret kane qene 100% te krishtere per 1000 vite. Nuk kane qene as katolik e as orthodhoks, pasi Kisha kristiane ka qene nje dhe unike dhe jo e ndare deri ne shek XI-te (dmth deri ne vitet 1000-1100). Ne shek XI-te ndodhi skizma (ndarja) ne katolike dhe orthodhokse.
   3. Meso se Skenderbeu vete ishte kristian orthodhoks unit dhe jo katolik. Nuk e di cdo te thote kjo? Ta mesosh …
   4. Meso se njerezimi (edhe shqiptaret) nuk ka jetuar cdo dite ne lufte, papushim dhe ne vazhdimesi. Luftrat gjthmone ne historine njerezore kane qene te perkohshme dhe ne vende e hapesire te kufizuar.
   5. Meso se feja eshte semundje mendore dhe e ben popullin budalla.
   6. Meso se Toka rrotullohet rreth Diellit o i shkrete …

 15. askushi says:

  E vertet eshte ajo qe thua ti
  Po duhet te kuptosh se luft nuk ka pasur ter kohen
  Po varferi ka pasur ter kohen , shkolla nuk ka pasu, 1000 femra te virqjera i merte osmanet ne vit , ushtar mer mernin osmanet ca ka ber populli jon i ka pritur me gezim
  Dhe emri Qjon i babait te Skenderbeut eshte katolik
  Pse ne zonat me te thedha nuk ka ndryshuar feja katolike
  Pse Enveri vrau prifterinjte katolik a mund te me thuash
  Jemi ne mes Evropes a mund te me thuash pse jemi nje popull kaq i varfer
  Apo e kemi se nuk punojm
  Po mos te punonim kush te mban ne pun dhe pa dokumenta kemi jetuar me vite te tera
  Cfar e pengon popullin ton te eci perpara a ma thua se un jam analfabet foje pse ke frik te thuash te verteten
  500 vjet Osmanet ti mendon se nuk kan len trijet tona ne meshir te fatit
  Kush ishin ata qe ngriten flamurin ne vlor nga erdhen nga perendini apo nga osmanet
  Tani Turku na quan vella bile nderton xhami pa fund pse i nderton ne nuk jemi kaq fetar qysh fua ti po Greket kishat Ortodokse perse e bejne a me thua
  Ne duam kishat katolike dhe duam nje fe ne trojet tona
  Vetem kjo fe na shpeton nga percarja dhe shkaterimi
  Nuk shikon cfar po ndodhe te qjithe duan ndonje pjes
  Greku Serbi Turku si ti ndalin a me thua
  Betem feja eshte qe i ndal as qje tjeter
  Plus dhe jemi quajtur luftetaret e krishterimit do zdo ti lufta eshte bere dhe Osmanet u ndalen ne trojet ton trojet tona kan qen mbrojtes te krishterimit pse muk e meritojm kete emer kush na pengon kemi histori
  Themelet e te qjitha kishave dhe xhamive jan themele Katolike shko germo e ti shikosh i ke provat te themelet . Dijet menyra si ndertohen kishat katolike
  Dhe nje qje mir e ke ti se ne vuajtem po femijet tan ca faji na kan prap dhe keta do vuajn si ne

  1. shqipo says:

   O lale, me vjen keq po ti je i pa arsimuar dhe une nuk kam kohe te merrem me ty. Ti nuk ke njohurite fillestare per cdo gje, qofte ne histori, qofte ne ekonomi, qofte ne teologji, qofte ne politike, qofte ne gjuhesi, qofte ne …. Ca te te bej une ty o lale!? Ti ke vetem nje deshire te mire pozitive qe Atdheu une te perparoje, por kjo nuk mjafton, a m’kupton? Duhen njohuri dhe dije, ne qofte se nuk ke kohe dhe mundesi ti pervetesosh keto, me mire mos jep mend, se behesh gazmor, a m’kupto? T’a kam pa te keq, se e kuptoj qe je dashamires dhe perpiqesh te jesh patriot.
   Hajt po te them nja dy tre gjera te tjera qe duhet ti mesosh dhe ti kuptosh :
   1. Kristianizmi eshte fe monoteiste (qe njeh vetem nje zot), fillimisht ishte unike dmth nje fe e pandare, nje kishe e pandare. Pastaj u nda ne periudha te ndryshme historike ne degezime te ndryshme : orthodhokse,katolike,protestante, adventiste, ungjillore …. Por te gjitha keto degezime jane te gjitha te krishtera, kane te njejten themel dhe pikenisje. Nuk ka fe katolike, as orthodhokse, as protestante … Ka fe kristiane! Keto jane degezime te Fese Kristiane. E mesove?
   2. Emri i t’atit te Gjergj Kastriotit eshte Gjon (qe ka edhe format John, Johan, Jani, Ioan, Zhan, Giovan, Ivan, Ioannis). Kemi te bejme me te njejtin emer ne forma dhe tradita kishtare te ndryshme, qe eshte emer hebre dhe ne hebraisht Johan = dhurate nga zoti. Emri eshte futur ne traditen e fese kristiane dhe nuk eshte as katolik as orthodhoks as protestant, por eshte EMER KRISTIAN me origjine hebreje. E mesove? (psh emri Kostandin eshte emer kristian me origjine latine). Kete emer e perdorin te gjithe kriatianet, te te gjitha degezimeve.
   3. Feja kristiane (s’ka rendesi e deges katolike, orthodhokse,….) eshte ruajtur ne zona te ndryshme te popullsise shqiptare, ashtu si ne zona te tjera eshte nderruar me fe tjeter. Arsyet per kete jane te ditura, por une s’kam kohe te ti sqaroj se eshte teme e gjere.
   4. Kishat orthodhokse ne Shqiperi jane te shqiptareve orthodhokse jo te grekeve, ashtu si kishat katolike ne Shqiperi jane te shqiptareve katolike jo te latineve.
   5. Themelet e kishave tona te vjetra dhe te xhamive, jane themele te kishave Kristiane dhe jo “katolike” sic thua ti, sepse kishat katolike apo orthodhokse filluan te ndertohen pas viteve 1.200, ndersa kishat tona jane shume me te vjetra se kaq. Kupton apo hic? Ja psh kjo kisha ne fotografi eshte ndertuar 800 vjet me pare se te ndodhte ndarja e kishes ne katolike dhe orthodhokse (shek XI). Ajo quhet vetem Kishe Kristiane, s’mund te quhet as katolike, as orthodhokse, as protestante se eshte shume me e vjeter. A m’kupton?
   6. Turqia e sotme ben politiken e saj, ne favor te interesave te saj. Ne shqiptaret kemi interesat tona, qe here na perputhen me Turqine e here jane ne kundershtim me Turqine.
   7. Feja (cdo fe) ne vetvete eshte nje ideologji teo-politike, qe ne thelb ka nje mashtrim te madh, pikerisht “zotin” dhe ekzistencen e zotit. Mbi bazen e kesaj, feja eshte nje mjet per sundim shpirteror te njerezve, qe arme kryesore ka friken. Sundimi shpirteror sjell perkuljen dhe nenshtrimin e popullit, eshte nje nga mjetet me dinake dhe me te poshtra qe ka shpikur truri i mbrapshte njerezor, qe njeriu te sundoje njeriun. Prandaj fete jane perdorur gjithmone nga sundimtaret, per te sunduar popujt.
   8. Shqiptaret (dhe gjithe njerezimi) nuk kane nevoje per nje fe, por per zhdukjen e fese. Cdo fe eshte shprehje e prapambetjes dhe konservatorizmit dhe ne kohet e sotme moderne eshte thjesht semundje mendore dhe idiotizem klasik. Sidoqofte une jam i deshiruar qe ne nje kohe te ndermjetme, mire do ishte qe shqiptaret te pakten ta kuptojne se e kane per detyre historike te zhdukin islamin nga perbrenda tyre dhe kristianizmin ta mbajne si nje relike tradicionale te se kaluares se tyre evropiane. Por edhe relikja e perkohsme kristiane, sa me shpejt te zhduket praktikisht, aq me shpejt dhe me shume do lejoje perparimin e shqiptareve.
   Kaq se s’kam kohe lale …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *