Pse Rama e la kolltukun… në studion e Opinion

Nga Andi Bushati

Vetëm një hall i madh mund ta detyronte kryeministrin e vendit të linte kolltukun në studion e Opinion dhe të ngrihej në këmbë si showmen.

Ose një hall i madh, ose një interes i madh…atë mund ta zgjidhi me mendjen e tij secili që ka parë peformancën e Ramës në studio, e cila kishte vëtëm një qëllim, të jepte shfaqe, të ulërinte, të përbetohej se është shkencëeisht e vërtetuar se të gjatët nuk vjedhin, madje të ngrihej në këmbë në mes të emisionit dhe të spërkaste me stërklat e tij gazetarët në studio (megjithëse në kohë pandemie) vetëm me një qëllim: që të mos lejonte një debat normal për shifrat e frikshme të inceratorëve.

Historia e këtij skandali që do na kushtojë deri në fund mbi 350 milionë euro është vërtet një nga mëkatet më të mëdha të kësaj qeverie.

Saga e inceneratorëve nis në vitin 2014 me një ofertë të pakërkuar. Për të kënaqur atë, qeveria socialiste ndryshon strategjinë e saj nga përballimi i plehrave me riciklim në atë me djegje të inceneratorëve.

Në fund të vitit 2016, pa tender ndërkombëtar të detyrueshëm nga ligji, pa procedura transparente, qeveria fillon procesin e dhënies në një dorë të vetme të tre projekteve.

Eshtë e çuditshme se si brenda një dite, datës fatale 16 dhjetor 2016, i gjithë shteti shqiptar vihet në dispozicion të këtij biznesi fitimprurës. Mbyllet “gara”, merren vendime nga 9 institucione, nënshkruhet kontrata 40 faqshe me privatin dhe fillon dizbursimi i parave për të (14 milonë eurot e para nga 75 milionë deri tani).

Dhe e gjithë kjo maskaradë përfundon me rastin për Gines të inceneratorit të Fierit, i cili sot ka marrë mbi 23 milionë euro pa bërë asnjë ditë punë.

Pikërisht, ky hall, apo ky interes, e bëri Ramën të humbte toruan, dhe të kërcente si prifti nga belaja në “Opinion”, aq sa për disa çaste u kthye dhe në rrezik i shpërndarjes së virusit, duke lëshuar afshet e gojës së tij që vihej në punë nga inceneratorët, mbi fytyrat e të ftuarve të tjerë në studio.

Dhe policia bëri mirë që nuk shkoi ti vinte gjobë kryeministrit për këtë krim shëndetësor, sepse krimi që ai po mbronte në studio, ishte tejet më i rëndë sesa infektimi rastësor i Rakipllarit apo Shkullakut.

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Pse Rama e la kolltukun… në studion e Opinion”

 1. mandi says:

  Ky Bushati eshte me i mencuri i gjithe sojit te vet, Shkullakut, Lubonjes, Bejtes. I kap ne ajer gjerat ky. Pis burre! Vetem vrer nxjerr nga goja.

  1. Z says:

   Ka ndonje komentues te me thote se si eshte gjendja e plehrave sot ne SHqiperi! A funksionojne keto investime? Ju lutem!

   1. Berti says:

    Eshte 1000000 here me mire sec isste ne kohen e merhumit Salj Berisha .

 2. is says:

  A plehrë që je ti! E pamë, e pamë! Po u ngrit në këmbë nga pasioni i madh për të treguar gjëra që bëjnë muuuuuuuuuu!
  Sa për infektimin, ndoshta Kryeministri mund të infektohej në një sallë me ortakun tënd Shkullaku që e ka infektionin gjithandej, në tru, në surrat dhe në atë gjuhën e shpifur. Mos e lëmë pa përmendur edhe kulishin Rakipllari që bën gam gam kot, e pa edukatën minimale, duke iu frejtuar me ti Kryeministrit.
  Nuk donte shumë për tu kuptuar, u tha qartë: -Ndërtimi me lekët e privatit dhe 0 lekë të qeverisë!
  Shkullaku tundte në erë broçkulla kot, po jeni një tufë qensh, gjarpërnj me helmin në majë të gjuhës, që as e merr vesh njeri si lundroni në pasuri, e që siqerisht nuk u uroj kurrë suksese!

 3. Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet says:

  Per gjyshrit e tij dhe bllokmenet e vjeter dhe te rinj ,do na besh ndonje shkrim.
  Po per babin si kryetar dege,ka ber ndonje krim…..

 4. Rama Mbret says:

  Opozita ka vetëm një rrugë që të fitojë ndopak respekt: të mos gënjejë!

 5. Tuk Tuk says:

  Andi qe hante akullore ne Paris me xhaxhi hysniun qe ka vrare mijera,ky eshte nje nip i nje krimineli nuk duhet te kete fjale publike…45 vite ne bllok familja e andit me gjithe te mirat ne kurriz te kombit dhe 30 vite tani ne vila dhe pune te privilegjuara ky eshte kelysh i xhaxhi sali serbit,,keni degjuar saliun te shaj ndonjehere klanin Kapo,,kurre se jane nje.

 6. Poshte lolot e studiove says:

  E paktueshme pse duhet ti shkohet ne studio ketyre ndyresirave. Ne ankohemi per gjuhen e perdorur, agresivitetin, blerjen, genjeshtrat, parazitllikun e ketyre vemjeve mediatike dhe jemi po ne qe i krijojme terren. Eshte e vetkuptueshme qe njerez pa pune dhe profesion si ky Bushati apo keto te studios mbesin ne tako po u bojkotuan ne paftyresine e tyre. Vetem atehere do te ndihen te detyruar te shkojne te fitojne buken duke PUNUAR si pjesa derrmuese e ketij populli.

 7. degjoni nipin e hysniut, se nuk ha m.t kot says:

  Nuk le moment pa folur o nipi hierarkise diktatoriale,qe lame pas.Te kane premtuar mire po te vijne ne pushtet,ndaj behesh kaq i zellshem.Populli di te gjykoje e vleresoje,se kush ja ka me hile dhe kush punon.Prania juaj si zgjebsa vetem shton urrejtje ne popull ,me perjashtim te atyre qe shpresojne te vije opozita ne pushtet te marin ndonje llomke,siç kane bere dhe me pare.

 8. Kuriozi says:

  @mandi dhe is
  Verini Bushatit te gjitha epitetrt qe ai meriton.
  Por ju lutem me thoni:
  Qendrojne apo jo te dhenat qe ai paraqet.
  A mos valle duhet te veme ne dyshim se per shembull Washingtoni eshte kryeqytet i ShBA sepse kete mund ta kete thene Hitleri ne fjalimet e veta ?

 9. stiv Bermema says:

  Jam dakord me kundershtine e Rames, por pse nuk donte te dilte ne shesh procedura e tenderimit dhe kush ishte perfituesi i tenderit. Pra sipas Rames reklamohet puna e nje vjedhesi,por pa e cilesuar dhe denuar vjedhesin. Pastaj nje kryeminister qe ka fakte, nuk eshte nevoja te ulurase, te ofendoje e anatemoje duke ardhur rrotull neper studio.

 10. Pianisti says:

  Edhe ti si ata gazetaret qe ishin dje ne studio je.Diskutoni per tema qe nuk e keni haberin beni gjithollogun por ne fakt jeni vetem ca kokbosha qe punoni per partite qe ju sponsorizojne.Rakipllari trap komplet ai tjeri hiq e ve syze si kryetar keshilli, gazetarja pyetje pa kuptim duan demokracine dhe kapitalizmon po pyetjet i bejne si ne komunizem.Ti the qe me 2 Mars pe dicka te papare dhe ashtu ishte se president qe te ulet ne gjunje vetem te ne ka dhe tipa si ty e pelqejne.
  Dikur benit dasma dhe hanit buke siper mutit (Lanes) dhe nuk flisnit se ju kerrciste kurrizi nga hunjte.
  p.s. Saliu per ty kur i sherbente gjyshit tend ka thene qe Bushatit te vogel i kemi vene zore maceje kur ishte femi se kishte probleme.
  Shqiperia nuk ecen para se ka mijera shqiptare si ty e si puna jote.

 11. kujdes says:

  Shqiptaret e ndershem i kane percaktuar se kush jane shqiptare te vertete dhe kush fallco. Zoti Bushati! Te kam lexuar dhe degjuar shume here, je bere palaço i merzitshem, nuk e di a e kupton veten apo ke hyre ne radhen e Saliut e Ilirit qe per te mbrojtur krimet dhe hajdutelleqet bejne ato qe shohim e degjojme. Ve re se ty te shqeteson me shume qenia e Rames kryeminister se sa krimet e ILirit dhe Saliut, jo dje, por sot. NUk e di ne se e more vesh ate çeshtjen e pasaportes se atij nga Bangladeshi, apo nuk e di ne se e ke lexuar para shume kohesh ate shkrimin ne gazeten zvicerane qe Ilir Meta, nepermjet Kastriot Ismahilit, eshte konçesionar i floririt, zinkut dhe diamanteve ne Kongo …. (mua nuk me çudit se paguan 160.0000 paund ne vit Londres, mbledh ne JAL te Vunoit dhe jo HImares rinine e u fal ajfone e i kthen ne bordello ect et ect) , te bejne pershtypje keto ty apo te kane plase syte e veshet dhe te ka ikur mendja? Gjaku yt nuk eshte i kulluar Bushati sepse kur Ali Pashe Tepelena u beri thirrje Bushatellinjeve per te bashkuar fiset shqiptare, ata nuk e pranuan se humbisnin per vete: me mire te humbiste Shqiperia! Pa bere edhe biografine tende dhe te çdo maskarai tjeter te koheve demokratike, ju, nje takemb si ata gazetaret e Opinionit tend jeni paçavure te kohes qe keni ozurpuar “pushtet” ne kohe pandemie. Edi Rama u ngrit ne kembe se ka nje hall te madh si shqiptar qe ndien pergjegjesine e tij dhe ka predispozicionin per te sherbyer: Shqiperia mos te shkase prape ne duarte e krimineleve dhe hajduteve qe s’u ngopen kurre duke e çfrytezuar deri ne palce, ndersa ti dhe shkullaket keni predispozicionin qe mos tu shpetoje ky rast per te bere ate qe bene Bushatellinjte dikur.

 12. korcari says:

  edhe une keshtu si keta komentusit ketu ne tema e mbroja berishen duke menduar si demokrat por tani e disa vjet e kuptova kush ishte ne te vertete berisha car iberi popullit te tij detit shqiptar car po iben partise demokratike duke vene lulin ne krye por edhe komunistet mor zoterinj haruat cilet jane ….dikur ishin dy komshinj njeri lindi nje femije dhe i luti zotit tja fali nje dhi qe te kete qumesht per femijen …komshiu tjeter e pyteti komshine , ku e gjete dhine i tha ,,iu luta zotit e ai ma dha .ju lut zotit dhe komshiu tjeter ,dhe e dini car i kerkoi ///// ti ngordhi dhia komshiut te tij nuk kerkoi dhe ai nje dhi qe te kete qumesht dhe ai per femijen etij /////te njejten gje po bejne dhe socialistet evertet nuk po i kerkojn llogari rames me shok ju kujtohen premtimet etij //// 21 janari ////// vjedhja ne rugen ekombit /// vjedhja e cezit /// ppp.te e rames ministrat e koruptuar deputetet mafjoze kryetaret e bashkive mafioze dhe kush e vuri ….. ilir meten .. president ……..edvin kristaq rama ju socialite po uroni qe asnje nene shqiptare te mos kete qumesh ne gjirin e saj qe te riti femijen esaj dhe kete e beni vetem nga ligesia dhe jo nga arsyeja ///////mendohuni ///kujtohuni/// sa vjet kemi ///dhe sa do vazhdojme keshtu ////per inat te kujt ///per inat te popullit shqiptar

 13. astriti says:

  Per mua eshte e kuptueshme sjellja e gazetareve ne Opinion ndaj Edi Rames “JU KA PRISH PAZARET PRONAREVE TE GAZETAREVE APO VETE GAZETAREVE” Sjellja e Opozites dhe e gazetareve eshte per tu misheruar sepse 1- Lulzim Basha sillet si Sindikalist. 2- Gazetaret sillen si Bijte e Enverit dhe si Ultrakomuniste. 3- Kur bashkohen bashke Luli,Mona,Dashi,Nardi,Shpetimi,Vangjeli me tuken si Personazhet tek Mergata e Qyqeve.

  1. Mesuesi says:

   Astrit një korigjim: mund te jete nga nxitimi, ti e di, por nuk shkruhet apo thuhet ‘mishërim’ për ‘mëshirim’. Sepse gazetarët, sipas teje, ishin bërë për mëshirë, ql do të thotë për të ardhur keq. Tjetër kur shkruhet apo thuhet: Puna e X mishëron më së miri vlerat e…. etj. Sa për sot një 5, jo më shumë.

 14. Liri says:

  ESHTE I SHKALLUAR O NJEREZ.E KA RATHUAR VETEN ME SERVILA DHE CMENDET KUR E KUNDERSHTOJNE.

  1. Cobani me krab te madhe says:

   Mos je gje liri berisha ti moj shure…

 15. ela says:

  o gamor, pse te shkoj jeta si vermje? patjeter nuk e di me ke te ka zene joteme.por me dukesh si lulishtar i sali Berishes

 16. Koti says:

  Vetëm kjo të tërhoqi vëmendjen tyj lëtyrë? Po doktori i gjyshit tënd hiç fare??

 17. Vicidoli says:

  Ndoshta ka pa diku Veren qe po vjen ne sdudio

 18. veterani says:

  Pyet sigurimsin Medi Bushati perse e la kolltukun Rama….

 19. Kozmo says:

  Media e Lapsit dhe e Mapos, Jane kthyer nga GAZETAR ne specialiste inceneratoresh. Asgje e sakte nuk u tha ne ate debat shterpe. Gazeta re qe notojne ne miliona.
  Mendoj qe duhet te behet venting per te gjitha pasurite e ketyre gazetaruceve. 🤷‍♀️

 20. rroku says:

  Ja dhe besniku i partise shoku Hysni Kapo, rrace muti.

 21. Tarrasi says:

  Po ku i di gjith keto gjera ti,ti per bese je i mencem shume,ti je tamam bire kurve,e vure ate gjatin me shpatulla ne mur dhe i meret goja kur nuk di cfare te thote,po si do qe te jete hesapi,ne cfardo pozicioni qe ta vendosni,ai tall koqet me ju,po mos u merzit se ai stan ate bylmet ka,me c’duken bathet dhe nja 4 vjet ne ato pozicione do jeni,ti aty,ai atje

 22. Hapni syte o llum says:

  Po mire more LAKENJT e Rames .
  A ju duk sjellja e tij te pakten mbreme NORMALE.
  E pate si ngrihej ,ledhatonte foton e ju drejtohej ju injoranteve “E shikoni si ishte PD -ja dhe si do jete PS-ja. Kur pyetej per proçeduren ,per tenderin per pronarin ,per pagesat ,klithte “po çme duhen mua kto ,une them shikoni si ishte ,ja si do e bejme , ta shofi populli (kupto, injorantet).
  Po ta shofim me kte sy si Edi ,ai fare mire te plehrat mund te kishte ndertuar nje kopsh modern per dhe te kishte paguar 100 milione euro ,dhe perseri te klithte si i marre ” ja si ishte dhe ja si e beme ,a keni sy te shikoni ndryshimin? ” Kur pyetej per koston perseri do thoshte “Po çme duhet mua ,une jam kryeminister jo llogaritar ,une ju pyes ,a e shikoni ndryshimin ? ” . Kjo ishte per injorantet ,te cileve u drejtohej kryetrimi mbreme duke bertitur e duke aktruar me kembe e duar .

  1. Bureto says:

   Rama, sipas mendimit tim, bën gabim që pranon të japë shpjegime, aq më pak në studio televizive me gazetarë që kanë mision të njohur, më së shumti diversionist, për akuzat apo shpifjet që i bëhen në çdo rast, dhe në këtë rast për inseneratorët. Dje pashë në një TV, impiantin e përpunimot të mbetjeve në Fier, ku përfshihej dhe inserneratori. Ishte një goxha investim. Dhe për këtë në akuzat e Bashës, e zeza mbi të bardhë, thuhet se aty nuk është bërë asnjë investim nga firma koncesionare, ndërkohë që Rama (thesari) u ka kaluar paratë!! Atëhere pse duhet Rama të mbrojë çdo gjë, kur ka ministra apo specialistë për këto punë? Në fund të fundit kundërshtarët atë punë e qëllim kanë, të të ‘luajnë mendsh’. Thënë kështu mbrëmë i provokuar, ku sipas meje kishe të drejtë, gjithsesi nuk duhej të harronte staturën e kryetarit të qeverisë dhe kështu të mos ua jepte kënaqësinë kadrinjve që të ngazëlleheshin. Rama duhet të shikojë punën, se për atë është kryeministër. Ka apo s’ke të drejtë, është apo s’është i korruptuar, i vjedh apo nuk i vjedh shqiptarët, atë le ta zgjidhë SPAK-u, KLSh-ja dhe sigurisht le t’i vejë vulën populli më 25 prill 2021. Deri atëhere ka çfarë të bëjë apo të flasë me popullin dhe të mos u merret me shpifarakë dhe provokatorë.

 23. sokrat says:

  Mbetjet e krijuara trajtohen se pari me riciiklim dhe ato qe nuk mund te trajtohen me riciklim kalojne ne incineratore per te prodhuar energji. Ne strategjine e qeverise shqiptare, kushdoqofte ajo. duhet te planifiohen dhe zbatohen riciklimi dhe djegia ne incineratore. Ndersa ne landfille eshte mire te mos dergohen mbetje per tu groposur, ose kjo sasi te jete sa me minimale. Ne disa vende te BE ajo eshte rreth 1% e mbetjeve te krijuara.
  Edhe qeveria shqiptare duhet qe gradualisht. ne perputhje me fondet ne dispozicion, te heqe dore nga landfillet qe ndotin mjedisin dhe zene siperfaqe te konsiderueshme toke. Qeveria shqiptare duhet te punoje paralelisht per impiantet e riciklimit dhe ato te djegies,
  Nese ka abuzime me incineratoret duhet te hetohet dhe te vihet para pergjegjeise kushdoqofte ai.

 24. Juliano says:

  Rakipi, shkullaku, fevziu u kenaqen ne emidionin opinion, ata me Edi Ramen ndjejne se jane te lire ku mund ti presesh dhe te mos lesh te flase ai, qe eshte thirrur per te folur. Ku ndyresira fevziu ben ortakun me killerin berisha, per ta prekur tjetrin tek nena, deri aty ka arritur liria shtypit. I kujtojme ketyre çalamaneve se me berishen, ne studio degjohet miza, sepse grate, motrat a fisin, do t’jua kishte leruar dhe akoma emri i tij, ju fut aty ku keni dale. Kjo eshte liria shtypit me kryeminstrin Rama. Nje kellire tjeter qe ben investigimin e ngritjes nga poltroni, nje fytyre ku han kockat e veta, pr te treguar se ka denuar origjinen. Emisioni ishte per plera organike, kur ne nje kohe ne kemi plera karakteresh, qe u sherbejne nostalgjikeve te atyreve qe u digjnin studiot, ku u ç’nderonin familjen. Pa zhdukur plerat karakteristike te nostalgjikeve te frikes, do kete pune per pastruar pkerat organike. Shqiptare qe jua nxijne shqiptareve, gazetare qe bejne demonin, njerez qe hane aty ku i dhjesin dhe i ndeshkojne.

 25. nkolla says:

  Zoti km ate fevziun, i cili jo gazetar, por as njeri nuk eshte, na e zhduk nga media. Ai eshte nje kokerr debili qe nuk e ka shokun. Si mund te lexoje ate mesazh te nje krimineli ne emisionin direkt??? Si mund te fusi ne emision nje njeri, edhe ky kokrra e debilit, per t’ju kundervene km, pa miratimin e te ftuarit??? Si mund te promovohet ne nje emision me km nje gazetare debile dhe e poshter, me qendrim te poshter per shqiptaret??? Emisioni ishte teresisht i sajuar nga basha dhe ky debili e kriminelei, me surrat si ducja, e qe quhet fevzi. E them kriminel pasi me sa me kujtohet ketij surrati i doli emri tek vrasja e gjyqtarit konomi. Largimi i fevzos nga tv klan dhe cdo ekran tjeter do te pastroje kete media te rendesishme nga plehu qe i ka vedhur ky debil tv ne teresi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *