Pas stampimit në 3D, realizohet printimi në 5D

Pas stampimit në 3D, mbërrin ai në 5D. ”Në tri dimensionet hapësinore ai gjithashtu shton vetitë e inteligjencës artificiale në materiale dhe premton të shpejtojë prodhimin e përbërësve për elektronikën”, sipas programit ”Fet Horizon” të koordinuar nga Instituti Italian i Teknologjisë (Iit) i Pontedera (Pisa).

Aktualisht prodhimi i pajisjeve mikro dhe nano (të quajtura Mems ose sisteme mikro elektromekanike) është shumë kompleks për shkak të karakteristikave të materialeve, metodave të prodhimit të përdorura dhe kostove të larta të zhvillimit.

Memet kontrollohen nga një mikroprocesor qendror, kanë pjesë lëvizëse dhe përdoren tashmë në elektronikën e konsumit, automobilizëm dhe kujdes shëndetësor.

Qëllimi i projektit, i udhëhequr nga Virgilio Mattoli, është të zhvillojë materiale të reja inteligjente dhe metoda të prodhimit me një metodë inovative të shtypjes 3D dhe materiale të reja, për të krijuar prototipet Mems në një mënyrë të shpejtë dhe të personalizueshme.

Për ta bërë këtë, do të përdoret një teknikë e shtypjes 3D që përdor impulse lazer të përqendruar për të përgatitur struktura komplekse në shkallën e nano dhe mikrometrit me rezolucion të lartë.

Procesi i zhvillimit do të bëhet kështu më i shpejtë dhe do t’ju lejojë të ndryshoni vetitë specifike të pajisjeve tashmë gjatë vetë fazës së prodhimit dhe jo vetëm gjatë fazës së projektimit.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Pas stampimit në 3D, realizohet printimi në 5D”

 1. Fakt historik says:

  Kur i Madhi Zot vendosi te krijoi njeriu e pare, i tha engjejve: Une do te krijoj nje njeri e pasi ta krijoj e ta persos ate do tua prezantoj juve.
  Pasi e krijoi njeriun e pare dhe pasi e persosi ate, ja prezantoi engjejve dhe i tha: Ja o engjej, ky eshte njeriu qe e krijova une per here te pare dhe e persosa ate.
  Engjejt qe jane qenje te larta shume afer te Madhit Zot, te cilet i Madhi Zot i ka krijuar nga drita, pasi e pane njeriun e pare thane; Po ku di gje ky o i Gjithpushtetshem o i Madhi Zot.
  I Madhi Zot i tha: pyeteni, bejini gjithfarlloj pyetjesh e shihni.
  Nuk lane pyetje pa i bere engjejt njeriut te pare, dhe kur moren gjithe ato pergjigje nga njeriu i pare, u mahniten!
  U mahniten engjejt.
  Kush u mahniten?
  U mahniten pikerisht engjejt qe jane qenje shume ta avancuara e te krijuar prej te Madhit Zot nga drita.
  Kur njeriun e pare i Madhi Zot e krijoi nga balta.
  Kur moren ato pergjigje aq te mencura e aq te dijshme nga njeriu, engjejt te mahnitur thane: I Lartesuar je o i Gjithpushtetshem, o i Gjithdijshem o i Madhi Zot.
  E i Madhi Zot tha: A nuk ju kisha thene se une di gjera qe ju nuk i dini.
  Dhe engjejt sipas porosise se te Madhit Zot, ju perulen njeriut, i bene nderime njeriut te pare, qe i Madhi Zot pervec formes se bukur qe i dha e pajisi ate me trurin me intelekt me gjykim, qe duke bashkepunuar dhe me shoket e tij qe do te rikrijoheshin ne kohra, ti habiste dhe me shume engjejt dhe vete njerezimin.

 2. ceni says:

  Ik mor psiqik. Te dhjefsha trute. Ti oaska shpelare feja fare!

Lini një Përgjigje te ceni Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *