Sondazhi: Ja rezultati nësë votohet sot në qarqet Tiranë-Durrës

Nga Eduard Zaloshnja

Nga një sondazh elektronik me 1090 të anketuar (maksimumi i marzhit të gabimit statistikor +/- 3.1%), që zhvillova në 24 orët e fundit në qarqet Tiranë e Durrës (ku përfshihen 8 Bashki) mbi situatën ekonomiko-politike (të komisionuar nga revista Follow Business Albania), më rezultoi se mbi 35% e banorëve të rritur nuk kanë gjasa të votojnë sot (nëse zhvillohen zgjedhje paralmentare). Për krahsim, në zgjedhjet e 2013-ës (kur ndodhi rrotacioni i fundit i pushtetit), vetëm 21% e banorëve të rritur të këtyre dy qarqeve nuk morrën pjesë në votim (shihni grafikun shoqërues).

Ndër ata që kanë gjasa të votojnë sot (nëse zhvillohen zgjedhje paralmentare), gjysma do të votonin për partitë opozitare që ekzistonin në zgjedhjet e fundit parlamentare, dhe vetëm 1.5% për partitë e krijuara pas tyre (48.5% do të votonin për PS-në dhe PSD-në; shihni Tabelën 1).

Tabela 1. Si do të shpërndaheshin votat e atyre që kanë gjasa të votojnë sot në qarqet Tiranë-Durrës

PS 48.3% 48.5%
PSD 0.2%
PD 40.1% 50.0%
LSI 4.7%
PAA 3.0%
PDIU 1.7%
PR etj. 0.5%
Partite e reja 1.5% 1.5%

 

Në lidhje me besimin tek institucionet qeveritare për të menazhuar situatën pandemike Covid-19, pothuaj 54% e banorëve të rritur të qarqeve Tiranë-Durrës (pavarësisht nëse kanë gjasa apo jo të votojnë sot) kanë opinion negativ (shihni Tabelën 2).

Tabela 2. Sa besim kanë banorët e rritur të qarqeve Tiranë-Durrës tek institucionet qeveritare për manazhimin e situatës pandemike Covid-19

Shumë 9.4% 45.1%
Disi 35.7%
Pak 31.0% 53.9%
Aspak 22.9%
S’e di 1.0% 1.0%
REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Sondazhi: Ja rezultati nësë votohet sot në qarqet Tiranë-Durrës”

 1. Sharlatan mo te madhe ky rrospi Gabeli nuk bohet.
  Kur u bone ti putan me Manipulu Shqiptaret 😲💩🙀👎

 2. Bektashiu i mutit qe i lepini topet edmond brahimajt mashtruesit says:

  goje shtrember , ngele duke dizinformuar apo ke fjetur ne teqe dhe te eshte bere mendja rathe rathe si bajga lope.

 3. Sonda e Sondazhit says:

  Zaloshnja, i bie që të sjellësh “tërmet” me këtë analizë..
  Mirë është edhe ti konvertosh në numra shifrat e dhëna në %, se jo të e gjithë i dimë ose i mbajmë mend votat sipas koalicioneve dhe partive.
  Se kështu në % nuk japin një pasqyrë të saktë me çfarë ndodh me votuesit e secilës forcë dhe sa është prognoza reale e ndryshimit në numra jo në %.

  1. Dante says:

   Ne nuk kemi hall se rri apo jo rama , problemi jon esht se vin alabaket dhe kafshet e PDs qe jan me barbar se nje pushtus edhe na çojn ne vitin zero , ktu esht problemi , po te dilte nje parti e re me intelektual per se mbari qe nuk kan fare lidhje me kta plerat e kti 30t vjeçari , Rama basha sala iliri nuk fitonin as nje vot , po ku ti gjejm .

 4. Jurgen Klopp says:

  PS nuk ka leviz nga rezultati i 2017,kurse LSI dhe PDIU kane renje, dhe votat e tyre kane shkuar te PD duke e rritur.

  Po te mos levizin shifrat deri ne zgjedhje PS fiton prap.

 5. Daja says:

  Ja fut kot se zgjedhjet do shtyen o cop mit. Ne mars vine 20. 000 marisa ne Shqiperi. O lesh

  1. Cuni i xhajes says:

   Or ti Daje,
   Po ti jep pak me shume detaje mor burre, edhe per ne qe nuk e dime, se jemi jashte Shqiperise.
   Faleminderit

 6. Saleh Rama says:

  ZALOSHNJA IS FIR SALE TO THE PARTY WHO OFFER TO HIN A BONE MORE

  Zaloshnja eshte per shitblerje tek cilado partí qe i ofron qofte edhe nje kocke me shume…
  Shtylla kurrizore e tij ka vetem $ ose €

 7. Ilirjan says:

  Zalo, nuk ke llogaritur qe keto qarqe kane shume emigrante,sidomos ne Itali e Greqi.

 8. AVNI RUSTEMI says:

  PO CI DUHET RAMES EDHE NJE MANDAT OR POPULL DELE CBERI KETO 8 VITE -A MOS NDOSHTA DO I HAPEN NEGOCIATAT NE BE SI SHTET I FUNDIT DHE TE NUMEROHET SI SUKSES-

  1. Na mbyten idiotet says:

   O Avni, gjalle je mo? Po ti sikur je vetem bust tek sheshi i pazarit? Rri mor kaqol dhe ha ca lakra nga ato hedhin shitsat tek pazari, dhe mos kerko t’i japesh mend popullit se ka me shume mend nga ty.

 9. Emiljano says:

  Afrohen zgjedhjet dhe del ky bufi,ik e haj cap buk pash zotin boll bere derr derr se se rrun trapin njeri

 10. Saleh Rama says:

  ZALOSHNJA FOR SALE …
  TO THE PARTY WHO OFFER HIM A BONE MORE

  Zaloshnja eshte per shitblerje tek cilado partí qe i ofron qofte edhe nje kocke me shume…
  Shtylla kurrizore e tij ka vetem $ ose €…
  Nje mashtrues per shitje !

 11. Skrapalliu i turperuar nga rrugaci i Cepanit says:

  Pas ketij sondazhi shko menjehere te luli e mona se te kane pergatitur nje zarf te mire. Zhduku me gjithe keto sondazhet e tua , se e dime vet ne populli se kujt do tja japim voten. Pd – ja as atehere ne fillesat e saj , kur populli priste ndryshim , nuk arriti axnjehere 41 perqind e jo sot kur e dime mire se cfare perfaqeson ajo parri bande e drejtuar e mbushur vetem me hajdute, vrases e tradhetare te kombit , shtoju atyre edhe bashkepunimin me kryehajdutin e lsi- se. Ata kurre nuk jane votuar nga populli per te marre pushtetin, por e kane vjedhur ate.

 12. dashamiri says:

  O xhaxhi Mere Fizi car te keqe sheh ne komentin tim qe nuk e boton

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *