Macron mbështet opozitën bjelloruse, Putin e kundërshton: Presion i jashtëm i paprecedent

Presidenti francez Emmanuel Macron shtyu për ndërmjetësim evropian në krizën politike të Bjellorusisë pas një takimi me udhëheqësen e opozitës të vendit të martën.

Gjatë vizitës së tij në Lituani, Macron u takua me Sviatlana Tsikhanouskaya, kundërshtaren kryesore të Presidentit të Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko.

“Ne patëm një diskutim shumë frytdhënës. Tani ne duhet të jemi pragmatikë dhe të mbështesim njerëzit e Bjellorusisë”, u tha Macron gazetarëve.

Macron vlerësoi guximin e Tsikhanouskaya gjatë një konference shtypi në kryeqytetin Lituanisht Vilnius. “Ne nuk e njohim zgjedhjen e Lukashenkos dhe kështu nuk e njohim statusin e tij si president,” tha ai.

Ndërkohë, të martën, Presidenti rus Vladimir Putin denoncoi “presionin e jashtëm të paparë” mbi Bjellorusinë, e cila është tronditur nga një lëvizje e paparë proteste kundër Lukashenkos që nga rizgjedhja dhe inaugurimi i tij i diskutueshëm.

“Bjellorusia e ka gjetur veten në një situatë të vështirë, në kushtet e presionit të jashtëm të pashembullt pas zgjedhjeve presidenciale, rezultatet e të cilave nuk janë njohur nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara”, tha Putini.

Lukashenko, i cili deri më tani ka refuzuar të dialogojë me udhëheqësit e opozitës dhe protestuesit, kërkoi mbështetjen e Rusisë për t’i dhënë fund krizës. Në një samit në Soçi midis dy udhëheqësve në fillim të këtij muaji, Putini premtoi mbështetje të sigurisë dhe një hua prej 1.2 miliardë eurosh.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *