Largohet sekretari i Ministrisë së Brendshme, Plarent Ndreca: Zëvendësohet nga një “modele”

Plarent Ndreca, sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme, ka dhënë dorëheqjen këtë të premte. Ai e mbante këtë post për rreth një viti, pasi ishte emëruar më 18 korrik të 2019-s.

Ndreca është zëvendësuar nga Elena Pici, e cila vjen nga Këshilli i Ministrave.

Më herët Plarent Ndreca, i diplomuar si jurist, ka mbajtur postin e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, si dhe sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit dhe Turizmit.

Aktualisht nuk dihen arsyet e largimit të Ndrecës.

Kush është vajza që e zëvendëson:

Elena Pici vajza në të 30-tat, që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur, ndërsa sot fitoi vëmendjen e mediave, pasi u emërua sekretare e Përgjithshme e Ministrisë së Brendshme.

Në një informacion të shkurtër në internet, nuk jepet detaje shumë detaje për postet që ka mbajtur:

“Elena Pici, pasi u diplomua në një universitet privat në Shqipëri në Departamentin e Ekonomisë, fitoi bursë në Britaninë e Madhe, në Universitetin Chevening dhe ndoqi studimet Master në Zhvillimin Ekonomik në London School of Ekonomi dhe Shkencat Politike (LSE). Pas diplomimit, Elena u kthye në Tiranë, ku filloi punën në Bankën e Shqipërisë, Departamenti i Mbikëqyrjes”.

Nga ana tjetër, Pici mund të jetë një imazh i njohur, pasi ka qenë pjesë e klipit të Alban Skënderaj, në këngën ‘Mirëmëngjes’.

52 komente në “Largohet sekretari i Ministrisë së Brendshme, Plarent Ndreca: Zëvendësohet nga një “modele””

 1. vjeshta says:

  Duhet tru e eksperiencë jo breçka tanga!

 2. Arber Presheva says:

  Keta jane femrat qe nga kryeministria e Edi Rames, Endri Fuges e Vali Bizhges ngrihet ne detyre dhe marrin vende te pa merituara, pasi kane dhene “proven”, apo jane sprovuar atje. Le te fitoje Lulzim Basha edhe ky jo meritor. Nje fjale e urte e popullit ne jug te Shqiperise thote: “Nga inati i sime vjehrre, shkoi e fle me millonanë (mullixhiun). Ja pra pse fiton PD-ja e pa merituar me 25 prill.

  1. dani says:

   Edhe e engjell agacit……… keto i sjellin rames se ai vdes qe ta rrethojne keto tipet. me sekretaren e vet 20 vjecare dhe me endri fugen ne krah ishte ulur perballe kryeministrit grek…….rrofte rilindja e teveqeleve……..

 3. Alban says:

  Nuk e keni informacionin e saktë.
  Elena është diplomuar në Juridik (shtet) dhe në Ekonomi pasi ka fituar bursë të plotë në universitet privat Epoka. I ka bërë Studimet njëkohësisht për të dyja degët. Dhe i ka përfunduar me nota të shkëlqyera brënda 4 vjeçarit.
  Ka përfituar Bursë të plotë studimi nga LSE në UK, shkolla Nr1 në botë për ekonomi.
  Është thirrur nga Kryeministria si studentë ekselencës dhe më siguri e meriton atë pozicion.
  Suksese

  1. Bbb says:

   Per nje post aq delikat nuk mjafton as talenti e as shkollimi….duhet me patjeter pervoja…e punes po edhe e jetes

  2. O VIS…leni keto.
   NUk ka sens me qene SP..kaq
   ndersa per pjeshke dhe goce e mire mund te jete

  3. Labi says:

   O karri, ne legjislacionin shqiptar, eshte e ndaluar te ndjekesh 2 Universitete njekohesisht mor rrote ka**i.
   Nuk u ngopet me genjeshtra?!

   1. visi says:

    para vitit 2014 ka qene e lejuar qe ne shqiperi te ndiqje 2 universitete njekohesisht, dhe ajo me te vertet ka qene nje nxenese shume e mire.

  4. Artan says:

   E kam patur shoqe klase, e njoh mire. Eshte vajze e mire, por nuk eshte ne vendin e vet aty ku eshte. Ka shume kohe qe e pergatit Blendi per te per te qene aty.

 4. tropoja says:

  kryekurva edushka e ka mbush qeverine plot putana

  1. Andi says:

   E ngaterro e me kurvat e familjes tende deri ne shtate breza.Jo demokraci te vije ,por she ke shtepia e bardhe ti cosh ato dranet tuaja prape me arushen do vrapojne te flejne.

  2. Dude says:

   O morra tropojane o putana eshte dilema?! S’me pelqejne fare morracaket.

 5. agron says:

  Ky eshte nje nga kryehajdutet ordiner te ketij vendi. Shikoni raportin e kontrollit te shtetit, kur ky ishte Sekretar ne Ministrine e Arsimit. E hoqen prej aty per aferat korruptive me Lindita Nikollen, dhe e derguan tek Ministria e Turizimit. Aty u perzie ne afera korruptive dhe e perzune edhe prej aty. Pastaj e moren prape tek Ministria e Brendeshme dhe nder te tjera, ai eshte autor i tenderit te shume perfolur prej 8 milion eurosh si edhe i makines se minsitrit prej 120 mije eurosh.
  Ky eshte z. Ndreca, korrupsionisti ordiner i kesaj qeverie. Ai nuk ka ikur me doreheqje, por e kane detyruar te ike….

 6. shqiptari says:

  Me siguri ka bere dhe do beje “pune te mire”.Kjo eshte policia qe duam,nje ambient sa me komod ne te gjitha drejtimet per PUSHT-TETARET tane qe dredhin zinxhirin dhe i sherbejne krimit me zell te madh.SHQIPERIA DREJT THELLESIVE TE GJIRIZEVE.

 7. Ndiqni proceduren says:

  Ky po qe eshte nje lajm i mire.
  Kushdo qofte kjo gjysem-modelia, sado keq te perpiqet ta beje punen, nuk mund ta bej dot me keq se Plarenti.
  Do jete ne turpin e shtetit nese do i jap prape poste te ketij niveli Plarent Ndreces. Deshtim me pasoja kudo ku ka qene.
  Sabotatori me i madh ne Ministrine e Arsimit, ne kohen e Lindita Nikolles.

  1. Admironjësi says:

   Po si emer i panjohur!? Eshte nje vajze e jashtezakonshme, pavaresisht se cilesite e saja i teston nje këllire si don Angelo. Ne Reç do te kete kujtime te bukura.

 8. Patrioti says:

  Format rilindas. Iken nje hajdut klasi dhe vjen nje “bukurane” e oborrit kryeministror. Vetem me administrimin e shtetit nuk ka lidhje zonjusha.

 9. Dajaku says:

  Po kete po kerkon SPAK ka vjedh shume.

 10. Nji Figur Feminile e kendeshme ,njerezore
  e m,jft shpredhenese .
  Suksese ne detyre 👍

 11. Ideali says:

  Plarenti, hajdut me cizme dhe imoral pafund. Po mbytet anija me federale, o burra forca, kush mund te dale. Fjalet e Shefqet Musarait, universale.

 12. Ajeje says:

  Mund te jete modele, por po ka bere masterin ne LSE i paska te gjjtha. Me rendesi pjeses se shkollimit ne Angli. Etiketimi modele me duket pavend ne kete rast.

  1. oooo goce, nuk te ben masteri per SP por eksperienca….turkune. kjo pune te pare ka SP dhe nje parapune se di ku

 13. Eva says:

  Titull SEKSIST, te jem une si vajza ne fjale, ju fus nje te denoncuar qe t’iu vij koka verdalle kur te beni serish seksisma dhe ndasira!

  1. Lala says:

   Me fal Eva, por ata ose ” ato ,, që shajnë janë më kurva sepse jan kurva ne shpirt.

 14. nuriu says:

  Hallall pjeshke e kompletuar….

 15. Kristian says:

  Kush e njeh Elenen e di qe Elena nuk eshte vetem e bukur por dhe e afte dhe formuar shume mire nga te gjitha aspektet. Eshte nje vlere e shtuar per Ministrine. I uroj vetem Suksese dhe Vazhdimesi!!

 16. taksapaguesi says:

  Modele apo jo nuk ka rendesi. Rendesi ka qe ka mbaruar nje nga shkollat me te mira ne bote dhe ne LSE nuk te jep njeri diplome me mik apo me keq ta blesh. Turp qe i denigroni njerezit. Perkundrazi me shume duhet bere se kemi me qindra mijera djem e vajza te reja jo vetem te ardhur nga Shqiperia por edhe te lindur jashte me prinder shqiptare qe jane te shkelqyher jashte dhe mund te kontribojne shume ne Shqiperi. Jane te pa korruptushem dhe nje koncept dhe kulture pune komplet tjeter.

 17. ABC KORCA says:

  Eva,pse je merzitur?! A jeni vete ju femrat qe kur kerkoni te ngriheni ne post perdorni edhe sexualitetit tuaj?
  Apo kur e perdorni sexualitetin per tu ngritur ne detyre eshte gje “e pranueshme”… ndersa kur ua zene ne goje te tjeret eshte “per denoncim”?!?!?!
  E verteta eshte se numurohen ne gishtat e dores ato femra qe bejne per te reformuar cdo lloj istitucioni… ju jeni per cfare thote kompiuteri e cfare thone letrat… per nga ana krijuese jeni zerooo
  __________________
  Asgje e re me keto “ndryshimet e rames”… Mut ka qen e kak do do te jete

  1. Eva says:

   Pergjigja juaj eshte shume denigruese, ndaj nenes suaj ne fillim dhe me pas ndaj femrave te tjera. Mos konsiderata per gjinine femerore dhe parjen e saj si objekt te ben te peshtire dhe per gjynah. Imagjino ne rini nenen tende, qe e shikon si nje objekt seksual pa tru qe duhet te pillte dhe rriste nje hajvan te ketij kalibri! have a fun :))

 18. Tani says:

  Titull taman per te ndjelle qurrashet dhe shpellaret e shqupit te zbrazi zorren e trashe nga goja.Per sojin e ktij llumi Gruda Suma she ciljeta bytha,xhozi hajdutja she prepotentja ,te gjitha injorante,jane modeli I politikanet se preferuar shqiptare

 19. Skender Beu says:

  İk nje mirditor e vjen nje tjeter. Ministri po dihet. Pse vazhdojne klanet akoma???? Te vetmet gjera qe nuk blihet me para jane “koha” dhe “pervoja”. Kto nuk mund ti blej kjo vajze sado ti nderroi tangat. Por medet ku ka rene ky shtet e ky popull sot e 30 vjet.

  1. Gjeto Basho Muji says:

   Ke te drejte, ishim mesuar 70 vjet ne tepelenas e mallakastriot qe s’dinin se per cfare perdoret sapuni 🤪

 20. Ton says:

  Po kush e do pervojen….iku…kck…….

 21. Saranda says:

  Sek përgj i MB nuk është thjeshte një burokrat, por mbart një dynja kompetencash që kërkojnë zhdërvjelltesi, njohje sh. të mirë të një legjislacioni të gjerë dhe mjaft të ndryshem, aftësi menaxheriale për të mos thënë të jashtëzakonshme të shkëlqyera. Të gjitha këto mund ti mbartë një person me aftësi dhe pa diskutim me eksperiencë në administratën shtetërore. Është e pamundur ndryshe. Patjetër që njeriu në artikull këto aftësi dhe eksperiencë e ka fituar në departamentin e mbikëqyrjes së bankës të shqip, ku nisur dhe nga mosha ka punuar prej 😮 vitesh.

 22. leshi says:

  c`a ka ketu ? Pse ajo Missi Suada nuk kish marre ate te droges ne Dubaj?
  Edhe kjo do perpiqet.

 23. gimi says:

  Striscia la notizia, keshtu i zgjidhte sekretaret-Velina.
  Sekretarja- shqiptare, 30 vjeçe, dy universitete, studente e shkelqyer (elselencës) gjuhen angleze besoj e perdor mire.
  Do te kemi me pak mina me sahat neper shetitoret e Tiranes.
  Bukur per nje Ministri te rendesishme.

 24. Phoneix says:

  Meqenëse Plarenti bënte si pjeshkë kauçuku, mirë ia kanë bërë. Të paktën e kanë zëvendësuar me pjeshkë pe vërteti.

  1. Leka I says:

   Ore ju nuk ju gjihet dermani!!!! Nga.njera ane ankoheni pse kemi politikane qe jane aty qe 30 vjet nga ana tjeter thoni pse vijne te rinj pa pervoje ne administrate?
   Lsi dhe pd jane fut neper keto vende ne administrate katunare me diploma universitetesh fantatme , dhe me shkolle te mesme biles , ju ankoheni pse kjo qe eshte diplomuar ne Angli ska eksperience. Na cate trapin.

 25. D... says:

  Kurrikulumi eshte ne rregull…. por komentet (perpara se te shohin punen e saj) tregojne sa keq jemi katandisur…… Kam kum

 26. leshi says:

  kur vjen fjala për politikanë ka vetëm një libër për tu lexuar

  psikologjia e crregullimit të personalitetit dhe manipulimi psikologjik i turmës
  populli ka ngelur në shekullin e 13 kur sheh pamjen e jashtme dhe jo profilin psikologjik të ministrave

 27. Ton says:

  kur vjen fjala për politikanë ka vetëm një libër për tu lexuar

  psikologjia e crregullimit të personalitetit dhe manipulimi psikologjik i turmës
  populli ka ngelur në shekullin e 13 kur sheh pamjen e jashtme dhe jo profilin psikologjik të ministrave

 28. Kola says:

  Suksese. Kam besim se do te punoje me mire se paraardhesi.

 29. DENI says:

  Nga komentet e mesiperme shoh se nje pjese e madhe jane te shqetesuar se SP e Min Brend eshte vendosur nje vajze e re me eksperience te paket. I siguroj te jene te kenaqur se ajo po zevendeson nje njeri me karakter te dobet e aftesi te pakta.
  Eshte e cuditeshme qe E.Rama, i cili duket njeri i zgjuar dhe me vizion, zgjedh, afron dhe vendos ne pozicione te rendesishme shteterore njerez me mangesi te theksuara karakteri e aftesishe si puna e P.Ndreces, A.Ahmetaj. A.Ismaili e shume te tjere.

 30. TND says:

  Sekretari i Pergjithshem eshte pjese e trupes se nepunesve te larte civile, dhe qe te behesh i tille duhen vite eksperience plus te kesh qene drejtues i mesem! Postet vakante te sp-ve plotesohen me konkurim dhe emerime te tilla jane teresisht ne shkelje te ligjit per nepunesit civile! Edhe lajmi eshte bere me “poshtersi” qe mos ta kuptoje lexuesi shkeljen qe behet! Ne administraten publike ka emerime, shkarkime, pezullime, levizje paralele, perjashtime! Nuk ka: “zevendesohet nga”, apo “vjen nga Keshilli i Ministrave”! Si erdhi? Si e zevendesoi? Beri nje xhiro nga KM tek MB dhe e pa postin bosh dhe e zuri? Sqarojeni pra, kush e mori kete vendim? Kush e shkeli procesin duke eliminuar konkurimin? Sqaroni edhe nese zonja i ploteson kriteret, apo jo! Emertimi “modele” qe ju beni per klikime eshte pa lidhje!

 31. Nga te rinjte vec mire ka vendi. says:

  Jetoj ne USA. Ne fillim kur erdha, habitesha se si neper studio shihja vetem vajza te reja dhe djem te rinj qe analizonin politiken globale. Me dukej cudi, qe ketyre vajzave dhe djemve kaq te rinj t’u besoheshin analiza specifike per politiken botrore dhe ate te vendit, isha mesuar te shikoja burra serioze ne moshen e pjekurise se plote per te tilla probleme. Por shoh, se tani jam mesuar me pamjen e ketyre vajzave dhe grave. Ajo me kryesorja, jane me shume njohuri, pershtaten menjehere me te rejat bashkohore, perdorin sa dhe si duhet teknologjine moderne qe ofron koha qe jetojme.
  Por ne vazhdojme te duam Frrok Cupra, Nikolle Lesra, Besik Mustafara e ku di une, burra qe te kallin daten si Gramoz Ruci, Spartak Braho, mashtruesa ordiner qe genjeshtren e shesin per politike te larte, si Sali Berisha, e kompani, aventurier profesionist si Pellumb Pipero me kompani. Pra, jemi mesuar aq shume me te vjetren sa na duket sikur na shkul nga trupi ndonje organ po na u shfaq perpara syve nje ndryshim.

  1. Mario says:

   Ku ke jetuar ne USA ti? Pse shpif si Saliu? Hidhi nje sy sekretareve te departamentit amerikan dhe po gjete ndonje 30 vjecar hajde na trego arat ketu. Kam 15 vite qe jetoj ne Washington.

  2. Galipi says:

   Dmth ti sa vajte ne ShBA kishe distance me te vogel se 1000 km nga ata qe benin analiza mbi politiken boterore? Me cfare dylbish e pe?

 32. Pa inate says:

  Titulli eshte dashakeq. Edukimi dhe shkollat qe ka kryer tregojne qartazi se eshte gje tjeter. Eshte kapacitet!
  Eshte investim i ri Rames per te ardhmen.

 33. PutaScript says:

  Une e njoh kete! Kam nje vleresim personal qe mund te jete ndoshta jo objektiv. Eshte per te ardhur keq si person. Me kete punen e masterave mos na cani shume koken se shkolla mbetet gjithsesi shkolle. Nuk e zevendeson eksperiencen. Nje shkolle e mire eshte nje premise e mire per tu bere shume i zoti por kjo varet nga punet qe do merresh ne jete. Nuk merret nje individ nga rruga e ta vendosesh ne postin e dyte me te rendesishem te nje nga ministrive me te rendesishme. Gjithsesi, mendoj qe me mire kjo se sa modeli i atij qe ishte. Kam patur personalisht ne disa nga kurset e nje universiteti qe ne renditjen boterore eshte goxha shkalle me lart se LSE(overall sipas QS #49) disa studente qe nuk e di se si i kishin pranuar ne universitet. Keshtu qe boll me keto bajatizmat e shkollave se i beni karshillek atyre qe nuk kishin mundesi ti dergonin femijet as deri ne UT. E dija deri vone kush e pomponte kete pjeshken po nuk po me vjen per momentin. La e me la xhan

 34. Gjata says:

  Nuk ka pervoje te vjedhe Ka mbaruar master .Mire qe ka ardhur ne ate vend te punoje kur mund te gjente pune kudo ne EU .Duhet prishur per ju shqipo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *