A i ndihmon ilaçi i artritit pacientë të sëmurë rëndë me COVID?

Ilaci i artritit tocilizumab trajton pacientë të sëmurë rëndë me koronavirus, sipas hulumtimit nga shkencëtarët nga Britania e Madhe dhe Hollanda, shkruan BBC.

Shkencëtarët kanë thënë se ky është një rezultat absolutisht i mahnitshëm dhe ilaçi nuk po testohet më, sepse ata janë kaq të sigurt për efektivitetin e tij. Por efekti i saktë në mbijetesën e pacientit pas përdorimit është ende duke u hetuar.

Ekspertë të tjerë thanë se duhet të tregohet kujdes derisa të lëshohen të dhëna të plota.

Tocilizumab ndikon në sistemin imunitar, i cili reagon shumë në disa pacientë të infektuar me koronavirus, dhe një reagim i tillë, i njohur gjithashtu si një stuhi citokine, mund të jetë fatal.

Hulumtimi u përqendrua tek pacientët e sëmurë rëndë, të cilëve u duhej të vendoseshin në një aparat respirator. Prova e ilaçit u ndalua dy ditë më parë pasi vëzhguesit e pavarur thanë se kishte mjaft prova, nga 303 pacientët e parë, që tregonin se ilaçi po funksiononte.

Por interpretimi i të dhënave është jashtëzakonisht kompleks, sipas BBC.

Konkretisht, të dhënat tregojnë një përmirësim të rezultateve, por është një korrelacion statistikor i elementeve të tjerë siç janë shkalla e mbijetesës dhe koha që pacientët kalojnë në kujdesin intensiv. Mjekët e dinë që kjo kurë bën diçka, por do të duhet kohë për të përcaktuar nëse shpëton jetën e të sëmurëve ose thjesht përshpejton shërimin e tyre.

Do të duhen javë për të vlerësuar siç duhet të dhënat, të cilat nuk janë lëshuar ende zyrtarisht.

Trajtimi me këtë ilaç kushton midis 500 dhe 1000 paund dhe u jepet në mënyrë intravenoze personave me koronavirus.

Steroidet, përfshirë deksametazon, janë provuar për të shpëtuar të sëmurët nga koronavirusët dhe për të qetësuar të gjithë sistemin imunitar, ndërsa tocilizumab synon pjesë specifike të sistemit.

“Të kesh një terapi tjetër efektive për pacientët me sëmundje kritike për muaj që nga fillimi i pandemisë është e pashembullt,” tha Lennie Derde e Qendrës Mjekësore të Universitetit Utrecht.

Profesori Peter Horby, i cili ishte pjesë e një ekipi nga Universiteti i Oksfordit që ka treguar se deksametazoni ndihmon të sëmurët, tha se rezultatet ishin inkurajuese, duke sugjeruar që barnat anti-inflamatore mund të ndihmojnë në trajtimin e koronavirusit.

“Rezultatet e përdorimit të tocilizumab deri më sot kanë qenë të dyfishta, dhe katër prova të kontrolluara rastësisht kanë treguar rezultate, dy prej të cilave ishin negative dhe dy pozitive,” tha Horby.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “A i ndihmon ilaçi i artritit pacientë të sëmurë rëndë me COVID?”

 1. Shprese per mirekuptim says:

  Prej shume muajsh , personalisht kam qene ne pritje te lexoja nje pershkrimi te tille .
  Kur ka raste te tilla , te cilat jane perkthime per ne shqip , mendoj se pervec gazetarit perkthyes , do te ishte me kuptimplote qe per here te tjera materiale te tilla mjekesore te kishin marre edhe syrin redaktues edhe te nje mjeku .
  Per shembull : “..nje stuhi citotike , mund te jete fatale” . Po cfare kuptimi ka fjala “cito-tike” , kur nga latinishtja mjekesore fjala cito=shpejt ; ose cyto= qelize ?
  Kur themi : anti-inflamator , a e ka parasysh lexusi i thjeshte se inflamacioni karakterizohet nga :
  – prishja e nje strukture normale qe karakterizohet me : dhimbje , enjtje , perskuqje , temperature dhe cregullim funksjoni ?
  A i manifeston virusi Covid-19 kete bashkesi shenjash te inflamationit ? Nese po , atehere a mund te mendohet edhe per barna anti-inflamatore si ju permendni profesor Peter Horby ?!
  1= Ne kete shkrim shkruhet se DEKSAMETAZON eshte perdorur “…per te shpetuat…dhe qetesuar…” ;
  2= Per TOCILIZUMAB , une e nenkuptoj shkrimin per kete si nje thike me dy presa , pra me veprime teper kontradiktore , pra qe eshte pershkruar se “mund te jete fatale” , qe une e kuptoj personalisht si vdekjeprurese , apo jam gabim une ?
  3= Duke cituar profesor Peter Horby , ju kini shkruar se ai “…tha se rezultatet ishin inkurajuse,….barnat ANTI-INFLAMATORE mund te ndihmojne ne trajtimin e Corona-virusit” .
  4= Pyetja ime eshte :
  a= Grupi bazal i barnave antihistaminike a jane barna anti-inflamatore ?
  b= Cili eshte qendrimi i mjekesise ndaj grupit te antihistaminikeve baze , qe korektesisht sipas regullave te mjekesise perdoren sipas kritereve teper rigoroze , por tek praktika te nevojshme rutine = te zakonsheme ?

  1. Shprese per mirekuptim says:

   Ne vazhdim te shpreses per mirekuptim.

   Duket sikur askush nuk lexoj pyetjet e mesiperme , te cilat presin pergjigje te nivelit profesional .
   Atehere le te vazhdoj pak me tej :
   = Po ARN-ja e ketij Corona-virusit , a konsiderohet me natyre strukrurore proteinore ?
   = Cfare eshte ALERGJIA dhe ANAFILAKSIA e njeriut per disa struktura proterinore , te cilat kane natyre origjine te ndryshme dhe veprojne si lende te huaja , por me nivele te ndryshme reagimi , tek sistemi imunitar qe ka njeriu ?
   = Kur ndodh nje nivel te tille veprimi dhe kunderveprimi a eshte e nevojshme perdorimi i maskes se oksigjenit per te minimizuar efektin negativ te lendes se huaj ndaj sistemit tone imunitar , apo ne cfaqje te nje situate te tille te ngjashme , ndoshta kjo edhe nga efekti specifik
   agresiv i ARN te ketij virusi , ndoshta mund te perdoren nen kujdesin direkt te mjekut edhe barna me veprim direkt anti-alergjik , por duke mos nevleftesuar efektin negativ (fatal) te tyre ndaj demtimit te veprimit normal te sistemit imunitar ?
   Pra cdo gje duhet sipas udhezimeve specifike te mjekut ndaj cdo personi ne vecanti !!!
   ============
   Mirepriten vetem komente profesionale .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *