KËSHILLAT: Çfarë duhet të pijmë herët në mëngjes

Cila është mënyra më e mirë për të filluar ditën tuaj? Ju mund të keni dëgjuar se është një gotë e madhe me ujë, ose ndoshta ju është thënë se një filxhan i nxehtë çaji jeshil ose kafe është mënyra më e mirë.

Disa nutricionistë kanë treguar se çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes.
Pini ujë edhe nëse nuk keni etje

Shumica e ekspertëve ishin në një mendje. Pini ujë!

“Nuk është e thënë të jeni të etur për të pirë ujë. Ky duhet të bëhet një zakon pasi ju ndihmon të jeni të hidratuar gjatë gjithë ditës.” tha Vicki Shanta Retelny, dietologe.

Por mos u shqetësoni pasi uji nuk është e vetmja gjë që mund të pini.

Ekspertët gjithashtu sugjerojnë të zgjidhni një frut që ju pëlqen dhe ta shtrydhni.

“Unë prirem të konsumoj një frut të shtrydhur pasi bën mirë dhe është i shijshëm. Gjithashtu të ndihmon të fillosh ditën i lumtur dhe me energji.” tha dietologe Barbara Ruhs.

Shmangni trendet

Dieta Keto thotë se kafja me pak gjalp në mëngjes ju ndihmon të bini në peshë dhe shumë njerëz po ndjekin një trend të tillë.

“E ashtuquajtura shkencë që qëndron pas këtij trendi është “e bazuar në dredhi”, tha dietologia Amanda Frankeny, duke shtuar se asnjë studim nuk tregon se kafja me gjalp ju ndihmon të ulni peshë. Nga ana tjetër një trend i tillë nuk është i shëndetshëm.

Pijet energjike, një tjetër zgjedhje e njohur, gjithashtu ngritën shqetësime.

“Shumë pije energjike kanë shumë kafeinë në to, kështu që nëse pini një gjë të tillë në mëngjes herët, duhet të jeni shumë të kujdesshëm në lidhje me marrjen e kafeinës gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës,” tha Amy Gorin, dietologe.
Ndërsa lëngjet kanë marrë një reputacion të keq gjatë viteve, Gorin tha se gota me lëng portokalli në mëngjes është shumë e mirë dhe se “lëngu 100% nuk është aq i tmerrshëm sa njerëzit besojnë”.

“Është e vërtetë që lëngu nuk ka të gjitha fibrat e frutit, por gjithsesi mund të përfshihet herë pas here si një burim i mirë i vitaminës C,” shtoi ajo.

Çaji është një zgjedhje e shëndetshme

Për një mëngjes me përfitime shëndetësore, konsideroni të shtoni çaj të nxehtë ose të ftohtë në rutinën tuaj të mëngjesit. Dietologia Toby Smithson, e cila u diagnostikua me diabet në moshën 8 vjeçare tha se ajo bën një shishe plot me çaj në mëngjes për ta pirë gjithë ditën.
“Studimet kanë treguar se çaji në mëngjes mbi të gjitha ndihmon në parandalimin dhe menaxhimin e diabetit.” tha ajo.

Nuk mund të mungonte kafja

Nuk kishte si të mungonte filxhani i kafes në fillimin e mbarë të ditës.

Frankeny thotë se kafja duhet të pihet kur ndjeheni të lodhur akoma pa filluar ditën.

Ajo që pini ka rëndësi

Pavarësisht nga çfarë, ekspertët bien dakord që gllënjka juaj e parë e ditës është e rëndësishme.
“Vendos pikat mbi i për tërë ditën”, tha Frankeny.

“Nëse e filloni ditën me një pije të mbushur me sheqerna ju po i tregoni trupit tuaj se nuk kujdeseni për të. Por nëse filloni ditën tuaj me ujë, çaj apo kafe, do të keni shumë përfitime shëndetësore dhe do të jeni mirë gjatë gjithë ditës.” tha Sara Haas, dietologe.(SI)

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “KËSHILLAT: Çfarë duhet të pijmë herët në mëngjes”

 1. Noc Rroku says:

  Kafe dhe nje dopio raki.

 2. qytetar says:

  Puna fizike eshte djeta me mire.
  Te tnerat lloqe Kavaje.

 3. Q. Qinani says:

  Kokain me mish t grim.
  Heroin n tavolin.
  Shashash si pras..
  Marijuhan qe ben hatan.
  Futi dhe nji dopjo ferrnet bashk me konjak si nji gërrshet.
  Masanej mush zorren me uj
  Edhe fryhu si shushuj..

 4. Në mëngjes esëll, për të gjithë ata që duan ti thonë “ik pirdhu” çdo lloji sëmundjeje kardiovaskulare, arteriosklerozës, kolesterolit të keq, ngushtimit të enëve të gjakut, hipertensionit,gripit, sëmundjes së veshkave mungesës së metobolizmit etj.etj ju rekomandoj në mënyrë të pandërprerë të përditshme për afro 40 ditë, çaj nga piper i kuq djegës me gjysmë kokërr limoni të shtrydhur.
  Ky çaj bën mrekullia dhe rekomandohet për njerëz të fortë.Përdoret si fillim një majë luge e vogël kafe me piper javën e parë dhe duke e shtuar dozën gradualisht deri në një lugë të vogël të plotë me piper të kuq djegës.
  Efektet do jenë të menjëhershme të dukshme dhe përfitimet të paimagjinueshme të cilat janë :
  1-Pastrimi i gjakut dhe i enëve të gjakut.
  2-Rritja e metabotimit.
  3-Dobësim dhe zhdukje e yndyrave të tepërta.
  4-Pastrim i veshkave dhe zhdukje e infeksioneve në rrugët urinare.
  5-Si dhe çdo përfitim tjetër të cilin nuk e kini imagjinuar kurrë…
  Pas 40 ditësh duhet bërë një pushim dhe të fillohet më vonë atëherë kur të gjykohet vetë , por BËJE dhe mos e ndalo pasi nuk ka efekte negative përveçse sjell rininë në organizëm…rrit kënaqësinështë tek çdo njeri.
  Në vendin tonë por edhe në botë statistikat tregojnë për një vdekshmëri të lartë nga sëmundjet e zemrës atëherë përdoreni këtë çaj dhe bëni një jetë të shëndetshme.
  Është e rekomandushme për njerëzit mbipeshë dhe që kanë sëmundje të zemrës por ilaçet e sëmundjeve të zemrës duhen pirë të paktën 1 orë pas pirjes së çajit

  Ky rekomandim shkon për njerëzit me vullnete dhe që kanë dëshirënë të përmirësojnë shëndetin e tyre.
  Provojeni dhe besoni tek vetja se mund ta bëni nëse e doni veten tuaj.
  Unë e bëj dhe kam përfituar e jam shumë i kënaqur me këtë që bëj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *