Media holandeze: Si funksiononte karteli më i madh “shqipfolës” i drogës, trafikantët jetonin mes luksit

Media holandeze Het Parol ka raportuar shkatërrimin e kartelit më të madh shqiptar të drogës të finalizuar ditën e djeshme pas 5 vitesh hetime. Në artikull thuhet se në pranga janë vënë 20 shqiptarë në 10 shtete të ndryshme të botës, pjesë e Kompania Bello, në kuadër të hetimit të udhëhequr nga drejtësia italiane.

Dy prej tyre u ndaluan në shtëpitë e tyre në Holandë

Artikulli veçon se në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet italiane kanë qenë edhe ato holandeze, me qëllim çmontin e kartelit më të madh të drogës që operonte në Europë. Het Parol shkruan se më herët ishin arrestuar 84 anëtarë të bandës së trafikut të kokainës që vinte nga Ekuadori në Itali, Holandë, Mbretëri e Bashkuar, Zvicër dhe Gjermani. Në 5 vite hetime janë sekuestruar në total 4700 kg kokainë si dhe 5.5 milionë euro.

Arrestimet në Holandë

Më 31 tetor të vitit 217 në Holandë u arrestuar shtatë të dyshuar si drejtues të trafikut të drogës në këtë shtet që udhëhiqej nga Ilirjran M. asokohe 36-vjeç. Në pranga u vu edhe krahu i tij i djathtë Ervin K. 37-vjeç. Ata vijojnë ende betejën gjyqësore, ndërsa gjasat janë që padia e tyre të paraqitet në fillim të vitit të ardhshëm.

Sindikata Kompania Bello drejtohej nga dy shqiptarë Denis Matoshi dhe një tjetër në Ekuador.  Denis Matoshi alias Elti Dizbari i arrestuar në Dubai, mbante kontakte me të gjitha klanet që shpërndanin kokainën në të gjithë Evropën, duke përfshirë grupin Holandez që u godit në fund të vitit 2017.

Ata gjenin hapësira të fshehura

Kompania Bello bënte biznes direkt me Amerikën e Jugut, duke dërguar kokainë në portet e Antëerpen, Roterdam dhe Hamburg.  Nga atje, degët lokale të organizatës shpërndanin më tej vetë ngarkesat. Ata shpesh i fshihnin ngarkesat në hapësira të fshehura në makina, të tilla si në hapësirën e jastëkut në anën e pasagjerit ose nën dysheme.  Anëtarët e organizatës jetonin në Europë, shpesh në apartamente të shtrenjta me garazhe të brendshme parkimi dhe komunikonin përmes mesazheve të koduara. Fakti që shqiptarët kanë ndryshuar ligjërisht emra disa herë i ndërlikoi akoma më shumë hetimet.

Si fshiheshin paratë

Në një hapësirë ​​të fshehur në bagazhin e një makine të përdorur nga organizata, policia e Amsterdamit gjeti 1.4 milion euro. Hapësirat gjendeshin me zgjuarsi ndërsa ndonjëherë ishin të hapura vetë me anë të një sistemi hidraulik. Hetimi ndërkombëtar për operacionin Los Blancos u drejtua nga Firence, ku sindikata kishte selinë e saj europiane.

Autoritetet italiane flasin për ‘organizatën më të madhe të krimit shqipfolës ndonjëherë’ me një model biznesi të sofistikuar që mbulonte të gjithë zinxhirin e tregtisë së kokainës. Fitimet e kanalizoheshin sistemit fillestar kinez ‘fei ch’ien’, një sistem bankar nëntokësor i ngjashëm me bankat “hawala” që nuk lë gjurmë.(ABC News)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Media holandeze: Si funksiononte karteli më i madh “shqipfolës” i drogës, trafikantët jetonin mes luksit”

 1. Ali Beu says:

  me “shqipfoles” nenkuptojne turqit e shqiperise?

  1. Ermal says:

   Filluan keto bucet e hollandes tani, kaq deshen dhe do thone jo tani per negociatat.
   Dava bundrash, kane hall se shqiptaret ua kane futur hollandezeve. Duan ta kene per vete kete treg prandaj bejne gam gam.
   Europa kurve plake asnje here s’ka per ta gjetur gjuhen… normal po te kesh grekun brenda ne europe ca pret, fundi i botes.

   1. Hapu Xhipe says:

    Po normal mer shok, me ca mbahet hollanda? Me tulipan dhe qumeshtin e lopve? Per lazaratin kush u ankua ateher?

   2. emilio says:

    Ca flet mo palle?!

   3. tourkalvanos.... says:

    Tourkalvanoi qelbin gjthndj evropin…..

  2. pjeter says:

   Edhe Ali Bejte si puna jote.Kurse per Hollandezet mendoj se hi syve botes nuk mund ti hidhen me.O policia e tyre eshte e pa afte,ose jane te implikuar der ne gryke.Te mos na tregojne prralla tani,sepse hetimet nuk i kane filluar ata,gje qe dugej ta benin,por u njoftuan kur gjerat ishin ne fund.Tonelatat me kokaine nuk vinin nga marsi ne europe,por pikerisht nga portet e tyre kryesore,dhe jo sot,as die,por me vite te tera.Tentativa e disa mediave Hollandeze te fajesojne te tjeret dhe te mos nzjerrin ne drite dobesine e policise se tyre,qofshin te pa afte apo te implokuar,eshte aq absurde sa qesharake,ne kete rast lartesojne policet e tyre qe kane qene ne bashkepunim me Italianet,per te kapur nje grup shume te sofistikuar.Ndonje gazetar i yni a mundet tu intervistoje ata drejtusit e tyre ,se a jane grupet shqiptare kaq te afta qe ju kalojne nen hunde me tonelata droge per vite me radhe,apo jane ata, te pa afte apo te inplikuar me Shqipfolsit,qe kjo ka ndodhur? Kunder pergjigjuni mediave Hollandeze,sepse shume shpesh jane tendecioze me Shqiperine ,dhe vete dalin gjithmone te perkryer,kur ne te vertet nuk eshte keshtu.Ato portet Hollandeze,nuk e jane zbuluar nga shqiptaret,aty kane hyre gjithmone,sot jane shqipfolsat,die ishin te tjere,neser kush do jete? a do te jene ne gjendje autotitetet Hollandeze te bejne te mundur qe te mos kete te tjere pas shqiptareve?Ne ç’do vend,”ku gjendet shesh behet pershesh”Hollandezet nuk e lajne dot fytyeen e tyre vetem duke treguar gishtin nga Shqiptaret,dhe duke bllokuar shqiperine sic kane bere deri tani,Shqiptaret e te tjere jo shqiotare,vijne aty sepse nje vend antar i BE- se,si Hollanda,me ze te fuqishem ne arenen financiare te europes,te politikes europiane,aktive shume ne vendimet europiabe per zgjerimin,eshte vendi perfekt per per organizatat kriminale,ben myyyy,qe ka nje gje qe nuk shkon dakord,me ate qe trumbetojne Hollandezet shpesh,dhe realiteti.

  3. ....... says:

   O ali beeeeee,ti je dele turke qe mga emri dhe shkon shan ata qe nenat i pjellin njehere ne nje shekull..Ptuuu sperme talebane

  4. Ali beu satom says:

   e kane fjalen per grekofilet buce si puna jote

 2. Ujku Plak says:

  Para viteve 90 Shqipetaret ne pergjithesi studionin ose merrnin ndonje profesion,dhe tani eshte e kunderta se shumica jane pa shkolle e profesione qe i bie eshte shume e veshtire te futen ne tregun e punes ne EU . Prandaj zgjedhin rruget e shkurtera e te veshtira qe te pasuroine shpejte por eshte e veshtire qe ta gezoine ate pasuri .

 3. kurvät hollondeze dun sex te eger nen Ävijt e Märiuänes
  e gojes se zogit ly me koksin 😲
  me träfikänte exzptik 😁

 4. Colonial times says:

  Mendoj se duhet marre shembulli i famekeqes Dutch East Indies Company qe kishte license shteterore per te grabitur toke per plantacione caji e per te shfrytezuar punen e sklleverve ne Azi. Ta bejme tregtine nderkombetare te droges monopol shteteror, keshtu te pakten do te perfitojne te gjithe qytetaret, jo vetem kriminelet.

 5. Tirana says:

  Tani u gjeten boset e droges, ata qe e mbillnin ne 3/4 e hollandes, vetem 1/4 e banuar prej vendasve ishte e paster, mbillej vetem grure. Transporti hollandez shume i zhvilluar, tokesor dhe detar, transportin kryesisht e grur dhe tersher, transport edhe midhje dhe bime medicinale bio. Ne holland nuk njihej droga me pare, as ne kolumbi, ekuador, spanje, rusi etj. Sapo ra regjimi diktatorial monist u hap si vaji ne laker (ose si pandemia) edhe droga e pa njojtur me pare. Thone se mafia lindi ne itali, sesht e vertet, vetem balila ka patur. Mir qe i kapen keta bosat qe vune boten ne rezik gjith boten. Ka patur shume luftra, pushtime, shkaterime, vrasje me armet me ordinere deri tek me te sofitikuarat, por ato kane sherbyer per zhvillimin e teknologjis, shkences, modernizimit. Kesaj pandemie nuk po i gjendet!? Mir qe investojn pak lek se po te kishte shume keta boset e droges do ishin mare me pandemin. Tani na doli mesdheu, po turen nga vende te ndryshme me anije dhe aeroplan per te matur sasin e kripes, mir qe spo vine edhe kinezet. Te pakten boset u kapen.

 6. Eva says:

  Nese njeri ben ate pune qe ben, si duhet te jetojne ata, ne baraka? Po ne luks mo do jetojne, ai eshte qellimi i tyre! Titulli: “…trafikantet jetonin ne luks”, eshte tamam si te thuash gazetaret ne shqiperi jane analfabeta funskional, ke thene nje te vertete qe dihet!

 7. Robi says:

  Shqiptaret nuk ua sollen drogen. Ata e gjeten atë aty midis jush.

 8. dyshuesi says:

  Luksin mud ta kete çdokush qe mund ta paguaj. Morali dhe paraja zor se mund te kene martese te gjate dhe sidomos te lumtur.

 9. Olsi says:

  Po mire more hollandeza , si ju paskan tallur juve ,kur ju thoni jemi shtet i pasur me teknologji te forte, me shtet te forte me polici moderne ,me shkence,etj,etj. Si paskan bere gjithe keto gjera shqiptaret ,ne vendin tuaj kaq te perparuar,pa e ditur ju. Po ikni more plera ,se qe te besh pune te tilla ne nje vend qe seshte i joti ,duhet bashkepunim me vendallinjte , se edhe nje zulu i kupton keto traplleqe qe ju shkruani. Thuaj na u prish pazari dhe kaq qelbesira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *