Njihuni me vendin e vetëm në botë që po përjeton fenomenin e mbi-turizmit në këto momente pandemie

Pandemia e koronavirusit ka shkatërruar industrinë e udhëtimeve, pasi hotelet, restorantet dhe linjat ajrore në destinacione anembanë botës janë ballafaquar me mbyllje totale ose me një rënie drastike dhe dramatike kërkese ndërsa përpiqen ende të mbijetojnë.

Por ka një vend në planet ku ka shumë turistë tani: Ishujt Chatham. Arkipelagu i largët i Oqeanit Paqësor pranë vijës ndërkombëtare është teknikisht pjesë e Zelandës së Re.

Dhe ndërsa kufijtë e Zelandës së Re mbeten kryesisht të mbyllur dhe vendasit këshillohen të mos udhëtojnë jashtë shtetit në këtë kohë, Chathams – rreth 500 milje në lindje të ishullit Jugor të vendit – janë bërë destinacioni më i nxehtë i vitit 2020 për Kiwis.

Kalimi në krye të listës

Në një vit tipik, Chathams – dy ishujt kryesore të populluar të të cilëve janë Chatham Island dhe Pitt Island – presin rreth 2,000 turistë. Kjo krahasohet me rreth 700 banorë me kohë të plotë, shumica e të cilëve jetojnë në Chatham Island, më i madhi i arkipelagut.

Por 2020 nuk është një vit tipik. Largësia e Chathams zakonisht e bën atë një pjesë të vendit që Zelanda e Re nuk viziton kurrë. Tani, kjo largësi është një avantazh, me Kiwis të uritur për udhëtime që u drejtohen ishujve si një mënyrë për t’u ndjerë sikur janë në një pushim shumë të largët pa pasur nevojë për karantinë ose për të bërë një test Covid.

“Kjo ndodhi mjaft shpejt,” shpjegon Jackie Gurden, menaxheri i turizmit në ishujt në lidhje me rritjen e turizmit në Chathams. “Është pak më e shtrenjtë të vish këtu dhe kjo i bën të rinjtë që kërkojnë një pushim të lirë të mos vijnë masivisht dhe nuk ka vendpushime/resorte plazhi ose fasilitet tjetër.”

Por sapo pandemia mbajti kufijtë ndërkombëtarë të mbyllur, Turizmi Zelanda e Re – bordi zyrtar kombëtar i turizmit i vendit – duhej të kalonte nga tregtimi i vendit të tyre tek turistët e huaj për të inkurajuar udhëtimet e brendshme. Kjo e bëri papritmas Chatham-in zakonisht të fjetur një mall të nxehtë.

Megjithatë, kërkesa është shumë më e madhe se oferta. Gurden vlerëson se ka 150 shtretër në ishuj në një përzierje hotelesh, shtëpizash, bujtina dhe rezidenca lokale që renditen vetë në faqet si Airbnb. Shumica e pronave janë në pronësi private, dhe kampingu është i ndaluar.

E vetmja kompani ajrore që shërben në arkipelag është Air Chathams, e cila operon vetëm një grusht fluturimesh në javë midis ishullit Chatham dhe asaj që vendasit i referohen si “kontinent”.

Normalisht, sezoni i turizmit zgjat rreth nëntorit deri në mars, kur është verë në hemisferën jugore. Por tani, të gjitha akomodimet në ishull janë rezervuar mirë deri në qershor 2021.

Çfarë të bëni atje

Në të kaluarën, shumica e vizitorëve në Chathams ishin udhëtarë më të vjetër që kërkonin një vend të qetë për t’u larguar nga të gjitha. Çmimet mund të jenë të larta, pasi shumë ushqime dhe lëndë djegëse duhet të transportohen nga Zelanda e Re.

Por sapo të jeni në gjendje të arrini atje, peizazhi i bukur e justifikon masivisht udhëtimin e gjatë dhe të shtrenjtë.

Ishulli Pitt besohet të jetë vendi i parë i pabanuar në botë që sheh diellin të lindë çdo ditë. Chathams ishin copa më lindore e superkontinentit Gondwanaland, që do të thotë se ka një gamë tërheqëse terrenesh, përfshirë kolonat e bazaltit a la Giant’s Causeway dhe kone vullkanike.

Ishujt janë gjithashtu shtëpi për disa nga zogjtë më të rrallë në botë, plus që ka një koloni të madhe dhe të adhurueshme të fokave. (CNN, scan)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *