Sondazh: Sa Sunitë, Bektashij, Ortodoksë, Katolikë ka në Tiranë?

Nga Eduard Zaloshnja

Nga një sondazh rreth feve dhe ekstremizmit, që e zhvillova me intervista face-to-face në të gjithë territorin e Bashkisë Tiranë (me kuota përpjestimore demografike e gjeografike), më rezultoi se në zonat urbane të Tiranës (jo ato rurale), besimimi fetar në moshat 18-64 vjeç ka shpërndarjen e paraqitur në tabelën e mëposhtme.

Marzhi i gabimit statistikor rreth përqindjes së besimtarëve sunitë është +/-3.8 pikë përqindje (për besimet e tjera marzhi është shumë më i vogël, sepse sa më e vogël është përqindja e një treguesi në sondazh, aq më i vogël është intervali i gabimit rreth tij).

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Sondazh: Sa Sunitë, Bektashij, Ortodoksë, Katolikë ka në Tiranë?”

 1. ana says:

  Hahahahahaah, po sa prej tyre e praktikojne besimin fetar???? Pra qe shkojne/ndjekin sherbesat fetare si dhe zbatojne moralin e tyre?

  1. Artur says:

   Ateist 6.4% ????
   E sigurt qe ne Tiranen urbane ateist jane mbi 70% e popullates.
   Publikoje dhe pyetesorin o gomar dhe metodologjine qe te ta shpjegojme ku e ke bere gabimin trashanik.
   Ca e nxirrni keta trapin aman, me koketrashe nuk behet.
   Ky publikon kalamanlleqe per te justifikuar leket qe merr andej kendej neper OJF-ra, ju trapat e mediave e publikoni.

 2. Kush e pjerdh tiranen me fshataret injorante te zbriturnga male says:

  Ti or zalosnje mburesh qe je bektashi dhe bene ate propagande , injorante si puna jota ka pasur e do kete . Ata qe deklarohen otoman apo iraken si puna jote sjane shqiptare por mbeturina spermazoidale te 200 viteve te fundit.Sa me shume fakte dalin ne drite per kulturen shqiptare aq fekale dalin ne siperfaqe si puna jote.

 3. Juli says:

  Po mire si e mat ti kete . Se ne jemi 11 vellezer e motra e 5 jemi martuar me fe te ndryshme????po femijet e mi qe kan gjysher katolike e myslimane si quhen?????

 4. Mashtrues e bir kurve si vete Edmond Brahimi says:

  68 % jane ateist te tjeret jane evgjit si ty qe qelbni ruget.

 5. Futja kot says:

  Shume e qujne veten mysliman sepse rrjedhin nga familje myslimane. Po kjo nuk qendron. Une vi nga familje myslimane, kam dy femije dhe tre niper e mbesa, shtat veta. Asnje nga ne nuk eshte mysliman. Asnje nuk e praktikon fene.

 6. .1389 says:

  Kto Ateistet&Protestantet jane antare te organizates “MJAFT o lele suma”!!!

 7. ..ska nevoj te bes sondazhw , mjaft te shikosh ku qelbet, ku mblidhen mizat, ku vine hera hale , aty jane sunitet dhe bektashinjte says:

  Eja ketu o drite qe vine andej nga perendon.

 8. Shpalosësi says:

  Prezantim i mire i shifrave.
  Por mungojn ca elemente, jane te gjithe te anketuarit shqiptar apo?

 9. Shpalosësi says:

  Identifikimi me pushtuesit,
  Po te identifikoheni te gjithe me Vaso Pashk Shkodranin,
  nuk do t’i perdorni fjalet fyese dhe nuk do te identifikoheni me eren kundermuese te pushtuesve: ROMAK, SLLAV, OSMAN, GREK dhe perseri SLLAV…

 10. Eduard Zaloshnja. O mjeshër i madh i sondazheve të tipit pirdh pirdh se lirohesh! Si ka mundësi të jenë shqiptarët besimtarë kur nuk praktikojnë asnjë fe dhe gjatë 45 viteve kominizëm ishin ateistë dhe ia futën njëri tjetrit me spiunllëqe dhe gënjeshtra? Unë njoh njerëz që dikur i lëpiheshin Saliut, tani Ramës, e bëjnë edhe si fetarë, shkojnë në kishë, ndërkohë që janë matrapazë hesapi. Një fjalë e urtë thotë se “gjëja që ka shkaktuar fanatizmin fetar janë përrallat e shpikura nga keqdashja, të pranuara nga frika, dhe të ruajtura nga marrëzia”. Ti je pjesë e atyre që i ruan këto përralla nga marrëzia dhe sepse mbush xhepat me sondazhe që nuk janë të vërteta. Këta si puna jote, në kohën e Enverit ishin ata fabrikuesit e dosjeve me prova të paqëna, që nuk ekzistonin realisht. Prandaj nuk bëhet Shqipëria, se ka edhe vemje parazite, marioneta të pushtetit si puna jote. Si nuk të vjen neveri nga vetja?!

 11. qytetari says:

  Kjo statistike eshte identike,me ate qe sajoi,rajai i Saliut ,i paftyri Pollo.
  Pollo cfaqi shifrat sic i donte Saliu,kurse Zaloshnja duke e pase trurin pa rrudha,nuk i eshte futur statistikes reale,por ka pare emrat dhe origjinen fetare te tyre.
  Por ti mor Zaloshja i gjore cfare je, sipas statistikes tende?
  Muslluman me siguri?
  Por ahere perse ti dhe qindra mijra shqiptare dhe miliona musllumane ikin dhe vazhdojne te ikin nga regjimet e tyre me se te prapambetura musllumane dhe shkojne ne Perendimin demokrat kristian.
  Shko bej ndonje pune tjeter,te keshilloj,se me keto statistika le koqen e namit.

 12. paradoxal says:

  Mos u merzitni, do haje buke edhe Zaloshnja! Ka para plot Athina e Beogradi… dalin e teprojne.

  Eshte thjesht sondazh i porositur nga godina e bukur prapa Ministrise se Mbrojtjes.

  Kaq!

  P.S. Me shume mundesi qe edhe Mero merr pjesen e vet.

 13. ABC KORCA says:

  Me 53% turq, ti don te behemi shtet si gjithe te tjeret… Harrojeni!
  [Per ju qe ngaterroni predikimin me CFARE NDJEN TJETRI NE SHPIRTIN E TIJ SE KUJT FEJE I PERKET cfare nuk kuptoni nga ky sontazh?
  Kujt i perket thote… Jo sa here vete ne xhami apo kishe,,, dhe mos me thoni se kur ju pyesin nuk tregini se kujt feje i perkisni sepse thjesht genjeni veten tuaj]

 14. Peshkaguri says:

  Ju a them me zemèr nè duar njè realitet pak tè hidhur pèr Tiranèn tonè nga syri i tè huajve qè vijn e vizitojn vendin tonè.Njè person i njohur fluturonte shpesh me avion pèr nè tiranè dhe disa shtete europiane .meqènse punonte sè bashku me shetase tè huaja kèrkonte nè çdo mènyrè tè pèrfaqèsonte denjèsisht vendin e tij por kur zbrisnin nè Rinas dhe kryenin vizita nè tiranè impakti i par ishte femrat e mbuluara me ferexhe,dhe koleget dhe kolegèt e pyesnin si ka mundèsi shumè femra tè mbuluara?Personi edhe pse s’ka lindur nè shqipèri mbronte me fanatizèm shqipèrin dhe mè ka pyetur se pèrse Tirana nè kètè situat,unè i pèrgjigjem se janè femrat iraniane qè ka pranuar shteti.Duhet njè dekret ose ligj njèher e pèrgjithmon qè femra shqiptare mos tè mbulohet si nè vèndet arabe sepse dèmton imazhin e shqipèris.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *