Revoltohet Tritan Kalo: O ish-brekëgrisur, që sot i keni vilat në Lalëz e Rolling Hills, s’do keni vrimë ku të futeni

Mjeku Tritan Kalo, që është bërë shumë popullor gjatë pandemisë, ka sjellë një histori të përjetuar vetë, ndërkohë që shprehet i revoltuar me politikën shqipstare.

“Dita Ndërkombëtare e Demokracisë dhe “Poema jonë migjeniane e varfërisë”…

Demokracia është sistemi i shanseve te barabarta, sistemi i zbutjes së dallimeve shoqërore, sistemi ku ekzistenca e sigurisë së jetës, e strehimit, e punësimit, e shkollimit, e përkujdesit shëndetsor, i drejtësisë për të gjithë janë të garantuara….

A është demokratik sistemi ynë??…. Lexojeni sy dhe veshë hapur ju “Rollinghillasat dhe Gjirëlalistat” tanë, ju autorët pusht-shtetarë të demon-kracisë “Made in Albania”….

Jeni ju dhe sëra e juaj që i rikthyet ditët migjeniane të “Legjendës së Misrit” dhe të “Poemës së Mjerimit”, sepse për fatin tonë të zi “koha është e maskarenjve” (A.A.)….

E përjetuar sot në vetë të parë…. Dëshiroja të bleja bukë këtë pasdite në një punishte prodhuese të produkteve të brumrave ngjitur me Spitalin Gjerman te “Rruga e Kavajës”.

Para meje një zonjë që pasi bleu një llallë 50 lekësh, i tha shitëses: “Të lutem më jep një panine 10 lekëshe, që ta ha së bashku me llallën. Po bëra më vonë një tjetër 50 leksh do të vi të blej një bukë për në shtëpi.”….

Mu bë një lëmsh në grykë dhe sytë mu mbushën me lot…

I thashë shitëses që ti ofrojë zonjës dy bukë e ndonjë gjë tjetër të nevojëshme, që t’ua shpjerë fëmijëve të saj, sepse e paguaj unë së bashku me bukën time….

Zonja dëgjoji fjalët e mia dhe syhapur u kthye e më tha se: “A je i sigurtë që do t’i paguash?”….

“Është më e pakta gjë që mundet të bëj për ju në këto çaste” – iu përgjigja unë….

Fjalët e saj të mirënjohjes dhe sytë e saj plot lot, kurrë nuk do t’i haroj sa të frymoj në këtë botë jarane….

Ju “fukarenjtë” tanë” që banoni në vila disakatëshe, disa edhe me dhjetë banjo kudo në këtë Tokë të bekuar nga Perëndia, por të mallkuar nga sëra e juaj plangprishëse dhe e pangopur, u kam lënë Perëndini të marë hak për këta të mjerë, që nuk ngopin dot barkun me bukë në ndërkohë, kur ju, zonjat tuaja e barkëgicat, fëmijët tuaj, notoni mes lluksit e vanitetit….

Ju “ish- brekëgrisur të para 1990” dhe sot “pashallarë të kuq, blu, rozë apo pink”, të asaj që quhet Shqipëri e andej dhe e këndej Drinit, ju rikujtoj se do të vijë shpejt një ditë që populli do zgjohet dhe do ngrihet…..

Nuk do të ketë vrimë ku do mundeni të fshiheni….

Vërtet që “koha është e maskarenjve, por atdheu i shqiptarëve””, shkruan Kalo.

(TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

78 komente në “Revoltohet Tritan Kalo: O ish-brekëgrisur, që sot i keni vilat në Lalëz e Rolling Hills, s’do keni vrimë ku të futeni”

 1. Ladi says:

  Bravo o njeri i mire.

  1. Beso says:

   Profesor bravo per bamiresine por ajo nuk duhet reklamuar por duhet bere ne diskrecion e jo ndare me pas me dynjane ne fb. Ne cdo vend te botes ka njerez te varfer dhe te pasur ka te pastrehe qe flene ne rruge dhe te pasur qe jetojne ne lluks por njerezit nuk ofendojne me liber shtepie sic keni bere ju profesor ata qe kane per hallet e atyre qe nuk kane. Kete mund ta beje nje injorant ose nje sharlatan por kurresesi dikush qe mendon se eshte intelektual. E vertete qe ne Shqiperi shume njerez jane pasuruar duke abuzuar dhe vjedhur por ka plot te tjere qe jane pasuruar fale punes dhe iniciatives se tyre. Eshte e rende profesor qe ti i fut te gjithe ne nje thes, eshte edhe me e rende qe ti nuk merresh vetem me ta por dhe me femijet e tyre. E ben kete njelloj si komunistet dje duke share gjithe sojin e tyre nderkohe qe faji eshte individual dhe jo kolektiv. Shqiperise i duhen njerez te rinj me mentalitet europian jo fosile mendimi komunist qe demokracine vazhdojne ta konceptojne si lufte klasash.

   1. Arjan says:

    O BESO profesori eshte treguar shume i sjellshem edhe ne si Shqiptare jemi treguar shume dele beee se Po Te kish ndodhur kjo qe Po ndodh ne shqiperi apo kosove ne tjeter vend do Ti shihje keta politikane sharlatane Te pushkatuar pa gjygj si caucesku dhe Kadafi ne rruge si qen Te shtrire.

   2. vertino says:

    Di gje ti me nick”beso” si pasurohen njerezit ne democracy(alias kapitalizem)?A e di ti qe ketu ne US te gjithe bosat miliardere e kane filluar si tregetare te rendomte dhe pastaj jane bere billionaire?Po ne Albani si u bene”Boss”politikanet tane pa punuar as dhe nje site?Nuk dua te sjell shembuj te shumte por do permend vetem nje prej tyre”Brekegrisurin”sic e quan i nderuari professor Dr.Tritan Kalo eshte miliarder pa punuar asnje dite.Prandaj qepe sqepin e mos na trego si eshte democracy.Shoot your mouth.Se me sa kuptoj do jesh dhe ti ndonje”hajdut demokracie.Fuck you qe ofendoni Dr.e nderuari.

   3. shijak says:

    ke te drejte beso ….e ka gabim profesori….ky problem zgjidhet me gijotine ne mes te tiranes !

   4. Doktori says:

    Shume e sakte. Shume njerez i kane blere vilat me djersen e ballit dhe shume njerez jane me te afte se te tjeret. E dini ju doktor qe ne Shqiperi ne cdo profesion, 99% e punetoreve ne Shqiperi jane medioker? E kam fjalen ketu qe as tulla sdijne te shtrojne drejte, cdo gje qe ja jep e bejne keq? Mos te flasim per teknologji ku nje IT me i miri ne Tirane di te beje maksimumi nje website. Kjo shtrese mediokre nuk ka si te kete vila dhe prona. Sigurisht qe nuk jane te gjithe shqiptaret keshtu por shumica fatkeqesisht jane. Ju doktor, abuzoni duke perdorur inatin e injorances, xhelozine e tyre ndaj te pasurve qe konkuron me dembelizmin per te bere qofte dhe nje dite te vetme pune produktive ne jave. Pak me prudent, doktor.

    1. Beso says:

     Xhelozia dhe smira kane ilac vetem komunizmin. Ate e provuat 50 vjet, po ju pati marre malli zgjohuni ngrihuni korrini dhe shtypini qe nga shkodra deri ne vlore dhe pastaj kaloni dhe 50 vjet te tjera me katundare e punetore. Per ofendimet e tjera hallall te gjitha nese ju ndihmojne te ndjeheni me mire.

   5. filja says:

    Beso , ruaj koken, mbaje mbi shpatulla se mos te bjere poshte; profesor i nderuar Kalo ka nje te drejte te madhe qe s’ja jape as une dhe askushdo per ato qe thote, por edhe ato qe thua ti neper bote ashtu jane; mos valle ti mendon se njerezimi kete jete duhet te beje dhe demokracia ne ato vende egziston? Dogme! Profesor Kalo gabon kur thote: “Nuk do te kete vrime ku do mundeni te fshiheni…”, ketu gabon rende dhe ne qoftese e ka bindje ate qe thote del pak dhe si hipokrite se ata , ATA nuk i gjene asgje, bile femijet e tyre do jen pashallaret qe do sundojne ate vend, injoranca qe studion ne Amerike apo Angli duke paguar 165 000 paund per shkollen.
    AQ sa e gjeti gje Sali Berishen!

   6. Flamuri says:

    Sa i vockël qënke në llogjkë, beso!!!!! Profesori po proteston, nok po rreklamon, po ku merr vesh ti nga rrevolta e shpirtit intelektual, njerëzor.

  2. Pordhe me rigone.... says:

   Tjeter sunit i tredhur,shikon endrra me si hapur…….
   Ne asnje vend arab nuk mund te funxionoi DHIMOKRATIA.

 2. Pk says:

  Hallall! Po kujt i thua!

 3. Larg DUART E ZEZA tè KRYEHAJDUTIT dhe KRYEKUSARIT Arben Ahmetaj nga MILIONAT e €UROVE dhe 💰 , té FAKIRÈ-FUKARENJÉVE PA ÇATI mbi KOKÈ says:

  BRILANT dhe i SHKËLQYER DOKTOR TRITAN KALO !!! 100% DAKORD me ato që thotë ky PROFESOR – DOKTOR , që i dhimbset ATDHEU dhe POPULLI SHQIPTAR !! FJALÈT e tua , ISHALLAH në Veshë të PERËNDISË dhe ZOTIT të madh i Dashur TRITAN KALO !!!! POLITIKANÈT PIDHMOTRA dhe DOBIÇA të këtyre 30 viteve , KURRRRRRRRRRRRRRRRË MOS e GËZOFSHIN GJËNË e VJEDHUR , dhe ZOTI i NDËSHKOFTĒ KEQ dhe më KEQ tek FËMIJËT e tyre dhe gjithë FAMILJARËT e tyre ishallah O ZOT i MADH 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 VDEKJE VDEKJE VDEKJE VDEKJE VDEKJE e Politikanëve të këtyre 30 Viteve PA PËRJASHTIM !! RROFTË SHQIPËRIA , KOSOVA dhe gjithë POPULLI i NDERSHËM SHQIPTAR kudo në BOTË 🌍 . 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱⚖🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱⚖🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 4. Larg DUART E ZEZA tè KRYEHAJDUTIT dhe KRYEKUSARIT Arben Ahmetaj nga MILIONAT e €UROVE dhe 💰 , té FAKIRÈ-FUKARENJÉVE PA ÇATI mbi KOKÈ says:

  BRILANT dhe i SHKËLQYER DOKTOR TRITAN KALO !!! 100% DAKORD me ato që thotë ky PROFESOR – DOKTOR , që i dhimbset ATDHEU dhe POPULLI SHQIPTAR !! FJALÈT e tua , ISHALLAH në Veshë të PERËNDISË dhe ZOTIT të madh i Dashur TRITAN KALO !!!! POLITIKANÈT PIDHMOTRA dhe DOBIÇA të këtyre 30 viteve , KURRRRRRRRRRRRRRRRË MOS e GËZOFSHIN GJËNË e VJEDHUR , dhe ZOTI i NDËSHKOFTĒ KEQ dhe më KEQ tek FËMIJËT e tyre dhe gjithë FAMILJARËT e tyre ishallah O ZOT i MADH 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 VDEKJE VDEKJE VDEKJE VDEKJE VDEKJE e Politikanëve të këtyre 30 Viteve PA PËRJASHTIM !! RROFTË SHQIPËRIA , KOSOVA dhe gjithë POPULLI i NDERSHËM SHQIPTAR kudo në BOTË 🌍 . 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱⚖🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱⚖🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱.

 5. Dulla says:

  Respekt doktor je nje fije shprese ne vendin ku shpresa eshte groposur.

 6. LSI = HAJDUTËRI , CRIME , NARCO-KOKAINE , BABËZI dhe PLAÇKITJE says:

  Amin Amin Amin Amin Amin Amin Amin Amin Amin Amin. Zoti i NDÈSHKOFTÈ atje ku ju DHEMB mè shuumè i dashur Doktor Kalo . Respekte pèr Doktor Kalon dhe Shkrimin e tij Brilant ⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖

 7. viki says:

  Shembulli i bamiresis por fatekeqesisht vendin e sundojne tradhetarer hajdutet e vrasesit
  Doktor te uroj sa me gjate te jetoni
  shoqeria jone ke te nevojshem zerin tuaj qe godet mbi keta te pa fytyre
  RESPEKT

 8. Bylykbashi says:

  Tritan Kalo, je gjigand! Fjala jote ne vesh te Perendise!

 9. Pyka says:

  Nuk kam fjalë te them……PROFESOR HUMANIST….

  1. Emiljo says:

   Shkrim i shkelqyer e prekes.Bravo .

 10. Interesant says:

  BRAVOOO !
  Per shkrimin, per veprimin me zonjen, per demaskimin e brekegrisurve pasunike rrollinghillsa, dhe per thirrjen permbyllese te shkrimit, amin!

 11. Liu Cakut says:

  T lumtë o mjek I shpirtrave

 12. Atdhetari says:

  Bravo të të Lumtë Dr. Kalo. Jeni nga të Rrallët Intelektual që Flisni Shpesh Ndaj Kësaj Barbarie Pushtetarësh. Por derisa Populli Nuk Çohet dhë SPAK-u i Zgjedhur nga Po Këta BANDITA Pushtetarësh. Mbetet të Presim mbi Gjeneratën e Re. Jo Atë të Familjes së Dëshmorit të Partisë PD apo GODZILLËS SË KORRUPSIONIT (Rudina Hajdarin). Por Vërtet Një Brez të Ri që tu SEKUESTROJ Gjithëçka Këtyre BANDITËVE.

 13. Koment says:

  Rrofsh profesor te paca.

 14. paradoxal says:

  Respekte Doktor!
  Na preke edhe ne qe jemi ne emigrim prej vitesh e qe na digjet zemra per vendin tone!
  Sikur ne ato vitet 90’ dikush te me thonte qe Shqiperia edhe pas 30 vitesh “demokraci” do ishte vendi me i prapambetur e i varfer ne Evrope e ku njerezit marrin buken me liste, jo qe s’do e kisha besuar po do i kisha futur nje te rrahur qe t’a mbante mend. Por shiko ku jemi sot…. Nuk e shpreh dot me bukur e sakte se ty, keshtu qe po e le me kaq.
  Gjithe te mirat

 15. tomorri says:

  E drejte ,po kujt i thua
  Ambasdorja e Amerikes ulet kembekryq me lalezat.Krim
  I wish the day when you waiting it’s coming soon
  PD,PS and LSI jane COVID-19 for the Albanian People.
  Need the vaccine to kill them
  Thank you Kalo for the message

 16. neri says:

  Fisniku Kalo,mendjendrituri Kalo,jetaq te dhente vec gezime,sepse jam ndodhur perpara nje situate te tille dhe pashallaret e rinj(duke perfshire dhe farefisin) ste ofrojne buke sepse i duan per gocat e tyre per botoks dhe tanga

 17. Olimpia says:

  I nderuar Tritan…..a e ke vene re qe gjenialin Migjeni asnje politikan ,por edhe media,profesoret e letersise e permend?? Nderkohe ngrene ne qiell poete te rendomte ,,patriote,,
  Ishte ,,kardiologu,,primitivi hitleruc Berisha dhe banda e tij Pashko, Hajdari,Shehu,qe varrosen ekonomine ,aresimin dhe moralin e Shqiperise.Nderkohe aventurieri Nano dhe hajduti Meta i dhane shqelmin e fundit. Te shikosh ne TV cdo dite ciftin monster Meta Mona,kriminelin Berisha ,lolon Basha eshte e tmerreshme. Por edhe koha e liberalit Rama perfundoi. PS duhet te beje kthese radikale drejt te majtes dhe me primarie duhet te zgjedhe nje drejtues te ri.Nuk ka rruge tjeter.Ne se banda e Berishes dhe Metes arrin ne pushtet Shqiperia shkon ne katastrofe.

 18. Latif Qyramidhja says:

  E trishtushme ndodhija.Kur do te dali ai burre qe te prije turmat e uritura ,punoret e thjeshte te ndershmit dhe ata qe jane pasuruare me djers dhe qe perbuzen nga ata qe kane vjedhur kete komb te marin perpara e te djegin me zjarre e me hekur ata qe u pasurane me pronen publikeme vjedhjen e cdo gjeje te vlefshme e i bene pasuri per vete e per familjet e tyre.Te ngrihemi qe nga Shkodra deri ne Vlore,e tu bjem hajduteve e te pangopurve ,ti djegim me zjare e me hekur se eshte koha per drejtesi revolucionare .Na pri o profesor na pri se jemi gati. Dita po afron.

 19. xhoxhi says:

  Doktor e ke thënë siç duhet:”nuk do gjejnë vrimë të futen”Këta duhen hequr zvarë sepse çdo gje e kanë venë në kurizin e asaj zonjës që nuk kishte para të marë bukë për fëmijët dhe lapangjozët tanë bredhin sa andej këtej kot më kot dhe me para të majme dhe me e keqja janë edhe ironjantë.Nuk besoj se do vijë ajo ditë që të ulen në fronkë me këtë drejtësi që kemi.Nuk mungon asgjë që të gjithë këta të shkojnë para drejtësisë.Drejtësia meret me kriminelët kur të gjithë ne e dimë se profesioni i tyre është krimi por këta me kollare janë më kriminele.Them se do vdesin pa u dënuar..

 20. BARDI says:

  KE SHKROJTUR DHE KE NXJERRE DUFIN E TE GJITHE SHQIPTARVE TE VARFER.CFARE TURPI KETO THENIE DOKTORR DO JENE NE TE ARDHMEN MOTIVE DHE URREJTJE PER KETA SHAKLLABANE DHE HAJDUTER,POR QE SDO KETE NJERI QE TE AFROJ STOLIN PER TI ULUR.DO TI VIJE DITA SE NUK ESHTE POPULLI I 1940 KUR NTOKA GERVISHEJ ME PLUGE 10 CM DHE MERREJ 3 4 KIUNTAL PER HEKTAR ,PO E THEKSOJ 3 4 KUINTAKL PER HEKTARE DHE DEMOKRACIA PAS 44 E COI NE 40 50 KUINTAL PER HEKTARE.PASI VJEDHIN MIRE E MIRE PROPOZOJNE QE TE ULEN PENSIONET DHE PRAP DUAN TI BEJNE DEPUTET SE SJANE NGOPUR.MOS PYET ME PER ATA QE MUNDIN E DJERSEN E KETIJ POPULLI E BENE PARA PER VETEN E TYRE VRANE DHE NJEREZ VODHEN HAPYR MADJE DHE DHOROT NGA SHTETET E TJERA SI VAGONE TRENI JA SHITEN KETIJ SHTETI QE BERI SYRIN QORR PER TE VJEDHUR TE NESERMEN ME SHUME SE I PARI.DHE SOT E KESAJ DITE AS NJE PERGJEGJESI ME TE VOGEL POR NA BEJNE MORAL QE DITE ME TE MIRA DO TE VIOJNE SE DO VJEDHIN ME PAK. BARDI

 21. Kola says:

  I sakte, z.Dr Kalo. Ju uroj shendet dhe gjithe te mirat.

 22. Emiljo says:

  Shkrim i shkelqyer e prekes.Bravo .

 23. Gaetano says:

  Fjale qe dhe migjeni ka thene njesoi si ty I nderuar
  Dhe ne pranojme me dhimbje thenien toke e bekuar e uzurpuar nga te mallkuar
  Dhe zoti sna gjindet prane per kaq kohe
  Mbase zoti pat lene enverin ti pastronte mbeturinat
  Se pervec tij deri me sot skena pa tjeter te jete per popullin me popullin
  Kishte pislliqe sa te dush ai sistem, po ky qe jetohet eshte tmerr krahasuar
  Imagjino pjese e mire e njerezve akoma lumturohen me fenat e berishes
  Imagjinoje diarete qe jane pas
  Jo me pak Rilindja
  Mut e kake jane o popull

 24. Alma says:

  Se di kur do te zgjohemi ne shqiptaret nga letargjia? Duhet ta kemi ne gjen nenshtrimin. Nje popull i meriton politikanet qe ka.
  Shoqeria jona ka humbur vlerat, qe jane busull per nje shoqeri dinjitoze.
  Ndonjehere mahnitem si ne na e perplasin politikanet tane pasurine surratit, perdite, sa here kane rastin… dhe ne vetem i duartrokasim dhe mbushim shehset per ta.
  Si nuk u mblodhem nje here te vetme per veten tone. Nuk dolem nje here ne keto 30 vjet ne rruge per te kerkuarte drejtat tone si europiane… Asnjehee….
  Dhe me duket dobte duhet te presim gjate, shume gjate…….

  1. Pordhe me rigone.... says:

   Ne nje vend arab (90%muslims) a mund te diskutohet per…. Revolucion!?

   1. Fredi says:

    Sic ke pseudonimin,ashtu ke dhe konkluzionet

 25. qazim says:

  Respekte doktor per punen tuaj te palodhur dhe mesazhet qe jepni. Per fat te keq jetojme ne kete vend te bekuar dhe drejtohemi per 30 vjet nga keta njerez te mallkuar.

 26. Poko says:

  Ske iden sa me ke prekur dhe emocionuar Doktor.Ah te ishin gjithe njerzit si ti o Migjen i shekullt 20, qe e sheh mjerimin por nuk cfar ben.Nderime dhe respekte per Ty.

 27. Rruaju nga muri i vjeter dhe pasaniku i ri , thote populli .
  I papari , mos pafte !
  Keshtu jane keta ish pabreksa , apo lalziosta , qe si ju zuri lopata uje ( p….,gjize) pa asnje oreore pune te shenuar ne libreze , na u gedhine nje dite (pa dashjen e tyre) te pasur , me pune jo e jo , por me ato marifetet e tyre te “pastra” , se pune te piste nuk dua ta quaj , se s’kemi t’a bejme pise punen !

 28. ismail says:

  FALEMINDERI Doktor!

 29. ts says:

  Zemra mal mu be nga mjalti i fjaleve qe shkruan ! Krahasim ndoshta jo i sakt se “mjalti”qe rjedh nga shkrimi yt , prek shqiptaret qe “humben” Atdheun e na zgjon nga nje “ender” e keqe, qe nuk esht ender ,por realitet i hidhur i nje populli te pushtuar nga ky “Djall”, armiku me i eger historik e qe jan shqiptar ….E cte them, kur edhe ktu lexoj egersira,pjell e tyre, qe ju dhemb fjala yte ! Jan ajo pjes e shitur qe i jan bashkuar nje kunderrevolucioni qe mban akoma kte popull ne “karrocen e paralitikut”e nuk reagon ! Uroj te vi ajo dit e madhe e gjygjit per se gjalli, qe te ndjejm se nuk kemi “vdekur”…se Djalli per mallkime sdo tja dij ! . Pergezime doktor e qofsh i nderuar …….

 30. Mario says:

  Me ato qe shkruan Profesori i nderuar me shume si profil per ato qe shkruan me duket se e ka me Ciftin Meta,me shpi ne Lalez,mbi 10 dhoma,me femijet jashte,Brekgrisur para 90,me duket se i ke mbledhur te gjitha ne kete shkrim Prof.Do doja te shikoja nje intelektual te tille(pa parti) per President.Shkruaj gjithmone Prof se skane cfare te bejne,je i nderuar.

 31. Tani ,Canada. says:

  No comment. Eshte shume oer tu ware ne ate vend… jam me fat qe nuk jetoj atje.

 32. Andon Laristo says:

  Shqipëria u themelua mbi një pasuri dhe mund të gjenerojë 20,000EUR për frymë në vit. Më duhen vetëm 3 vjet për ta bërë këtë. Shqipëria ra viktimë e “administratave të korruptuara”. Një kancer në vend. Hendeku midis të pasurve dhe të varfërve do të rritet vetëm nëse tregjet kontrollohen nga disa banorë të “Rolling Hills”. Ky është produkti i drejtpërdrejtë i “administratës më të keqe” në qendër të Evropës. Pa marrë parasysh një parti ose një parti B. Ata janë të njëjtë në terren dhe operacion. Ka një dritë të zbehtë në horizont. Ka elitë kaq të vlefshme të arsimuar që ende përpiqen të “shpëtojnë anijen”. Por të rinjtë, në vend që të ndryshojnë këto fakte në shtëpi, ata marrin bagazhet e tyre dhe largohen jashtë vendit. Ky është një rrezik edhe për banorët e Rolling Hills.

 33. Neta says:

  Respekt per ju prof! Tamam nje intelektual me shpirt dhe realist! Te pakte kane mbetur si ju ne kete vend.Kur do te vije dita tua sekuestrojne qe te kete nje kthese shprese ketu!

 34. patrioti says:

  Zoti le ti ndeshkoje,por duhet ti ndeshkojme NE ne zgjedhjet e2021it. RESPEKT ZOTI KALO

 35. Papa says:

  Nje shkrim me ndjeja te nje humanisti per popullin e tij me shume respekt dhe i urojme shendet doktorr Kalos populli jone me verberi I beson politikaneve si Berisha dhe Meta ne ato mitingje dashakeqe qe organizohen dhe turma te medha pa mbarim i duar trokasin duke u shoqeru me ulurima ne ekstaze. Pra l ngelet vet popullit te zgjedhe njerezit me te devotshem te marrin drejtimin e vendit dhe ti hedhi ne koshin e plehrave fletushkat e mbushura me korrupsionin politik

 36. Juliano says:

  Prof/Kalo, jeni i nderuar per intelektualitetin qe ju na transmetoni. Jemi shum, shum e shum qe mendojme e presim drejtesi per drejtesi te gjith ata qe kane ndertuar nje shtet brenda shtetit ne vendet me te bukura te vendit. Fatkeqesisht per ta eshte se ata identifikohen se kush jane agallaret e ketij vendi, dhe kerkojne me ç’di kusht te vijne ne pushtet qofte dhe me gjak, sepse per te realizuar shuma monetare dhe prona lluksi, do te duhet ti maresh dikujt jeten nese nuk i pergjigjesh per gjobat apo taksat si ato te 7%, qe i pafytyri mban postin me te larte te shtetit. Prof/kalo, do mbetesh ne kujtese te shum shqipetareve si njeriu qe godet drejte per drejte keta breke neveriturit.

 37. dokan says:

  Pershendetje
  Te verteta e te drejta ato qe thoni. Por po aq shume te verteta jane edhe ato qe tregohen per doktoret e njofur, qe jane te paret qe kabe bere vila qe ne vitet90. Njera eshte kjo deshmi: nje miku im per nje operacion te thjesht i dha doktorit 1.2 milion leke te vjetra; e kur dolen perjashta doktori i hodhi 50mij leke lypsit qe ishte shkalla.

 38. Shenjestra says:

  Keta komentues qe shajn e ofendojn doktor Kalon jane kafshe dhe me kafshet eshte e kote te meresh.Doktor Kalo eshte njeri i nderuar e i respektura.Kundershtaret e tij le te han mut sa te duan e ta ken harram.

 39. Loni says:

  Kush e shan doktorin eshte nga kta brekgrisurit e hajdute e sotem…..

 40. USA says:

  ne cdo vend demokratik ka te varfer o profesor biles ka dhe te pa shtepi e te pa katandi qe flene rrugeve Ky eshte kapitalizmi

 41. Mandravellua says:

  Me gjithe respektin doktor. As ka ndodhur e as ka per te ndodhur kjo qe thua.
  Fatkeqsisht populli une eshte bere balte. Serviloset e jargavitet ne vend qe te revoltohet.
  Asnje shprese mos ki. Nuk ka per te ardhur dita edhe mundet,qe hajdutet te shkojne ne burg. Ndonje peshk i vogel sa per ilustrim.
  Por ata qe thua ti, nuk do beje vaki.

 42. Arjushka says:

  Te njejten gje bej edhe une ketu ne Amerike kur shikoj endacake, te pastrehe, te varfer!!! Popo ka plot ketu ne Amerike! Bota eshte mbjelle me varferi! Me syte nga Zoti, me lutje ne goje qe kjo situate te ndryshoje kudo, jo vetem ne Shqiperi ! Te lumte pena Dr. Tritani!

 43. Salilura says:

  Nepermjet shkrimit te doktor Kalos i drejtohem SPAK-ut: Ku jeni dhe car po beni. Ju u ngritet qe te mos merrni urdhera nga Politika dhe Rama. Filloni punen nga hajdutet legjendar Sali ,Ilir ,Basha dhe Rama. Pasi te gjykoni ata do ju pakesohet puna,sepse me ata qe ju po mirreni do te zhduken ose do vete dorzohen.Beni punen qe duhet te beni.Filloni nga ata qe kane vjedhur dhe po vjedhin pa pushim popullin, atedheun. I ktheni pronat ,Parat e vjedhura popullit Shqipetare. Kur te beni keteo pune ,ju do jeni Perendi per popullin Shqipetare. Pastaj popullit Shqipetare do i kthehet cdo gje qe ka humbur.Dinjiteti,Besimi ,Njerezlleku familja, Patriotizmi dhe cdo gje. Mos vononi.JU faliminderit

 44. ILIA Saro says:

  Vertetesi,Realitet,Fisnikeri,Shqiptari,Respekt,Mirenjohje per ju i dashur profesor Tritan Kalo!
  Shpresoj qe SPAK ti kete pasur hapur veshet dhe syte!
  Sinqerisht :ILIA Saro CHICAGO. U.S.A.

 45. Armenti says:

  Respekt Doktor njejet edhe ne Kosove i kemi brekgrisurit e Hallenxhinjet Qobanet e maleve sot Milioner ordiner….

 46. Lida says:

  Zoti Kalo nuk jane vetem keta politikane maskarej por ne kemi dhe nje pjese te medias te kriminalizuar qe mbeshtesin keta politikane kriminele.Te ben pershtypje qe ne keto 3 ditet e fundit pame ne disa televizione çdo dite duke uleritur e kercenuar Monen bashkeshorten e Ilir Floririt familjes me mafioze ne ballkan.Dhe si per te acaruar me shume shqiptaret deklaronte ne studio qe eshte e sigurte qe do te kthehemi perseri ne pushtet me Lulin k/ minister e Ilir Meten minister i brendshem nqse do te deshiroje ai !!!
  O popull sa i duruar qe qenke !!!!

 47. Flori says:

  O Beso djali nuk e kuptove apo nuk do qe ta kuptosh profesorin e nderuar. Ai flet per ata qe e drejtojne dhe e rrjepin kete vend dhe jo per ata bisnesmen tè ndershem qe kane punesuar dhjetra e qindra njerez, qe jane shtylla e ekonomise se vendit. Ka vajtur… “thika né palce”.

 48. dyshuesi says:

  Paranteza qe z.Kalo shkruan eshte e gjitha gabim. Flet per sistem politik ne parashtrim dhe na tregon shembuj te pabarazise ekonomike qe i gjeneron ekonomia e tregut. Kesaj gruaje mos ia ka mohuar njeri te drejten dhe lirine e fjales, lirin e tubimit apo te forminit te partive apo diçka tjeter? Ajo eshte e lire te konkuroje ne treg . Pra profesor shanset e barabarta qe ofron demokracia i ka por asja i duhet siguria dhe asistenca dhe jo garancia per te garuar. Siguria dhe garancite jane ne rraport te zhdrejte me lirine. Sa me e madhe liria aq me e vogel siguria dhe e kunderta. Nese iu kujtohet ne sistemin e kaluar nuk ndodhte pabarazi te ketyre permasave . Per kujtese pabarazi te medha ka kudo ne shtetet perendimore ndermjet me te pasurve dhe pjeses tjeter te popullsise . Prandaj kjo e jotja eshte demagogji peofesor. Ndersa asaj gruaje i them “Mos e hidh hallin tend ne pazar se jane ca tipa qe kapen pas hallit tend per te zgjidhur hallin e tyre”

  1. vertino says:

   Ti me nick “dyshuesi” je thjesht nje trap, qe si duket nuk ke idene per cka flet Dr.Kalo.
   Ti je nje cope injoranti qe do te japesh “leksione demokracie”por ne fakt je trupeshk dhe shpirtkazme.
   Nuk diskutohet qe ne kapitalizem ka pabarazi sociale ,por doktori e ka fjalen per hajdute & kriminele te pasurise kombetare dhe te popullit qe jane bere politikane milionere pa punuar nje dite.si sali krimineli,like floriri &co.
   Ketu ne US te gjithe presidentet & others e kane filluar karieren nga pune pak a shume te rendomta dhe jane bere politikane &milionere me pune dhe qeverisin shtetin me te fuqishem ne bote.Prandaj mos brockullis kot. I hate you and others like you.

   1. dyshuesi says:

    Per culin president e ke fjalen? Per familjen Kenedi qe u pasurua ne kohen e prohibicionizmit me kontrabande alkoli? Apo per akrobacite e Trampit me taksar duke ndrruar emrin e kompanise dhe suke shpallur te falimentin e asaj me emrin e vjeter nja tre here rrjesht? Apo per Abraham linkolnin qe mori pushtetin duke kaleruar kauzen e zezakeve qe ishte skllaveria. Edhe me shan edhe me jep te drejte kur thua se pabarazia eshte pjese e sistemit. Nuk e kuptoj pse je kaq i turbullt. Apo te ka demtuar emigracoini.

 49. Atdhetari says:

  Per mendimin tim shume e drejte. Por me duket se ky Kalo ja ka kaluar mire keto 8 vjet ,se ka ngacmuar njeri,kerkon te duket si i pa kenaqur qe ta shtyje pa probleme dhe 8 vjet te tjera .ne qofte se fiton krahu tjeter. Urime i dashur.

 50. POPULLI says:

  Doktor,te falenderoj per prononcimin,po kjo eshte situata te ne,njerez pa origjine,pa identitet,te ardhur nga hici,u bene presidenta,krye ministra,kuvendar dhe kryetar,te pa ditur dhe te palare,komandojne me te tyre nje popull,qajne halet e tij dhe vete jetojne ne luks te pa pare,po kur jane dhe patriot,po kur jane dhe trima,po kur te shesin moral,qe nuk e dine cfare eshte morali,po kur te japin dhe mend,keta hale te kombit,kjo eshte neveri,urrejtje,pa besi,po cfare me ba me keta pushta qe kane dhe duan pusht-et,po gjithsesi,dicka do bahet

 51. SHQIPERI TE KAM DHJER says:

  Fatkeqesisht “mandravella” ka shum te drejt , fjal te sakta, e mos prisni te ngjallet i “vdekuri” ! Kjo klas politike e mbipasuruar ka ven ne kontroll gjithcka ,mekanizmi shteteror punon per te dhe sundimi mafjoz i tyre esht i pa zgjithshem , me kte popull ,servil,qe shitet e blihet ,i pa aft te bashkohet ,te organizohet e te thyej kte “mur” mafjoz kriminelesh e hajdutesh ! Popull qe pjell kriminel ,vrases hakmarjesh e pazaresh, qe vrasin njeri tjetrin per pabesit e as duan tja din per emer e Atdhe ! As duan tja din per te ardhmen e femijve te tyre, sepse kan gjetur rugen “e shkurter” te ruges se “gjat” te mergimit e skllaverimit ! Klasa ne fuqi esht pasqyr e tyre ,qe luan e tallet ,e ju ben karshillek me lluksin ,vilat,e makinat e tyre ! Klasa ne fuqi qe kan gjetur gjuhen mes tyre ,keshtu te shtypur ,te turperuar,e te varferuar do i mbaj akoma shum gjat ,sic “po duken bathet”……

 52. lesh e li says:

  Te varfer ka pasur dhe do te kete perhere. Problemi eshte te kemi nje shoqeri te ndjeshme dhe te shendetshme, qe reagon ndaj kesaj kategorie. Kam respekt per doktorin, sidomos per punen qe po behet ne sektorin e tija. Por jo te merret me ceshtje politike.

 53. ts says:

  Cfar te “prishi” ty o “pacient”ne kte shkrim te Doktorit ?????? Edin e paska inat se sja paska var, e ty si duket sta paska var Doktori Nese paske ren ne dor te tij e ste ka sherbyer se spaske pasur para ,kjo esht e drejt e tij te vendos kuj do i jap prioritet dhe shkrimi i tij nuk tregon aspak kte ! Saper “miqt” e tij ,nuk i beri ky ata qe jan, se ata tradhtuan miq,shok, nje popull te ter,e mashtruan ,e vodhen ,e vran rugeve e lan rugeve dhe e varferuan deri ne kte derexhe qe lexojm ! Mos ngateroni politiken me indinjimin e drejt te ktij doktori or shqiptar te humbur, se ndaj skeni per te be kurr hajer ! Nuk ju pelqen qe “miqt” e tij godet,e mesa po kuptoj ti po i thua te meret me politik e ti sulmoj ! Mbaini “miqt” ne kuriz e pasojuani femijve tuaj se skeni as din e as iman ! Mbani e ushqeni Pandushkat ,Lulushkat ,LikeMonushkat ,Berishushkat ,e ter eliten e ktyre mashtrusve mafjoz ,aktor te regjur, qe e kan gjetur gjuhen e perbashket e po tallen me gjith ket popull qe spo di te gjej gjuhen dhe rugen se hala ruajn “kujtimet e komshillikut e zilis, pabesis dhe inateve ! “zihen mijt e qar i maces”…

 54. Agimi Diber says:

  Bravo o profesor doktor Kalo. 11 vc per macet ne gjirin e lakezit i ka ngritur vetem me vjwfhje keto brekegrisururitbe para 1990. Zoti i pafte keto tipa me liber shtepi se besi ja keput kot.

 55. Alleanca per mbrojten e tallashit says:

  Kjo qe po perjeton Shqiperia nuk eshte Kapitalizem,
  por krimi organizuar.
  Dyshues,ti qe flet,apo predikon shanset e barabarta,
  e di edhe vete qe genjen.
  Shanste nuk jane aspak te barabarta,shanset i kanalizoi
  Trusti i Geshtenjave,Biberaj me shoke,duke i dhene
  liri absolute Sali Brek’skisha-s,per te instaluar kete sistem fashist,
  qe vetem me Pool Poots-in e Kamboxhas mund te krahasohet.
  Jo te gjithe ata qe jane tepasur jane kriminel,
  pooor pothuajse te gjithe nuk respektojne ligjin themeltar te demokracise,
  pagimin e taksave,me qellimin e vetem,qe mos te kete me te uritur,
  qe shofin furra buke ne enderr.
  Ne kohen e xhaxhit krimi me i rende ishte tradhetia ndaj Atdheut,
  ne Kapitalizem tradhetia me e larte eshte mospagimi i taksave.
  Nje cope Rovena Dilo,qe ka mare miliarda ,pa paguar asnje cent taksa
  kjo nuk eshte demokraci,kjo eshte DEMO-KAR-TI

  1. dyshuesi says:

   Me bere lemsh fare me sistemin fashist qe ze ne goje . Fashizmi ishte socializen kmbetar. Nacionalsocializem Ato qe ka bere fashizmi ne Itali per shtresat ne nevoje funksionojne akoma edhe sot. Njera p.sh. eshte “asenio familiare” Te gjitha kulubet e futbollit ne Itali jane krijuar me urdherin e ministris se Dopolavoros. Me vone shume mevone dolen si aktivitete ekonomike private.Edhe nese te gjithe te pasurit nuk jane kriminele por te gjithe shkelin ligjin siç thua ti desha te them se mospagimi i taksave eshte krim i rende po te jap nje emer krimineli Lionel Mesi Luçiano pavaroti Valentino Rosi. Mund te jap edhe te tjere po s’ka vend per aq shume sa jane . I gjeneron vete sistemi miku im.

 56. S.K.K.S says:

  Bravo Doktor Tritan Kalo,
  Te lumte dora dhe mendja mbi te gjitha…Jetojme ne kohe migjeniane. Pashallaret e kuq dhe te te gjitha ngjyrave nuk po ngopen…
  Por kur do te ngopen valle??? Kur te ike e gjithe rinia e te zhduket dhe te mbeten vetem pleqte??? Po kush do na i paguaje pensionet pastaj?
  Ku do gjendet fondi, pasi te jene zhdukur te gjithe te rinjte….
  Ishalla Fundi i kesaj specie c’njerezore do te vije shpejt…..dhe dinjiteti i njerzve fisnike do te vihet ne vend….Sa kemi jete kemi shprese…

 57. Dora says:

  Rrofsh sa malet doktor. Doktori duhet te jete President i ardhshem. Ngrihu popull ta zgjedhim president.

 58. Josif Rrapi says:

  NJE GABIM TE REND KA DOKTORI DEMOKRACIA NUK ESHTE ZBUTJE E DALLIMEVE SHOQERORE PO DESHE HAJDE DHE SHIKOJE KETU NE AMERIKE TE MBAJ UNE NJE JAVE APO DY JAVE ME TE GJITHA SHPENZIMET KUSH ESHTE I PASUR ESHTE I PASUR DHE NUK BEHET ME KURRE I VARFER DHE KA BIZNESE QE TI DHE UNE DO PUNOSH TE TE PASURIT
  PER TE TJERAT KE SHUME TE DREJTE MENDONIM SE DEMOKRACIA ESHTE HUMANE NJERZORE POR NUK ESHTE E VERTET NUK BESOJ TA LEXOSH KETE SHKRIMIN TIM POR MUND TE PYES KUSH ISHTE ME I PASUR DIKTATORI APO SALI BERISHA ILIR KOKEMADHI APO TE TJERE ME RADHE
  TE UROJE SHENDET SE KE BERE NJE PUNE TE SHKELQYER NE LUFTEN KUNDER VIRUSIT DHE TE PERULEMI ME RESPEKT

 59. Alleanca per mbrojten e tallashit says:

  Kalo, for President.
  Kush eshte dakord?

  1. dyshuesi says:

   Hahaaaa….. rrofsh se me bere te qesh . Edhe Kalo prandaj e ka bere shlrimin se don te perfshihet ne politike . Keshtu beri edhe Berisha ne 89-90 -en..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *