Sauditët, 20 miliardë dollarë për inteligjencën artificiale

Arabia Saudite do të investojë 20 miliardë dollarë (16.9 miliardë euro) në inteligjencën artificiale deri në vitin 2030, thanë autoritetet atje.

Ekonomia më e madhe e botës arabe nisi një strategji të inteligjencës artificiale në tetor për të tërhequr investitorë si pjesë e planit ambicioz të Vizionit 2030 të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman për të lehtësuar varësinë e vendit nga nafta.

“Arabia Saudite do të investojë 20 miliardë dollarë deri në vitin 2030”, tha Abdulhah Al-Ghamdi, drejtor i Drejtorisë së të Dhënave dhe Inteligjencës Artificiale, themeluar në vitin 2019, raporton AFP.

Sipas tij, shteti dëshiron që inteligjenca artificiale të jetë një përbërës i ekonomisë alternative përmes ndërmarrjeve fillestare dhe inovative.

“Ne e shohim inteligjencën artificiale si një burim të kursimeve dhe të ardhurave shtesë”, shtoi Ghamdi përpara një samiti në internet të liderëve të G20.

Ashtu si shtetet e tjera të pasura me energji të Gjirit, Arabia Saudite është veçanërisht e përqendruar në teknologjitë për të diversifikuar ekonominë e saj të prekur nga çmimet e ulëta të naftës dhe epidemia e virusit koronar.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Sauditët, 20 miliardë dollarë për inteligjencën artificiale”

 1. "BESIMTARI" says:

  Keta Sauditet jane konsultuar me Profetin dhe Zotin e tyre “A…h” per kete vendim…

  Nese Jo, atehere keta Sauditet qenkan ipokrite te paturp,,, sepse feja e tyre e ndalon me rreptesi krijimin e inteligjences artificiale..

 2. besimtari says:

  BASIMTARI nuk besoj qe je besimtar qysh nga komenti qe shkruan ironin mbaje per vete dhe mos u shpreh hapur per gjera qe s´te hyjne ne pune feja nuk e ndalon teknollogjine e cfardolloji qofte ,derisa ajo i ben dobi besimtarit mysliman ne c´do lloj drejtimi dhe derisa nuk bien ne kundershtim me fene dmth qe i ben dem myslimanit ajo eshte e mirpritur,okej plako dhe mos flit per hipokrizi ketu kemi te bejme me zhvillim ekonomik dhe ceshtje qeverish vendime qeverish.

 3. taso kume says:

  SA idjote nuk kuptojne qe feja eshte shpikur per te turullosur popujt dhe jo mbreterit ,por bota eshte e rumbullakte keta per inatin e vjeres u lidhen me millonain dhe parate qe ncjerin nga nafta do jua marin me inteligjencen kunder vjeres se duan te jene te paret ne rajon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *