“Hiqni dorë nga stërvitja intensive në kohë koronavirusi”

Shumë njerëz janë mësuar të bëjnë stërvitje në përditshmërinë e tyre, por edhe stërvitja duket se është një nga aktivitetet e penalizuara nga Covid-19.

Në Spanjë, ekspertët e mjekësisë kanë paralajmëruar për pasojat që mund të sjellë ushtrimi fizik në këtë kohë dhe kanë dhënë disa këshilla për ata që e kanë të pamundur të heqin dorë nga stërvitja e rregullt.

“Ndërkohë që po shohim shpërthime të rasteve të reja, rekomandojmë sportistët joprofesionistë që të mos bëjnë ushtrime fizike intensive”, tha doktor Luis Franco për “RBD”.

Kjo pasi disa analiza që u janë kryer personave që e kanë kaluar koronavirusin pa simptoma ose me simptoma të lehta, kanë treguar se miokardi, muskuli i zemrës, është dobësuar gjatë sëmundjes.

“Nëse ti kërkon maksimumin nga organizmi yt, mund të shkaktohen probleme. Sa jemi në këtë periudhë pandemie, rekomandohet aktivitet fizik mesatar. Kemi pasur raste të personave shumë të shëndetshëm, të cilët, pasi kanë dalë për vrap, kanë ardhur për t’u vizituar pasi ndiheshin shumë keq”, shtoi Franco.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në ““Hiqni dorë nga stërvitja intensive në kohë koronavirusi””

  1. Floriri says:

    ME DUKET ME SË E VËRTETË. ISHA MËSUAR ÇDO DITË ME USHTRIME NË ITALI ME INTESITET TE MADH DHE SHPEJT GATI NJE ORE MËNGJES DHE NGANJËHERË EDHE NJE ORE MBAS DITË. NUK KISHA PASUR KURRË DHIMBJE ZEMRE KUR BËJA ME SHUME SHTANGE GIRA VRAP. NË KOHEN E KORONES ME ERDHI PA PRITMAS ME SHTRËNGIM GJOKSI DHE DISA DITË LODHJE DHE MARJE ME NDESH. MORA NJE JAVË ASPIRINË DHE FILLOVA TE ME QETËSOHET POR AKOMA EDHE SË KANË KALUAR GATI 6 MUAJ AKOMA NGA NJE HERE NUK ME LE REHAT. MEGJITHËSE JAM NË PLAZH SI PENSIONIST BËJË ÇDO DITË GATI 3 KMM NOT POR PRAP ME KUJDESIN METE MADH SË ME JEP KOLPA. POR TENSIONIN E KAM SHUME MIRE. THEM QE DO TE JETE KJO PASI NË SHKURT PATA DIÇKA QE ME ZGJATI GATI NJE MUAJ SI NJE MOSFRYMARIE TE LEHTË NË MES TË GJOKSIT.

  2. emer says:

    Floriri… na plasi kari

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *