Nikoll Lesi: Në darkën me Mitsotakis, Rama fali detin shqiptar. E kuptova nga pritja e gëzueshme dhe lavdërimet që i bënë grekët

Nikoll Lesi ka arritur në përfundimin se Edi Rama i ka falur detin grekëve, nisur nga atmosfera e “gëzueshme” e darkës me homologun e tij Mistotakis dhe “lavdërimet” që i kanë bërë mediat greke, kryeministrit shqiptar.

“Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis priti dje në darkë kryeministrin Rama, në Athinë.

Deri këtu gjithçka duket normale, pasi janë kryeministra të dy vendeve fqinjë dhe, në mos interesat ekonomike kryesore, në mes janë diku te 600 mijë shqiptarë, të cilët punojnë apo jetojnë në Greqi.

Pas darkës zyrtare të dy kryeministrat dolën të kënaqur jo nga vera greke apo peshku shqiptarë i zënë në detin pranë Sarandës, por diçka “firmosën”.

Kryeministri Rama njoftoi se u fol për këtë e atë, por asnjë fjalë pë detin shqiptar apo si quhet më saktë, Marrëveshja e Detit. Ndërkohë që për këtë det kishte shkuar dhe u prit me nderime kalorsiake kryeministri Rama.

Grekët kurrë nuk të presin kaq gëzueshëm, veçse kur arrijnë një synim apo marrin diçka që nuk iu takon!

Ndaj të thuash se nuk u fol për detin dhe asnjë milje, nga ato 12 milje që Greqia i do, është një mashtrim i madh publik.

Natyrisht që tema e bisedës ka qenë vetëm një: Si të marr Greqia ato 12 milje!

Me sa duket taktika e Edi Ramës para nisjes nga Tirana ku u rrëshqiti pyetjeve të Blendi Fevziut dhe Eni Vasilit nëse ka rënë dakort për Marrëveshjen e detit me Athinën zyrtare, ka filluar të zbulohet nga entuziazmi i mediave greke që e quajnë Edi Ramën një mik të madh të Greqisë.

Imagjino të të lavdërojë greku! Ose e ke dhënë detin shqiptar ose je në udhën e heshtjes duke ia falur prapë grekut.

Nga mbrëmë nëse duam të jemi të sinqertë me veten, kryeministri Rama e ka dhënë Detin tonë, Greqisë! Bile po të lidhesh dy vizitat në tre ditë të kryeministrit Rama, në fillim të Presidenti turk Erdogan dhe më pas te kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, del e qartë se krenaria dhe interesi grek është vënë në vijë, sepse atë që humbën përballë Turqisë, e morën nga Shqipëria me dorën e Edi Ramës.

Nëse shikon uljen e tensionëve turke-greke, pas deklaratës së kryeministrit shqiptar se “Greqia është në të drejtën e saj për 12 milje në kufi me detin shqiptar”, del se ujdinë mes Turqisë dhe Greqisë e ka bërë edhe kryeministri Rama.

Por duke falur det shqiptar”, shkruan Lesi.

Zakonisht tek LSI mbajnë Monika Kryemadhin si fallxhore, por ose këtë profesion e ka nisur edhe Lesi, ose është konsultuar me Monikën për këtë shkrim.

Se vetëm nga një fallxhore mund ta marrësh vesh çfarë ka ndodhur në darkën e dy kryeministrave, pasi zyrtarisht ata kanë deklaruar se çfarë u diskutua.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Nikoll Lesi: Në darkën me Mitsotakis, Rama fali detin shqiptar. E kuptova nga pritja e gëzueshme dhe lavdërimet që i bënë grekët”

 1. hasani says:

  Sa i zgjuar ky debili! Or nkoll po si e more vesh more, a thua i ke vene pergjues rames, apo keshilltari i tij eshte spiuni yt. Qelbesire. Po prokurori i pergjithshem a thua eshte gjalle, apo ka vdekur, se nuk po behet i gjalle qekurse u zgjodh ne ate post shume te rendesishem , te cilin nuk po e vlereson fare, po fare. Po djali i nasipit ku eshte qe na e beri peshqesh kete debil prokuror. Zonja Marku ishte ku e ku me kete debilin qe na vute ne drejtimin e drejtesise shqiptare. Mendoj qe rama dhe ruci duhet urgjentisht te aktivizojne prokurorine e pergjithshme ose ta zhdukin fare ate, per cfare na duhet.

 2. besua nga trevllazi says:

  o nikoll trapi GREKET E KANE NE GJAK MIREPRITIEN , NUK ESHTE E RASTIT QE 1 MILION SHQIPTARE MESUAN TE HANE MIRE DHE TE NDRYSHOJNE SHUME NGA JY NE SHQIPERI QE MISHIN E SHIKONI ME DYLBI

  1. Vicidoli says:

   Ti paske pjerdhur nga trute more beso genjeheni me nje kocke nga greket se mishin e hane vet ata, ate qe nuk e realizoi dote saleh karaxhici e perfundoi edi ramovici. Kot nuk vajti ne athine me laps ne dore ky drogaxhiu.

 3. qytetar says:

  shih shih , nikolla e kap menjehere ….. sa i squte !!!!!!!!!!!!

 4. Ladi says:

  Sa palaço eshte ky surrat bytha.

 5. Himarioti says:

  Po lavire kafenesh ke qene dhe mbete or Nikoll,
  Po sa fonde ke marre nga Greqia ne emer te ” shtypit te lire”, po ne 97 ku e perlaset koken ti, Sandri & co qe u strehuat e ju mbajten si zoterinj …????
  Me duket ne vendin e grekerve qe ti sot i emerton me 1001 negativitete….
  Atehere kush eshte i pabese o shpifes me pagese ?!

 6. vlora says:

  Je gazetar me intuite.Ilir Meta si mafjoz qe eshte e ka kuptuar zgjuarsine tende dhe prandaj te paguan.Nje njeriu im qe fshin rruget mbreme fshinte prane restorantit qe po darkonte Rama dhe pa Micota-qin qe nxori nje shuk me euro dhe ja dha Fuges per Ramen.Ky i fundit i ngriti gishtin e mesit dmth ok .Pazari u be.Mero te lutem kjo eshte teme per antenen,je me fat qe te vijne xhevahire te tilla

 7. Kenga e bukur, jo jo mos harro se dashuria. Lavdi Enver Hoxhes. Sali Berisha asht shume Sexy says:

  Jua them une. Ka shitur detin ai. Ma tha filxhani mua. Nqs nuk besoni, pyeta dhe magjistaren.

 8. TORI says:

  o nikoll ty te tradhton gruja e se ke kuptu,apo ska gje,politika ka me shum rendesi

 9. Zana says:

  O Lesi e ke dëgjuar atë shprehjen “sa i zgjuar ky budallai” ,por duhet të kesh si të ngjashmëri tënd për tju shitur këto budallallëqe tënde. Përse i bën dihet ,po ruaj pak dinjitetin tënd mos u bëj kaq lecke për partinë.

 10. katundari viçidolit says:

  Lehsi, Te te them. K.r, do ishte emer i nderuar per ty, por ti i vjen anes edhe b..eve te koneve te vogla. Me sa te kam lexuar, kam humbur kohen, por ti nuk je veçse nje gjallese helmuese e kanalit te piste te Manatise.
  Qenke i pa turp. Hamendeson te liga, shpik e krijon budallalleqe dhe kujton se populli ka ment sa ty. Populli eshte eshte shume me i zgjuar. Budalla je ti dhe ata qe te hedhin ty kocka, ne menyre qe te lehesh sa me shume. Prit kjut ne baze te zhurmes se lehjes, te te degjoje ndonje ujk, dhe te vije te kapi per bythe.

 11. Loku says:

  Rama eshte pritur ne menyre dinjitoze jo veten
  ne Athine por ne shume vende tjera ne bote.
  Vlersim per Ramen si K/minister por edhe per Shqiperine.
  Analiza e Lesit eshte per te ardhur keq per degradimin mendor te ketij njeriu.
  Nuk ja vlen te komentosh Lesin eshte bere per tek 5.
  Keqardhje por nuk e ndihmojn Lesin.
  Te marre ilacet e mbaje kontakt me mjeket tek 5.

 12. Franci says:

  Me shejtan budalla se ky morracaku servil Nikolle Leshi zor se gjen.

 13. kadri mullota says:

  Megjithese as gje nuk i ka dale, prap se prap vazhonn te llape kjo eshte pafytyresia.

 14. FIQO says:

  CFARE NDYRESIRE QE JE O NIKOLL…..TI CDO GJE E NGATERRON ME BISEDAT QE TE BEN LIKJA NE DARKE DHE TI DEL E I THUA NE MENGJEZ. IK O LAVIRE

 15. Mondi Barcelona says:

  O Niko Leshi nuk jane te gjithe s ty bukshkeles, dine njerezit te respektojne te presin te percjellin si njerez, kane pak qytetari, jo kafshe si puna jote

 16. polici 313-tes says:

  Hahahahaha e paska kuptuar dhe ky qolja,vetem nga pritja qe qenka fale deti.Humor nga spiunet e serbise qe bejne patriotin

 17. butrinti says:

  Nuk i durohet pa lehur Ham, ham , ham …zagarr rrugesh.Po tani e degjove si u pergjigj per problemin e detit . ndyresire.

 18. llaman says:

  Rama nuk eshte pritur as mire as keq, por sipas protokollit te personave te larte te nje zyrtari te nje shteti tjeter. Por gjithashtu ju tha se marreveshjen e 2009 Rama e coi nen gjykaten kushtetuese pas stimulimeve nga Turqia. Ndonse Rama e mohoi, ky fakt eshte boterisht i njohur dhe i deklaruar nga vete zyrtere turq, te cilet nuk kane interes qe te zbatohet Ligji i detit ne Mesdhe por nje ligj allaturce. Sa per mencurine e Lesit mjaftojne vleresimet “maksimale” te diskutanteve te tjere

 19. Nard Ndoka says:

  Psikollogu i pisollogve

 20. Taqi says:

  GRAMATIKAQIS TE THOTE GJE KY EMER O PUSHT O HAJDUT

 21. Gezim says:

  O Nikoll Leshi!
  Qe vetem gazetar nuk je tashma kete e di edhe ti vete. Por qe po kerkon te besh fallxhorin dhe tja marresh profesionin Mones kete nuk e besoj , se do te gjeje belaj. Do te gjesh belane se po u zemerua Mona ta hoqi me çisme kokes dhe do te beje ndonje te pabere ddhe do te lere rrugeve si Vere Llapa.
  Akoma me keq se po te pane me Faron duke pire ndonje gote vere qe e ke nje cike qejf, do te thone mos ja vini re fukaraijt se i ka ikur mendja fare, nga ve ra qe ka pire Rame mbreme ne darke me Mitsotakis. Ore po ske faj, se goja leng te leshon kur sheh tjetrin qe pi vere per shtate pal qejfe dhe ti ri e lepin buzet. Jor mor Les ( Lesh) por ske faj ti fajin, e kane ata grekerit qe japin ne telivizor Ramen qe pi vere dhe ty te iken mendja. E ku nuk fluturon se pale na i ben edhe ky si Luli dhe i jep detin ketyre grekerve dinakqare. Se helbete kete zanat ata e kane mesuar qe ne kohe te koheve .
  Nikolle hap syte se vetem ti dhe ndonje takem si puna jote mund te na mbroje detin, se po se patet mendjen ja hollen greket Rames. Hape syte Nikolle se vetem ty te kemi .

 22. Anita says:

  Merruni me Lesin ju ndersa Rama fal detin dhe ju beni pordhe ketu. POpull legen paskemi qene.

  1. Beni says:

   Amita oaske ngrene mutin e Saliut dhe Metes. Pa oaske ngerene shume.

 23. Jimi says:

  Mire ti more Lehes qe e kape qe ne ajer, por si tja bejme ne fakiret, qe nuk e kapim dote as ne toke?

 24. shoku zenit says:

  Nikoll lehesi kalo nga meta beji nje gojore dhe pastaj jep opinjonin per spermen
  sa per keta punes e politikes je si ai bythqiri e Faros
  ty vetem berisha te shkerdhej gazeten,familjen dhe te degjeneroi
  por shkelmin e fundit do ta japin rama mor bythqi i pa burre e i pa bese

 25. Frani says:

  Verini mend se ç’thot nikoll leshi, nuk ha mut kot, pamvarsisht se ka gjith jeten qe ha mut kot.

 26. Lenci says:

  Rama u prit si kryetar i OSBES o koqe

 27. Gramozi says:

  LESI ESHTE BERI SI FALLXHORJA MONA E LIKE SKRAPARIT .LESI PAGUHET NGA LIKJA DHE BERISHA VICIDOLI DHE BEN PROPOGANDE NE INTERES TE LIKES DHE KRIMINELIT BERISHA KOHA E LESIT MBAROI DHE TE TJEREVE….

 28. Shenjestra says:

  Duket qe Nikollit nga frika i paskan rene pordhet ne zemer.Pika ty o Nikoll.Kush te pjerdh ty more mut.Me kete qe thua se, greku paska qen i gezuar dhe i qeshur me Ramen nuk eshte ndonje shpikje e madhe qe ke bere ti,por eshte nje teori e njohur nga njerez me te mençem se ty.Ti je hajvan.Gomar per samar.

 29. Bebi says:

  Lere Nikolle fare kete muhabet se e ke dhier si gjithnje ne keto vite te servilizmit dhe bythelepirjes tende te gjate.

 30. Monitor says:

  Ky rob ngeli mendjelehte gjithe jeten!
  Peshe e lehte!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *