FOTOT: “Luanator” dhe “Xhensilator”, sociologia shpjegon fenomenin e rrezikshëm që “sundon” adoleshentët

Fenomeni ‘tor’ është ndër më të rrezikshmit e momentit, pasi ndikon drejtpërdrejtë në karakterin dhe shëndetin e adoleshentëve.

Sociologia Marsi Simo në një lidhje për ABC e Mëngjesit ka treguar se ky fenomen duhet ndaluar pasi kthehet edhe në bullizëm.

Ajo ka marrë një shembull, kur dy vajza adoleshente zihen mes tyre si adhuruese “Luanator” dhe “Xhensilator”, edhe më pas ato mbartin mendime që i kundërshtojnë edhe në jetën reale.

“Fenomeni ‘tor’ është i rrezikshëm për mua, në momentin që preken vajzat. Në pamundësi që të kenë këtë jetë, këta persona shkrepin foto dhe shprehen se i duan.

Problem është që vetë fjala adhurim tregon që ne kemi adhuruar prej kohësh figurat fetare. Po vërtetë a ka diçka për të adhuruar kjo këngëtare. Ndikon tek të rinjtë, kultura e të cilëve duhet të jetë e mbushur me libra.

Duke i  parë, vajzat zihen me njëra-tjetrën  si për shembull ‘Luanator’ me ‘Xhensilator’ deri në atë fazë që mund të dhunohen në këtë mënyrë ato mbartin ndaj njëra-tjetrës mendime, që i kundërshton edhe në jetën reale”, tha ajo.

14 komente në “FOTOT: “Luanator” dhe “Xhensilator”, sociologia shpjegon fenomenin e rrezikshëm që “sundon” adoleshentët”

 1. Hako says:

  Nje shkrim i tille e menyren ne te cilen eshte shkruar,eshte shume acarues dhe me i demshem, se problemi qe mundesohet te shtjelloje me kete gjoja “artikull”.Me shkrime te tilla turperoni veten dhe lexuesit.

  1. Doza says:

   Fiks fare. Kjo Marsi Simo do jete kusherira e Grides

 2. Laert says:

  Cfare ka dashur te thote autori/ja valle….

 3. Qiftua says:

  …megjithate,fenomenin e lasht karator,ato se harrojn..

 4. Like floriri says:

  dava baxhellash qe bejne si te mencura

 5. omar abaz topelensi says:

  Keto kurvicat e vogla zihet per keto kurvat e medha.
  Kurvicat e vogla duhet te heqin dore nga zenja edhe ti nxjerrin edhe ato verrat ne shitje ne istagram sic bejne te medhate.

  1. Askushi says:

   Si e ke emrin ti mi kurvatore.kto jan vetem per te ngef hajdarin

 6. Lomy says:

  ProstituTor esht mbare populli
  Mjafton te shohesh politikanet

 7. Divat e Shqiperise says:

  Njera e fryre me silikone e cila pa tualet mund te perdoret si personazh per te trembur kalamajte ndersa tjetra eshte nje nga jevgat me te bukura ne Shqiperi.

 8. K says:

  Antikultura triumfon kur nuk ekziston kultura.

 9. dhembeli says:

  Kur s’kane se c’far te “shesin ” ,nxjerrin “vehten”ne pazar…fukarallek i math!

 10. Labi says:

  Eshte mentaliteti fshatar qe ka zbrit kembekryq ne Tirane,eshte nje vipse qe dikush e mori nga shitese brekesh te blloku dhe u be dikushi,tani te gjithe duant te behen si ajo,por shume nuk e dine se emrin dikushi e mori kur u be dashnorja e nje bisnesmeni dhe ai j dhuroje nje vile,pra keto jane nga ato femra me tre burra,nje per hyps,nje per pare e tjetrin per shpi.Modelj i te rinjve sot jan keto e per djemt jane Noizi,Stresi e Bes Kallaku.

 11. agim says:

  keto jane modelet qe promovon shoqeria, tv, shtypi, rrjetet sociale
  Rrugacet qe shkojne me biznesmenet e sexit, droges, vrases , hajdute qe financojne qe te vishen rrugacet idiote , te bejne plastokat e pastaj nuk i njeh as nena.
  ato plehra ne vend qe te kene turp, dridhen ne tv. Atyre duhet tu konfiskohen te gjitha sendet, pasi hyn ne burg i dashuri qe te rrine me breket ne dore . turp per ato , familjet e shoqerine !!!!!!

 12. Kuma says:

  Bravo!Ka lezet!Me te medhaja syzet,se,,,,breket!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *