Besa, ministrja që nuk e meritonin disa ‘zgjebsa’

Nga Amarildo Pregapuca

Besa të vetmin problem që ka, është se foli “në anglisht” në tërë punën e saj dhe në tërë fjalët e saj.

“Turi” është një “anglez” (perëndimor) që bëri dhe shumë mendje të bukura, të çorientohen vetëm se kishte emrin “Turi” dhe të mos kuptonin thelbin.

Se “Turi”, në fakt është prodhim i një studimi 100-vjeçar nga psiko-analistët dhe uni-t më të suksesshëm të botës, ku me 4-përgjigje të dhëna, ndan atë që studimin e ka lëkurë, me dike që studimi i bëhet vetë.

Në çdo aplikacion për nivelet më të larta të punësimit në perëndim, ke një formular, që duhet të kuptosh se ç’bëri “Turi” dhe në përgjigjen tende, ai kupton nëse ti je një lider, një llafazan, një psiko apo një dembel me probleme.

Një “Tur” e gjen për të kuptuar idetë e tua pa pasur nevojën të pyesësh se çfarë lexon, je i majtë apo i djathtë, ç’mendon për racizmin dhe nëse do ta rrahësh një klient që gabon apo do mundohesh t’i japësh një zgjidhje problemit.

E lexova dhe letrën e fundit të Besës për të kuptuar “dialektin”. Foli “Anglisht” (hë ky ish gabimi) dhe s’na u drejtua ty dhe mua, njerëzve normale, s’iu drejtua as “shqiptarëve” , por në fakt iu drejtua atyre që të çajnë dërrasat se si “regjimi” hoqi “gegnishten” nga gjuha letrare (imagjino çdo thoshin Scousers apo Geordies dhe me radhë për anglishten letrare) dhe sapo Besa edhi, gjënë e parë atakuan “kosovarçen”e saj, të njëjtët fundërrina domethënë (se kam për njerëzit normale, por pikërisht këta errësira të cilëve dhe ajo iu drejtua).

Besa mund të ketë bërë 100-gabime, por ka qenë gjëja më e bukur e përkushtimit në punë, që ka parë Ministria e këtyre 30-vjetëve dhe shembulli më i bukur.

Sa do doja që dhe ime bije t’i ngjante asaj, por me një rrogë të paktën mbi 500-mijë euro në vit, që ta shtynte disi, kur çdo ‘zgjebs’, do të kishte “detyrë” t’i gjente “gabimet”.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Besa, ministrja që nuk e meritonin disa ‘zgjebsa’”

 1. Spiro says:

  Amarildo, vizitohu vlla..ose ik futi nji test

  1. pjeter says:

   Hahaha,nje çike me thjeshte nuk ishte e mundur per kete Amarildon??? Nuk e kuptoj per ke e ka shkruar kete artikull Amarildo? Per aljenet!!!!hahaha Spiro i madh.

 2. Dritani says:

  Artikull i papare

 3. ABC KORCA says:

  Te rroni vete z. Amarlind se mendja te paska ikur.
  Si s’ke turp?! Si s’ke shkruar me te voglen arsye perse nje minstr\e arsimi duhet te japi doreheqien apo ta detyrojne ta beje ate?!
  O debil!!!
  Arsimi ne keto 4 vite ra akoma me keq… U fundos o trapppp.
  U shkerdhevsha cu permban pragu juve qe nuk kini me te voglin haber se cfare do te thote arsim per nje vend…. Ndyrsiraaaa e ndyrsiraa.
  Ministria e arsimit= kurikula kurikula kurikula eeee kura kurva e shume kurva e akoma me teper kurva. Ja kjo ishte ministra… Turp… Mjerim… Degradim
  Or ti trapiiiii… Nje rregjister kishin mesuesit dhe ishte mese i mjaftueshem te nxirrnim profesora, doktora, inxhinjer, e cdo lloj tjeter.
  Robt ku ti kini… Kurikula 4 ore ne dite per mesuesit e 2 ore mesim… Kina ju shkervete.
  Ministja e arsimit qe nuk mbahet mend te kete dhene nje keshille apo te kete marre nje klase e ti shoqeronte ne nje muze apo ne nje aksion pastrim teritori… Pthuuuu… Bashke me qurrat… Apo mbase ndos qurrat po tju vene ne futyrat tuaja.

 4. sati says:

  Pregapuca?? se mos e ka Pregaduca? Car me zile komplet, eshte rritur shume çmimi i hashashit, s’ka faj

 5. Cluster B says:

  gazetaruci me crregullime personaliteti

 6. Cluster B says:

  gazetaruci me crregullime personaliteti

  ky eshte komentues apo gazetar ??

 7. ben says:

  Edhe une kam vjedhur me pak se likja por shteti me ka fut ne burg!
  gazetaruc beje krahasimin me standardin jo me te shkuaren

 8. Molla e dijes says:

  O Amarildo! Para se të shash të tjerët që thonë të vërtetën mbi një idiote të paaftë si Besa, shiko çfarë mbiemri ke: Pregapuca. Nga vjen ky mbiemër? Ç’do të thotë? Lutja qelbet erë? Ik o mbushu me gjithë servilizmat e tua! Je i sigurtë që ai është mbiemri yt?

 9. Ana says:

  Amarildo, je nder te paktet njerez qe ke arritur te kuptosh qellimin e ushtrimit te Turit. Te pergezoj.

 10. Ladi says:

  Problemi Amarildo eshte se shume nga komentuesit nuk te kane kuptuar, por me habit kersheria e tyre per te shkruar kur gjeja me e mire ne kete rast eshte te heshtesh dhe te lexosh ata qe e kane kuptuar. Keta jane llapaqene te pandreqshem dhe sic duket edhe per sa kohe do kemi te tille verdalle. Na mungon shume thjeshtesia, te pranuarit e tjetrit ndryshe nga uni jone (kjo do ta beje unin tone te dobesohet ose me mire te emancipohet). O njerez mos shani ne FB dhe ne pergjithesi ne jeten tuaj se nuk ju bene mire juve, familjes dhe shoqerise ku ju jetoni.

 11. ABC KORCA says:

  Lum arsimi shqiptar qe ka pasur ne pyetje “turin” dhe qe kendej e tutje do lulezoje dituria dhe mencuria pasi “turi” beka cudira.
  Mjer gjenerata tjeter qe do rritet pa shahinin… bir selman i nenes ke te qaj me pare?!
  4 vjet nje ministri arsimi, matet vetem me nje “turi”… Kaq idiotesi?!

 12. ? says:

  Amarildo eshte emer jevgu anglez.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *