Tensionet me Turqinë: Çfarë plani ka Greqia? Po forcojnë ushtrinë me rekrutime të reja

Greqia po kërkon që të forcojë ushtrinë nëpërmjet rekrutimeve të reja. Ministri i Mbrojtjes, Nikos Panagiotopoulos ka njoftuar se së shpejti qeveria do të marrë vendimin për të zgjatur shërbimin ushtarak nga 9 në 12 muaj të detyruara për të gjitha kategoritë e qytetarëve që mund ta kryejnë me detyrim.

Sipas tij, kjo do të ndihmojë që ushtria greke të forcohet me elementë të rinj, kryesisht në Evros ku do të vijnë shumica për të shërbyer.

Greqia ka tashmë probleme të mëdha në kufirin detar lindor, nga njëra anë me Turqinë dhe nga ana tjetër dyndjet e refugjatëve nga Afrika dhe Lindja e mesme

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Tensionet me Turqinë: Çfarë plani ka Greqia? Po forcojnë ushtrinë me rekrutime të reja”

 1. taso kume says:

  NUK JANE me AVANITASIT qe bene revolucjonin kunder TURQISE se i hengret ne beseGREQIA gjithe popullin te mobilizoje le te mare dhe arixhinjte e FRANCES,prape nuk perseritet me 1800. ishin SHQIPTARET qe luftuan BUBULINA ,BOCARET ETJ.

 2. Oruç Reis Çiço says:

  Ehe nuk shkulen me tyrqit nga mesdheu aty do i keni perhere

 3. ShkoDrani says:

  Qesharake. Turqia i ka sundu per 400 vjet. Ato qe sot i thone vetes greke jane shqiptare, vllehe, e nje zallamahi rracash qe kisha greke dhe nje dukë gjerman u thane se jane greke dhe ata besuan se jane te tille. Ata kane te njejtin gjak si turqit e perzier te Anadollit. I bie qe vellezerit musulman tyrk te kercenojne vellezerit orthodoks grek. Por vellezerit bejne llafe por nuk vritet.
  Dale pak. Mund te ndodh. Nese jan turq a grek.

 4. vezhguesi says:

  Mire more djem po “mutofagosi” me te tjere neo-greket ku qenkan qe nuk paskan komentuar ketu? Me sa duket kane marre armet ne dore dhe kane shkuar te mbrojne Helladen nga turqit. Ketij i them patriotizem une … Me ne fund po behen burra edhe greket, se deri me sot, trimerine e kane treguar me faqoret e uzaqes dhe me pjatat neper buzuqet. Perendia u shtofte inatin dhe hengershin kokat me gjithe vellezerit e tyre turq.

 5. ANDON LARS says:

  Nga dritarja e Turqisë: Greqia nuk do të lejohet kurrë të “kalojë falas” në Mesdhe! Turqit po kërkojnë ndonjë justifikim për të djegur Egjeun dhe për të korrur zonën e Trakës! Kjo është ajo që unë mund të shoh në çantën e Turqisë. Greqia do të shpenzojë vetëm paratë e taksave në armë dhe turqit janë tashmë në atë “vrimë të zezë”. është një lojë “humbas-humbas”. Ata duhet të kërkojnë një “fitore-fitore”.

 6. Emigranti Athine says:

  Greku po con ne vije te pare , shqiptaret qe marrin nenshtetesin greke . Fitimi i dyfishte , n.q.s sulmojne turqit shqipetaret vriten te paret . Dhe tjetra , turqit do mendohen me shume per tu rene rekruteve shqipetare . Mundohen te fitojne kohe .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *