Aktori Leonardo Di Caprio përmend kryeministrin Edi Rama për Vjosën, reagimi: Lajme shumë të mira vijnë nga Shqipëria

Aktori i njohur Leonardo Di Caprio, prej kohësh i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et.

Ai ka reaguar sërish dhe ka postuar një foto të lumit Vjosa në profilin e tij në Instagram. Fotoja me mesazhin “Vjosa, jo diga” shoqërohet më një shkrim të gjatë.

Sipas aktorit lajme të mira vijnë nga Shqipëria për mbrojtjen e Vjosës. “Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar”- shkruan Di Caprio duke i bërë thirrje edhe kryeministrit federal të Bosnje dhe Hercegovinës të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë .

“Ndërsa ne presim që Kryeministri Federal dhe qeveria e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë e vendit pjesë e ‘Zemrës Blu’ të nga shkatërrimi i mëtejshëm nga hidrocentralet e vogla, ka lajme shumë të mira që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve.

Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar. Parku Kombëtar i lumit të Vjosa do të bëhej vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie, si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura e Vjosës e zbuluar së fundmi.

Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër. Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të Ballkanit që përbëjnë ‘Zemrën Blu’.”

Kujtojmë që rreth para një viti Leonardo Di Caprio iu bashkua nismës për mbrojtjen e lumit Vjosa kundër ndërtimit të hidrocentraleve. Postimi që ai bëri në profilin e tij në Instagram bëri shumë jehonë në vendin tonë.

Lumi Vjosa është pjesë e ‘Zemrës Blu’ të Evropës, ku bëjnë pjesë edhe lumi Radika në Parkun Kombëtar Mavrovë në Maqedoni, dhe lumi Sava në Slloveni, Kroaci, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Serbi.

9 komente në “Aktori Leonardo Di Caprio përmend kryeministrin Edi Rama për Vjosën, reagimi: Lajme shumë të mira vijnë nga Shqipëria”

 1. Saphir says:

  Po perse mos te ndertohen hidrocentrale moderne qe i nderton evropa perendimore si suedia, danimarka etj, te cilet ndertohen ne ate menyre qe ruhet biodiversiteti.. Ne te njejten kohe krijohen burime energjetike qe rrisin pavarsine e vendit nga JASHTE.
  Mbase Di Capro nuk i dine keto….

  1. Kopenhagen says:

   Saphir,
   me trego vetem nje hidrocentral modern ose jo, te ndertuar ne Danimarke, dhe une do te te respektoj.
   Pika me e larte mbi nivelin e detit ne Danimarke eshte 147 m mbi nivelin e detit.
   Nuk ka hidrocentrale ne Danimarke o Zeqo.

   1. Saphir says:

    Ke te drejte, eshte Suedia dhe Norvegjia.

 2. NjeQytetarOptimist says:

  Informohu mire se shkaterron ekosistemin ashtu. Mund te jesh mire per momentin por pas 20-30 vitesh, ajo te shkaterron zonen perreth. As kostoja e ndertimit nuk ja vlen barra qerane. Rreklamoje dhe shtro rruge ta besh kajakin, shfaqe, restorante dhe del fitimprues perjete.. Nuk ruhet bioversiteti po ndertove keto. Jane perralla tek popujt e tjere qe mos te ndjehen keq. Out of site, out of mind mentalitet. Edhe gurat e fundit te ujit te levizin dhe duket sikur te ka rene nje bombe. E pa rikuperueshme si toke pastaj..

 3. Dhimitri says:

  Ne drin nuk shoh nje biodiversitet te shkaterruar perkundrazi
  Vjosa nuk eshte i virgjer e kam thene dhe here te tjera
  Ai buron ne greqi, 85% te ujit greqia e ka devijuar ne liqenin e janines e dine dicaprio kete?
  Qeveria nese eshte e sinqerte per kete duhet te bej vlersimin sa humb shqiperia nga mos ndertimi i hecit tja paraqese ketyre pseudo ambientalisteve (i quaj pseudo sepse skane thene asnje fjale per vjosen greke) dhe ti ftoje te kompensojne kete humbje ndryshe te behet heci
  Askush nuk don qe nje vend te fitoje pamvarsine energjitike as miqte
  Pra o greqia hap pritat e vjoses ose ne vazhdojme me pjesen tone ky do ishte nje vendim i drejte per nje vjose te lire jo interesat e disave

 4. Rrushkulli says:

  E di Di Kaprio ku bie Shqiperia, pa le Vjosa? Kur perdoren figura publike te artit per ceshtjet e mjedisit me vjen nper te vjelle.Bindem me shume se per kete lobim dikush paguan. Njerez ini vigjilente!

  1. Ermal Berati says:

   RRushkull , mos fol gjepura,a di ai Di Caprio apo jo, por cfari di ti o katundar. A e kupton cfare kuptimi ka fjala biodeversitet, a e kupton apo a e di qe shume vende te botes e sigurojne energjine elektrike nga burim te tjera natyrore si era dhe dielli. Danimarka siguron rreth 70 0/o te energjise nga keto burime qe te permenda. Vendi jone ka mesatarishte 300 dite me diell ne vite,dhe per me teper lugina e Vjoses quhet “shtepia e eres”.
   Kjo zone ka pasuri te tejera qe jane burime te perrallore. me respekt gjeologu

 5. Ermal Berati says:

  RRushkull, Di Kaproi nuk eshte i pa shkolle si ju, qe nuk di as tabelen e mbledhjes e zbritjes., pa te permendur qe nuk di cfare kuptimi ka fjala Biodevirsitet. Shume vende te botes e sigurojne energjine elektrike nga burime te tjera natyrore se Dielli dhe Era. Vendi jone ka mesatarishte 300 dite ne ite me diel, dhe lugina e Vjoses quhet “shtepia e Eres”. Danimarka siguron 70 perqind te energjise elektrike nga ERA. Mos u bej kopetent per gjerat qe nuk i di, hap syte dhe meso. Me respekt Gjeologu

 6. Rrushkulli says:

  Po ti “Ermal Berati” a e di deklaraten e 235 shkenetareve te mbledhur ne Bruksel, te cilet po qajne per lumin e Vjoses si lumi i fundit i eger ne Europe!? Me siguri qe nuk e di, se po ta dije nuk do me thoshje mua ate fjale. Vetem nga ky njoftim kupton se cfare luhet me hidrocentralet mbi Vjose, dhe perse behet gurguleja. U fut turku per ndertimin e nje hidrocentrali, “dikush” nga jashte i futi gishtin turkut( a e gjen dot ate “dikushin” ti?), u fut Becheti per te ndertuar nje tjeter hidrocentral, perseri “dikush” nga jashte i futi gishtin( a e gjen ate “dikushin” ti?), mirpo Becheti kishte krah, e nxorri gishtin dhe ta futi ty, sepse koston e gishtit qe I futen Bechetin nuk e paguan ai “dikushi”, por po e paguan ti dhe shqiptaret. Ecim me tej . Sot e 75 vjet ne Shqiperi vecanrisht pas viteve90, e pisacrisht kur me keto ibvestime merren te huajt, paraprakisht behet fizibiliteti. Pyetja eshte: Kush e beri fizibilitetin per objektet mbi Vjose, dhe si dolen ata? Di gje ti nga keto pune o Ermal Berati? O c’na vdiq Ermal Berati, te madhe pune na hapi! Ti o derezi, ose nuk di ku luan topi, ose te paguajne per te kundershtuar nje specilist te klasit te pare. Keqardhje per ty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *