Trondit Bill Gates: COVID-19 nuk është asgjë para kësaj krize që po na afrohet!

“Kriza globale ka shokuar botën. Ajo po shkakton një numër tragjik jetëhumbjesh. Njerëzit po përjetojnë vështirësi ekonomike që nuk janë parë në shumë gjenerata.

Efektet janë të dukshme në të gjithë planetin. Natyrisht, unë po flas për COVID”, thuhet nga Bill Gates në një shkrim të publikuar në faqen e tij.

“Por në disa dekada, ky përshkrim do të përkojë me një tjetër krizë globale: ndryshimin e klimës. Sado e tmerrshme të jetë kjo pandemi, ndryshimi i klimës mund të jetë më i keq”, shkruan Gates, duke shtuar:

“Unë e kuptoj se është e vështirë të mendosh për një problem siç është ndryshimi i klimës tani. Kur katastrofa na godet, është në natyrën njerëzore të shqetësohemi vetëm për plotësimin e nevojave themelore, veçanërisht kur një katastrofë është aq e keqe sa COVID-19.

Por edhe pse temperaturat në mënyrë dramatike më të larta diku në të ardhmen e bëjnë atë një problem të largët, mënyra e vetme për të shmangur rezultatet më të këqija të klimës është të shpejtojmë përpjekjet tona tani.

Ndonëse bota punon për të ndaluar koronavirusin e ri dhe fillon të shërohet prej tij, ne gjithashtu duhet të veprojmë për të shmangur katastrofën e klimës duke ndërtuar dhe aplikimi i inovacioneve që do të na lejojnë të eleminojmë emetimet e gazrave serë”.

Në shkrimin e tij, Gates shpjegoi në detaje pse ai jep një projektim kaq të zymtë, duke përmendur se ne kemi zvogëluar emetimet e gazit serë me 8 përqind për shkak të COVID, por:

“Konsideroni se çfarë u desh për të arritur këtë ulje. Më shumë se 600,000 njerëz janë shuar dhe dhjetëra miliona kanë mbetur pa punë. Këtë prill, trafiku i makinave ishte gjysma më i ulët se prilli 2019.

Për muaj, trafiku ajror pothuajse u ndal. Për ta thënë më butë, kjo nuk është një situatë që dikush do të dëshirojë të vazhdojë…”.

Për të kuptuar llojin e dëmit që do të bëjë ndryshimi i klimës, ai shkruan, “shikoni tragjedinë e COVID-19 dhe zgjateni këtë dhimbje për një periudhë shumë më të gjatë”.

“Humbja e jetës dhe mjerimi ekonomik i shkaktuar nga kjo pandemi është e barabartë me atë që do të ndodhë rregullisht nëse nuk eliminojmë emetimet globale të karbonit”, përfundon Bill Gates.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Trondit Bill Gates: COVID-19 nuk është asgjë para kësaj krize që po na afrohet!”

 1. Corbettreport says:

  Nga e mori mandatin Gate te flasi per pandemine? C’fare kualifikimi ka? Sigurisht qe dita me dite shume me shume e kuptojne kejo eshte loje me shume qellime por kryesorja per te dominuar boten. Shikoni dokumentarin tim. Who is Bill Gate.

  1. Vasil Kondi says:

   Po ku ta shikojme dokumentarin tend or mik ? Ne ender ? Ku ? Sqarona , jep te dhenat e linkut posht komentit , ti thua nje llaf dhe kaq , njesoj sikur te pjerdhesh dhe ti thuash tjetrit : kape …….

 2. viti 2000 says:

  ho njerez e dini se si eshte ky bill geits fiksssss si dy pika uji me ate qe tha ne vitin 2000 do permbyset bota dhe ne te zinjte mbyllem dyer e dritare me jorgana dhe prisnim me ankth se si do vdisnim aaaaa lum e det per keta mashtrusa sharlatane

 3. J-32 says:

  Ik or maskara, qelbësirë ,fëlliqësirë e shëmtuar.
  Na bën dhe si Zoti.

 4. Lisi says:

  Ky eshte personifilimi i pusht pushtetit te ndyre te parase…
  U zencin frymen djersa e mundi i fukarenjve

 5. Tan_Tironci says:

  Fuck both of you 2. He is the greatest philanthropist in the World. No one like him has donated money like he does.
  Buthmuter keni goje e surratt, te flisni e shkruan ketu.

 6. Kapedani says:

  E basarduat shqipen o truthare. Tek tema nuk ka redaktore apo katundaret e Meros i ka zene Corona.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *